BUITEiNI, AiNIlSCIlli BK BIGT liN Aan de orde werd vervolgens gesteld het voorstel van Rotterdam: a. dat de algemeene vergadering van het jaar 1870 gehouden worde te Rotterdam en indien de vergadering tot punt a mogt besluiten, b. aan het departement Rotterdam, ten voorschreven einde, een crediet te openen van ten hoogste j 1300, Ite financiële commissie was tegen dit voorstel op grond der meer dere uitgave daardoor te veroorzaken, liet hoofdbestuur was niet tegen het voorstelde kosten zouden slechts weinig hooger zijn dan die der ver gadering le Amsterdam. Na eenige discussie trok Rotterdam zijn voor stel in. Vervolgens was aan de orde een voorstel van het dep. Klaaswaal, strek kende om art. 36 der wet in dier voege te wijzigen, dat stemming slechts kan worden geëischt door een tiende der vertegenwoordigende departemen ten. Met eenige wijziging in de bewoordingendoor Middelburg voorge steld. werd dit voorstel met 535 tegen 98 stemmen aangenomen. In behandeling kwam voorts een voorstel van het dep. Leeuwarden, van den volgenden inhoud: Gehoord het rapport van de afgevaardigden van dit dep. ter laatstgehouden algemeene vergadering; gezien het verslag dier ver gadering, opgemaakt door het hoofdbestuur; overwegende, dat volgens het verslag, in de vergadering op voorstel van het dep. Rotterdam en 35 andere departementenwelk voorstel staande de vergadering is ingekomendoch door eene ad hoe benoemde commissie verklaard is te zijn van urgenten aard, is besloten de jaarwedde van den algemeenen secretaris le ver- hoogen met ƒ1000, en alzoo te brengen op ƒ3000; overwegende, dat dit besluit is genomen zonder dat vooraf is medegedeeld het praeadvies van het hoofdbestuur, evenmin als het verslag der in art. 40 bedoelde commissie, en hel tevens blijkt, dat deze commissie in geenen deele van dit voorstel is in kennis gesteld: overwegende, dat dus de algemeene vergadering, bij het nemen van dit besluit, schijnt te zijn uitgegaan van de veronderstelling, dat art. 37 der wet niet toepasselijk is op voorstellen, welke krachtens art. 44 dicrzelfde wet zijn verklaard van spoed vorderenden aard; overwegende, dat deze veronderstelling, naar het oordeel van dit departement, is in strijd met den geest dier wet en de bedoeling des wetgevers; overwegende, dat in allen gevalle eene herhaalde toepassing dier veronderstelling er toe zou kunnen leidendat de financiën der maatschappij op schromelijke wijze in de waagschaal gesteld werdenoverwegendeenz.stelt voor aan art. 44 der wet, tusschen de 3Je en 4,f alin. toe te voegen eene nieuwe alinea van dezen inhoud: findien de aanneming van het voorstel lot uitgaven uit de gemeenschappelijke kas, of tot kapitaalsverbruik van het vaste fonds der maatschappij aanleiding zoude geven, blijft art. 37 der wet van toepassing." Dit voorstel werd door het hoofdbestuur bestreden; het was onuitvoerbaar en paste niet in het bestaande stelsel. Het gaf daarom in overweging het voorstel niet aan te nemen of in te trekken; wenschte men verandering in het stelsel, dan was het doelmatiger later een meer afgerond en volledig stelsel in te dienen. Na eenige discussie werd met 412 tegen 109 stemmen aangenomen een amendement van Zwolle, strekkende de discussie hierover te sluiten en het denkbeeld van Leeuwarden in overweging te geven aan de commissie tot herziening der wet in 1874. Nadat de werkzaamheden voor eenige oogenblikken waren geschorst ge weest, kwam in behandeling een voorstel van het dep. Almelo, om bij de hoogere regering aan te dringen voorziening te brengen in de bepaling dei- werkuren en den leeftijd ter toelating van kinderen op de fabrieken. