PER TELEGRAAF. belegd; daarin dacht men van de ministers te zullen vernemen hoe de rege ring over de amendementen oordeelt, hetgeen invloed op de beslissingen der commissie zou moeten hebben. Onder de amendementen is er ook een van den heer Michel Chevalier, hetwelk ten doel heeft de openbaarheid der senaats-zillingen, die in het senaatsbesluit wordt vastgesteld, reeds dadelijk bij de discussie over dat besluit toe te passen; dit voorstel vond weinig bijval bij de commissie. De Presse verzekert dat thans met den uit Rome overgekomen gezant de Banneville overleg wordt gehouden omtrent Frankrijks houding ten aan zien van het aanslaande concilie, maar dat in allen gevalle de Fransche troepen nog in den Kerkdijken Staat zullen blijven. Volgens La France zal de keizer de thans in het kamp van Chalons vereenigde troepen eerst in den herfst bezoeken, wanneer zij het kamp verlaten. De amnestie is een onderwerp, waaraan alle dagbladen hunne beschou wingen wijden. Natuurlijk zijn allen daarmede ingenomenmaar de opmer king wordt niet achtergehouden dat de keizer door de amnestie aan den eisch van het oogenblik heeft voldaan. Er moest toch kwijtschelding ver leend worden van straffenhet uitvloeisel van een vorig regeringsstelsel. De Ind. Beige zegt dat de invrijheidstelling van zoovele schrijvers, redenaars en denkbeeldige zamenzweerders haar geen onvermengd genoegen kan schenkenindien niet de amnestie een onderpand is van eene meer liberale en regtvaardige politiek voor de toekomstmet andere woorden van een juister begrip van en een stipter ontzag voor de onschendbare reg- ten der gedachten. Blijkens eene aanschrijving van den minister van marine en koloniën, is door het Japansche gouvernement eene som van 818.000 frs uitbetaald als schadeloosstelling voor de nageblevenen der 11 schepelingen van het Fransche adviesjagt Dupleixdie in Mei van het vorige jaar in de Japan sche haven Sakaï door het dweepzieke gepeupel zijn omgebragt. Eene door den minister te dezer zake ingesLelde commissie heeft van deze som 318.000 frs bestemd voor 5 nog op zee zijnde matrozen, die bij de bedoelde gele genheid verminkt ol gekwetst zijn geworden, en heeft de overige 500,000 frs evenredig onder de betrekkingen der vermoorde personen verdeeld. Door verscheidene dagbladen is gemeld, dat pater Hyacintlie naar Rome was ontboden, om zich te verantwoorden wegens de redevoering, die hij in de algemeene vergadering van het internationale vredes-congres had uit gesproken. Uit Rome wordt echter gemeld, dat dit berigt verzonnen is, maar het daarentegen wel waar is, "dat die redevoering, en zelfs de gun stigste lezing daarvan, de weidenkenden te Rome niet minder bedroefd heeft dan de geloovigen in Frankrijk." SPANJE. De gendarmerie van Villafranca heeft te Rodigato, in de provincie Fonterrada, den kanunnik Milla en den pastoor van Iquena, beiden aan voerders van oproerige benden, gevangen genomen; bij hen is eene obligatie van de zoogenaamde geldleening van Karei VII, alsmede 9280 realen aan specie gevonden. Op andere plaatsen dier zelfde provincie zijn 7 belhamels des oproers gevat, waaronder 2 pastoors. De Reforma zegt, dat de ministerraad zich heeft bezig gehouden met de quacstie der prelaten, en dat, vermits het blijkt dat bijna allen het eens zijn om te weigeren hel bevel van hel ministerie van justitie op te volgen, hetwelk hun voorschrijft binnen 8 dagen aan de pastoors een herder lijken brief te zenden om zich uitsluitend te wijden aan de uitoefening van luin ambt, de regering heeft besloten tegenover de geestelijkheid eene krachtige gedragslijn aan te nemen, zooals die door de waardigheid der re volutie en het onwaardige gedrag van de mannendie door 'hun ambt het levend voorbeeld moesten zijn van zachtmoedigheid en onthouding, ver- eischt wordt. Berigten uit Cuba, komende van de zijde