BlJITENL\NDSCHtë BEMGTEN. eervol ontslag verleend uit die betrekking aan dr. E. II. von Baumliauer, te Haarlem. Tot adjunct-inspecteur voor bet geneeskundig staatsloezigt voor Noord brabant en Limburg is benoemd de heer H. L. Verspijckofficier van ge zondheid l5le kl. te 's Gravenliage. De kapitein-luit. ter zee J. E. van de Kruysse Pilaar, laatst behoord hebbende tot het eskader in 0. I. en thans in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De prins van Pruissen. die eenige dagen alhier vertoefd heeft, heeft heden voormiddag deze residentie verlaten en is naar Amsterdam vertrokken. Aan het locaal van het prov. bestuur van Ziiidholland werd gisteren herbesteed: 1". de afgraving van 's rijks gronden, aan de Deeneplaat onder de gemeente Hooge- en Lage Zwaluwe, ten behoeve van de verbreeding van hel benedendeel der Nieuwe Merwede en Killen in de provincie Zuidholland. De minste inschrijver was de heer A. VolkerLz. te Sliedrecht, voor ƒ28.000; 2°. het onderhouden van de rijksrivier- en oeverwerkengelegen in de rivie- ren de Nieuwe Maas, het Scheur, den Hartel en het Spui, in de provincie Zuidholland; ingaande met den dag der goedkeuring van de besteding en j eindigende den 30 Junij 1870. De minste inschrijver bleek te zijn de heer C. Roskam Jz. te Sliedrecht, voor 6942. Op Maandag 16 Augustus zal ten raadhnize alhier de aanbesteding plaats hebben van 17000 ïllumineerglazen. ENGELAND. LONDEN9 Augustus. In het lagerhuis heeft de regering medegedeeld dat zij voornemens is in de aanstaande zitting een algemeenen maatregel voor te dragen betrek- i kelijk de uitlevering van misdadigers aan andere landen. Het lagerhuis heeft, op aanvraag van de regering, eene som van 10500 tot hare beschikking gesteld om in de eerstvolgende jaren te dienen voor aanstalten ter waarneming van den overgang der planeet Venus over de zonwelke in het jaar 1874 zal plaats hebben. Met deze som wil het hoofdbestuur der Britsche marine toebereidselen maken om dat voor de slerrekunde gewigtige verschijnsel op onderscheidene punten van den aard bol te doen waarnemen. In Lancashire is de nood onder de fabriekarbeiders weder groot. 16 fabrieken zijn gesloten en de overige werken slechts met een gering aantal werklieden1400 wevers zijn zonder werk. Gelijk men weet is onlangs de Engelsehe familie Powell, die zich in Abyssinie op reis bevond, vermoord geworden. Thans wordt uit Aden door den Engelschen minister-resident gemeld, dat op bevel van den vorst Kassa alle dorpen van den Abyssinisclien stam, tot welken de moordenaars be hoorden, geplunderd en verbrand zijn. Blijkens berigten van de Kaapstad van 4 Julij heeft men daar te lande in de laatste dagen buitengewoon zwaren regen en storm gehad; in en om streeks de Kaapstad is de grond zoo doorweekt geraakt, dat verscheidene muren en huizen zijn ingestort. Ook van Wellington heeft men soortgelijke berigten. In Fraserberg had men zelfs sneeuwbuijen. Doch de regen heeft op den spoorweg tusschen Kaapstad en Wellington een zeer treurig onheil veroorzaakt. De trein, die 30 Junij des morgens ten half 10 ure moest aankomen, liep van de sporen bij het afkomen van eene helling, daar de grond doornat en de bedijking los geworden was, waardoor de dwarsleg- gers uitweken en de geheele trein omsloeg. Locomotief en alle rijtuigen werden dooreen geworpen en grooieüjks vernield. Dat vele menschen daar door zwaar gewond zijn, laat zich beseffen, veelal zijn het beenbreuken. Men noemt nog slechts bepaaldelijk den heer Durham, van Ceres, üp den trein bevonden zich de zes Boschjesmannendie naar de Kaapstad werden opgebragt, om te regt te worden gesteld wegens den gruwelijken moord, door hen en een 12-tal anderen op de Noord-Westelijke grenzen bedreven. Geen van de zes, zoomin als de konstabels, die hen bewaakten, kwam er zonder letsel bij dit spoorwegonheil af; zells zijn