LEÏD8CHE COURANT. DONDERDAG 12 AUGUSTUS. STADS-BER1GTEN. 18G9. N°. 115. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.00 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Iloold van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, op den 27slen der vorige maand, invorderbaar verklaarde kohieren, als twee van het patentregt, 4e en 6e gedeelte, houdende aan slagen voor de wijken 4, 7, 8 en 9 en een voor de belasting op het per soneel. n". 5, houdende aanslagen voor wijk G, alles over het dienstjaar 1869 en 1870. terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Letjdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 11 Augustus 1869. v. d. BRANDELER, liet Collegie van Zetters voor de directe belastingen te Leyden brengt Ier kenni§ van belanghebbenden, dat tol de aangifte van patent enz. zal wor den gevaceerd in eene der vertrekken van het raadhuis en wel des Maan dags, Woensdags en Vrijdags van iedere week, van des voormiddags tien tot des namiddags te één uur. liet Collegie van Zetters voornoemd. Leyden11 Augustus 1869. STOFFELS, Voorzitter. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 11 Augustus. Te Lcyderdorp barstte heden namiddag omstreeks 2 ure brand uit, in een pand bewoond door den bakker W. van Tongeren, die in het begin een dreigend aanzien verkreeg. Door drie spuitenwaarvan een uit de gemeente Zoeterwoude, werd men den brand echter spoedig meester; het perceel is geheel uitgebrand. Twee later aankomende spuiten behoefden geen dienst te doen. Als oorzaak geeft men op dat er eene partij meel, die op zolder lag, door brocijing is in brand geraakt. Het perceel was geassureerd. De commissie voor de tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, ver pleging, vervoer en verblijf van zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog heeft bekend gemaakt dat die tentoonstelling op Woensdag 1 Sep tember te 'silage zal geopend worden. Voor de bekrooningen zijn reeds ge schonken 10 gouden. 26 zilveren en 10 bronzen medailles. Naar men verneemt zal de jury nopens de tentoonstelling te Am sterdam morgen met hare werkzaamheden gereed komen. De algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van den Javaan zal den 9tlcl1 September te Arnhem gehouden worden. Te Maassluis is Zondag 11. aangekomen de Maassluis, schipper van der Zwan, als tweede haringvanger, loebehoorende aan de maatschappij de Toekomst, met 84 kantjes haring. De aanbrengst werd gretig opgeruimd. De vangst was in de laatste dagen iets gunstiger geworden. Den volgenden dag was de hoeker Mariavan den reeder M. Dirkzwageraangekomen met 100 ton haring. Van Goederecdc zijn in de jaren 18-171868 595 personen naarNoord- Amerika vertrokken, en in den loop van dit jaar reeds 49, waaronder eene weduwe van ruim 80 jaren. Op de eergisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt deed zich, vol gens het U. D.het volgende voor. Een Pruissisch paardenkoopcr kocht van een boer een paard voor 200natuurlijk volgens den verkooper zon der gebreken; naauwelijks echter was de Pruis een half uur in het bezit van het dier, of hij begreep dat hij bedrogen was, daar het paard dampig was; hoe nu zijn geld terug te krijgen? De slimme Pruis bedacht een list: na eenige oogenblikken den boer gezocht te hebbenvond hij hem en rigtte de vraag tot hem, of hij hem niet een bankbillet van 100, in plaats van ƒ200 gegeven had. De boer, hierdoor verschrikt, haalde het billet uit den zak, en gaf het den Pruis om het te zien; zoodra deze het in handen had, beschouwde hij het weder alb zijn eigendom en maakte den verbluften boer op den koop toe, voor een bedrieger uit; laatstgenoemde riep de hulp der policie in, daar hij meende, dat de handeling van den Pruis als diefstal kon beschouwd worden; van de toedragt der zaak zou proces-verbaal opge maakt zijn. Uit Nijmegen meldt men: Uit het verslag der commissie over de gas fabriek alhier blijkt, dat de heer Schretlen genegen is voor één jaar op dezelfde voorwaarden te blijven leveren; ongenegen echter de verlichting voor onbepaalden tijd van jaar tot jaar voort te zettenbij eene contracts verlenging van drie jaren 20 pCt. zich wil laten korten en de geleibuizen verbeteren; bij verlenging van 5 