burg, A. van der Ploeg, met 39 punten; 6e prijs, zes Japansche koppen, van mevr. Besier, Berail, kap. der artillerie, met 38 punten; 7e prijszil veren veldbeker, J. J. Becht, van 's Gravenbagemet 38 punten. Met het marine-pistool (25 pas) behaalden de prijzen, de lc, kristallen kan met zil ver, van Z. M. den koning, Z. K. II. de prins van Oranje, met 45 punten; de 2e, gouden potloodhouder, van mevr. Schubart, baron van Ilaersolte, met 44 punten; de 3e, bierglas met zilver, van baron van Ilaersolte, II. J. van Broekhuyzen, met 43 punten. Omstreeks 1 ure begaf de Utrechtsche weerbaarheid zich naar de tent des konings, tijdens deze het déjeuner gebruikte en bragt Z. M. de betuiging van dankbaarheid voor de onderscheiding aan den president, den heer Schu bart geschonken. Z. M. hield zich na het dejeuner langen tijd op baan 1 met schieten be zig en heeft even als de prins van Oranje en prins Hendrik op 600 pas eenige schoten gedaan. Z. M. behaalde in vier schoten een vrij hoog cijfer. Omstreeks 4 ure kwam de heer Cornelissen, officier der marine, in baan 1 en werd door den president van het centraal-comité aan Z. M. voor gesteld, waarna Z. M. in gezelschap van de prinsen van Oranje en Alexan der, van prins en prinses Hendrik en diens broeder, van den commissaris des konings en vele anderen zich naar de tent van den heer Cornelissen begaven, om aldaar de mijnen te zien springen. De heer Cornelissen had er drie aangelegd, een volgens het nog bestaande systeem, een volgens dat van prof. Hoek, een volgens zijn eigen systeem. Hij legde aan Z. M. alles naauwkeurig uit en mogt het genoegen smaken Z. M. den koning en de prinsen volkomen op de hoogte van een en ander te vindenwaardoor de verklaring hem des te gemakkelijker viel. De ontploffing van de mijn, sys teem prof. Hoek, gelukte goed, maar had ongelukkigerwijze ten gevolge, dat een draad, welke voor het eigen systeem van den heer Cornelissen was aangelegd, vernield werd, en de ontploffing van een op kleinen afstand voor de tent gelegen bergje ondoenlijk maakte. De hooge gasten bleven omstreeks een uur op deze plaats; na den lieer Cornelissen hunnen dank betuigd te hebben, verlieten zij het terrein. Gedurende den geheelen dag was de levendigheid in het kamp bijzonder groot. De Rotterdamsche scherpschutters verlieten Donderdag morgen het kampna de eer te hebben verworven door Z. M. tot koninklijke scherp schutters te zijn verheven. Over de bediening in de kantines, in het kamp aanwezig, wordt zeer ge klaagd. Het meest noodige, b. v. bier, is dikwijls niet te verkrijgen. De stad Utrecht is geheel in feestdos gestoken. Bloemen en groen zijn in alle straten kwistig gebezigd. Zaturdag morgen zal Z. M. eenige dier straten bezoeken. Voor de illuminatie op Vrijdag avond worden groote toe bereidselen gemaakt. Die verlichting belooft prachtig te zijn. Het dorp de Bilt is niet achterlijk gebleven. Van groen, tropeén, en nationale en oranjebanieren is aldaar een lange eereboog gevormd, die de gehecle dorp straat doorloopt. De heer J. M. van Kempen heeft zich gedrongen gevoeld van zijne deel neming in de algemeene feestvreugde te doen blijken, en wel door de aan bieding van een praehtigen zilveren feestbokaal. Hij heeft dien beker aan den burgemeester ter hand gesteld met uitnoodigingdien als blijk van hulde aan 7. M. den koning aan te bieden, met het eerbiedig verzoek, dat het Z. M. moge behagendaaraan eene bestemming toe te wijzen tot prijs voor Neerlands weerbaarheid. Naar men verneemt heeft Z. M. dien bokaal aangenomenzullende daaraan weldra eene bestemming worden aangewezen. Bij het gisteren gehouden gevecht tusschen cavalerist en infanterist is door laatstgenoemde de overwinning behaald. Aan den sergeant der inl. Sterk is dus de daarvoor bestemde prijs, eene prachtige pendule, toegekend. Te Harlingen zijn tusschen Zaturdag en Dingsdag 16 schepen binnen- geloopen, alle met hout uit