der Spaansche regering, mel den dat eene onder het bevel van Jordan staande afdeeling opstandelingen door Balmaceda nabij Ilolguin geslagen is. - De berigten omtrent Cuba, uit de Vereenigde Staten ontvangen, luiden steeds gunstig voor de opstandelingen, zoo zelfs dat Spanje eerstdaags het bezit van dat eiland zal moeten opgeven. PKUISiEN. BERLIJN, 17 Augustus. De officiële Staats- Anzeiger deelt eene opgave mede van den tcgen- woordigen stand der runderpest hier te lande, welke ziekte zich het eerst geopenbaard heeft bij een koppel van 25 koeijendie per spoortrein uit Miihl- hausen te Lansberg waren aangebragt. Militaire afsluitingen zijn gemaakt te Gernheim, Balz, Zechin, Nieschen en Zicher. Tot op den 13,len dezer was de ziekte binnen die plaatsen beperkt gebleven. Te Zicher waren ten gevolge der plaatselijke gesteldheid krachtiger maatregelen noodig dan el ders en zijn een aantal van besmetting verdachte runderen gedood. Er is evenwel in dien omtrek nog veel onbesmet rundvee, waaromtrent geene reden beslaat om lot afmaking over te gaan. Besmet zijn verklaardhet geheele district Lebus tot aan den Berlijn-Frankforter" spoorweg en den omtrek van het station Briesenhet geheele district Koningsbergmet uit zondering van het noordelijkst gedeelte; het district Lansberg, uitgenomen het meest oostelijk deel. Binnen al deze omstreken zijn de veemarkten en het veevervoer verbodenler.vvijl ook overigens alle mogelijke maatregelen van voorzorg verordend zijn. Het is niet onwaarschijnlijk dat er, ten ge volge der veeziekte, wijziging zal worden gebragt in het plan tot liet hou den van groote militaire manoeuvres in West-Pruissenmen heeft reeds ver zocht die niet te doeii plaats hebben. Men werkt met ijver aan het gedenkteckendat ter herinnering aan de oorlogen, in 1864 en 1866 gevoerd, op den Königplat/ alhier zal wor den opgerigt. Tot heden kan niet met zekerheid worden gemeldhoe hoog het gedenkteeken zal worden opgetrokken, maar dit is zeker, dat het door zijne kolossale afmetingen alles zal overtreffen, hetwelk de hoofdstad van dien aard bezit. liet geschil lusschen de metselaarsbazen en hunne gezellen heeft thans een einde genomen, en de werkstaking opgehouden. Aan de bekwame ge zellen is een dagloon verzekerd van 1 th. en aan de minder geoefenden een h evenredig loon. Sedert eenigen lijd heeft men in llanover het gebruik van velocipedes bij de postboden ten platten lande hier en daar ingevoerd. De snelheid der dienst heeft daarbij zooveel gewonnendat de postdirectie van den Noord- Duilschen bond de vraag thans overweegt, of de toepassing van dit middel behoort te geschieden. liet plan tot het oprigten eener stoombootsdienst tusschen Stettin en New-York zal vermoedelijk doorgaan. In eene vergadering van belangheb benden is besloten tot de vestiging dezer dienst, voorloopig met twee sche pen. Een Engelsch scheepsbouwkundige heeft reeds de helft van het benoo- digd kapitaal aangeboden. De geheimraad dr. G. K. von Wachter, die als regtsgcleerde hoog staat aangeschreven, heeft den 13de0 dezer zijn 50-jarig professoraat te Leipzig herdacht. Hij ontving daarbij van vele zijdeno. a. ook van den koning en de koningin van Wurtemberg en van verschillende Duitsche akademiën, be wijzen van belangstelling. De algemeene vergadering der Guslaaf-Adolfs-Vereeniging zal dit jaar van 16 tot 20 Augustus te Bayreulh, in Beijeren, worden gehouden. Volgens de Karlsr. Zeit. zal aan den Badensehen landdag in zijne aanstaande zitting een wets-ontwerp worden voorgelegd, waarbij het houden der registers van den burgerlijken stand aan de geestelijken ontnomen en aan de burgerlijke overheid overgedragen, en alleen de burgerlijke huwelijks- acte voor regtsgeldig bewijs van de sluiting des huwelijks verklaard wordt, terwijl de geestelijkenwelke tot kerkelijke inzegening van een huwelijk