er verscheiden zwaar ge wond. Er zijn dadelijk locomotieven en wagens met hulp van personeel en middelen naar de plaats van het onheil afgezonden. De oudste inwoners der stad herinneren zich zulk een stortvloed van regen niet; zeker is zoo danige in de jongste 30 of 40 jaren niet gevallen. Men heeft berigten van bet verongelukken van kustvaartuigen door de hier ongewoon hevige stortbuijenvergezeld van zware stormen. De Eastern Empire en de Western l'roeince hebben schipbreuk geleden; de beman ning is gered. De stormdie in de laatste dagen ook in de Tafelbaai woedde, heeft ter naauwernood eenige schade aan den zeebreker ver oorzaakt. liet besluit, door de commissie voor het "Brandfonds" genomen, tot af zegging van verdere liefdegaven uit Engeland cn Hollandheeft van de zijde ran het centraal-comite' te Port-Elizabelh volstrekt geene goedkeuring ge vonden het heeft dan ook reeds naar Engeland geschrevenom de gevol gen van het gevoelen der commissie te keer te gaan. Het comité wijst op het groote aantal pachters en kleine boeren, die van betrekkelijken rijkdom in de diepste armoede zijn gedompeld, de spaarpenningen van hun leven hebben verlorenen op nieuw beginnen moeten met slecbts een klein over blijfsel van vee of anderen geredden eigendom. De schade, door de bran den in vijf districten veroorzaakt, wordt op ten minste 28000 begroot. De slagloffers van de ramp worden dus nog voortdurend ter ondersteuning aanbevolen Volgens berigten uit Japan is Matsmai, het laatste bolwerk van den opstand, door de troepen van den Mikado bemagtigd. F II A N H R I.J K. PARIJS, 9 Augustus. Door den minister van binnenl. zaken is eene commissie ingesteld tot regeling der vraagstukken omtrent het drukkers- en boekverkoopers-bedrijf. welke sedert de behandeling der jongste drukperswet aanhangig zijn. De minister zelf heeft zich het voorzitterschap dier commissie voorbehouden. Zij bestaat voorts uit 18 leden, waaronder zich, behalve eenige scnaats-leden, afgevaardigden en staatsraden, de regerings-commissaris voor de colportage, graaf Sérurier, en de chefs der afdeelingen "boekdrukkerij en boekhandel" en "drukpers" van het ministerie van binnenl. zaken enz., twee Parijsche boekdrukkers, de lih. Paul Dupon en Firmin Didot, bevinden. Volgens La France worden gewigtige gebeurtenissen in het Oosten voorbereid. Voor de vele beleedigingenden Engelschen onderdanen in Japan aangedaan, zou de Britsche regering besloten bebben voldoening te eischen, tegelijk met betere waarborgen voor de toekomst. De Constitutionnel meldt, dat de onderkoning van Egypte de pracht zijner gewone geschenken heeft overtroffen, door een geschenk voor het zevenjarig lievelingsdochtertje van den Sultan, sultane Saliké. Voor dit vorstelijk kind heeft Ismael-pacha te Parijs eene pop doen vervaardigen, die hare wedergade niet heeft; zoo heeft hij voor 52000 fr. aan diamanten ge kocht, die tot oorbellen voor die pop moeten dienen. SPANJE Uit Madrid wordt aan de Ind. Beige betreffende 's lands toestand het volgende geschreven: De berigten omtrent de Carlistische beweging luiden in allen deele gunstig; er zijn nog maar een klein aantal benden op de been. Ten einde aan alle gebeurlijkheden, ook aan eene beweging der Isabellisten, het hoofd te kunnen bieden, heeft het bewind, naar verzekerd wordt, besloten de soldaten van de jongste ligtingen der reserve onder de wapenen te roepen. Dit zou noodig geacht zijnom reden mede dat zoo veel manschappen van het staande leger naar Cuba gezonden zijn. Doch de vraag is, hoe de regering zou kunnen voorzien in de uitgaven, welke de oproeping dier reservetroepen zou veroorzaken. Nu reeds is het enkel met hulp der onlangs gesloten en nog niet geheel gestorte geldleening. dat de minister van financiën de zaken gaande houdt; en hier wordt gezegd dat de Parijsche bankiers, welke die leening hebben