De algemeene vergadering van de broederschap van candidaat-notarissen zal op 30 Augustus a. s. te Arnhem worden gehouden. Te Amsterdam is gisteren de 34sle algemeene kerkelijke vergadering der Ilerst. Evang. Luthcrsche gemeenten in Nederland geopend. Het zendingsfeestdat gisteren op het landgoed Middaehten plaats had, is door eene talrijke menigte bijgewoond. Vooral uit het noorden des lands was de opkomst groot. Aan den onderhouw- der brug over de Maas hij Crevecoeur is Zaturdag 11 de laatste hand gelegd, en dit is door gepaste vrolijkheid en het wapperen der vlaggen van pijlers en landhoofden gevierd. Het werk was aangenomen door R. van der Vlugt Jz.te Warmond, voor eene som van 581,900, en ofschoon het eerst volgens het bestek der staatsspoorwegen op 1° November a. s. moest worden opgeleverdis het hem gelukthet reeds heden en alzoo 3 maanden vroeger op te leverendaaraan is eene aanzienlijke premie ver bonden. De brug heeft eene lengte van 722 el. De werken van de spoorweglijn van Meppel op Groningen zijn thans in zooverre voltooid dat de opening der genoemde lijn weldra kan te gemoet gezien worden. Men verzekert dal de dienst voor het publiek verkeer tegen hel a. s. wintersaisoen in werking treedt. Men meldt thans dat de ziekte, die in de omstreken van Gouda onder het rundvee is waargenomenbij onderzoek gebleken is eene niet kwaad aardige soort van mondzeer o( zoogenaamde longblaar te zijn, zoodat die ziekte niets verontrustends heeft. Te Delft werd gisteren een bruidspaar, dat op het punt stond zich door den band des huwelijks te doen vereenigenop eene onaangename wijze in dit voornemen verhinderd. Zekere II. van der Veen, oud 31 jaar, i kanonnier hij het aldaar in garnizoen liggend regiment vesting-artillerie, I wilde, niettegenstaande het bepaalde verbod van den kolonel-kommandant van het corps, de echtgenoot eener 48-jarige weduwe worden. Om op den bepaalden tijd met zijne bruid voor den ambtenaar van den burgerlij- j ken stand te kunnen verschijnen had hij zich echter aan de hem voorge- schreven dienst moeten onttrekken, en werd hij te dezer zake, door een daartoe opzettelijk gecommandeerd onderofficier en eenige manschappenop korten afstand van het raadhuis in arrest genomen. Men meldt nog van daar dat gisteren morgen de landbouwer van der Does, wonende aan de Oudelei (gemeente Vrijenban), in zijne weide bezig I was met melken, terwijl in het aangrenzende riet de jager Olieman zich bevond. Op de aanmerking van van der Does, dat hij zijn riet beschadigde, stapte de laatste in zijne boot, voer naar genoemden boer toe, en schoot zijn geweer op van der Does af, waarbij deze het schot met hagel in zijn arm en zijde ontving. De dader is terstond aangehouden. Uit Vlaardingen luiden de berigten omtrent de haringvangst mede on gunstig. De logger Twee Cornelia's heeft aldaar aangebragt 44 ton haring, die in qualiteit te wenschcn overlaat; bij gebrek aan eenigen voorraad I Hollandsche haring, werd deze partij duur verkocht. Genoemde logger heeft j met de reeds aan jagers overgegevene 56 ton alleen meer gevangendan de aanbrengst was van al de overige schepen, die deelnamen in dejagerij. Was over het algemeen de vangst tot dusver zeer ongunstig, een betrekkelijk aanzienlijk verlies bij de jagerij-gemeenschap was daarvan het gevolg en zal het zeer moeijelijk maken, een volgend jaar weêr een jagerij tot stand te brengen. Uit Gelderland meldt men dat de tabak nog een ruim gewas kan ople veren. Door de droogte liet deze zich aanvankelijk slecht aanzien; de plan ter was beducht voor misgewas. Nu de grond echter doorweekt is, haalt zij bij aanhoudende warmte hare schade ruimschoots in. De plant ontwik kelt zich krachtig. Dat het blad thans binnen 24 uren meer dan één duim in lengte en naar evenredigheid in omvang toeneemt is niet buitengewoon. Uit Ilaaften meldt men dat in die streken de regen veel goed heeft gedaan aan de te veld staande vruchten. Men hoopte dan ook, dat de late aardappelen veel zouden opbrengen en daardoor de