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Voorts werd een voorstel van het dep. Rotterdamtot het uitschrijven eener prijsvraagnamelijk een populair geschrift, waarin wordt aangetoond langs welken weg. in overeenstemming met den ontwikkelingsgang van het kind, het best de godsdienstige oplei ding der jeugd kan en behoort te geschieden, na eenige discussie met 423 tegen 191 stemmen verworpen. Daarop kwam aan de orde een voorstel van het dep. Leyden, om aan art. 57 der algemeene wet, laatste al., toe te voe gen de woorden: »na voorafgaande aanbesteding van het drukwerk bij ver schillende percelen en bij combinatie". Dit voorstel werd door het hoofd bestuur en door onderscheidene departementen krachtig bestreden, maar door Leyden nader verdedigd. In stemming gebragt werd het met 335 le gen 281 stemmen aangenomen. Door Groningen werd een door dat dep. gedaan voorstel tot hel bekomen van een subsidie in eens van 4000ten behoeve van de leerschool ter opleiding van kweekelingen tol onderwijzers aldaar, ingetrokken, toen het hoofdbestuur zich daartegen verklaarde. Een voorstel van Harderwijktot het doen eener uitgave van 3000 voor een stel werktuigen tot het doen van eenvoudige natuurkundige proeven, werd bij acclamatie verworpenterwijl een voorstel van Alkmaar om die 3000 te geven voor een wedstrijd van instrumentmakers in deze aangelegenheid, geene ondersteuning vond. De vergadering werd daarop door den voorzitter met een gepast woord gesloten. BELC11E De dagbladen maken melding van het feit dat een kind, hetwelk een lijd geleden door de regtbank te Antwerpen werd vrijgesprokenomdat liet zonder oordeel des onderscheids had gehandeld, en welks overbrenging naar een huis van correctie of opvoedings-gesticht was bevolen, bij vergissing eene cellulaire opsluiting van 5 maanden in de gevangenis aldaar heeft ondergaan. K V «4 E L 1 I». LONDEN, 11 Augustus. De zitting van het parlement is gesloten. In de sluitingsrede verklaarde de koningin, met voldoening te kunnen mededeelen, dat van alle vreemde mogendheden de krachtigste verzekeringen van vriendschappelijke gezindheid worden ontvangen, en dat het vertrouwen op liet behoud van den vrede ge durende het tegenwoordig jaar was versterkt. De onderhandelingen met de Vereenigde Staten waren bij onderling goedvinden geschorst, doch IL M. hoopte dat dit uitstel zou strekken lot handhaving der bestaande betrekkin gen op een duurzamen grondslag van vriendschap. Het overige gedeelte der 'j- rede betrof de door het parlement afgedane werkzaamheden. Van regeringswege is aan het parlement voor het volgende jaar eene wet op de huwelijken, geldig voor het geheele rijk, toegezegd. De tegen woordige wet beschermt alleen zedelooze menschen, terwijl zij het aan on- voorzigtige jonge lieden zoo gemakkelijk mogelijk maakt, om geheime huwelijken te sluitenhetgeen hier te lande eene der grootste oorzaken van ongeluk en misdaad is. Door het gemis van eene wet op het huwelijk, die door het geheele land dezelfde is, kan het gebeuren, dat iemand, die uit onwetendheid niet al de locale voorschriften aangaande de plaats waar en den tijd waarop het huwelijk moet worden voltrokken, gevolgd heeft, in latere jaren zijn huwelijk voor nietig en zijne kinderen voor onecht hoort verklaren De Times zegt dat het echter te vreezen is, dat deze noodige hervorming der huwelijkswetten nog niet in het volgende jaar zal plaats hebben, daar de regering reeds zulk een aantal nieuwe wetten heeft toege zegd, dat de tijd waarschijnlijk ontbreken zal om die alle te behandelen. In het lagerhuis is aan de regering gevraagd, welk gebruik zij wilde maken van de bevoegdheid, die zij krachlens de nieuwe wet op de besmet telijke veeziekten heeft, om vet vee, aangevoerd uit besmette landen, bij de landing in Engeland te doen slagten. Daarop is door den secretaris van het ministerie van binncnlandsche zaken geantwoord, dat buitenlandseh vee, komende uit een land alwaar de veestapel door eene of andere besmettelijke ziekte is aangetastbij de ontscheping in de havens dadelijk moet wor den geslagt, gelijk reeds sedert eenigen tijd regel is. Zoo spoedig doenlijk zou er eene raadsvergadering worden gehouden, waarin de regering zal be palen, welke landen thans te beschouwen zijn als aangetast door besmette lijke veeziekten. Het was de levendige wensch der regering, dat besluit zoo in te rigten