dat het delictum, in turbd gepleegd, noodwendig medebrengt, dat de voornaamste deelnemers aan zoodanig misdrijf aan de vervolgingen der po- licie-agenten weten te ontkomen, en dat in den loop der instructie zeer vele personen, van hetzelfde misdrijf verdacht, wegens gemis van bewijs op vrije voelen zijn gesteld, zoodat het in staat van beschuldiging stellen van deelnemers aan zoodanig misdrijf als het ware aan een blind toeval, aan een oogenblikkelijken indruk van een scherpziend policie-agent moet worden toegeschreven dat requeslrant ook met den meesten aandrang moet wijzen op de ge strenge bepalingen van het nog altijd in Nederland van kracht zijnde Fransche wetboek van strafregt ten aanzien van deze materie en dat die strafbedreiging volgens het gevoelen van bevoegde leeraren in het strafregt weinig strookt met de verlichte begrippen van onzen tijd en met de milde beginselen, welke ten opzigte van dit misdrijf in de tegenwoordige weten- j schap van het strafregt zijn aangenomen, zoo als nog onlangs bij de behan- j deling van gelijksoortige misdrijven in Frankrijk is gebleken Redenen waarom requeslrant vertrouwt dat Uwe Majesteit, lettende op liet buitengewone karakter der feitenop de opgewondenheid eener opgc- wekte volksmenigte, op de feilbaarheid van den indruk, van in het gedrang verbijsterde policie-agentenop den aard van het misdrijf, op de overdre- vene, gestrengheid onzer strafwet, aan voornoemde negen veroordeelden zoo- danige verligting of wijziging van straf zal willen toekennenals waartoe Uwe Majesteit zich in dit bijzonder geval gedrongen zal gevoelen." Door de advocaten der overige veroordeelden en van den vrijgesprokene Buys, mrs. van Hogendorp. van Randwyck, Belinfante en Thorbecke, is voor al de veroordeelden een request van adhaesie aan dat van mr. van Gigch ingediend. 's GRAVENHAGE 19 Augustus. Z M. de koning-groothertog heeft den heer J. A. F. Seelking, griffier ter gemeente-secretarie alhier, die heden meer dan 40 jaren de gemeente eervol, ijverig en trouw heeft gediend, benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Bij kon. besluit van 15 Aug. is de heer C. de Wijs, controleur der directe belastingen ter directie Eindhoven, tijdelijk geplaatst bij het dep. j van financiën. Voorts is benoemd, op zijn verzoek, tot controleur der directe belastingen te Amsterdam (ls,e afd.) de heer J. Kuyper Hzn.thans j hoofdcontroleur te Amsterdam, en hem verleend de personele titel van hoofd-controleuren zijn de onderstaande controleurs der directe belastingen verplaatst of op hunne standplaats met eene andere controle ot betrekking belast, te weten: J. R. Ruyters, van Valkenburg naar Maastricht (2e afd.); B. van Eek, van Delfshaven naar Rotterdam (dir. bel. le afd.); J. D. Bichon van Ysselmonde, van Rotterdam (3C afd.) naar Rotterdam (dir. bel. 2e afd.); J. II. Waleson, van Amsterdam (ter directie) naar Amsterdam (in- en nitg. j regten en ace.); W. F. L. baron van Reede van Oudtshoorn van Rotterdam I (4e afd.) naar Leyden; J. Neiszen, van Groningen (ter dir.) naar Hellevoet- sluis; J. J. T. Evers, van Amsterdam (5" afd.) naar Delfshaven; G. T. van j Yladeracken, van Rotterdam (4e afd.) naar Hoorn; C. M. Visser, van Leyden I (2* afd.) naar Weesp; T. Abbing, van Sneek naar Amersfoort; A. Keek, j van Hoogezand naar Sneek; E. L. Bogaert. van Goes naar Heerenveen; jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot, van Amersfoort naar GroningenL. C. j A. J. Niehot, van Zutphen (ter dir.) naar Hoogezand; W. E. baron van Till, van Meppel naar Delfzijl; L. P. A. Boellaard, van Weesp naar Zutphen; 11. J. Moll, van Amsterdam (5e afd.) naar Middelburg; C. J. G. van de Ven, van j Axel naar Hansweert; E. A. Tissot van Patot, van Hansweert naar Axel; C. van der Schroot, van 's Hertogenbosch naar 's Hertogenbosch (le afd.); j jh'. N. J. Martini van Geffen. van Waalwijk naar 's Hertogenboseh (2e afd.); P. H. W. Ligtenberg, van Rotterdam (ter dir.) naar Eindhoven; E. L. A. 11. Ariëns, van Delfzijl