slechte oogst der vroege soorten zou vergoed worden. Die verwachting scheen echter niet vervuld te zullen worden, daar men de ziekte, die zich bijna elk jaar herhaalt, ook nu weder in het loof der aardappelen heeft opgemerkt, üp sommige akkers was de knol reeds aangetast. De vroege soorten vonden grage koopers. Naar men uit Friesland meldt ziet het aldaar in de lage veenderijen niet gunstig uit, wegens de langdurige koude en de vele regens. De nieuwe turf is achterlijk, zoodat in dit jaar niet veel en niet vroegtijdig drooge turf geleverd zal kunnen worden. Ook de prijs was hooger wegens het stijgen der arbeidsloonen. In het laatst der vorige maand zijn hij het afbreken van en het ver graven; in het r. k. weeshuis te Steenbergen twee gedenkpenningen gevon den, in liet laatst der 16lle eeuw op last der generale staten geslagen, ter opbeuring der ter nedergeslagene gemoederen van de landzaten om hun weder moed in te boezemen en vertrouwen Ie doen stellen in de regtvaardigheid hunner zaak, tijdens de drukkende lijden der Spaansche overheersching. De eene heeft tot prent de profeet Elias, die. aan de vervolging van Izebel ontsnapt en door vermoeijenis en honger gefolterd, zich heeft nedergevlijd j in de woestijn. De andere penning is geslagen lot aandenken aan het ver- i bond van Engeland met Frankrijk, waartoe ook de staten traden, alsmede het verbond met Frankrijk afzonderlijk gesloten; over welke verbonden groole vreugde ontstond. Te Maastricht heeft men bij het inriglen der oude Minderbroederskerk tot kazerne der infanterie, op den muur van den Uxaal, eene zeer fraaije 1 teekening uil het begin der 16(,c eeuw ontdekt, voorstellende den Engel, de Maagd Maria de geboorte van den Verlosser aankondigende. Het oudheid kundig genootschap aldaar is met zorg bezig de dunne laag kalkwelke de schilderjj bedekt, van de muur af te nemen. De teekening is keurig afge werkt, de figuren zijn vol uitdrukking, en de kleurmenging vol leven. Het Alg. Ned. N. en Adv.-blad, een overzigt gevende van de op de 1 internationale tentoonstelling te Amsterdam ingezonden voorwerpen, Iaat de volgende beschouwing voorafgaan. «Wij achten het oogenblik gekomen de j vraag te beantwoorden: of deze tentoonstelling beantwoordt aan het doel, dat men er oorspronkelijk mede beoogd heeft. Wanneer wij de van heinde en verre tentoongestelde voorwerpen slechts eene oppervlakkige revue doen i passeren, dan moeten wij volmondig bekennen, dat dit het geval niet is. En waarom niet? Omdat aan den eisch van het hoofdbestuur van de ver- eeniging tot bevordering van fabriek- en handwerks-nijverheid in Nederland, en de plaatselijke regelings-eommissie te Amsterdam niet in alle opzigten voldaan is. Wij lezen althans in de door heide ligchamen verspreide cir culaire: «dat alle voorwerpen te voldoen hebben aan den drieledigen eisch: goedkoopheid, nut, bruikbaarheid voor beide geslachten en eiken leeftijd." In hoeverre nu prachtige heeren- en dameskleederenkostbare goud- en zil verwerken, fijne marmeren schoorsteenmantels, kunstgebitten, allerlei fijne likeuren en wijnen, ingelegde zalm en paling en andere gastronomische ver snaperingen, die alleen op den disch van den rijken kunnen paraderen, enz. aan dezen eisch voldoen, daarover mag de werkman, voor wien deze ten toonstelling in de eerste plaats bestemd is, zelf oordeelen. Dit een en ander heeft voor zijne huishouding evenmin belang als voor zijn bedrijf. Het doet ons dan ook leed te moeten constateren, dat de menigte artikelen van weeldedie ten toon gesteld zjjnjuist die voorwerpen in de schaduw stel len, die aan het eigenlijke doel dezer tentoonstelling beantwoorden, en men, verblind door al den glans, waarvan ze omgeven zijn, ze naauwelijks der oplettendheid waardig kenrt. Uit den aard der zaak ware, had men zich slipt aan de bedoeling gehouden, eene zoodanige tentoonstelling wel wat eentoonig, en minder aangenaam voor het oog geweest, maar het eigen lijke doel: «het bevorderen van de zedelijke en stoffelijke welvaart van