monnaies zijn gestolen. De eigenaar, die in de kraam zijn nachtverblijf hield, heeft er niets van bemerkt, voor hij des morgens werd gewekt door iemand, die zijne aandacht vestigde op de beschadiging van het zeildoek. Te Enkhuizen is dezer dagen eene vereeniging tot stand gekomen, die zich de //apostolische gemeente" noemt. De leden beroemen zich de gave der profetie te bezitten, waarvan zij soms vreemdsoortige proeven geven. Ook zouden zij van een jong meisje reeds zeven duivelen hebben uitgewor pen. Zondag 11. heeft er zich voor de vergaderplaats dier gemeente eene groote menigte volks verzameld; de glazen werden ingeworpen en men zou tot eene verdere vernieling zijn overgegaanindien de bevoegde magt niet tusschenbeide was gekomen en de orde had hersteld. -Nabij Arnhem heeft een tweegevecht plaats gehad tusschen de kapi teins M. van de artillerie en G. van de infanterie, waarbij de laatstgenoemde ernstig verwond is geraakt. De oorzaak van dit tweegevecht moet, naar men zegt, gezocht|worden in huiselijk verdriet door den een aan den an der berokkert. Door den gemeenteraad van Zwolle zijn benoemd: tot archivaris der gemeente, tot wederopzeggens toe, dr. W. J. A. Huberts, direcleur der rijks hoogere burgerschool aldaar; tot rector der latijnsche school, dr. S. A. Nabcr, thans prorector; tot praeceptor de heer F. Goslings, met wien op de lijst van aanbeveling door curatoren geplaatst waren de hh. I. Verdam en E. 0. Houtsma, allen candidaten in de letteren aan de hoogeschool te Leyden. Uit Leeuwarden meldt men: Na 34 jaren dienst heeft de heer J. D. Simon zijn ontslag gevraagd als ontvanger dezer gemeente. Men meent te weten dat ook de heer E. Jochim, ontvanger der directe belastingen, zoo mede de heer L. J. van Dunne, ontvanger van de in- en uitgaande regten en accijnsen alhier, hun ontslag hebben aangevraagd. De bevolking van de provincie Friesland is in 1868 vermeerderd met 2757 zielen, waarvan 1381 van bet mann. en 1376 van het vrouw, geslacht. Op 31 December van dat jaar bestond zij uit 298,722 zielen (148,693 mann. en 150,029 vr.). liet getal geboorten was 10020 (5105 mann. en 4915 vr.). Dat der sterf- ten was 6546 (3354 mann. en 3192 vrouw.). 15310 personen (7885 m. en 7425 vr.) vesligden zich in de provincie; 16027 (8255 m. en 7772 vr.) ver lieten haar. Het getal levenloos aangegevenen was 246 jongens en 217 meisjes. 157 tweelinggeboorten en 1 drielinggeboorte deden zich voor. Het getal huwelijken in 1868 was 2409 waarvan 1982 tusschen jong- mans en jonge dochters, 82 tusschen jongmans en weduwen, 208 tusschen weduwenaars en jonge dochters en 137 tusschen weduwenaars en weduwen. Te Kuinre is Dingsdag nacht eene boerenhuizing, woning en schuur, met eene aanzienlijke massa hooi een prooi der vlammen geworden. De levende have kon nog gered worden. Daar de brand reeds groote vorderin gen had gemaakt toen hij ontdekt werd, weet men niet of de brand door het broeijen van het hooi of door het in dien nacht gewoed hebbende on- weder is veroorzaakt. Uit Breda meldt men dat de soldaat, die in de vorige week liet onge luk had bij het schijfschieten een korporaal doodelijk te treffen, voor den krijgsraad zal leregt staan. 