te Rotterdam door Engelsdhe poheie-agenten volvoerd zijn, is luidens offi- eiële rapporten gelieel onjuist. Na de daad van geweld, waaraan zich de I zoon van den gewezen compagnon van Lamb en eenige zijner vrienden heb ben schuldig gemaakt, beijverde zich dan ook de Brilsche gezanl te 's Hage aan den minister van buitenl. zaken de verzekering te geven, dat de En- gelsche policie geheel vreemd aan het geval was, en zijne hooge ontevre- j denheid te betuigen over eene daad, waaraan zich Rritsche onderdanen op Nederlandschen bodem hadden schuldig gemaaktoverigens zag hijzijn wij wel onderrigt, in het gebeurde eene geschikte aanleiding om het sluiten van een uitleveringsverdrag op nieuw ter sprake te brengen; de heer Roest van Limburg meende 11a deze welwillende mededeeling te kunnen volstaan Zr. Ms. gezant te Londen aan te schrijvenlord Clarendon op vriendschap pelijke wijze over het gebeurde te onderhouden; hieraan werd onmiddellijk gevolg geven en Lamb was weldra op vrije voelen en weder te Vlis- singen aangekomen, waar men zegt dat hij een proces tegen den Britschen consul aanhangig maakt, die hem vroeger door de Nederlandsche policie deed gevangen nemen. Naar wij vernemen heeft ook de regering aan het hoofd der policie te Vlissingen haar ongenoegen betuigd over het aldaar gebeurde. Deze korte uiteenzetting van feitenvoor wier juistheid wij dur ven instaan, zal, hopen wij, genoeg zijn om een einde te maken aan ge ruchten en berigten, waarhij loffelijke gevoeligheid voor de eerbiediging van ons grondgebied als verontschuldiging dienen moge. De werken voor den ijzeren bovenbouw van de spoorwegbrug over het llollandsche Diep, welke in de maand April van dit jaar te Willemsdorp werden aangevangen, zijn thans zoo ver gevorderd, dat met de openstelling der twee eerste openingen weldra een begin zal worden gemaakt. Reeds is een gedeelte van hel daartoe benoodigde ijzerwerk uit de fabriek der aan nemers. de lib. Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, te Amsterdam, aangevoerd, en in de Dordsche kil op daartoe opzettelijk ingerigte steigers gelost. Betredende den tweeden dag (Dingsdag) van de scherpschutters-wed strijd aan de Bilt, meldt men uit Utrecht 0. a. het volgende: Bij den wedstrijd A. 1. werden de prijzen behaald als volgt: lcprijs, kon. scherpschutters uit 'silage met 219 punten; 2e prijs, weerbaarheid Delft 202 punten; 3e prijs, Wirtz Gorinehem 193 punten; 4C prijs. Weerbaarheid Haarlem 193 punten. Een zilveren veldflesch viel ten deel aan 20 scherp schutters van verschillende vereenigingen; de meeste punten werden daarbij behaald door mr. Aberson, van Dordrecht, t. w. 48. Een New-Riflemen- Telescope viel ten deel aan 10 scherpschutters, 0. a. aan den heer Hazen berg, van Leyden, met 39 punten; de heer Aberson voornoemd verkreeg hierbij weder de meeste punten, t. w. 48, zoodat hem ook ten deel viel de gouden medaille door de Vereenigihg de Zwijger voor den besten schutter uitgeloofd. De zilveren inktkoker voor den student, die de meeste punten behaalde, viel ten deel aan den heer van Hoylemavan Utrelit, met 41 punten, Bij den wedstrijd A. 2. werd de eerste schutters-prijs behaald door de schutterij van Utrecht, met 265 punten; de tweede (niet de eerste zooals abusivelijk was vermeld) door de schutterij van 's Hage lc bal. De pendule voor den besten schutter van het overwinnende corps viel ten deel aan den sergeant Lietze, van Utrecht, 44 punten. Een doos met zilveren theelepels voor den besten schutter van het daaropvolgende corps aan den schutter Mansfeld, van 'sHage, 45 punten. Een achterlaadgeweer voor den hesten schutter, die aan den wedstrijd deelnam, aan den schutter Groenendaal van Gouda, 47 punten. Bij den wedstrijd A. 3. werd de eerste prijs behaald door het 2de reg. infanterie met 526 puntenen de tweede door het 7de reg. infanterie met 514 punten. De bronzen pendule met kandelabres voor den besten schutter viel ten deel aan den kapitein Sclieltus van het 6,le reg. inf., met 49 pun ten, en een Riflemen-Telescope voor den daaropvolgenden schutter aan baron van Eek, le luit.