Noorwegen, zoodat er in de havens vrij wat drukte heerscht. Maandag lag de Noorderhaven vol met tjalkenwelke voor Zuidholland geladen waren met vlas, zoodat bij het uitvaren schier eene verstopping ontstond. Uit Meppel meldt men aan de N. R. CAlhier doet zich de groote zeldzaamheid voor, dat op een stuk land nabij deze stad, uitmuntende door buitengewone gras productiethans reeds hooi der derde snede wordt inge zameld uitmuntende door frischheid en krachtgelijk de quanliteit ook nu nog ruim mag heeten. Over het geheel laat de hooi-opbrengst ook in deze omstreken niets te wenschen overig. 's GRAVENHAGE 20 Augustus. De heer Roest van Limburg, minister van buitenl. zaken, is, naar men verneemt, benoemd tol ridder-grootkruis van den Zahringer Leeuw van Baden. Ook verneemt men dat de heer Verkerk Pistorius. referendaris bij het ministerie van financiën, en dr. Steenstra Toussaint, te Batavia, tot ridders van het Legioen van Eer zijn benoemd. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. \V. A. P. Verkerk Pistorius, voornoemd, tot het dragen der onderschcidingsteekenen van kom- mandeur der orde van den H. Michaël, hem door den koning van Beijeren geschonken. Aan den heer A. Kist is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als commies der posterijen van de 2jp klasseen aan den heer A. P. F. Sassen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als surnumerair der registratie en domeinen; voorts is aan den heer L. J. van Dunne, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van ontvanger der in- en uitgaande regten enz. te Leeuwardenmet dankbetuiging voor de diensten door hem j den lande bewezen gedurende den tijd van ruim zes- en vijftig jaren; en is in die betrekking te Leeuwarden benoemd de heer M. Prakker, thans con- j troleur der directe belastingen te Middelburg. Z. K. H. prins Frederik wordt morgen van zijne buitenlandsche reis j terug verwacht. De prins van Oldenburg is gisteren avond alhier aangekomen. II. M. de koningin, gezeten in een rijtuig bespannen met vier paarden, begaf zich naar het station om den prins te ontvangen. De vorstelijke personen bega ven zich naar het Huis ten Bosch. Gisteren is de jaarlijksche reünie der afgevaardigden van de Waalsclie kerkendie in een der zalen van het Buitenhof zal worden gehoudenge opend. In de Waalsclie kerk werd door d». G. Collins, pred. te Rotterdam, de openingsrede uitgesproken. De vergaderingen zullen geleid worden door den vice-voorzitter der Waalsche commissie, dr. F. C. J. van Goens, pred. te Leyden. Dezen morgen is, na eene afwezigheid van vier weken, de eerste ha ring alhier aangebragt door de bom Antonia Adrianaschipper Jan Blok, reeder de heer B. Pronk Azn. De vangst bestaat uit 26,400 stuks steur- liaring en 53 ton pekelharing. De gewone geschenken zijn aan IIH. MM. den koning en de koningin, alsmede aan de overige leden van het kon. huis verzonden. BUITIiNL\M)SCIIE BEIUGTEN. BELGIS. Te Brussel is de toevloed van vreemdelingen in de eerste helft van Augustus zoo groot geweest als immer te voren. Te Antwerpen heeft zich weder een bediende van een effecten-hande laar, met eene som van ongeveer 75000 frs, uit de voeten gemaakt. Men is er nog niet in geslaagd hem op te sporen. Te Lier werd op 12 Augustus eene misdaad gepleegd. De heer T.. oud 27 jaar, zou weldra in het huwelijk treden met mej. S., oud 24 jaar. Om eene onbekende reden had mej. S. het oorspronkelijk bepaald tijdstip voor het huwelijk onbepaald uitgesteld. Dit uitstel schijnt T. niet bevallen te hebben. Op genoemden datum begaf hij zich ten half 8 's morgens naar het huis zijner beminde. Deze bevond zich toevallig alleen te huis, daar hare moeder haar marktgang was gaan doen. T. wilde zijne beminde dwin gen den huwelijksdag te bepalen. Zij weigerde. Daarop trok T. een mes uit den zak en bragt het meisje vijf steken toe. Twee stooten waren de borst ingegaan en hadden onmiddellijk