LE1DSCHË COURANT. I860. MAANDAG 9 AUGUSTUS. STAD S- BERIG T E N. Keiinis£eviii!ï. .NATIONALE MILITIE. 131N N E N LAN 'DSC IIE BENIG T E N De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregtigdendat ingevolge art. 14 en 15 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), de verkiezing van eén lid voor den Ge meenteraad, ter vervulling der openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag door Dr. C. W. H. VAN KAATHOVEN, die in 1871 moest aftreden, en het niet aannemen der op hem uilgebragte benoeming door Prof. J. DE WAL, zal geschieden op Dingsdag den i7d(,° Augustus aan staande. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 7 Augustus 1869. v. PUTTIvAMMER, Secretaris. Oproeping in werkelijke dienst. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van de belangheb benden, dat bij Zr. M*. besluit van 24 Junij 11., n°. 23, de Heer Minister van Oorlog is gemagtigd om, tegen den llden Augustus aanstaande, de miliciens-verlofgangers der ligtingen van 1866 en 1867, behoorendc tot het regement grenadiers en jagers en de acht regementen infanterie, voor zooveel zij niet langer dan vijf maanden in werkelijke dienst hebben door- gebragt, onder de wapenen te roepen, met bepaling dat zij, vóór of op den 8"eD September daaraanvolgende, weder in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Dientengevolge wordt den bedoelden miliciens bij deze gelast om zich, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrustingdoor hen bij- hun vertrek met groot verlof medegenomen, op het bepaalde tijdstip bij hunne corpsen te bevinden en, voor zooveel zij zich regtstreeks derwaarts begeven, te zorgen dat zij op gemelden dag, des namiddags vóór 4 uren, bij hunne corpsen zijn aangekomen. En, ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voor wenden geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leydsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 7 Augustus 1869. v. d. BRANDELER. LEYDEN, 7 Augustus. Van de vijf en dertig aspiranten, die hebben deelgenomen aan het eind examen der hoogere burgerscholen in de provincie Zuidholland, gehouden te Leyden van den I9den Julij tot den 7,l,n Augustus, zijn toegelaten ue zeven en twintig volgende heeren Uit 's Gravenhage: W. H. J. Dates, J. A. F. Delprat, J. Doorman, G. A. M. Groeneveldt. F. van Reenen, F. G. Schill, J. J. VVeve, F. S. C. M. Wijs. Uit Delft: B. R. de Bruyn, H. A. Hartogh lleys, L. P. C. Luyten, N. A. Schelling, A. Zaaijer. Uit Legden: J. P. Hengeveld en J. G. Kramers (Voorschoten). Uit Dordrecht: A. N. Bouvy en A. J. Lebret. Uit Rotterdam: A. J. P. Gardinaal, J. Gardinaal (Polyt. school), C. C. Dutilh, J. H. van 't Hofl', A. A. W. Hubrecht, C. A. HuygenG. J. Mees, B. van der Pot, H. W. Schalkwijk, II. C. T. van de Wall. Gisteren was bet voor de verpleegden in het geref. oude mannen- en vrouwenhuis een aangename feestdag. Twee der in dat gesticht verpleegd wordende oude lieden, Bart de Kier en Maria dellaas, moglen op dien dag hunnen zestig-jarigen trouwdag gedenken. Door hh. regenten werden zij in vereeniging met de overige bewoners van het gestichtfeestelijk ont haald. Gepaste vreugde en dankbaarheid voor hetgeen zij ook nu weder mogten genietenkenmerkten dit huiselijk feest. Het is opmerkelijk dat de ouders van Bart de Kier voor eehige jaren in hetzelfde gesticht hunnen vijftigjarigen trouwdag mogten vieren. Gisteren avond ontstond er brand in de branderij van den heer Ileus op de Oude Vest. Gelukkig werd die brand spoedig ontdekt, en slaagde men er in dien in de beginselen te stuiten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 104 tot 133 volwassen personen en 49 lol 64 kinderen. De 53",e jaarlijksche algemeene vergadering van bet fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden is op Woensdag 28 Juljj 1869 te Amsterdam gehouden. Uit het verslag bleek dat de uitgaven de inkomsten met 5851.11 hadden overtroffen. In 1867 was het tekort ƒ3850.76. De kosten van bet invalidenhuis te Leyden waren, ten gevolge van de ingevoerde verbeteringen, naar aanleiding van het nieuwe reglementongeveer 4500 hooger dan het gemiddeld bedrag in de vijf laatste jaren. Gedurende 1868 werden in dat gesticht verpleegd: 1 ver minkte op het slagveld van Waterloo, 3,verminkten uit de koloniën, 3 ver minkten in den strijd tegen België50 inflrmen en 11 kostgangers voor rekening van het rijk, te zanten 68 man. Het getal nieuw aangenomen deelgeregtigden in bet afgeloopen jaar bedraagt 136 en dat der afgcvalleneu 46 meer. Ilel wekte eene pijnlijke gewaarwording op, dat nog altijd de krachten van bet fonds onvoldoende zijn ter ondersteuning van allen, die zich daartoe reeds jaren te Vergeefs hebben aangemeld en waaronder velen worden gevondendie te regt op een bewijs van erkentelijkheid voor hunne het vaderland bewezen diensten aanspraak mogen maken. Het aantal solli citanten bij het hoofdbestuur ingeschreven bedraagt circa 1200. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het af nemen der examens van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen, landbouw kunde, zeevaartkunde, leekenen en boetseren. Er hadden zich aangemeld 73 candidaten, aanvragende 85 acten. Door het niet verschijnen van 10 can- didaten had de commissie te beslissen over het toekennen van 75 acten; daarvan heeft zij er 32 kunnen uitreiken; 43 aanvragen werden afgewezen. Drie (candidaten verwierven 2 actcn. De opmerkingenwaartoe het examen over de verschillende vakken aanleiding gaf, zijn in bet verslag opgenomen. Bedoeld verslag wordt gevolgd door dat van de commissie, belast met het afnemen der examens van hen, die acten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in de Nederlandsche en vreemde taal- en lellerkuude, de geschiedkundige, staats- en handelswetenschappen, het schoonschrijven en de gymnastiek. Het getal candidaten bedroeg 121, waaronder 4 die zich voor twee vakken hadden aangemeld, zoodat 125 examens moesten afgenomen worden. Het getal vrouwelijke candidaten bedroeg 10, dat der mannelijke 111. Er zijn 12 niet opgekomen, zoodat de commissie 113 exa mens beeft afgenomen. Van deze waren 45 met gnnstigen uitslag, hetgeen de commissie ongunstig moet noemen, in vergelijking met het vorige jaar, toen van de 125 geexamineerden 65 werden toegelaten. Volgens het oor deel der commissie viel bet ieder in het oog dat vele candidaten met weinig kennis waren toegerust en een geringen graad van ontwikkeling bezaten. Bc ervaringen der commissie omtrent de examens in ieder vak in het bij zonder worden mede in liet verslag medegedeeld. Van de 7 adspiranten die te Utrecht onder leiding van prof. Mul der hebben deelgenomen aan het examenom te worden toegelaten als militair pharmaceulisch student voor de dienst in Oost-Indië, zijn 4 aange steld en 2 afgewezen, terwijl één zich heeft teruggetrokken. Een der te Utrecht in garnizoen zijnde officieren der inf., de 2de luit. W. F. Stevens, beeft een gewijzigd model van patroontasch uitgevonden, dat de uitvinder aan de hoogere autoriteiten zal aanbieden. Naar wij ver nemen, zegt het U. D., heeft de nieuwe modeltasch denzelfden inhoud als de bestaande, zoodat de tegenwoordige tasschen in de nieuwe kunnen wor den gewijzigd. De tascli werkt door een veer. Hij bevat 40 patronen, ter wijl het gewigt in dragt voor den man geen bezwaar medebrengt, door de juiste bevestiging aan het ligchaam. Elk man heeft aldus te velde ruim schoots patronen. Het patroonzakje komt te vervallen. De Wijze, om den patroon uit de lasch te nemen, is veel vlugger, zoodat ook het vuren wordt versneld. In het Volksblad leest men; Dat de persoon van de Vletter, door zijne geschriften, gesprekken en handelingen, boven anderen heeft medege werkt tot hel zoo betreurenswaardige Rotlerdamsche oproer, is door den regter beslist, en schijnt ook inderdaad niet ontkend te kunnen worden. Eene andere vraag is echter, of de Vletter niet meer uit bemoeizucht, uit ligtzinnigheid en uit opgewonheid gehandeld heeft, dan wel uit boos opzet, en of de straf voor onzen lijd en ons land niet buitengewoon zwaar is te achten. De strafbepalingen, overeenkomstig welke hij is veroordeeld, be lmoren tot het Napoleontisch wetboek, waarvan den Ude" Dec. 1813 reeds de herziening werd toegezegd, en in het tegenwoordige Frankrijk zijn bij niet minder ernstige oproerige bewegingen veel ligtere straffen opgelegd. De vraag om gratie moet echter dan eerst overwogen worden, nadat de hooge raad over de cassatie heeft geoordeeld. Men moet toch niet voorbijzien, dat de Fransche bepalingen, in zake van oproer, niet alleen zeer streng, maar ook zeer slecht geredigeerd zijn, zoodat de vraag omtrent de wettigheid der uitspraak niet boven alle bedenking verheven is. De heer K. F. Spijman, Oost-Indisch hoofdambtenaar en laatstelijk re sident van Pekalongam, is op zijne reis naar Nederland, tot herstel van gezondheid ondernomenoverleden. Te Maassluis heeft zekere Adriaantje de Raaf. wede. A. Middelburg, verpleegd wordende in het oude mannen- en vrouwenhuis aldaar harén 100™ verjaardag gevierd. Zij geniet nog eene goede gezondheid en is nog helder van hoofd. Door de zorg van diakenen werd zij in de gelegenheid gesteld bare kinderen, waarvan de oudste 75 jaren telt. klein- en achter kleinkinderen en verdere familie feestelijk te onthalen. Bij hare opname in het gesticht, Januarij 1858, werd haar door een menschenvriend een feest dag toegezegd, wanneer zij haar 100™ verjaardag zou vieren; en ofschoon sinds jaren uit de gemeente vertrokken, heeft hij zijne belofte gehouden. Door eene ruime gift zijn al de verpleegden in staat gesteld, dezen dag fees telijk door te brengen. Op de Maaster hoogte van Schiedamis door twee heerendie op de rivier jagende wareneen zeehond geschoten. Het dier is 4 voet lang. De oudste visscher heugt het niet ooit een dezer dieren op de Maas te heb ben gezien. Bij gelegenheid van het Donderdag avond door het muziekcorps der grenadiers in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gegeven

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1