LMDSCRU 'COURANT. 18(H). BINN EN LAN DSC HE BE RIG TEN. DINGSDAG 17 AUGUSTUS. N". 119. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.8'). Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEYDEN16 Augustus. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de gelegenheid, die, blijkens hierachter voorkomende advertentie, belangstellenden in 'slands weerbaar heid wordt aangeboden om Woensdag aanst. den tweeden nationalen schiet wedstrijd aan de Bilt bij te wonen en het kamp in oogenschouw te nemen. De ondernemers hebben maatregelen genomen om den togt derwaarts voor de deelnemers zoo aangenaam mogelijk te maken. Mag men aannemen dat niemand, die eenig belang in de zaak stelt, zich bij het bezoeken van het kamp in den loop der week teleurgesteld zal gevoelen, zeer zeker zal dit Woensdag aanst. het geval niet zijn, daar ook op dien dag aldaar het springen der mijnenvolgens het stelsel van den heer J. E. Cornelissenzal plaats hebben. De commissaris des konings in deze provincie heeft bekend gemaakt, dat 1°. de opening der jagt op klein wild, opgenoemd in de 2C zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Junij 1857, voor dit jaar in de provincie Zuidholland is vastgesteld op Zaturdag den 4Jen September aanst. met zons opgang; 2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jagtbe- drijf, vermeld in art. 15, lelt. e der aangehaalde wet, en 3". de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts driemalen 'sweeks, en wel Woensdag, Vrijdag en Zaturdag, mag worden uitgeoefend. De berigten uil het Westland luiden m vele opziglen voldoende. Nadat van een zeer ruim beschot puike aardappelen verscheidene duizenden mud den wijd en zijd vervoerd zjju geworden, waarvoor eene allezinsvoordeelige rekening is gemaakt, zijn de ledig geworden akkers met bieten of kool bepoot, waarmede de teelt der veldvruchten voor den winter doorgaans wordt besloten. De verzending van aalbessen werd in den laatsten tijd steeds met goed gevolg voortgezet, terwijl» ander fijn ooft voor den pluk rijpheid verkreeg. Omtrent de vruchten der druivenboomen koeslert men er eene goede verwachting. Het vrij gunstige weder van de vorige maand, heeft de vruchten aanmerkelijk doen aanwassen en dit, gepaard met de uitmuntend ingerigle murenwaartegen de boomen zijn geleid en die voor zien zijn van gemetselde kokers, welke de zonnewarmte opvangen en bewa ren de hoop op een schoonen en rijpen oogst genoegzaam verzekerdtenzij het hiertoe onmisbare zomerweder, gelijk de vorige week, in volslagen herfst mogt ontaarden. liet vervoer van vroege bloemkool uit Loosduinen en Vcur is afgeloopen. De vroege kool slaagde overal buitengemeen. De akkers zijn nu met andijvie bepoot, waarvan het vervoer omstreeks October kan worden verwacht. liet gewas, dat het vorige jaar bijna geheel mislukte, staat thans gewenscht. Voor 14 dagen is men in de Veenen begonnen met den pluk der snij- boonen. Aanvankelijk was de opbrengst nog geringmaar nam gaandeweg toe, ten gevolge waarvan men zich nog een gunstig gewas voorstelde. De onaanzienlijke augurken-planten van voor 5 weken waren niet allceu ver bazend gegroeidmaar droegen verscheidene vruchten. Doch in de afge- loopene weck worden snijboonen en augurken, door hevigen wind, regen en hagelbuijen geteisterd, zoodat de kans op gewin hierdoor weder is ver- flaauwd. De eerste verliezen door zulk ruw weder hare beste ranken en bloemende laatste worden ziek en brengen geene of roestige vruchten voort. Tc Rijnsburg heeft men alle reden om zich in een gunstig te veld staand gewas van late bloemkool te verheugen, waarvan dan ook reeds ge regeld iedere weck scheepsvrachten naar Rotterdam, deels voor Engelse he rekening, vertrekken en met evenveel handel als voldoende prijzen, zonder beding, gretig haren weg vinden. Het vlas is overal van het veld gehaald. Eenparig wordt de stengel daar van zwaar, de teelt dit jaar, hoe vaak ook aan wisselvallig weder bloot gesteld, zeer gelukkig genoemd. Van verschillende zijden werd dezer dagen bet vlas naar de bereidings-plaatsen vervoerd. Uit Haarlemmermeer o. a. gingen in de laatste 14 dagen op den duur eene menigte scheepsladingen naar Spijkenisse, waar veler handen daardoor tijdens den winter ruimschoots werk vinden. Van de vroege nog gerooid wordende aardappelen heeft men op sommige akkers schier een dubbel beschot en groote knollen. Afgaande op het krachtige loof, waarmede de late aardappelen nog kortelings prijkten, heeft men gemeend daarvan geen minder beschot te mogen verwachten. Daaromtrent koestert men dan ook geen vrees. Maar na eene hevige onweersbui met broeijige lucht is overal spoedig versterving in het loof ont staan, en daarmede hebben zich sporen van ziekte vertoond. De ziekte is echter tot dusver gering en slechts