-adjudant bij het bat. mineurs en sappenrs, met 48 punten. Bij den wedstrijd A. 4. werd de zilveren medaille behaald door het reg. veld-artillerie, met 100 punten. Z. M. de koning en de heide prinsen waren voortdurend op de schiet banen tegenwoordig en toonden in alles de grootste belangstelling. Het aantal toeschouwers was overal zeer groot. Toen de kampstrijd bijna was afgeloopen braglen Z. M. de koning en de prinsen een bezoek aan de tent van het Metalen Kruis, waarin den leden van dat kruis een feestdronk van wege Z. M. werd aangeboden. Z. M. be antwoordde de aldaar door den heer de Vries tot hem gerigte woorden op eene hartelijke wijze en sprak ook Z. K. II. prins Hendrik toe, die hem steeds in alle omstandigheden tot steun was geweest en die met alle krach ten had gearbeid 0111 de marine, waarvoor hij groote voorliefde had, haar verleden zooveel mogelijk waardig te doen zijn. Nog tijdens den strijd, even 4 ure. ving de voorgenomen evolutie aan, j door kapitein II. W. Doorman ontworpen en gecommandeerd. Vijf corpsen hadden zich geformeerd op de loopplaats, en rukten naar hunne bestemde i plaatsen. Jammer dat niet allen gewapend en van patronen voorzien wa ren; het schouwspel ware dan voor de corpsen en voor de vele toeschon- i wers voorzeker helderder aan den dag gekomen. Met de meeste orde trok- ken de eerste en tweede afdeeling voorwaarts, en onder het voortdurend tirailleur-vuur der eerste afd., later ondersteund, doch zonder vuur. door de tweede afd., retireerden beide tot achter de tol, en verder tot aan de Bilt. steeds geregeld gedekt wordende door de overige afdeelingenwelke op den straatweg waren opgesteld. Te 7 uren ongeveer waren alle troepen in de Bilt aangekomenen werd het laatst nog getirailleerd op den weg voor j lloudeiingen. waarna de verschillende afdeelingen weder naar het kamp opmarcheerden, en opgeruimd en wel voldaan het binnentrokken, tevens voor Z. M den koning en de prinsen defilerende. Ten 8 ure begon liet diner, door de weerbaarheid Z. M. den koning aan geboden, waaraan ook de prinsen en vele hooggeplaatste personen deel na men. Aan het dessert Werden verschillende heildronken ingesteld eii Voerde Z. M. de koning bij herhaling het woord. Z. M. zeide 0. a. dat, zonder de hesluiten van den hond te willen vooruitloopcnhij toch den wensch uitte, dat hij de scherpschutters ean volgend jaar op zijn lusthof hel Loo zou mogen ontvangen. Toen Z. M. het kamp verliet was het luisterrijk met Bcngaalsch vuur verlicht, hetgeen een prachtig gezigt opleverde. Na 's konings vertrek kwamen de ingelegerden in het kamp te zanten en bragten eene serenade aan den president van den bond, dr. Scluibart, die door Z. M. den koning benoemd was tot kommandeur van de orde van de Eiken Kroon. Z. M. heeft ook het grootkruis van genoemde orde geschon ken aan den heer mr. Kien, burgemeester van Utrecht. Gisteren kwamen Z. M. de koning en de beide prinsen reeds ten half 9 ure in het kamp aan, om den wedstrijd B hij te wonen. Te Rotterdam is eergisteren avond aan een meisje in de Jonker-Frans- slraat, bij gelegenheid dat zij, zoo als op de kermis meermalen geschied, door jongelieden werd omhelsd, een gouden oorbel en koralen halsketting j met gouden slot ontvreemd; de burgerij heeft daarop een persoon voor den dader der ontvreemding aangehoudenen aan de policie overgeleverdhet i bleek echter bij onderzoek niet. dat de aangehoudene de schuldige was, zoodat hij weder op vrije voeten is gesteld. Te Breukelen had Dingsdag 11. een treurig ongeluk plaats. Een ze- I kere O. uit Bodegraven reed met zijn zoon, een veertienjarigen knaap, in eene tilbury naar Breukelen. Kockengen gepasseerd zijnde, schrikte het paard en stortte in den vrij diepen en breeden boezem waarlangs de weg loopt, het rijtuig met de beide zich daarin bevindende personen medesle pende. Op het hulpgeroep kwamen vele mensclien toeschieten, doch hunne vereende krachten konden slechts den vader redden, daar de zoon dood uit het water werd gehaald. Ook het paard is verdronken en het rijtuig met veel moeite op het drooge gebragt. Uit Alkmaar meldt men dat de landlieden in die streken mede veel last hebben van