COURANT. LEÏDSCHE N°. 121. DONDERDAG 19 AUGUSTUS. BINNEN LA NI>SCliE BEHIGTEN De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. PROCE8-TERB4.IL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van èén lid van den Gemeente raad van Legden, den 17 Augustus 1S69 zijn ingeleverd. Op heden den achttienden Augustus achttien honderd negen en zestig, in de gemeente Leydenis door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomendes morgens te negen uren. Het bureau is zamengesteld uit den heer dr. W. C. van den Brandelerburge- meester, voorzitter, en de heeren II. P. C. Stoffels en J. van Heukelom junior, leden van den gemeenteraad, stemopneniers. De voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hemden 17den Augustus 1869 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zes honderd zeven en twintig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezersdie briefjes hebben ingeleverdvergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard negen stembriefjeswaarvan zeven oningevuld waren en twee geen persoon duidelijk aanwijzen. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest zes honderd achttien. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren Mr. P. C. Lezwyn 313 stemmen, dr. J. D. Frenay 296 N. J. Sanders 2. dr. W. M. S. Junius, \V. C. Hoogendijk, C. J. Leyh, H. G. Hamaker, P. II. Maan dag, dr. C. W. II. van Kaathoven en mr. H. A. Neeb, ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer mr. P. C. Lezwyn. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad de heer Mr. PAUL CLAUDE LEZWYN, wonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaaktin tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 18den Augustus 1869, v. n. BRANDELER, Voorzitter. STOFFELS1 c, J. v. HEUKELOM Jr.^opnemer». LEYDEN, 18 Augustus. Bij kon. besluit van 11 Augustus is benoemd tot lid der commissie van administratie over de gevangenissen alhier de lieer J. Seelig. gepens. luit.- kolonel, alhier. Bij kon. besluit van 15 Aug. zijn onderscheidene controleurs der directe belastingen enz. verplaatst, o. a. de heer C. W. Visser, van Leyden, 2deafd. naar AVeesp; de heer W. F. L. baron van Beetle van Oudtshoorn, van Rot terdam, 4de afd.naar Leyden. Gisteren hebben 47 jongelieden van de scholen van liet genootschap Mathesis Scienliarum Genitrixonder de leiding van eenige leden des be- stuurs, de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishou ding en het bedrijf van den handwerksman te Amsterdam bezigtigd. De kosten dezer reis zijn bestreden uit de vrijwillige bijdragen van belangstel lenden. Bij hunne aankomst in de hoofdstad werden de jongeliedenna het gebruik van eenige ververschingcnper omnibus naar hel Paleis voor volks vlijt gebragt, alwaar zij zich tot ongeveer drie ure met het bezigtigen der tentoonstelling bezig hieldenwaarbij het hun niet ontbrak aan de aanwij- zigingen en opmerkingen van de hen begeleidende bestuurders Dat ook hier aan de regtcn der maagdie zich deden gevoelenwerd voldaanbe hoeft geen vermelding. Ten drie ure begaven de jongelieden zich naar de diergaarde, alwaar tot zeven ure de lijd op eenë aangename en nuttige wijze werd doorgebragt. Met rijtuigen werden zij vervolgens weder naar liet station van den spoorweg gebragt. Men kon het allen aanzien dat zij met deze verrassing ten hoogste ingenomen waren en zeer voldaan huis waarts keerden. Toen op 24 Julij 1868, bij de Nederduitsch hervormde gemeente alhier •door het kiescollegie diakenen benoemd waren, bragt de heer mr. L. D. Su- ringar hij de afkondiging bezwaar tegen die benoeming inop gronddat zij niet geschied was door liet zijns inziens door de wet bepaalde getal kiezende leden. Na ongegrond-verklaring van dal bezwaar door het classicaal bestuur van Leydeu, en na appel op het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland, mede dat bezwaar niet deelende, begaf de lieer Suringar zich in cassatie bij de synodale commissie der Ned. herv. kerk. De synodale commissie achtte de wet geschonden, vernietigde de uit spraak van het prov. kerkbestuur van Zuidholland en verwees de zaak tot eindbeslissing naar het