naar Geertruidenberg; AV. C. F. J. Eerens, van Helle- voetsluis naar Roermond; P. J. A. Clavareauvan Heerlen naar Sittard. Ruim een maand geleden is alhier in het gesticht voor krankzinnigen opgenomen de persoon van de N.oud 30 jaren, wonende te Scheveningen die aan krankzinnigheid leed en in zijne woestheid voor de omstanders hoogst gevaarlijk was. Zijne verpleging en behandeling in het gesticht moe ten intussclien al spoedig gunstig op zijne ziekte hebben gewerkt; eergiste ren althans reeds kunnende worden ontslagen, werd de N. uit het huis met 1 een rijtuig afgehaald om naar de ouderlijke woning terug te keeren; maar naauwelijks was hij bij de zijnen of bij bleef eensklaps dood. B0ITËWL\M)SCHK BKHIGTEN. ENGELAND. LONDEN18 Augustus. Berigten uit Ierland maken gewag van voortdurende beweging onder liet protestantsche en meest gegoede deel der bevolkingen levens van eene 1 nieuwe beweging, die onder den boerenstand aangestookt wordt. Een berigt uit Dublin zegt: In llilton-parkeen landgoed nabij Clones, in het noorden des eilands, is eene groote demonstratie van orangisten gehouden; er waren 30000 personen vcrecnigd. w elke 140 oranje-loges vertegenwoordigden. De vergadering besloot te protesteren tegen de opheffing der Iersche staatskerk, tegen het wettelijk verbod van partij-processiën en tegen de partijdige hand having daarvanalsmede tegen de afzetting van den opper-baljuw van Mo- naghan wegens beweerde partijdigheid voor oranjelieden. In de nabijheid, te Ballybay, viel eene kleine botsing tusselien oranjelieden en personen van andere denkwijze voor; doch de demonstratie is zonder ernstige storing der openbare orde afgeloopen. Te Sheffield heeft eene meeling plaats gehad van mijnwerkers om, mid- Beien te beramendie zouden kunnen leiden tot een vergelijk met de eige- naars der mijnen. Er waren 4 a 5000 arbeiders tegenwoordig. In plaats van te beraadslagen over het doen van eenige stappen hunnerzijds om de eigenaars tot toegeven te bewegen, beklaagde men zich in scherpe bewoor dingen over de laatstgenoemden en de opgewondenheid der gemoederen werd daarop zoo groot, dat na de meeting een duizendtal ontevredenen naar War rens togen en daar allerlei baldadigheden pleegden. De policie slaagde er met de grootste moeite in de orde te herstellen. Dezer dagen heeft een rijk fabrikant te Birmingham, de heer Mason, den eigendom van een door hem gesticht weeshuis voor 300 kinderenbe nevens van eene groote uitgestrektheid grond aan de voor de helft door hem, voor de helft door de stedelijke regering benoemde regenten dier slich ting overgedragen. De gift vertegenwoordigt een kapitaal van 200.000 De grondeigendommen brengen aan de stichting 10000 in het jaar op, en daartoe behoort het buitenverblijf van den heer Mason zeiven. Uit Athene is berigt ontvangen dat de Grieksche regering door de wetgevende vergadering gemagtigd is buiten 's lands 9 millioen frs op te nemennitsluitend voor het intrekken van het papiergeld door terugbe talingbetaling van de voorschotten der nationale bank. Er wordt ook weder eene Turksche spoorwegleening van 20 millioen aangekondigd. FR1SKRIJK. PARIJS, 18 Augustus. Het officiële blad geeft hoog op van de geestdrift, waarmede overal in Frankrijk 's keizers jaarfeest en het eeuwfeest van Napoleon I is gevierd, waartoe het amnestie-besluit zoo gereedelijk aanleiding gaf. Volgens dat blad heeft dat besluit overal diepen indruk gemaakt. Dat blad berigt mede dat ter uitvoering der wet van 5 Mei 1809, die een pensioen van 250 frs aan de gewezen onderofficieren en soldaten van de republiek en het eerste keizerrijk heeft verleend, door den minister van 's keizers huis ruim 30000 pensioen-acten aan de departements-prefeclen zijn gezonden, en dat deze aan de laatste nog levende strijders der groote oorlogen uitgereikt zijn op den dag van het nationale feest en van het eeuwfeest van Napoleon I. Aan de nagedachtenis van den maarschalk Niel wordt door het officiële blad eene warme hulde gebragt. Het zegt