een internationaal handels-congres te houden en uit den wenschdat de Nederlandsche handel daarop worde vertegenwoordigd. 2". De vergadering, oordeelende, dat onder de meest geschikte middelen, om partij te trekken van de doorgraving van de landengte van Suez, in de i eerste plaats in aanmerking komt de onmiddelijke opening van eene regt- strceksche stoombootvaart tusschen Nederland en Indië, beveelt deze zaak aan in de belangstellende medewerking van den handel en in de zorg der regering. 3°. De vergadering uit den wenschdat door de mogendheden de onzijdig heid van het Suez-kanaal worde verzekerd en dat middelen worden gevon den, om de kanaalregteningeval algeheele afschaffing daarvan onuitvoer baar blijkt te zijn. zoo min mogelijk drukkend en, te allen tijde, voor alle natiën, gelijk te maken. - - Uit Utrecht meldt men omtrent den nationalen weerbaarheids-wed strijd aan den Bilt bet volgende: Bij de aankomst der scherpschutters en verdere troepen in het kamp, Maandag namiddagwerden zij aldaar verwelkomd door den vice-president van den weerbaarheidsbond jhr. J. G. F. van Spengler, die allen in gepaste bewoordingen het welkom toeriep. Elke afdeeling rukte vervolgens naar de tentenden vorigen dag door de kwartiermakers in gereedheid gebragt. In de groote tent van de lih. Legel en Larue stond het diner gereed, dat ge regeld afliep. Minder gelukkig waren de manschappen, die aan dc tent der commissie het noodige verwachtten. Al spoedig was er niet meer voorhan den en moesten velen ongetroost heengaan. Of de oorzaak daarvan lag bij de schutters, die verzuimd hadden zicli tijdig genoeg aan te geven of aan den kantinehouder, dit is zeker dat velen ontevreden waren. Ten half zeven ure kwam Z. M. de koning, die het diner bij den com missaris des konings had bijgewoond, gevolgd door leden van het kon. huis, in het kamp aan. Dr. J. W. Schubart, president van den weerbaar heidsbond heette Z. M. welkom. Hij was de tolk van dc algemcene blijd schap, dat dc beminde persoon des konings, vergezeld van zijn geliefden oudsten zoon en broeder in het kamp waren aangekomen, en hij wees op den luister, welke deze zoo hoogst gewenschte tegenwoordigheid aan de zaak der weerbaarheid op nieuw bijzette. Z. M. sprak daarop met krachtige en indrukkende stem, en zeide o. a.Gij weet, M. II. dat ik Nederlander ben in mijn hart, en gij zult mij altijd gelukkig zien mij onder de dappere verdedigers van mijn en ons aller vaderland te bevinden. Dagen als deze behooren onder de gelukkigste mijns levens. Aan de hoerah's, leve de Koning, leve de Prins van Oranje kwam bijna geen einde. De president stelde hierop de leden van het centraalcomite' en de verdere commissarissen aan Z. M. voor. In de kampstraat stonden de corpsen in orde gerangschikt, om door Z. M. geinspecteerd te worden. Z. M. doorliep dc gelederen en sprak hier en daar een welwillend woord. Bij den Zwijger bleef Z. M. stil staan, en wenschte deze vereeniging geluk met haar pas verkregen geschenk, de banier van Z. K. H. prins Hendrik. Een oogenblik voor de banier staande, waarop de naam de Zwijger, ontblootte Z. M. het hoofd en riep: M. II., brengen we ter herinnering aan den held een luid hoerah. Het is niet noodig te zeg gen, hoe dit de opgewondenheid algemeen deed stijgen, en hoezeer men met opgewondenheid dien kreet herhaalde. Na de inspectie bezocht Z. M. alle deelen van het kamp, tot zelfs de cantines. In de cantine der com missie bragt de heer Arends van Utrecht Z. M. een woord van hulde namens de Utrechtsche burgerij toe. Z. M. drukte den spreker erkentelijk dc hand. Z. M. bleef nog een poos in het kamp en verliet het eerst, na alles met de meeste naauwkeurigheid gadegeslagen te hebben, ook gevolgd door den prins van Oranje, om naar het gouvernementshuis te Utrecht terug te kee- renen bij den commissaris des konings te Vernachten. Dingsdag morgen waren de troepen in het kamp al vroeg op de been. en werden de afdeelingen voor de verschillende schietbanen aangewezen. Z. M. de