BUITËNLANDSCHE BEHIGTEN. Hel rijtuig is nog niet uit het water kunnen gehaald worden. Men schrijft dit ongeval toe aan den slaperigen toestand, waarin de koetsier verkeerde. BELGIË. De thans alhier geopende tentoonstelling van fraaije kunsten is de tal rijkste, die ooit in België gehouden is. De veertien zalen van het tentoon stellingsgebouw zijn ontoereikend geweest om al de ingezonden voorwerpen te plaatsen; zoodat voor een driehonderdtal schilderijen nog een hulpgebouw wordt in gereedheid gebrugthetwelk eerst over acht dagen voltooid zal zijn. E31GELA3I». LONDEN1 Augustus. Daar de koningin bij de troonsbeklimming o. a. heeft gezworen "de Vereenigde kerk van Engeland en Ierland op den gevestigden voet te zullen houden", zoo is in het lagerhuis aan de regering gevraagd, of zij thans, nu de lersche tak van de vereenigde kerk afgerukt en geknot was, eene wij ziging in de bewoordingen van den door den souverein af te leggen eed of eene wettelijke duiding daarvan zou voordragen. Het antwoord der rege ring kwam hierop neder: dat de souverein door dien eed enkel werd ge bonden als bekleed met de uitvoerende magtmaar niet als bekleed met een deel der wetgevende magt; dat het eedsformulier zonder raadpleging des parlements meermalen gewijzigd was, en nog kon gewijzigd worden; en dat er in deze zitting geen wetsvoorstel aangaande die zaak zou worden gedaan. Men is niet zonder vrees voor eene hotsing tusschen de geestelijken en leeken der opgeheven staatskerk, en de voorstanders van het beginsel om de leeken het overwigt te geven in het bestuur der kerkelijke aange legenheden. De Times, eenige bijzonderheden mededeelcnde betreffende de plcgtig- lieid der huwelijksverbindtenis van de dochter van den koning van Zweden met den Deenschen kroonprins, zegt omtrent die huwelijks-vereeniging o. a. het volgende: Het huwelijk van prins Frederik met prinses Louise kan geenszins worden beschouwd als eene gebeurtenis van politieke betcekenis; wel heeft Karei XV, de koning van Zweden, gcene andere kinderen dan prinses Louise; doch de overerving der Zweedsche kroon in de mannelijke linie der Zweedsche dynastie is verzekerd door de omstandigheid dat prins Oskar, 'skonings broeder, drie zonen heeft. Vereeniging der drie koning rijken onder éénen schepter, al ware het ook maar op den voet eener per soonlijke vereeniging, is dus iets waarop zelfs voor de toekomst gcene kans beslaat. Ook zien wij niet, dat zulk eene vereeniging bevorderlijk voor het welzijn en voor de onderlinge eendragt dier rijken zou zijn. In het noorden van Schotland, te Stornoway, hebben de visschers een buitenkansje gehad. Eene menigte walvisschen werd in de baai gezien. Vijftig bóótenmet 140 manwisten het vlugten naar de open zee te be letten en de visschen, naar het strand te drijven, |en na een strijd, welke 8 uren duurde, werden 195 der zeemonsters gedood. Zij waren niet van de grootste soort, en bragten gezamenlijk 550 op. Op den Erie-spoorweg30 mijlen van Port Jervis (Amerika)heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Bij eene botsing van twee treinen zijn 15 personen gedood en een groot aantal gekwetst. FRANHRIJH. PARIJS, 1 Augustus. De dagbladen gaan voort met het doen van mededeelingen omtrent den inhoud van het te verwachten senaats-besluit. Die mededeelingen loopen weinig uiteenmaar zijn over het algemeen voorbarig te achtenomdat het ontwerp van bedoeld senaats-besluit nog niet is vastgestelden dc laatste hand daaraan nog moet gelegd worden. Dc opperbevelhebbers der militaire divisiên zijn dezer dagen door den maarschalk Niel aangeschreven om de uiterste zorg en ijver aan de oplei ding en oefening der soldaten van alle wapenen te wijden. De minister zegt daarbijdat het land zich harde opofferingen getroost om een leger van 400,000 man op de been te houden; dat het geene vruchtelooze opoffe ringen mogen zijnen dat alzoo de troepen wezenlijk en in ernst voor al de operatiën van den oorlog bereid zijn moeten. Dingsdag 11. heeft zich een bejaard man van den zuidertoren van de Nötre-Dame naar beneden gestort. Vóór de in aanbouw zijnde woning van den aartspriester nedergevallenis hij op de plaats dood gebleven. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat wel de armen en de beenen van den on gelukkige gebroken zijn en zijn ligchaam inwendig geducht bezeerd is, maar dat zijn hoofd geene de minste kwetsuur bekomen heeft. In de badinrigting te Enghien is een groot ongeluk gebeurd; een der buizen, door welke het water der zwavelbronnen loopt, was verstopt; de werkman die gezonden werd om in den put het noodige herstel aan te brengen, had naauwelijks den voet op den tweeden sport van de ladder ge zet of hij viel, door de opstijgende zwaveldampen bedwelmd, in den put. Een ander werkmandie hem ter hulp sneldeonderging hetzelfde lot, en zoo tot een getal van elf. Eindelijk werd de hulp beter georganiseerd, en slaagde men er in om de tien personen uit den put te halen; vier hunner waren echter reeds overleden. Drie dezer personen waren gehuwd en laten kinderen na. Van de levend opgehaalden verkeeren verscheiden in zorg- wekkenden toestand. Te Douai heeft weder een verschrikkelijk ongeluk in eene der mijnen plaats gehad. Te half 3 ure in den namiddag zou men twaalf werklieden in een mijnwerkerskooi naar boven hijschen. Naauwelijks was de kooi tot op eene hoogte van ongeveer 60 voeten boven den bodem der mijn gekomen, toen 150 voeten hooger een stuk metselwerk van een kub. meter inhoud losraakte en op een der bovenste hoeken van de kooi nederkwam, die daar door omsloeg. De werkliedendie er zich in bevondenvielen er uit en kwamen in een bassin teregt, dat vol water was. Tot overmaat van ramp geraakte de kooi ten gevolge van deze beweging los van de touwen, waar aan zij bevestigd was, en het ontzaggelijke ligchaam. 4000 kilogrammen zwaar stortte op de ongelukkigen neder. De uitwerking laat zich denken. Half verdronken, half door liet gevaarte verpletterd, waren deze beklagens- waardigen een ellendigen dood gestorven, nog voordat hunne makkers, die in de mijn aanwezig waren, hun ter hulpe konden snellen. Slechts één hunner, Blanquet genaamd, is als door een wonder aan den dood ontkomen. Met wonden overdekt, heeft men hem uit den kuil gehaald; des avonds te 10 ure had hij het vermogen om te spreken nog niet herkregen. Hartver scheurend was het gezigt der 6 vrouwen met hare kinderen, die, wanho pig jammerende, bij het opgraven der lijken hunne mannen en vaders zochten en niets dan verstrooide ledematen daarvoor in de plaats vonden. SPANJE De Imparcial meldt dat in de provinciën Toledo en Giudad Real meer dan 3000 manschappen voor het Carlistische leger aangeworven en gewa pend zijn, en dat deze slechts op een bevel van hun hoofd wachten, om ten strijde te trekken. Het blad dringt bij de regering aan op het nemen van spoedige en krachtdadige maatregelen. De berigten uit de provinciën door de regering openbaar gemaakt lui den gunstig. Eene bende Carlisten, in het gebergte van Toledo, gedrongen wordt ijverig vervolgd. PRÜISSEN. BERLIJN, 1 Augustus. Men verzekert dat de regering het besluit heeft genomen, om het kanaal ter verbinding van de Noord- met de Oostzee op hare kosten te doen graven. De kosten van aanleg zijn geraamd op 30 millioen tb. De werkstaking onder de metselaars loopt ten einde. Met 117 patroons is eene schikking getroffen, zoodat 2000 werklieden den arbeid hebben hervat. *De synode der Hernhutters-gemeenten heeft thans, na eene zitting van vijf weken, hare werkzaamheden ten einde gebragt. Er waren in de ver