LËYDSCDE COURANT. 1800. ZATURDAG 21 AUGUSTUS. N#. 125. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon~ en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1-4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 20 Augustus. Blijkens het programma van het llde Nederlandsch taal- en letterkun dig congres, zal dat congres gehouden worden te Leuven tijdens de kermis, óp 6, 7 en 8 September aanst. De leden zullen zich op Zondag 5 September, ten 6 ure des namiddags, vereenigen aan de standplaats van den spoorweg, om zich van daar in stoet naar het stadhuis te begeven. Onmiddellijk na hunne aankomst zal de plegtige ontvangst, door het stedelijk bestuur, aldaar plaats hebben. De zittingen van het congres worden gehouden in de zalen van liet Paus-college, liet congres wordt gesplitst in drie afdeelingen. De afdeelingen houden hunne zittingen des morgens van half 10 tot half 1 ure. Des namiddags, ten 2 ure, zit het congres in algemeene vergadering. Maandag 6 Sept., des morgens ten 9 ure, wordt de algemeene vergadering door den voorzitter der regelings commissie geopend, en wordt een bureel voor de algemeene vergadering benoemd. In de eerste afdeeling wordt be handeld Nederl. taal- en letterkunde; in de tweede Nederl. geschiedenis en oudheidkunde en opvoeding en onderwijs; in de derde aldeeling Nederl. tooneel, Nederl. toon- en zangkunst, Nederl. boekhandel. Als maatregel van orde is bepaald dat er geene geschrevene redevoeringen worden toege- laien, waarvan de voordragt meer dan een kwartier zou vorderen; dat over wetenschappelijke vraagpunten slechts beraadslagingen worden gehouden in zooverre zij tot bet doel van het congres leiden en van een praktisch be lang zijnen dat geene onderwerpen zullen besprokenseene besluiten ge nomen worden, dan die het belang der beide deelen van Nederland in het bijzonder en der Nedcrduitsch sprekende volkeren in het algemeen betreffen. Men is lid van het congres tegen betaling van 5 frs. Het bewijs van lid maatschap geeft toegang tot de verschillende feesten, die tijdens het houdeu van het congres te Leuven zullen plaats hebben. l!ij de- Nederl. en Belgi sche staatsspoorwegen en enkele andere middelen van vervoer geeft het bewijs van lidmaatschap aanspraak op eene korting van 50 pCt. op de vrachtprijzen, Op de eergisteren te Zegwaart gehouden paardenmarkt waren onge veer 300 paarden aan de lijn gebragt, waarvan er echter niet veel zijn ver kocht geworden. De handel was niet zeer levendig. De Staatscoui-unt bevat het verslag der Commissie belast met het afnemen van de examens B, volgens artt. 61—65 van de wet tot regeling van het middel baar onderwijs. Tot die examens hadden zich aangemeld 41 personen, alle leerlingen der polytechnische school, waarvan 38 in het bezit van het ge tuigschrift wegens voldoend afgelegd eind-examen eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus. Niet alle candidalen hebben het examen ten einde gebragt. Een had zich reeds voor het begin van het examen teruggetrok ken, een achttal deed zulks in den loop van het examen, zoodat het examen werd ten einde gebragt met 32 candidaten. Van die candidate» slaagden er 22: voor civiel en bouwkundig ingenieur 14 (afgewezen 9); voor civiel, bouwkundig en werktuigkundig ingenieur 2; voor scheepsbouwkundig en werktuigkundig ingenieur 2en voor mijnen-ingenieur 3 (afgewezen 1). De commissie meent den uitslag dezer examens betrekkelijk gunstig te mogen noemen, De prov. commissie van Zuidholland voor de internationale tentoon-' stelling te Amsterdam heeft in ha ie vergadering van den 1O'1™ dezer eene verdeeling gemaakt van de som van ƒ1000, door de staten van dit gewest ter hare beschikking gesteld, om het bezoek van arbeiders en handwerks lieden uit deze provincie aan de tentoonstelling te bevorderen. Dat bedrag- is, naar gelang der op den 15,len dezer bij de provinciale commissie inge komen aanvragen, verdeeld onder de plaatselijke tentoonstellings-commissiën voor Aarlanderveen en omstreken, Brielle, Delft, Dordrecht, Gorinchem, 'sGravenhageMoordrecht, Schiedam en Schoonhoven, die alle zullen zorg dragendat het bezoek plaats hebbe onder oordeelkundig geleideopdat het voor den bezoeker zooveel, mogelijk vruchten afwerpe. Het bestuur der Geldersche maatschappij van landbouw heeft eene cir culaire verspreid, waarbij het er op aandringt, dat de landbouwers in Gel derland op dezelfde wijze zich van den tiendenlast zullen trachten te ont doen, als dit te Oirschot is geschied. In die gemeente toch heeft zich reeds in 1856 eene commissie gevormd, die aldaar alle tienden heeft aangekocht, waartoe 180,000 tegen lagen interest van de landbouwers vrijwillig was opgenomen. Eenmaal in het bezit van al de tienden, heeft de commissie zelve die ingehaald, in schuren geborgen, het