o. a.In Januarij 18G7 werd hij door den keizer belast uiet de leiding der reorganisatie van ons krijgs wezen die groote taak heeft hij in twee jaren volbragt en een onoplosbaar schijnend vraagstuk in 's keizers geest opgelost; dat vraagstuk was: Frank- rijks strijdkrachten le verdubbelen en levens den last van het krijgswezen voor de huisgezinnen en voor de schatkist te verligten. De uitkomst is: een leger van 750,000 man linietroepen, beschikbaar voor den oorlog, bene vens eene mobile nationale garde van bijna 600,000 man; de vervaardiging van 1,200,000 achterlaadgeweren in minder dan 18 maanden tijds; onze vestingen gewapend, de arsenalen gevuld, een ontzaggelijke voorraad krijgs- materiëel, toereikend voor alle gebeurlijkheden; en daarbij Frankrijk bezield j met het vertrouwen op zijne kracht, waarin een hechte waarborg voor hel behoud des vredes ligt. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den maarschalk Niel, i in de kerk der Invaliden, heeft met veel luister plaats gehad. Gevolgd door 15 rouwrijtnigen begaf zich de lijkwagen door 6 paarden getrokken ten lli uur naar de laatste rustplaats. De gchcelc bezetting van Parijs was batlaillons- en escadronswijze op het plein en rondom het hotel der Invaliden vertegenwoordigd. Langs den geheelen weg ging de stoet door een dubbele rij infanterie-soldaten. De hecren Rouher, Schneider, de admiraal Rigault de Genouilly en maarschalk Vaillant waren slippendragers. De troepen werden door den maarschalk Canrobert en den plaatselijken kommandant j generaal Soumain gecommandeerd. Eene batterij, van Vincennes gekomen, loste aan den oever van de Seine saluutschoten. De aartsbisschop van Parijs en de hooge geestelijkheid wachtten den stoet in de kerk af. Rij de graf kuil waren al de ministers, de leden van den Senaat, het Wetgevend Ligchaamhet corps diplomatiquede maarschalken admiralenenz., enz., enz. De keizer was vertegenwoordigd door prins de la Moskowa en hertog de Gambaccrès; de keizerin door de baron de l'ierres; de prinsen en prinses sen door de groolofficieren. liet lijk zal later overgebragt worden naar Muret, de geboorteplaats van den overledene. De keizer had gewenschi dat het in de kerk der Invaliden bleef, maar de weduwe wil stipt de bepalingen van den uitersten wil des maarschalks nakomen. De commissie, belast met het onderzoek van het bekende senaats-besluit. vindt altijd een groot struikelblok in de bepaling betredende de verantwoor delijkheid der ministers, die tegelijk alleen van den keizer afhankelijk zul len zijn. Ophelderingendoor de ministers gegevenhebben haar niet kun nen bevredigen. De ministers zullen de ipiaestie ter sprake brengen in den onder het voorzitterschap des keizers te houden kabinetsraad. De Siècle is van gevoelen dat de amnestie ook van toepassing is op Ledru Rollin, en vraagt of men thans weder zal handelen zoo als in 1859, toen men hem, op zijne aanvrage, eene pas weigerde, ofschoon hij reeds in de toen afgekondigde amnestie was begrepen. De amnestie toch is onvoor- j waardelijk voor alle staatkundige misdaden. SPANJE. De heer Forbes heeft Madrid weder verlaten en is naar de Vereenigde Staten teruggekeerd. Er wordt gezegd dat hij voornemens is in October, wanneer de cortes-zitting hervat zal zijn, weder le Madrid te komen. Of er lusschen hem en de Spaansche regering werkelijk eene gedachlenwisse- ling omtrent de overdragl van Cuba heeft plaats gehad, wordt betwijleld. OOSTENRIJK. De keizer heeft uit zijne particuliere fondsen 4000 11. geschonken aan het bijna afgebrande Croatische stadje Glina. Eene verdere ondersteuning van staatswege is toegezegd. De minister van oorlog heeft 3000 fl. beschik baar gesteld. Te Triest hebben op nieuw ongeregeldheden plaats gehad, nu ten ge volge van het verzet bij een gedeelte der bevolking tegen de loting voor de plaatselijke militieof rustbewaarders. Naar aanleiding dezer ongeregeld heden heeft de regering die militie afgeschafi.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3