LKYDSCfflE COURANT. N". 109. DONDERDAG 5 AUGUSTUS. ism). 10 I» De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.9ft; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels f i.iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. LEYDEN, 4 Augustus. Bij de gehouden herstemming, ter verkiezing van vier leden voor den gemeenteraad, zijn als zoodanig gekozen de hh. J. M. E. Dereksen, met 458 stemmen;' F. A, Veistef, met 451 steunden; J. van lleukelom Jr., met 439 stemmen; en A. 11. Eigeman, met 432 stemmen. Voorts verkregen de hh. mr. P. C. Lezwyn 410, W. Pleyte 396, II. P. J. van Wensen 381 en N. J. Sanders 351 stemmen. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad (blaauw briefje)in de plaats van den heer S. A. Meerburg, die zijn ontslag heeft genomen, is gekozen de heer mr. B. Th. Bijlevcld, met 451 stemmen. De heer dr. G. W. A. Plaat verkreeg 371 stemmen. --In de maand Julij zijn binnen deze gemeente geboren 102 kinde ren, als: 49 zoons en 53 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling- geboorten. Overleden 78 personenals: 10 mannen, 13 vrouwen, 32 zoons en 23 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 10. Voltrokken 31 huwclijkeri. Men schrijft van hieraan het Alg. D. van Ned.: Naar wij vernemen, heeft dezer dagen de stoomboot Stad Gouda, door een hatelijken concur- rentie-geest gedreven, tot vier malen toe getracht e'én van de Leydsclie stoombootcn, Volharding, opzettelijk aan te varen, hetgeen dan ook ein delijk gelukt is, met dat gevolg, dat het galjoen der Volharding nc. 1 kort en klein is. Reeds dadelijk is van het lakenswaard gedrag der bemanning van de Stad Gouda proces-verbaal opgemaakt aan boord der Volharding li". 1en door eenigen der aanwezige passagiers geteekend, waarna van een en ander kennis is gegeven aan de betrelïende autoriteiten. Te wenschen is liet, dat het publiek niet langer ten speelbal zij aan de ongepaste bedoelin gen van concurrentie-ijver, waardoor wel eens vrecselijkc gevolgen konden ontstaan voor het leven der passagiers. Wij gelooven niet dat dit de wijze is, waarop de Stad Gouda zich bemind zal maken bij het publiek, dat meer en meer partij kiest voor de soliditeit der Leydsclie stoombootdienst Colharding en eene fatsoenhjke bejegening op prijs weet te stellen. Als schrijver van het antwoord op de prijsvraag, aan hetwelk de zil veren medaille is toegekend door de geneeskundige faculteit te Groningen, beeft zich bekend gemaakt, de heer C. II. A. Westhoff, candidaal in de medicijnen te Utrecht, en wat het bekroonde antwoord in de faculteit der wis- en natuurkunde betreft, de heer F. de Boer, candidaat in de wis- en natuurkunde te Leyden. De Nederl. entomologische vereeniging hield Zaturdag II. te Zwolle hare 24Ue zomervergadering. Ofschoon een groot gedeelte van den beschikbaren tijd noodzakelijk besteed moest worden aan huishoudelijke belangen, daar eene herziening der wet, dringend gevorderd, door het bestuur tot hoofd opgave was gesteldonderscheidde zich tocli deze vergadering bovendien nog door verscheidene mcdedeelingen van zeer belangrijke waarnemingen door verscheidene leden op het gebied van inséetenkundevan metamorphose en levenswijze gedaan. De leiding dezer vergadering was opgedragen aan den heer mr. II. Albarda. Tot voorzitter van de volgende vergadering, te Ley den te houden, waarbij het vijfentwintig-jarig bestaan der vereeniging zal worden gevierd, werd verkozen de voorzitter van het bestuur, de heer Snellen van Vollenhoven, die in zijn verslag omtrent den toestand der ver eeniging ruimschoots gelegenheid gevonden had, om aan te toonen in wel ken uitnemenden toestand van bloei en vooruitgang, zoowel materieel als wetenschappelijk, het genootschap verkeerde. Naar men uit Amsterdam meldt neemt het bezoeken der internationale tentoonstelling allengs toe, zoodat dagelijks gemiddeld 5000 personen haar bezoeken. De Fransche afdeeling is thans nagenoeg gereed. De jury heeft met hare werkzaamheden een aanvang gemaakt. Gedurende de maand Julij zijn bij het koloniaal werfdepot teruggekeerd: 15 onderofficieren en manschappen uit Oosl-Indië, waaronder 10 met levens lang gagement; 39 onderofficieren en manschappen uit West-Indië, waar onder 2 met aanspraak op gagement, terwijl de overigen op een paar uit zonderingen na zich allen weder voor de militaire dienst mógen verbinden. Verder zijn met een handgeld of gratificatie van ƒ160 tot 200 aangenomen 63 militairen, uit