LEYDSCHE (01UI\I. N°. 116. VRIJDAG 13 AUGUSTUS BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1860. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met h^t Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 12 Augustus. Naar men verneemt bestaat het voornemen om de onthulling van het monument in het Willemspark te 'sllage, tot herinnering aan de gebeur tenissen van 1813, den 17dt" November a. s. plegtig in de residentie te vieren. Bij die gelegenheid zal er een groot feestmaal worden gehouden, dat door vertegenwoordigers van de hoofd- en sub-commissiën zal worden bijgewoond. Men verwacht ook ecne algemcene illuminatie in de hofstad. Bij kon. besluit van 30 Julij 11. is aan J. Passemier te Middelburg kwijtschelding verleend van de straffe des doodswaartoe hij door het prov. geregtshof van Zeeland was veroordeeld, wegens diefstal met geweld ge pleegd, terwijl die straf is verwisseld in eene tuchthuisstraf van 20 jaren. Onder Alphen is eergisteren nacht de bliksem geslagen in een water molen, die ten gevolge daarvan geheel is afgebrand. De kamer van koophandel en fabrieken te Almelo heeft zich op nieuw tot den minister van financiën gewend, met het verzoek, dat de noodige voorstellen aan de wetgevende magt mogten worden gedaan, omtrent eene afschaffing, of zou daartegen overwegende bezwaren mogten bestaan, tot eene algehcele herziening der patentwet. Te Amsterdam zijn uit Zeeland een veertigtal handwerkslieden aange komen, ten einde onder geleide van den secretaris der provinciale commissie van Zeeland, de heer J. W. de Itaad, de internationale tentoonstelling te bezoeken. Ieder hunner is verzocht, een schriftelijk verslag in te leveren, terwijl aan het door de commissie best gekeurd wordende verslag eene gel delijke belooning zal worden toegekend. Hel huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar, ge sticht in 1857, en in I860 met een ruim eu zeer doeltreffend gebouw voor slaap- en ziekenzalen vermeerderd, zal, wegens de toegenomen bevolking en de ongeschiktheid van de oude gebouwen, ook dit jaar uitbreiding erlan gen. Het gemeentebestuur heeft daartoe een aanzienlijk terrein aan het rijk afgestaan. Maandag 11. is de eerste steen gelegd van een ruim school lokaal en eene onderwijzerswoning voor het gesticht. Op het Vreeburg te Utrecht is men begonnen met het maken der es trade, waarop Z. M. de koning des Vrijdagavonds de festiviteiten zal komen bijwonenwelke van wege de gemeente aldaar gegeven zullen wordenter wijl Zaturdag Z. M. van die estrade de prijzen aan de overwinnaars in den scherpschutters-wedstrijd zal uitreikendeze estradedie ongeveer zes voet van den beganen grond en aan de zijde van de zaal van den schuwburg ge maakt wordt, geeft het gezigt over het geheele plein; voorts zullen er nog twee muziektempels worden opgerigt. Uit Ilarlingen meldt men dat van daar weder eenige landverhuizers naar Noord-Amerika zijn vertrokken. Onder hen bevond zich ecu persoon, die reeds vroeger eenige jaren in Californië heeft doorgebragt, en thans, daar het hem hier te lande te eentoonig was, zich weder derwaarts begaf. Hij zeide, dat zijn vader hem van de reis had willen terughouden. De be doelde landverhuizer heeft den ouderdom van 72 en zijn vader dien van 94 jaren bereikt. Te Steenwijk werden dezer dagen gevankelijk binnengebragt twee personen, die bij een veehouder te Nyeveen eene koe uit het land hadden medegenomen. De een was voor 3 maanden uit Ommerschans ontslagen en zijn makker sedert 1% jaar. Zij verklaarden den diefstal uit gebrek te hebben gedaan, ten einde op die wijze weder in de gevangenis te geraken. Uit Blokzijl wordt gemeld dat aldaar eene roeiboot en vijf balken zijn aangespoeld. Te Vollenhove is een nog veel grooter getal op de kust aan gespoeld. Ofschoon men er nog niets met zekerheid van weet, vreest men toch, dat in een der laatste stormachtige nachten een met Noordsche bal ken geladen schip verongelukt is. Te 's Hertogenbosch is bij vergraving en verbreeding der vestinggracht voor de brug naar den staatsspoorwegover een vroeger geslecht voorwerk der vesting een steencn landhoofd ontdekt van eene brug. Onder het hoofd waren nog sterke palen en damplanken. Dit moest een toegang wezen door de voormalige Koepoort, die reeds voor 1399 bestond. Tijdens den laatslen Geldersehen oorlog 1528/31 begonnen de Bosschenaren hunne stad, die steeds aan de aanvallen der Geldersehenvooral onder Maarten van Rossum, bloot stond, meer te versterken; zij maakten nieuwe bolwerken, nieuwe voorwerken en verbreedden de grachten. Zoodanig nieuw bolwerk werd ook in de onmiddellijke nabijheid van de Koepoort opgeworpen en de poort daardoor gelegd; de Koepoort verviel met de straat, die men Koe- poortstraat noemdeen den wegdie tusschen Engelen en Deuteren onmiddel lijk naar Vlijmen liep: aan de nieuwe poort werd de naam van St. Janspoort gegeven en de rigling van den weg verlegd door Deuteren. De St. Jans poort staat nu wederom na een tijdsverloop van nagenoeg 340 jaren ver drongen te worden, door den nieuwen toegang naar den spoorweg bij de voormalige Koepoort. 