in enkele knollen te hespeuren. Dat aan het bederf voedsel gegeven is door de ontzettende plasregens, daar voor bestaat eenige bezorgdheid. Het koolzaad is overal gesnedenmaar nog niet overal gedorscht. Een allernoodzakelijkst vereischtc is thans droogte, om het overigens voldoende gewas in de schuur te zamelen. De rogge is deels binnengehaald ol wordt gemaaid; eerlang is de tarwe rijp om voor de sikkel te vallen. Van deze en andere rijpende graan soorten wordt uit verscheidene omliggende plaatsen getuigd, dat zij zwaar zijn van halm en ofschoon nog al erg door den regen neergeslagen, over het algemeen het vooruitzigt op een gunstigen oogst opleveren. Men hoopt intusschen dat hiertoe ook eenig bestendig droog weder zal medewerken. Pas is de hooibouw afgeloopen. De bouw was dit jaar zoo groot als weinig het geval is. Sommige bouwlieden wonnen dan ook schier de helft meer hooi dan anders. Gebrek aan gras werd nergens waargenomen; eene jeug dige frischheid ligt ook thans alom over de weilanden verspreidterwijl de kort geleden afgemaaide stukken weder zoo goed van gras zijn voorzien dal zij kans op een tweeden hooibouw aanbieden. Ontzaggelijke regenbuijen hebben het water in de polders doen zwellen, zoodat de uitmaling moest plaats hebben. Ten gevolge daarvan is dan ook het buitenwater zeer gestegen. Met goed gevolg bleven de moestuinen allerlei soort van groenten voort brengen. Van de uijen o. a.een gewigtig handels-artikel, die het vorige jaar teneenemale mislukten, was de teelt thans zeer voordeelig. De tuin- boonen hebben het daarentegen tot dusver slecht gehadweinig zon en veel nattigheid. De bloemen in de kweekerijen vinden thans, nu de tijd van het jaar minder medebrengt om de tuinen te voorzien, weinig aftrek meer. Doch de beminnaars van bloemen kunnen zich, bij een voorraad bloeijende planten, nog verlustigen in verscheidenheid van keuze. Wat eerst spaar zaam was te verkrijgen werd, dank warmer zomerweder, kwistiger ge schonken. Van de moerbeziiinboomen zijn nog veie rijpe vruchten geplukt, doch de weersverandering heeft hieraan nagenoeg een einde gemaakt, daar regen en wind doodvijanden zijn van die teedere vruchten. De meloenen zijn over het algemeen scliaarschniet groot en haast tweemaal hooger in prijs dan het vorige jaar, toen zij gestoofd werden onder een tropischen hemel. De druivenboomen in de kassen prijken met vele en fraaije vruch ten, die gesneden of beginnen rijp te worden; in sommige kassen had men nog al last gehad van en verlies door de bekende druivenziekte. In de open lucht tegen de muren nemen die vruchten langzamerhand in omvang toe. Dagen echter als de afgeloopene, die. bij den kortslondigen duur van dezen zomer, reeds met najaarsweder gelijk stonden, doen zoo geen afbreuk dan zeker niet veel goed aan den wasdom van deze en dergelijke vruchten, ten gevolge waarvan een gewenschte oogst zou kunnen achterblijven. Dan, op den herfst gehoopt, die door het aanbrengen van eene reeks zomerda gen deswege alle vrees kan wegnemen. Met 1 September wordt het fregat met stoömvermogen Admiraal van IVassenaer, liggende te Willemsoord, in dienst gesteld, met bestemming lol het doen eener reis naar de Middellandsche zee, en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein ter zee E. R. Toe Water; als eerste officier is op dien bodem geplaatst de kapitein-luit. ter zee A N. L. Koops. Door de synode der Ned. herv. kerk is ten aanzien van het bekende adres van den kerkeraad te Schiedam besloten dat de grondwettige verhou ding van kerk en staat niet gedoogt van de regering te vragen, dat het godsdienstonderwijs als leervak mogt worden opgenomen in de wetten op het lager en middelbaar onderwijs, maar dat zij zich aan den minister van binnenl. zaken zal adresseren om te verkrijgen, dat, even als reeds bij de wet op het lager onderwijs bepaald is dat buiten de schooluren de school- localen voor godsdienstonderwijs van wege de kerkgenootschappen kunnen worden beschikbaar gesteld, de vereischte maatregelen worden genomen, dat in de bij de wet op het middelbaar onderwijs te dien aanzien beslaande leemte worde voorzien, en, naar het lofwaardige voorbeeld van de besturen van een paar inrigtingen van middelbaar ouderwijs, overal zoodanige vol doende zamenwerking plaats vinde, dat de leerlingen der hoogere burger scholen behoorlijk in staat worden gesteld godsdienstonderwijs van wege hun kerkgenootschap te ontvangen, Door de synode is, naar aanleiding van verschillende voorstellen tot wij ziging van het reglement op de kerkvisitatie, besloten de onderscheidene vragen, welke bij de kerkvisitatie worden gedaan, betreffende de predikan ten en overige kerkeraadsledenin deze ééne vraag zamen te vatten: //Ver-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1