overgaan alvorens het voor den burgerlijken ambtenaar gesloten is, met zware straffen worden bedreigd. OOiTENBIJK. De minister van oorlog heeft, uit het oogpunt van bezuiniging, een tal van gebruiken gewijzigd en misbruiken aigeschaft, welke sedert onheugelijke jaren hebben bestaan. Onder anderen heeft men de kosten van begrafenis van officieren en manschappen aanmerkelijk verminderd. De regering heeft het besluit genomen om te Zara, in Dalmatie, aan het seminarie te verbinden eene faculteit voor de studie der Grieksch-Oos- tersche theologie. Vier professoren zullen aldaar doceren en hun zal een jaarlijksche bezoldiging worden toegelegd van 800 fl. Er zijn twintig beur zen aan de inrigting verbonden. Keizer Joseph II heeft, toen hij in 1769 eene reis door Moravie deed en eenen landman zag ploegen, hem de teugels uit de hand genomen en zelf met den ploeg een paar voren over den akker gedreven. Er worden aanstalten gemaakt om den 29»l,,D dezer het aandenken daaraan openlijk te vieren; de feestelijkheden zullen op de plek zelve waar de keizer heeft ge ploegd, in de nabijheid van Brünn, gehouden worden. De Triëster Zeit. meldt het volgende: Volgens een berigt uit Candia wordt het eiland geheel herschapen in eene groote vesting. Overal verheffen zich blokhuizen en militaire landwegen doorkruisen het in alle.riglingen. Zoolang de Porte eene bezetting kan onderhouden gelijk de bestaande, heeft een opstand, waartoe voor het overige de bevolking weinig lust schijnt te gevoelen, geen kans op slagen. WEENEN, 17 Augustus. De delegatie van den rijksraad heeft de gewone en buitengewone budgets voor de marine aangenomen, overeenkomstig de voorstellen der commissie voor hel budget. - Te Triest is het Amerikaansch fregat Franklinde admiraalsvlag voerendeaangekomen. MADRID, 17 Augustus. De minister van justitie gelastte voor eenige dagen de bisschoppen een pastoraal schrijven in hunne diocesen rond te zenden waarin de gemeente tot gehoorzaamheid aan de ingestelde autoriteit zou worden aangemaand. De bisschop van Jaen heeft der regering het regt ont kend om hem tot het schrijven van een herderlijken brief te verpligten. De Imparcial spreekt het gerucht tegen, dat eene gedwongen reductie van 50 pCt. op de interesten van de publieke schuld, zou worden voorgesteld. Te Barcelona hebben de werklieden in de katoenfabrieken het werk gestaakt. BERLIJN, 17 Augustus. De Nord.d. Zeit. behelst een voor officieus ge houden artikel, waarin de aanvallen der Corr. de Rome op den Beijerschen minister van buitenl. zaken worden wederlegd, en verklaard wordt, dat alle regeringen der staten van Noord- en van Zuid-Duitschland overeenge komen zijn, dat, indien de besluiten van heL concilie de vreedzame verhou ding tusschen de wereldlijke en de geestelijke magt aantastengemeen schappelijke tegenstand zal worden geboden. föitrqErüjfic stsuö. Tan 12 tot en met 18 Augustus 1869. BEVALLEN: J. M. Lardé, geb. van Giezen. Z. - J. Renning, geb. llofkes Z. Z. tweel. J. Planje, geb van Leeuwen, Z. J. van der Vos, geb. Planje, D. G. J. Bakker Korff, geb. lloogeboomZ. II. van Tongerengeb. Selier, D. M. S. van Wijngaardengeb. WeertsZ. J. J. A. G Schreden geb. Jollie D. II. C. la Laugeb. van DuinenZ. M. Verhaaffgeb. LensinkZ. G. C. Kooremangeb. PlalteelD. M. J. Pontgeb. Lenzen Z. M. Brouwergeb. QuestrooZ. M. E. Iloogenslraateiigeb. AsbredeD. C. J Ammerlaangeb. van der Drift, D. M. Tuurenhout, geb. HaasbeekD. M. J. de Haas, geb. van Houlum, Z. Z. tweel. A. Nieboer, geb. Buys, Z. C. E. Couvée,geb. Rozier, Z. M. Bontje, geb. van den Brock, D. GEHUWD: A. Welvaars, jm. en L. F. van Hovenjd. II. C. de Jong, jm. en C. Delfosjd. P. A. A. de Haasjm. en J. Damjd. - P. T. L. Beenakkerjm. en J. Scgynjd. J. B. de Ifaayjm. en P. van Wijngaarden jd. W. van Ber-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3