aangegaan, thans de ver dere betaling zouden weigeren of zouden willen uitstellen, en wel op grond dat de staat der zaken, die de grondslag voor de leening was, door de Carlistische beweging gewijzigd is. Deze beweging heeft aan de schatkist reeds 10 millioen realen onvoorziene en buitengewone uilgaven berokkend, j ongerekend de schade, die zij aan de bevolking en aan het algemeen ver mogen heeft toegebragt. Het bevestigt zich dat een aanzienlijk Amerikaan, de heer Forbes, koopman te Boston, te Madrid is gekomen, en het denkbeeld der overdragt van Cuba aan de Vereenigdc Staten tegen betaling cencr groote som gclds in gesprekken met den regent en met den president-minister Prim geopperd en aanbevolen nceft. Die gedachtenwisseling wordt nog voortgezet. Volgens den Imparcial zullen in de volgende maand 20000 man troe pen worden ingescheept ter versterking der krijgsmagt op Cuba. De eerste zaak, die de cortes bij de hervatting hunner zitting in October zullen be handelen is de keuze van eenen monarch. Er is in de hoofdstad iemand aangehouden, die zich, in den naam van Don Carlos, als kommandant van Madrid, alsmede een ander, die zich als kapitein-generaal van Castilië wilde doen gelden. Twee sergeanten van de gendarmerie zijn gevangen genomen, die 20 door Don Carlos onderteekende aanstellingen tot luitenant bij bet leger in hun bezit hadden. De inbeslagneming der voor Spanje gebouwde kanonneerbooten is door het Washingtonsche kabinet opgeheven op de verklaring van den Spaanschen gezant, dat die vaartuigen niet tot vijandelijkheden legen Peru zullen die nen. Zij zijn bestemd ter verdediging van Cuba en ter versterking der Spaansche zeemagt in het algemeen. PRUISSEN. BERLIJN, 9 Augustus. Het ontwerp van een nieuw strafwetboek voor den Noord-Duitschen Bond is thans verschenen. De bondsraad zal eene commissie van zeven juristen uit Noord-Duitschland benoemen, om het ontwerp te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. Doch de openbaarmaking heeft thans reeds plaats, om, allen, die iels tot dit nationale werk willen en kunnen bijdragen, in de gelegenheid te stellen, hun oordeel over het ontwerp uit te brengen en verbeteringen aan te geven. I)e berigten uit Eisenach hangen geen zeer gunstig tafereel op met be trekking tot het arbeiders-congres. De partij-Bebel wilde, ten einde de partij- Schweitzen onschadelijk te maken, de volgelingen van laatstgenoemde partij niet toelaten dan nadat hunne mandaten onderzocht en aan hen toegang- kaarten uitgereikt zouden zijn. Elke poging om de partijen te verzoenen mislukte. In de eerste zitting ging het dan ook zeer onstuimig toe. De Beijersclie regering heeft de Jezuïten-school te Regensburg opgeheven. De Schreckhorn, in Zwitserland, heeft weer een slagtoffer geëischt. De bekende klimmer Elliot, lid der Londensche .Alpenclub,.is dezer da<*en, toen bij van den top des gletschers nederdaalde, verongelukt. Volgens het zeggen der twee gidsen, die bij hem waren, moet de ongelukkige hebben geweigerd zich een koord om het lijf te binden, en alle raadgevingen in den wind hebben geslagen. Hij stortte van een 7000 voet hoogen rotswand in de diepte, en werd als vormlooze klomp teruggevonden. OOSTENRIJK. Bij de delegatie van den Ilongaarschen rijksdag heerscht de wensch dat de gezamenlijke scheepsmagt der monarchie worde vergroot. Daaren tegen is bij de budget-commissie der Oostenrijksche delegatie besloten aan de regering het aangevraagde geld voor de vermeerdering der vloot en in zonderheid voor het aanschaffen van twee pantserschepen ter verdediging van den Donau te weigeren. Het onderzoek in de zaak der geestelijke zusters en van den biecht vader in het Karmelieten-klooster te Krakau is afgeloopen. De geestelijke zusters zijn in staat van beschuldiging gesteld, waartegen zij thans zijn op-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2