graan in den winter ge- dorscht, hetgeen door de medewerking der armbesturen tegen geringe dag huur geschieden konen daarna graanstroo en kaf verkocht. Dc opbrengst strekte, na aflrek der onkosten, om de rente van de opgenomen gelden te voldoen en het kapitaal zelf af te lossenhetgeen natuurlijk telkens voor een aanzienlijk bedrag kon geschieden. Het einde van de zaak was, dat, na twaalf jaar, in 1868 het laatste overschot van het opgenomen kapitaal was afgelost en daarmede was de tiendpligtigheid in die gemeente voor goed verdwenen. De commissaris des konings in de provincie Groningen heeft de vol gende missive van den minister van binnenl. zaken van 9 Augustus 11. ter kennis gebragt van de gemeentebesturen in dat gewest, met uitnoodiging om. voor zoo ver zij in deze zaak zijn betrokken, tot bereiking van 'smi nisters bedoeling mede te werken«Het gesticht voor weezenvondelingen en verlaten kinderen te Veenhuizen heeft door gedurige afneming van zijne bevolking veel van zijne belangrijkheid verloren. Het gesticht is voor den staat een dure lastpost geworden, omdat met afneming der bevolking de aan den staat verschuldigde bestedingspenningen gaandeweg verminderen, terwijl de kosten van onderhoud der instelling zelve en die, welke voor het personeel der directie zijn benoodigdonverminderd dezelfde blijven. Boven dien is het doel dier inrigting, de opvoeding van zulke kinderen, ook naar de beginselen der armenwet, geen onderwerp van directe staatszorg. Om al die redenen heb ik mij voorgenomenhet noodige te doen verrigten om tot de opheffing van dat gesticht te kunnen overgaan. Daar uit Amsterdam alleen meer dan 100 verpleegden in voormeld gesticht worden verzorgd en die gemeente alzoo ver weg de meest belanghebbende in dezen is, heb ik gemeend, mij allereerst te moeten verzekeren, dat bij haar bestuur geen bezwaar bestond om in de verzorging van die allen op andere wijze te voor zien. Het waS mij aangenaamte vernemendat dit bestuur bereid is daartoe krachtdadig mede te werken, met dit gevolg, dat al de verpleegden uit Amsterdam voormeld gesticht omstreeks den l!tCD October zullen heb ben kunnen verlaten. In dezen staat van zaken meen ik op de medewer king der besturen van de verder in dezen betrokken gemeentenvoor welke de voorziening, door het geringer aantal verpleegden te hunnen laste, veel gemakkelijker is, te kunnen rekenen. 11c verzoek u, die medewerking te bevorderen en het, onder mededeeling van het vorenstaande, hierheen te leidendat die verpleegden door de zorg der belanghebbende besturenvóór den ls,fn October a. s., uit Veenhuizen worden afgehaald." Het detachement van 125 militairen, dat, volgens vroegere opgave, den 28stcn dezer te Rotterdam moest overgaan op het naar Batavia bestemde schip 's Gravenhage, zal op gemelden datum ter reede van Brouwershaven op dien bodem moeten embarquerenzullende de troepen den 28s,cn dezer voor het station van den Rijnspoorweg te Rotterdam overgaan aan boord van een door de zorg der betrokken reederij en voor hare rekening aange nomen en aldaar alsdan gereed te liggen stoomschip, ten einde daarmede onverwijld in eens te worden overgebragt naar het ter gemelde reede lig gend zeeschip. In de gisteren te Rotterdam gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede dat hij liet noodzakelijk had geacht met de ker mis, in liet belang van de openbare orde. bijzondere maatregelen te nemen, waartoe de kosten 2500 a 3000 zoude bedragenweshalve daartoe een crediet werd aangevraagd tot een maximum van 3000. Hij voegde daarbij, dat de kermis zonder cenige ongeregeldheid was afgeloopen, en.dat. hij dit wel in de eerste plaats moest toeschreven aan zegen van Hooger hand, maar dat hij zich toch ook gedrongen gevoelde openlijk opregte hulde en dank te brengen aan allendie daartoe hadden medegewerkt. Het verlangde crediet werd door den raad toegestaan. - Bij de voortzetting van den nationalen scherpschutters-wedstrijd in het kamp aan de Bilt, op Woensdag, was het aantal deelnemers aan den wed strijd B zoo groot dat die op dien dag niet kon atloopen, maar den vol genden morgen ten 6 ure moest worden vervolgd. Bij den wedstrijd op de pistool (25 pas) was de uitslag: le prijs, bokaal met zilver, van den prins van Oranje, jhr. van Spenglervice-president van den Ned. weerbaarheidsbondmet 41 punten; 2e prijs, achterlaadgeweer met zilver, van baron van Hardenbroek van Biljoen, S. W. van der Ploeg, van Delft, met 40 punten; 3e prijs, kist met pistolen, van den heer van Gum- ster, van den Esch, le luit. gren. en jagers, met 40 punten; 4e prijs zilve ren inktkoker, van den kapitein ter zee Koopman, Katterfeld, van Amster dam, met 40 punten; 5C prijs, revolver, van den minister Roest van Lint-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1