den dood ten gevolge. De moeder vond, bij hare tehuiskomst, hare dochter in het bloed badende. De vrouw had nog de kracht om hulp te roepen, en viel daarop in zwijm. Buren kwamen toeschieten, en waarschuwden de policie, welke onmiddellijk een geregtelijk onderzoek instelde. De moordenaar had Lier reeds verlaten. GKCELAID. LONDEN19 Augustus. De gemeenteraad van Dublin heeft besloten adressen van dankbetui ging te rigten tot de ministers Gladstone en lord Spencer, alsook sir John Gray, lid \an het parlement, naar aanleiding van de aangenomen Iersche kerkwet, dommige leden waren van oordeel dat men heter deed zich met de regeling der Iandquaestie bezig te houdendoch de meerderheid zeide dat als men de regering een blijk van adhacsie gaf in deze zaak, men haar ook indirect steunde in zijn verdere plannen ten opzigle van Ierland. Hoogstwaarschijnlijk zal het plan lot stichting van een bond tot be vordering van het onderwijs een gunstig gevolg hebben. In alle deelen des lands wordt het levendig toegejuicht en ondersteund. Volgens het pro gramma is het doel een stelsel in te voeren, waardoor aan ieder kind in Engeland en Wales schoolonderwijs verzekerd wordt. De Times meldt, dat de mail, die zich aan boord bevond der stoom boot Germania, welke op de kust van New-Foundland is vergaan, in haar geheel is gered, en dat bijna al de specie, die het genoemde schip aan boord had, insgelijks gered en in de bank der nieuw-brunswijksche stad St. John gedeponeerd is, in afwachting, dat zij zal worden opgcëischt. Dr. Cumming, een geleerd en strijdlustig woordvoerder der zaak van het protestantismusheeft de aan de protestanten in het algemeen gerigte uitnoodiging tot het concilie ernstig opgenomen en onlangs schriftelijk aan den Paus gevraagd of een protestant op het concilie vrijheid van spreken zou hebben. Hij heeft nóg geen antwoord ontvangen, en heeft nu zijn schrijven aan den Paus, met eene uitvoerige toelichting, in de Times open baar gemaakt. De groote levensverzekering-maatschappij de -Albert Life Assurance Company heeft voorloopig hare betalingen geslaakt. Hare jaarlijksche ont vangst bedroeg, volgens de aan het parlement verstrekte opgaven357,594 haar kapitaal beliep slechts 647,075 na 30 jaren te hebben gewerkt, had zij niet meer dan het dubbele van hare jaarlijksche ontvangst in kas. Men heeft de aandeelhouders opgeroepen om te heramen of geldelijke opof feringen hunnerzijds de maatschappij zouden kunnen redden. Deze zaak heeft diepen indruk gemaakt, want hoogstwaarschijnlijk zijn van honderden perso nen hunne zuur bespaarde penningen verloren gegaan. Te Belfast heeft eene verkiezing voor het parlement plaats gehad. Het rumoer was zoo groot dat de beide candidatcn, die hunne gevoelens bloot legden, meerendeels niet te verstaan waren. De candidaqt der liberalen, sir Adair, hield zijne rede, waarin hij zich deed kennen als een voorstander der Iersche kerkwet, onder een regen van stukken brood, pijpenstelen, knikkers, kalk, enz., hetgeen hem aanleiding gaf aan het slot zijner rede zijne hoorders te bedanken voor het grappig onthaal, dat hij had genoten; als artillerist-officier moest hij echter verklaren, dat zij ongeoefend in het vuren waren. De heer Seymour, conservatief candidaat. werd welwillender ontvangen. Deze noemde de Iersche kerkwet een kerkroof. Het daarop gevolgde opsteken der handen viel in zijn voordeel uit. Zijn tegenstanders verlangden echter stemming, die later zal plaats hebben. Blijkens officiële opgaven is het totaal bedrag van de nationale schuld der Vereenigde Staten in de maand Julij jl. 7,435,744 dollars, en sedert Maart jl. het tijdstip der optreding van Grant's bewind, 43,899,523 dollars in kapitaal minder geworden. -- Te Philadelphia is op 4 Aug. brand uitgebarsten in eenige pakhuizen, die zes verdiepingen hoog waren en eene ruimte besloegen van 37500 v.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2