'sGRAVENIIAGE, 12 Augustus. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Dezen morgen ten ongeveer 6 uur vertoonde zich een schip, dat men gisteren namiddag met nog twee andere schepen op een verren afstand in zee had waargenomen, in de nabijheid van de Scheveningsche kust. Ten half zeven ure strandde het reeds voor het gemeentebadhuis. De reddings boot van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij stond op het strand gereed en hare bemanning beijverde zich het schip te naderen, het geen haar des te gemakkelijker was, omdat, nadat drie vuurpijlen waren afgestoken, de eerste reeds het schip bereikte, een bewijs dat het vuurpijl toestel, thans op de kust voorhanden en in gebruik, aan het doel uitmuntend beantwoordt. De schipbreukelingen, 8 in getal, bevinden zich allen wel en worden in een daartoe door de gemeente bestemd lokaal verpleegd. De ge strande brik heet Alfred, kapitein Andreas Olsen, reeder M. Hansen. Ko mende van Frederikshall (Noorwegen), was zij bestemd naar Ilonfleur (Frankrijk) en was gelauen met planken. AMSTERDAM, 11 Augustus. Bij de voortzetting van de algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen op heden was aan de orde het volgende voorstel van het dep. Dordrecht. Naar aanleiding van het besluit der algemeene vergadering 1802, heeft het dep. de gewenschte maatregelen ter zake der verplaatsing van werklieden beproefd. Bij die gelegenheid zijn financiële bezwaren aan het licht gekomen, door een departement alléén niet altijd te overwinnen. Gelijke ervaring is misschien elders verkregen of nog te wachten. Daarom stelt Dordrecht voor: 1°. De jaarlijksche begrooting, tot wederintrekking van dit besluit, te belasten met eene som van ƒ500." 2'. «Deze som uit te keeren aan de vijf eerst zich aanmeldende departementen, nadat zij aan het hoofdbestuur hebben doen blijken van hunne behoefte aan deze ondersteu ning en van hun voornemen, om zelve uit eigen middelen het tweederde der onvermijdelijke uitgaven te dekken." Nadat Dordrecht dit voorstel had toegelicht, stelde Rotterdam als amendement voor jaarlijks op de begrooting te brengen 1000, in plaats van ƒ500. ten einde uitvoering te geven aan het voorstel Dordrecht. Na eenige discussie werd het amendement Rotter dam met 325 tegen 312 stemmen en het geamendeerde voorstel Dordrecht bij acclamatie aangenomen. Daarna kwam in behandeling een voorstel van Middelburg. Dat dep., het niet wenschelijk en onbillijk oordeelende, dat achterblijvende, hulpbehoe vende betrekkingen van zeelieden (loodsen daaronder begrepen), die uit zelf opoffering of hoogst naauwgezette pligtsbetrachtinghun leven verliezen bij het aanwenden van pogingen om schipbreukelingen te redden, te allen tijde worden overgelaten aan de publieke liefdadigheid, acht het eene nuttige zaak, zoo niet eene dringende behoefte, dat hetzij door de maatschappij tot Nut van 't Algemeen zelve, hetzij door hare krachtige medewerking en onder steuning, een fonds worde gesticht, waarvan de inkomsten bestemd zijn om aan zoodanige betrekkingen dadelijke, voldoende en zoo mogelijk blijvende hulp te verleenen, en stelt daarom voor, dat de algemeene vergadering be sluite: 1°. "Dat door of van wege de maatschappij een fonds worde gesticht ter voorziening in den nood der behoeftige betrekkingen van verongelukte zeelieden." 2°. "Dat als eerste grondslag daartoe eene som van minstens 3000 uit de algemeene kas worde disponibel gesteld." 3". "Dat zij zich in betrekking stelle met het gouvernement, om zich van zijne krachtige mede werking en ondersteuning zooveel mogelijk te verzekeren.' 4". "Dat tot voortdurende vergrooting de medewerking worde gevraagd van alle reede- rijen, en bij de zeevaart en den handel belanghebbenden." Zoowel door de financiële commissie als door het hoofdbestuur, ofschoon de strekking van het voorstel waarderende, werden bezwaren daartegen ingebragt; de zaak, meende men, lag niet op den weg der maatschappij. Het gevolg was dat Middelburg verklaarde gemagtigd te zijn het voorstel in te trekken.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1