jaren 25 pCt. rabat wil toestaan, een nieuwe aanvoerbuis van bekwamen diameter uit een afzonderlijken gashouder in het lager gedeelte der gemeente wil plaatsenonder voorwaarde dat hij ont heven zal zijn van de verlichting door gas der twee lantaarns aan de Gier brug en van de drie aan het verzakt gedeelte der Waalkade. De raad heeft het eerste voorstel van den heer Schretlen aangenomen. Als eene bijzonderheid meldt men uit Doornspijk, bij Elburg, dat de uitgestrekte heerlijkheden de Groote en Kleine Schootbruggevoor een tien tal jaren door de graven van Rechten Limpurg aan de firma Gebr. Wolff verkocht voor de aanzienlijke som van 160,000, thans door een lid dier firma zijn overgenomen voor de som van 325,000, wel een bewijs dat de landerijen in die streek aanzienlijk in waarde stijgen. Te Wapserveen in Drenthe is, ten gevolge van broeijing in het hooi. in de schuur, de behuizing van den landbouwer J. Sol geheel afgebrand. Bij dien brand moet eene aauzicnlijke waarde in papier zijn verbrand. Uit Leeuwarden meldt men nader dat de persoon, die uil Jclsum, wegens poging lot brandstichting bij zijn oomaldaar gevankelijk is binnen- gebragt, die daad volledig bekend heeft; als reden daarvan heeft hij opge geven wraakzucht, omdat, naar hij voorgaf, zijn oom, bij wien hjj met zijne stiefzuster had gewoond, doch uit wiens dienst hij sedert Mei was ontslagen, deze boven hem zou hebben voorgetrokken. Van eene poging tot vergiftiging van den regenbak moet officieel nog niets bekend zijn. Te Maastricht is dezer dagen een 40-jarig man door eene locomotief overreden. Hij verkeerde in staat van dronkenschap en gaf aan de verma ning van den stationschef om van de rails te gaan geen gehoor. Beide bee- nen en een arm zijn hem door de wielen der locomotief van het ligchaam gescheiden. Hij was terstond dood. Van 15 tot 20 September aanst. zullen te Luik en te Spa internatio nale wedstrijden in het schieten naar de schijf plaats hebben, waartoe ook Nederlandsche scherpschutterscorpsen zijn uitgenoodigd. 's GRAVENIIAGE, 11 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan K. A. Rögels, te Sevenum, aan S. en A. Laerbusch, beiden te Montfoort, aan F. W. Bruinsma, te Workum, aan A. Kuyken, te Woensel. en aan W. Philipse, te Oeffelt, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Aan M. A. Meijer, wed. F. J. Domela Nieuwenlmis, in leven hoog leeraar te Amsterdamis een pensioen verleend ten bedrage van 1000 'sjaars. Z. M. heeft den kapitein-luit. ter zee G. D. A. Ampt, onder toeken ning van den tilulairen rang van kapitein ter zee, met 30 Sept. a. s., op zijn verzoek, eervol ontheven van de betrekking van directeur der werk plaatsen en magazijnmeester te Enkhuizen, en van het toezigt over de ver lichting langs de vaarwaters van de Zuiderzee en liet IJ, wordende hij met 1 Oct. op pensioen gesteld. Tot adelborsten ts,e kl. bij de Ned. marine zijn benoemd de navolgende adelborsten 2de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord: J. F. N. van Oosterzee, D. Stolp, J. A. P. van Dordt, M. F. F. J. de Nerée tot Babberich, L. G. Krol, J. Wentholt, J. II. Strootman, I'. F. II. Volcke, J. G. C. van Casteel, W. II. Ditllof Tjassens, J. Lastdrager, J. A. II. Beck, B. J. G. Volck, J. G. van Wessem, C. F. A. Gregory, G. C. Otten en G. Mocrlant. De Russische prins Metchersky heeft zich heden ochtend uit de resi dentie naar Utrecht begeven, alwaar de prins gedurende den te houden wedstrijd der scherpschutters verblijven zal. Vrijdag 11. zijn op het strand te Scheveningenmet het getrokken kanon van 24 duim, twee schoten met ijzeren kogels, wegende ongeveer 150 kilo, gedaan tegen eene pantserschijf, bestaande uit platen ter dikte van 20% duim. Beide kogels drongen door de platen en de houtbekleeding heen; zij bleven in hun geheel en gingen nog tot 2 a 300 passen achter de schijf. Een hoek der schijf, begroot op een gewigt van 1500 a 1600 kilo, werd regthoekig op de rigting van de schijf een dertigtal ellen ver wegge slingerd. AMSTERDAM, 10 Augustus. De 84st= algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Alge meen werd heden in de Doopsgezinde kerk geopend door den voorzitter, den

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1