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Tot burgemeester zijn benoemd: te Woubrugge de heer P. de Ridder; te Rijnsaterwoude de heer D. van Schravendijkte Landmeer de heer J. van der Plaat; en te Ferwerderadeel jhr. I. J. W. H. van Andringa de Kempenaer. Z. M. de koning zal waarschijnlijk eerst in het begin van September in de residenlie terugkeeren. De minister van justitie heeft dezer dagen, na te Roermond de cellu laire gevangenis te hebben bezocht, te Maastricht mede in oogensehouw genomen de in liet afgeloopen jaar afgebrande gevangenis, die thans bijna geheel herbouwd is. BÜÏTENL \NDSCHE BKHIGTEN. BELGIË De dagbladen bevatten hel volgende berigt: dr. Strousberg, de groote I'ruissische industrieel en ondernemer van het Roumanisch-Hongaarschc spoor wegen-net, heeft op zijne doorreis naar Frankrijk bier vertoefd. Men weet, dat hij in België eene bestelling heeft gedaan van 120 mill, kilogr. rails, van bruggen, enz. Aan die bestelling moet voor een aanzienlijk gedeelte de groote bedrijvigheid worden toegeschreven, welke op dit oogenblik in onze industriële etablissementen heerscht. Naar verzekerd wordt, heeft dr. Strous berg gelegenheid gehad gedurende zijn oponthoud te Brussel inzage te nemen van gewigtige plannen, waarbij het belang van België betrokken is, en die weldra ter algemeene kennis zullen worden gebragt. Dr. Strousberg heeft een langdurig gesprek met den koning op het kasteel van Laeken gehad. ENGELAND. LONDEN12 Augustus. Voor het sluiten der zitting van het parlement is bij het lagerhuis door de regering een wets-ontwerp van 800 artikelen ingediend, om in het volgende zittingjaar behandeld en intusschen door het publiek besproken te worden. Het is eene zamenvoeging, herziening en verbetering van hetgeen in en sedert het jaar 1854 door hel parlement betrekkelijk de handels scheepvaart is verordend. Inzonderheid is bij deze voordragt zorg gedragen om de zeelieden legen opligting en bedriegerijen te beveiligen en hen tevens tot naleving der met de reeders aangegane overeenkomst te houden. De volstrekte opheffing der verpligling lot het gebruiken van loodsen, welke door velen wordt gewenscht, wordt in deze voordragt niet gevonden. De Lond. Gnz. deelt thans mede dat alle verordeningen betreffende de veeziekte, die van 22 Nov. 1860 tot 6 Mei 1869 door de Privy Council zijn uitgevaardigd, zijn ingetrokken, en voorts dat een nieuwe maatregel I van kracht is verklaard om te beletten dat de veeziekte op nieuw naar Engeland zal worden overgebragt. Volgens art. 5 dezer verordening zal bet vee, dat uit Rusland, Oostenrijk, denNoord-Duitsclien bond, Turkije, Italië, de Kerkelijke Staten. België, Nederland en Griekenland in Engelsche havens wordt aangebragt, 10 dagen na aankomst moeten zijn geslagt. Te Launceston in Cornwallis zijn verschillende graanhandelaars met j aanzienlijke tekorten gefailleerd. FBANKRIJ H. PARIJS, 12 Augustus. De bij senaats-bcsluit voorgedragen grondwets-wijzigingen schijnen bij den senaat meerdere bedenkingen te hebben ontmoet dan men verwacht had. De discussièn blijven voortduren en men kan nog niet berekenen wan neer die zullen eindigen. Lc Public zegt daaromtrent: liet ontwerp van een voorstelstrekkende om de volkskeuze tot grondslag voor de benoeming der senaatsleden te maken, is, naar verzekerd wordt, in overweging; het zou van een der hoogste personen van de vergadering uitgaan. Verder is er sprake van wijzigingen, die ten gevolge zouden hebben dat de voorgedragen grondwetswijziging nog meer gewigt bekomt. Kortomde discussie loopt niet over den tekst en de bewoordingen der voordragt; zij rigt zich op de I inzigten, welke tot die voordragt hebben doen besluiten, en neemt die inzig- ten tot uitgangspunt voor overwegingen van meer uitgebreidheid en omvang. De Ind. Beige verzekert dat de regering eenigermate verrast is door den loop, dien de discussie bij den senaat neemt, maar voornemens is zich tegen elke wijziging liarer voordragt, hetzij liberale of reactionaire, te ver zetten. Naar men verneemt is de quaestie van de amnestie in den minister raad tot eene eindbeslissing gekomen. Eenige ministers hebben zich tegen eene ruime toepassing van het regt van gratie verklaard, maar de andere meer liberale hebben de overhand behoudenen de