dat het aan alle regtmatige belangen voldoening zou geven. Zoo men naar eene of andere zijde moest overhellen, dan zou het dienen te zijn naar den kant der voorzigligheidhet zou beter zijn wat le veel dan te weinig voorzorgmaatregelen tegen de insleping van besmettelijke veeziekten in het land te nemen. In Leicestershire is men eene vreeselijke misdaad op het spoor ge komen. liet was in den omtrek bekend dat een boer, Henry Black ge naamd, die te Sheepshed, nabij Longhborougheene boerderij bezat, ten zijnen huize een krankzinnigen bloedverwant verpleegde, John Bagley Wijlde genaamd. Dezer dagen kwam het ter oore van de bevoegde autoriteit, dat die krankzinnige slecht behandeld en gevangen gehouden werd. Onmidde- lijk werd daarop een onderzoek ingesteld en vond men in de woonkamer een krankzinnigen grijsaard, 74 jaren oud, met ketens aan handen en voe ten en op die wijze bevestigd aan een zwaren stoel, die mede door een ketting aan den muur was vastgeklonken. Op dezen stoel moest de onge lukkige den geheelen dag verblijven, terwijl hij des nachts met gelijke gruwzaamheid behandeld werd. Aan het voeteneinde van het bed waren ijzeren ringen aangebragt, waardoor de voeten van den ongelukkige werden bevestigd, terwijl zijne handen met ketens aan den muur werden vastge maakt. Aan voedsel scheen het den man niet te hebben ontbrokenhij was gezond, goed doorvoed en rein. De boer verklaarde dat de ongelukkige reeds sedert zijn 14de jaar krankzinnig was en dat hij hem reeds sedert dertig jaren verpleegde, terwijl hij voor dien tijd dertig jaren bij een ande ren boer was geweest. Gedurende dat tijdvak van zestig jaren was Wijlde dag en nacht aan den wand door middel van kettingen bevestigd geweest. Black verklaarde voorts dat hem voor de verzorging van den krankzinnige een pond sterling per week werd betaald. Toen men Wijlde de ketenen afnam, legde hij volstrekt geene blijdschap aan den dag. Hij is naar een krankzinnigengesticht overgebragtterwijl voorts het onderzoek wordt voortgezet. De barmhartige zusters van hel klooster te Framwelgale (Durham) heb ben dezer dagen gezamenlijk het klooster verlaten, zonder daartoe verlof te hebben bekomen. Naar men beweert zijn zij tot het doen van dezen stap genooptomdat zij te weinig voedsel kregen. In de Vereenigde Staten is de groote en voor sommige noordwestelijke landstreken totale zonsverduistering den 7Jen dezer zorgvuldig en onder veelal gunstige omstandigheden waargenomen. Verscheiden wetenschappe lijke ligchamen hadden deskundige waarnemers uitgerust en naar gunstig gelegen plaatsen gezonden; deze worden gezegd met goede vrucht werk zaam geweest te zijn. De duisternis of groote vermindering van het dag licht had onder de negers en andere onkundige lieden ontsteltenis en ver slagenheid veroorzaakt. Van 1 Januarij jl. tot 21 Julij zijn te New-York 159,019 landverhui zers ontscheept, dat is 33470 meer dan in denzelfden tijd van liet vorige jaar. Hierbij het vermoedelijk aantal in andere havens ontscheepte landver huizers voegende bevindt men dat de Vereenigde Staten dit jaar reeds nage noeg 240,000 landverhuizers ontvangen hebben. FRANHRMK. PARIJS, 11 Augustus. De Constitiilionnel zegt dat denkelijk het rapport der senaatscom missie op den 23sten dezer of korL vóór dien dag zal worden ingediend, en dat de discussie eerst in het begin der volgende maand zal aanvangen. Men houdt het voor zekerzegt dat bladdat de heer Dclangle in de eerst volgende zitting der commissie door hare meerderheid tot rapporteur zal worden benoemd, daar hij zich ondubbelzinnig voor de liberale rigting heeft verklaard. Naar het gebruik zou den heer Rouher, den voorzitter des se- naats, de eer toekomen om het rapport over het voorgedragen senaatsbe sluit op te stellen; maar deze heeft verklaard dat die taak hem voorkwam niet wel met de functiën des voorzitters vereenigd te kunnen worden. Het officiële blad bevat reeds een aantal benoemingen bij het Legioen

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2