den werkman, het vermeerderen en verrijken van zijne kennis, ware dan ook bereikt geworden. De commissie zegt immers zelve, in bovenstaande circu laire "Niemand late zich misleiden door de gedachte, dat zijne industrie voor de tentoonstelling te nietig is, te alledaagsch. Juist die alledaagsche voorwerpen zal de vreemdeling op de tentoonstelling zoeken. Dit moet hij er vindenom zich een goed denkbeeld te vormen van de vaderlandsche gebruiken. Hetgeen voor den Nederlandschen bezoeker niet nieuw is zal den vreemdeling evenzeer bekoren, als menig vreemd voorwerp de bewon dering van den Nederlandschen bezoeker zal uitlokken!.... Wij roepen liet u nu ernstig toe, Nederlandsche industriëlen, landbouwers en winkeliers in alle deelen des lands! zendt ons toe hetgeen gij vervaardigt en kweekt, hetgeen gij beschikbaar hebt voor den werkman!" Eene waarheid is het, intusschen. dat Nederland over het algemeen, en wel over het grootste ge deelte aan den eisch heeft voldaan, en dat de afwijking daarvan meerendeels moet gezocht <ivorden bij de buitenlandsche inzenders, die öf liet doel niet goed begrepen, ót daaromtrent niet goed ingelicht waren. Aanleiding daar toe kan hebben gegeven, dat den Franschen deze tentoonstelling alleen be kend was als eene exposition internationale d'économie domestique. Dat woord économie domestique nu is zeer rekbaar, vooral voor den Fransch- man, die daaronder alles rangschikt, wat het huisèlijke leven kan veraan genamen en vergemakkelijken; dat deze tentoonstelling uitsluitend bestemd was voor de huishoudkunst économie domestiquevan den handwerksman, daarvan wisten onze Fransche naburen althans niets. In hoeverre de Duit- schers, Engelschen en andere natiën daaromtrent ingelicht waren, daarover kunnen wij niet oordeelen, aangezien wij daarvan gcene stukken hebben in handen gehad; intusschen blijkt het uit hunne inzendingen, dat ook zij ten opzigte van het eigenlijke doel dezer tentoonstelling op een dwaalspoor ver keerden. 's GRAVENIIAGE 5 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den ridmeester der cavalerie op non-activiteit Jhr. P. O. II. Gevaerts van Simonshaven tot het dragen der versierselen van officier der orde van het Legioen van Eer. hem door den keizer der Franschen geschonken. i Aan den 0. I. ambtenaar P. Noordijk, laatstelijk gouvernements-veearts I in de 3IC afd. van Java, thans met verlof hier te lande, is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Ook is op zijn verzoek i eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan dén kapitein der infan terie van het leger in Ned. Indie M. E. van Zuylen, mede met verlof hier te lande. De officier van administratie 3de kl. E. II. W. Wijnmalen, behooreiule lot de rol van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd geweest op het instructie-vaartuig Urania, is op non-activiteit gesteld. Men verneemt dat a. s. Maandag H. M. de koningin Amsterdam zal be zoeken, om de internationale tentoonstelling te bezigtigen. Z. K. H. prins j Alexander zal II. M. vergezellen. lieden wordt alhier met gebruikelijke plegtigheden gevierd de 41ste verjaardag van II. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, prinses Louise der Nederlandenoudste dochter van HII. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden. Op den middag hield de bezetting eene parade op het Malieveld. De troepen werden geinspecteerd door den kolonel van het reg. huzaren, Jackson, die de funcliën voor den generaal-majoor van Wickevoort Crom- melin, door ongesteldheid daarin verhinderd, waarnam. BUITEN LA NISC H E B E BIG T E N B E L G I E. Tijdens de jongste bewegingen onder de fabriek-bevolking in Luik en Henegouwen is van regeringswege de uitzetting gelast van een Franschman, Robin geheeten, die lid was van de Relgische afdeeling der internationale arbeiders-vereeniging. Robin heeft zich daartegen verzet, bewerende, dat men hem niet kon uitzetten, omdat hij met eene teRrussel, maar uit Fran-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2