keizer heeft verscheidene besluiten geteekend, waarbij de personen, wegens drukpers-processen en staatkundige misdrijven veroordeeld, amnestie bekomen. Voorts krijgen een duizendtal personen, door den civielen of militairen rechter veroordeeld, vergiffenis of vermindering van straf. Wegens een ligte ongesteldheid zal de keizer eerst morgen naar het kamp van Chalons vertrekken. De toestand van den maarschalk Niel blijft steeds zorgelijk. Onder de militairen, die als zijne opvolgers worden gedoodvcrwd, bevinden zich de maarschalk Bazaine en de generaal de Caslelnau. De eerste heeft de Tuileriën voor, maar de impopulariteit, welke sedert den Mexicaanschen oorlog aan zijn naam kleeft, tegen zich. De generaal Castelnau zou waar schijnlijk rce^s tot minister van oorlog zijn benoemd, indien men er geen bezwaar tegen maakte, om een divisie-generaal als minister te stellen boven maarschalken, die aan het hoofd van groote commando's staan. De Constitutionnel berigt dat krachlens de wet van 5 Mei 1869 het pensioen van 250 frs aan 15000 oude onderofficieren en soldaten van de eerste republiek en van het eerste Fransche keizerrijk is verleend, alsmede onderstand aan 10000 oude militairen van alle tijdvakken. De actenwaarbij de eerstgemelde pensioenen worden toegekend, zullen op den 15den dezer, het eeuwfeest der geboorte van Napoleon Iaan de belanghebbenden door het hoofd van het bestuur hunner woonplaats worden uitgereikt. De generaal Prim is uit Madrid alhier aangekomen en terstond naar Vichy doorgereisd. In een schrijven van een katholiek zendeling in de Fransche nederzet ting aan den Senegal, die laatstelijk geducht, en wel voor de eerste maal, door de cholera bezocht is geworden, leest men: //Aanvankelijk trachtten de marabouts de kwaal te bezweren. Zij gelastten, dat alle hoenders ge- j slagt, het vleesch daarvan gegeten en de veeren, met inachtneming van een zeker bijgeloovig ceremonieelin den wind gestrooid moesten worden. Men ziet tegenwoordig dan ook nergens meer een hoen. hetzij dat hunne eigena ren ze achter bet slot houden, hetzij dat de bevolen offerande werkelijk op de grootst mogelijke schaal heeft plaats gehad. De cholera heeft des niettemin groote verwoestingen aangerigt. Later deed zich een voorname 1 vreemde marabout op, die een ander middel bad uitgevonden: //Wilt gij van de cholera bevrijd zijn, predikte deze, schenkt dan ruime aalmoezen aan de marabouts, en vooral aan hun hoofd" (den prediker zeiven). SPANJE Het officiële blad berigt dat Balanzatégui, de Carlisleri-aanvoerder. krachtens de wet van April 1821 door den krijgsraad ter dood veroordeeld en dadelijk gefusilleerd is, omdat hij met de wapenen in de hand gegrepen was en zich toen nog van zijne wapenen bediende om zich te weer te stellen. Al de katholijke dagbladen der hoofdstad protesteren tegen het jongste besluit des bewinds betrekkelijk de geestelijkendie aan oproerige bewegin- j gen deelnemen; volgens hen is dat besluit eene inbreuk op het regtsgebied der kerk, die de bisschoppen niet anders zouden kunnen beantwoorden dan met de verklaring dat zij daaraan niet mogen gehoorzamen, met een on- verzettelijk non possumus. Van enkele bisschoppen is echter reeds een gunstig antwoord bij de rege ring ontvangen. Uit Lissabon meldt men dat aldaar een nieuw ministerie is tot stand gekomen. De heer Loulé is president en minister van buitenlandsche zaken. PBUI§SEN. BERLIJN, 12 Augustus. De regering heeft voor dit jaar van eene bijeenroeping der provinciale landdagen in het algemeen afgezien, alleen zullen de landdagen van Hano ver en Sleeswijk-Holstein in September aanst. tot hel houden eener kortston dige zitting opgeroepen worden.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2