gadering een groot aantal afgevaardigden uit alle deelen der wereld aan wezig. De genomen besluiten strekken om aan de gemeenten meerdere zelfstandigheid te geven en het in vele opzigten nog heerschende beginsel van uitsluiting te doen ophouden. Rit de gedane mededeelingen bleek, dat het aantal gemeenten in verschillende overzeesche gewesten sedert eenige jaren bijzonder is vermeerderd en dat vooral in Zuid-Afrika de werkkring der zendiag zich meer en meer uitbreidt. Dezer dagen had op het landgoed Grunow, nabij Prenzlau, een vreese lijk onheil plaats. In den nacht ontstond er brand in eene der groote arbeiderswoningen, waarin vier huisgezinnen, tellende 24 personen, waren gehuisvest. Ten gevolge van de langdurige droogte, werden de vlammen door het rieten dak en de wanden der woning derwijze gevoed, dat schier geen redding mogelijk was. Binnen weinig tijds stortte het dak in en 14 personen vonden in de puinhoopen hunnen dood; de overigen waren met brandwonden overdekt en bevinden zich meerendeels in levensgevaar. OOSTENRIJ K. Het gebeurde in het Carmelieter-klooster te lfrakau heeft reeds gevol gen gehad. Twee leden van den gemeenteraad te Weencn hebben een adres bij dat ligchaam aan het ministerie voorgesteldwaarin dringend verzocht wordt, bij den rijksraad eene wet in te dienen, strekkende 1». om de kloosters en al de godsdienstige genootschappen, wier statuten en ordes- voorschriften met de constitutionele wetten en de regtcn van het individu in strijd zijnop te heffenen 2". om dc kloosters en godsdienstige genoot schappen. die zich aan het onderwijs, aan de verpleging van zieken en aan andere menschlievende doeleinden wijdeneven als alle vereenigingen van burgers, die regtspersoonlijkhcid verworven hebben, onder het toeziet van den staat te stellen. Het voorloopig onderzoek in zake de non Barbara Ubryk, te Krakait, wordt ijverig voortgezet. De in hechtenis gehouden nonnen zijn reeds ver hoord. Het kostte zeer veel moeite, haar er toe over te halen, hare sluijers O]) te ligten. De abdis, die ook ondervraagd werd en aanvankelijk insge lijks weigerde haar gelaat te vertoonen, kon zich niet weerhoudenden regter van instructie dr. Gebhardt op bitteren toon toe te voegenhoe dit de eerste maal was. dat, sedert de Fransche onwenteling, eene non voor den wereldlijken regter verscheen. Wij kunnen ons slechts verheugen, was het antwoord van den regter, dat wij zoover gekomen zijn zonder revolutie, en dat wij in een staat leven, waar de christelijke stelregel der gelijkheid zoo stipt wordt in acht genomen. Het lijk van zekere pater Lewkowicz, die het eerst ruchtbaarheid aan de zaak heeft gegeven en die te Czerna plotseling is overleden, zal opgegraven worden, omdat er vermoeden van vergiftiging bestaat. Omtrent het leven van Barbara Ubryk deelt men de volgende bijzonder heden mede: Zij werd in 1817 te Wengrow, in Russisch Polen, geboren, genoot eene zeer goede opvoeding in het huis harer ouders te Warschau, en werd in deze stad op een jong student verliefd. De ouders wilden ech ter hunne toestemming tot den echt niet verleenen en Barbara Ubryk be sloot in een nonnenklooster haar verder doelloos bestaan door te bren gen. Dit geschiedde ongeveer 40 jaren geleden. In 1848 kwam haar oude aanbidder, ten gevolge der politieke gebeurtenissen, met nog andere emi granten, te Krakau aan. Men zegt, dat hij toen met Barbara eene geheime briefwisseling onderhielden dat deze correspondentie de aanleiding was tot eene poging van den kant van Barbara, om uit de kloostermuren te ont snappen. Iets zekers is hieromtrent niet bekend, doch dit staat vast. dat in 1848 werkelijk eene mislukte poging tot ontvlugting in het klooster der Garmelieter nonnen plaats had.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2