koning, in weerbaarheids-uniform, en Z. K. H. de prins van Oranje, kwamen ten half 9 ure in het kamp aan en volgden de schutters naar den kampstrijd. De weerbaarheid bekwam baan 1, 2 en 3, de schut terij 4 en 5en de infanterie 6 en de hulpbaan. Z. M. de koning en 11H. KK. IIII. de prins van Oranje en prins Heudrik hebben op nieuw het kamp bezocht. De Haagsche schutterij behaalde den eersten schutterij-prijs en door hel Haagsche scherpschutters-corps is de eerste vaandelprijs behaald. Het 2de reg. infanterie behaalde tot hiertoe den eersten prijs voor de legercorpsen. Naar wij vernemen, meldt de Nijm. Nieuwsbodeheeft de firma Schret- len en Comp. van de ministers van binnenl. zakenjustitie en oorlog onlangs in antwoord op haar adres betreffende de daarstelling eener tweede gasfa briek te Nijmegen, naast de hare, door en voor rekening der gemeente, de kennisgeving ontvangen, dat de gemeenteraad, ingevolge de artt. 134 en 141 der gemeentewet, allezins bevoegd is ook zoodanige inrigtmg als eene gas fabriek van wege de gemeente, waar hij dit in haar belang acht, tot stand te brengen en te drijven. Uit s Hertogenbosch meldt men: Vrijdag namiddag is de waterstaats- ingenieur de heer Leemans met polderwerkvolk gekomen op den dam in de gracht bij den nieuw te maken uitweg naar het spoorweg-station alhier, en heeft dien dam doen doorsteken, zoodat de ledig gepompte put, lot het verbreeden der vestinggracht gemaakt, vol liep; de aannemer, de heer van Seters, heeft protest wegens schade en interessen doen opmaken en terstond zijn werk gestaakt. Deze maatregel moet door den waterstaat zijn geno men op last van hooger hand en op de klagten der polderbesturendat door die afdamming hunne landerijen onder water stonden. Te Roermond hebben Zondag avond, bij gelegenheid der kermis, ern stige ongeregeldheden plaats gehad, waarvan de aldaar garnizoen houdende huzaren oorzaak zijn geweest. Drie gemeente-veldwachters hielden een bur ger, die niet ter goeder naam en faam bekend 'stond en in verregaanden j staat van dronkenschap verkeerde, aan, en bragten hein weg, waarop een l 25-tal huzaren uit eene herberg te voorschijn tradendien burger met ge weld verlosten, twee der drie gemeente-veldwachters op den grond wierpen, zwaar mishandelden en ernstige verwondingen loebragten, zoo zelfs dat een hunner zeer lang en zwaar gebloed heeft; zij wilden toen ook de veld wachters, die hunne sabels trokken om zich te verwerenontwapenen, doch gingen op het lossen van een pistoolschot, door den derden veldwach ter, op de vlugt. 's GRAVENHAGE, 18 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. de Buys, te Utrecht, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti en van de gouden medaille 2de kl. hem door den Paus geschonken. Tot notaris te Rossum, arr. Tiel, is benoemd de heer B. A. Mispelblom Beyer, cand.-notaris te Wychen. Aan de lib. S. J. HoffmanA. Hoogeveen en E. Joachim is eervol ont slag verleend als ontvangers der directe belastingen respectivelijk te Vlaar- dingen, te Zwolle en te Leeuwarden; voorts zijn als zoodanig benoemd te Vlaardingen de heer J. Indeweij, thans controleur te Amsterdam; te Zwolle de heer H. Bijlevcld, thans controleur te Hoorn; en te Leeuwarden de heer P. A. F. J. Sassen, thans controleur te Roermond -- Door Z. M. is bij de rijks hoogere burgerschool Willem II te Tilburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. F. J. A. Fles, uit de betrekking van leeraar, en zijn benoemd tot leeraren aan voormelde school de hh. A. P. T. Sassen, te Meerssen, en Th. H. Mac Gillavry, dus verre leeraar aan de Twentsclie industie- en handelschool te Enschedé. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot officier van administratie 3de kl. bij de zeemagt de adjunct-administrateur N. de Ronde Bresser; bij het wapen der infanterie, tot ls'en luit. den 2dcn luit. T. G. Koppen, thans gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië; bij het ls,e reg., tot kapitein 3de kl. den lsten luit. Q. M. Hoogeveen, van het corps; en tot lstcn luit. den 2de° luit. J. J. H. S. Muuren, mede van het corps: bij het 2dc reg. tol kapi tein 3dc kl. den lsteD luit. H. H. F. Salomon, van het 7de reg.; bij het 4dt reg., tot lsten luit. den 2dcn luit. N. M. Fontijn, van het corps; bij het 5de reg. tot lstE" luit. den 2dt" luit. W. E. Willink Ivetjen, van het corps; en in hunnen rang als ls,cn luit. bij het reg. grenadiers en jagers over te plaat sen: den lsten luit. M. H. J. M. van Son, van het 4de reg. inf.; den lst,° luit.-adjudant II. J. F. Dommers, van het 8ste reg. inf.; den Ist™ luit. G. A. F. Salomon, van het 7de reg. inf.; den l,tc° luit. A. de Bourbon, van het 4de reg. inf.en den 1stcrl luit.-adjudant P. Vinkhuyzenvan het 2de reg. inf. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcenen. Naar men verneemt is men reeds bezig met het drukken der begroo ting voor Ned. Indië, dienstjaar 1870. Advocaat-generaal Karseboom heeft in de zitting van den hoogen raad van gisteren conclusie genomen in het belangrijk proces tusschen de ver eeniging tot amtverbetering, gevestigd te Dordrecht, en den staat der Ne derlanden. Zooals wij dezer dagen mededeelden, betreft het in casu eene exceptie door den staat opgeworpen, dat namelijk de regterlijke magt onbe voegd zou zijn kennis te nemen van de zaak ten principale, daar die alleen aan dc administrative is opgedragen. Adv.-gen. oordeelde evenwel dat de voorgedragen exceptie niet is gegrond op art 87 in fine regterl. organisatie, houdende dat zakelijke regtsvorderingen voor den gewonen regter moeten worden gebragt. Hij mcènde, dal hier te beslissen viel of de handelingen, door den staat begaan, al of niet waren onregtmatige daden, hetgeen niet ter beoordeeling van de administrative maar van de regterlijke magt is. Op de namens den staat nog voorgedragen opmerking, dat hier werken zouden zijn verrigt in de rivier, waartoe de staat het volste regt heeft, meende adv.-gen. dat dit uit de dagvaarding niet volgt, maar dat integen deel die dagvaarding inhoudt, dat hier handelingen zouden zijn verrigt op onbetwist eigendom der cischeresse, waarover wel degelijk de regterlijke magt bevoegd is te oordcelen. Hij achtte mitsdien de exceptie van incom petentie niet aannemelijk, en concludeerde derhalve tot verwerping daarvan met bevel om ten principale voort te procederen. De hooge raad zal trach ten den 31",pn Augustus a. s. uitspraak te doen. Gelijk bekend is zal weldra een aanvang gemaakt worden met de slooping der oudste gedeelten der gebouwen op het Binnenhof alhier. In verband daarmede zullen reeds spoedig eenige bureaux moeten worden ver plaatst. Een deel van het administratief personeel der rijks-bureaux zal de gebouwen op den Fluweelen Burgwal, daarvoor gereed gemaakt, betrekken. BU1TOL\i\I)SC1IE BEBIGTEN. BELGIE. Aan den Franschen uitgewekene Bachéléry, die in het laatst der vo rige maand door het hof van assises van Brabant tot 0 maanden gevange nisstraf en eene geldboete van 200 frs is veroordeeld, wegens beleediging van keizer Napoleon III in een schotschrift, la Revolution getiteld, is door den koning vrijstelling van zijne nog overige gevangenisstraf verleend ge worden, met last dat hij onmiddelijk over de grenzen zal worden gebragt en die zonder vergunning niet meer zal mogen overschrijden. EKCELANli. LONDEN17 Augustus. Er is thans eene vereeniging opgerigt met het doel de verkiezing van personen uit den handwerksstand tot leden van het parlement te bevorderen. Zij draagt den naam van /'Labour Representation League." Zij heeft de talrijke vereenigingen tot onderling hulpbetoon, die onder de arbeidende klasse in den lande bestaan, uitgenoodigd tot haar doel toe te treden en bij te dragen; hierdoor hoopt zij dadelijk groote magt te zullen verkrijgen. FRANKRIJK, PARIJS, 17 Augustus. Gisteren had er eene conferentie plaats tusschen de ministers en de senaats-commissie over de ingediende amendementen op het senaatsbesluit

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2