prov. kerkbestuur van Noordbrabant, om op het be slaande hooger beroep uitspraak te doen. Het prov. kerkbestuur van Noordbrabant heeft dezer dagen uitspraak ge daan de bezwaren van den appellant gegrond verklaard enmet vernietiging van de uitspraak van het classicaal bestuur van Leyden. de verkiezing tot diakenen van de heeren A. van 't Hooft, c. s.op 24 Julij 1808 door het kiescollegie te Leyden uitgebragt, onwettig verklaard en als geene gevolgen mogende hebben. Zoo is dan nu uitgemaakt dat liet aantal leden van het kiescollegie om te kunnen vergaderen bestaat uit twee derden der leden, waaruit het kies collegie volgens de wet is zamengesteld en niet het tweede derde der leden, ■waaruit het bestaat na altrek van de vacaturen. Zijn wij wel ingelichtdan bestaat het voornemen de in deze kerke lijke procedure gediend hebbende stukken en bescheidenmemdHën en uit spraken weldra in het licht te doen verschijnen. Nadat de doorlating van water uit Delfland aan den Leydschendam tot verbetering van dat in Leyden en omstreken, eenige nachten had plaats gehad, is spoedig daarvan het doeftreflènde gebleken. Maar toen, bij menig vuldige regens, ten gevolge waarvan de polders tot de uitmaling van het overtollig water moesten overgaan, de doorlating steeds werd voortgezet, -oodat de boezem aanmerkelijk begon te wassen, waarom te Katwijk wa ter werd uitgelaten, was aanstonds de vrees voor onzuiver waten teneenen- male weggenomen. Er is dan ook deswege geen bezwaar meer te duchten, zoodat gisteren nacht de doorlating aan den Leydschendam heeft opgehouden. -- Het getal lagere scholen in de provincie Zuidholland was bij het einde van 1868 357 voor gewoon lager onderwijs en 181 voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, te zamen 538. Het onderwijzend personeel aan die scholen bestond uit 405 hoofdonder wijzers en 80 hoofdonderwijzeressen. 740 hulponderwijzers en 205 hulpon- dcrwijzeressen526 mannelijke en 99 vrouwelijke kweekelingen. Het getal leerlingen op den 15dc" October was op de dagschool 40440 jongens en 37463 meisjes. Hiervan bezochten 4392 jongens en 1050 meisjes tevens de avondschool. Uitsluitend werd de avondschool bezocht door 1090 jongens en 701 meisjes. 19034 jongens en 17511 meisjes genoten kosteloos onderwijs. Volgens de gemeenteverslagen beliepen de kosten van het onderwijs geza- Imenlijk ƒ855,362.69. waarvan 563,789.69% als jaarwedden en toelagen aan liet onderwijzend personeel is uitgekeerd. I Door het rijk werd, zoomede door de provincie, een subsidie toegekend Iten bedrage van ƒ3090. Volgens het Nieuwsbl. v. d. Roekh. mag men binnen kort de indie ning van een ontwerp van wet op het kopijregt verwachten. Door de gewestelijke vereeniging Noordholland van het Ned. onderwij zers-genootschap is eene circulaire aan de schoolopzieners in die provincie gezondenhoudende uitnoodiging om hij de onderscheidene gemeentebesturen pogingen aan te wenden, ten einde de onderwijzers, door het geven van vacantie en het vergoeden van reiskosten, in slaat gesteld worden tot )iet bijwonen der gewestelijke vergadering, in het belang van het onderwijs. Van 9 tot 17 October zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene tentoonstelling worden gehouden van vruchtenbloemen en planten met medewerking van de kon. Ned. tuinbouw-maatschappij Linnaeus, onder V toezigt van de hh. Groenewegen en C". en J. C. Krook. Een groot aantal prijzen is uitgeloofd en gedurende de tentoonstellingsweek zal de heer de Beucker, leeraar aan de school van Linnaeus, eenige voordragten houden over de kweeking van vruchten. Volgens de ilJidd. C. heeft de heer Lamb bij de arrond.-regtbank te Middelburg eene regtsvordering ingesteld tegen den Engelschen vice-consul te Vlissingen, den heer EUinckhuyzentot vergoeding van kosten, schade enz., door den eischer geleden ten gevolge van onregtmatige daden van den gedaagde. In eene vergadering der maatschappij tot bevordering van den handel gisteren te Amsterdam gehouden, zijn de volgende besluiten genomen. 1°. De vergadering hecht hare goedkeuring aan het plan, om te Caïro,

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1