het leger hier te lande overgeplaatst, en 146 personen, waarvan 87 vreemdelingendie zich op de gewone wijze voor de kolo niale militaire dienst verbonden hebben. Ilet U. D. deelt het volgende programma mede van de feesten bij ge legenheid van den tweeden nationalen schietwedstrijd: Maandag 16 Augustus. Ten 3 ure, plegtige ontvangst der deelnemers aan den wedstrijd, op de Neude. Aanbieding van den eerewijn door den burge meester der stad Utrecht ten stadhuize. Ten 4% ure, vertrek naar het kamp aan de Bilt per extra-trein. Ten 6% ure, bijeenkomst der scherp schutters in het kamp, voordragt over de zaak der volksweerbaarheid. Ten 8 ure. muziek-uitvoering. Dingsdag 17 Augustus. Ten 8 ure. aantreding der deelnemers aan den wedstrijd A. Ten 9 ure, aanvang van den wedstrijd. De aanvang en het einde van eiken w edstrijd zal eiken morgen en middag door een kanonschot worden aangekondigd. Van 1 tot 4 ure muziek-uitvoering. Ten 5 ure, militaire manoeuvre, uit te voeren door deelnemers. Ten 7 ure, concert. Ten 8 ure, diné, Z. M. den koning aangeboden door de regelings-commissie en de deelnemers aan den wedstrijd. Woensdag 18 Augustus. Des morgens, aantreding der mededingers en aanvang van den wedstrijd B als boven. Van 1 tot 4 ure, muziek-uitvoe ring. Ten 4 ure, ontsteking van mijnen, volgens het stelsel van den heer J. E. Cornelissen. Des avonds ten 6 ure, concert. Donderdag 19 Augustus. Des morgeus, aantreding der mededingers en aanvang van den wedstrijd C als boven. Van 1 tot 4 ure, muziek-uitvoe ring. Ten 2 ure nationale schermwedstrijd op alle wapens. Des avonds ten 7 ure, concert. Vrijdag 20 Augustus. Des morgens, aantreding der mededingers en aan vang van den wedstrijd D als boven. Van 1 tot 4 ure, muziek-uitvoering. Diné, door de stad Utrecht aan Z. M. aangeboden. Des avonds, illuminatie en vuurwerk te Utrecht, van stadswege. Zaturdag 21 Augustus. Des morgens, ontruiming van het kamp, en ver zameling der mededingers ten 1 ure 's namiddags te Utrecht op het Jans kerkhof. Ten 2 ureprijs-uitdceling door Z. M. den koning op het Vree burg. Diné, door de prov. staten aan Z. M. aangeboden. Des avonds ten 9 ure, Vauxhall in het park Tivoli, waartoe alle mededingers vrijen toe gang hebben. Bij gelegenheid der réunie van afgevaardigden en leden der maatschappij van weldadigheid, in de vorige week gehouden, ontving het bestuur der maatschappij, als blijk van belangstelling en waardering, van N. N. uit Amsterdam, en van elk der hh. W. v. T. v. S. uit 's Ilage en A. W. II. uit Bolsward100. Berigten van de haringvloot, uit Peterhead (in Schotland) te Maassluis ontvangenmelden dat de visscherij door aanhoudend ongunstig weder wordt bemoeijelijkt. Onderscheiden schepen hebben schade aan schip en tuig bekomen. Ongewoon acht men evenwel dien ongunsligen toestand omstreeks dezen tijd niet; veelal blijkt het, dat meer geregelde haringvangsten eerst in de eerste helft van de maand Augustus kunnen te gemoet gezien worden. Te Rotterdam viel gisteren morgen de tweede stuurman van de aan de Willemskade aldaar liggende Engelsche stoomboot John Wells over boord, en hoewel alle pogingen om hem te redden dadelijk in het werk werden gesteld, mogt het niet gelukken hem te redden. Hij is levenloos opgehaald. Te Amsterdam is in het Odéon eene tentoonstelling geopend van voor werpen bestemd voor eene loterij ten behoeve der Louisa-stichting, opvoe- dings-gesticht voor kinderen van overleden minvermogende vrijmetselaren, gevestigd te 's Gravenhage, onder bescherming van H1I. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden. De commissie met de leiding belast heeft zich mogen verheugen in de ontvangst van 700 voorwerpen en in de plaat sing van bijna 2300 aandeelen in de loterij. Naar men uit Apeldoorn meldt worden er te Wijssel, nabij die ge meente, reeds opmetingen gedaan, om aldaar in het volgend jaar den wed strijd voor de scherpschutters-vereenigingen te houden. Naar men verneemt heeft men in de proteslantsche kerk te Raamsdonk zeer oude muurschilderingen ontdekt. Wat zij voorstellen, weet men nog niet, omdat eene dikke kalklaag haar nog overdekt. Te Breda had gisteren bij gelegenheid van de inwijding der aldaar nieuw gebouwde r. k. kerk een plegtige optogt plaats. Ten acht ure zette de stoet zich onder het gelui van al de klokken in beweging. Behalve alle handwerksgildenkerkelijke commission en eenige muziekgezelschappen

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1