het broeijen van het hooi. Ter voorkoming van onheilen moeten de meesten het hooi laten spitten en het geheel of gedeeltelijk uit de bergplaatsen halen. Onder Ileilo is eene boeren|daats, bewoond door P. Bakker, in brand geraakt, waarbij de geheele inboedel en een 200-tal groote kazen eene prooi der vlammen zijn geworden. Het prov. geregtshof in Overijssel heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. M. F. R., huisvrouw van G. M. II.oud 33 jaar, laatst woonach tig te Stad Almelo, beschuldigd van opzeltelijkec brandstichting in hare woning, in den avond van 21 December 11. te Stad Almelo gepleegd, onder omstandighedenwelke gevaar voor menschenlevens konden doen voorzien. Het hof heeft haar bij gebrek aan voldoend bewijs van de tegen haar gerigte beschuldigingfvrij gesproken met last dat zij in vrijheid zou worden gesteld. Men verneemt, dat door mr. Jac. van Gigch het volgende request aan Z. M. den koning ten behoeve van de negen eerste veroordeelden in de Rot- terdamsche regtsgedingen is opgezonden: "Geeft met den meeslen eerbied lc kennen mr. Jacob van Gigch, advo caat bij den hoogen raad der Nederlanden, wonende te 'sGravenhage, dat bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zuidholland dd. 20 April jl. tot vijfjarige tuchthuisstraf zijn veroordeeld Pieter Johannes BosmanJohan nes Vranken, Gerardus Boelaars, Willem Samuel Wolters, Pieter van Krim pen, Gerrit de Weerd. Wilhelmus Sebastiaan Lobman, Jan Hendrik van Klaveren en Cornelis Kemp, en wel ter zake van deelneming aan de Rot- lerdamsche ongeregeldheden in den noodlotligen nacht van 31 October op 1 November 1868, dat hij requestrant hij het provinciaal geregtshof door de gezamenlijke verdediging in deze zaak is belast geweest met de behandeling van al het geen de regtskundige beschouwingen betrof en ten voordeele van al de be schuldigden gezamenlijk kon worden aangevoerd, dat na de verwerping van het beroep in cassatienamens de ganschc verde diging, door hem requestrant geadstrueerd, bij arrest van den hoogen raad, dd. 16 Julij jl.hij ook thans de tolk van de gevoelens zijner ambtgenoolen 1 meent te zijn, wanneer hij alsnu het oogenblik gekomen acht om zich voor deze beschuldigden tot uwe Majesteit te wenden, ten einde wijziging of ver- ligling van straf ten behoeve van al de genoemde veroordeelden te ver- j krijgen, dat hij met de meeste bescheidenheid en vrijmoedigheid de verwachting durft uitspreken, dat zijn beroep een gunstig gehoor hij uwe Majesteit zal vinden, omdat hij de openbare meening aan zijne zijde meent te zien, wan neer hij verklaart, dal 'shofs uitspraak, waarvoor hij allen eerbied koestert, een pijnlijken indruk in het land gemaakt en algemeen het diepste medelij den heeft opgewekt met de ongelukkige slagtofl'ers dezer oproerige bewe- I ging, die zich wel te kwader ure door eene algemeene gisting en opgewon- ji denheid hebben laten medeslepenmaar in gcenerlei opzigt met gewone misdadigers kunnen worden gelijk gesteld, dat al deze veroordeelingen hoofdzakelijk zijn gegrond'op de stellige ver- i klaringen van ijverige policie-agentenwaaraan het hof onvoorwaardelijk heeft geloof gehecht, maar dat requestrant niet te min de onderstelling j waagt, dat het hof minder strenge straffen zou hebben toegepast, indien het den loop der volgende regtsgedingen had kunnen voorzienbij wier be- handeling de dwalingen der jiolicie-agentenvoorzeker te goeder trouw be gaan, op ondubbelzinnige wijze zijn gebleken, dat requestrant zich ook de vraag wil veroorloovenof al deze veroor deelden door de kwellingen cener langdurige preventieve gevangenisstraf en de schande eener driedaagsehe openbare tercgtstelling de door hen bedreven daad niet voor een groot deel hebben geboet, dat talrijke huisgezinnen wegens het lot, dat hunnen kostwinner heeft getroffen, voortdurend in de grootste verslagenheid verkeeren en in de diepste armoede zijn gedompeld, en al deze gezinnen met klimmend ver langen uitzien naar het oogenblik, waarop zij den van hunne zijde gerukten bloedverwant in hun midden zullen mogen terugzien

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2