LEYDSCHE COURANT. N\ 107. DWGSDAG 3 AUGUSTUS. STADS-BERIGTE N. BINNËNLANDSCHE BERIGTEN. 1809. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant Zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. "jl De BURGEMEESTER van LEYDEN, Hoofd der Gemeente-Policie, herinnert bij deze den ingezetenen hunne verpligting om zorg te dragen dat hnnne honden niet op den openbaren weg losloopen, zonder voorzien te zijn van het kentceken, dat bij de betaling der belasting, ingevolge art..4 der Ver ordening van 12 Mei/30 Junij/26 Julij 1866 (Gemeenteblad n», 31), wordt uit gereikt. en dat honden, die uitsluitend worden gehouden ter bewaking van gebouwen, erven of vaartuigen, niet anders op den openbaren weg komen, dan begeleid en vastgehouden aan een touw of ketting. De Burgemeester voornoemd, Leyden 2 Augustus 1869. v. o. BRANDELER. LEYDEN, 2 Augustus. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zal het Vlaamsche tooneel- gczelschap van Antwerpen, met medewerking van mej. Bcersmans, in deze week nog twee voorstellingen gevendaar aan de voorstellingen van dit ge zelschap in het laatst der vorige week een ruim bezoek ten deel viel, en het publiek meer dan eens zijne ingenomenheid daarmede te kennen gaf, zoo mag men verwachten dat ook aan deze laatste voorstellingen de bijval zal worden geschonkenwaarop dit gezelschap zoo regtmatige aanspraak heelt. Ook de lieer E. Basch zal morgen avond nog eene voorstelling geven, en daarin geheel nieuwe en verrassende proeven zijner vinding op optisch ge bied leveren, waartoe hij zich, naar wij vernemen, buitengewoon groote onkosten getroost; de opkomst van een talrijk publiek moge hem daarvoor cenigzins schadeloos stellen. Bij kon. besluit van 23 Julij jl. is het besluit van liet staatsbewind der Bataafsche republiek van 18 December 1804, houdende bepaling, dat de spelling, aangeprezen in de in naam en op last van dal bewind uitgegeven verhandeling over de spelling der Nederlandsche taal van den Leydschen hoogleeraar M. Siegenbeek, zal worden aangenomen en gevolgd in de bij dat besluit vermelde geschrifteningetrokken. De Staatscourant bevat de volgende bekendmaking van het ministerie van oorlog: Ontvangen hebbende een aantal requestcn, waarbij milicien verlofgangers, die zijn of eerlang zullen worden opgeroepen om in werkelijke dienst op te komen, ten einde gedurende vier weken in den wapenhandel geoefend te worden, vrijstelling van die opkomst verzoeken; brengt, bij deze, ter kennis van de adressanten, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid wordt den milicien-verlofgangers in het algemeen herinnerd: 1». dat zij, die doorziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapen te konten, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den genees heer, tijdig kennis belmoren te geven aait den burgemeester hunner woon plaats, waarna zij één maand lang hunne herstelling kunnen afwachten, alvorens eene nieuwe geneeskundige verklaring in te dienen; 2°. dat zij, wier tegenwoordigheid te huis bepaald noodzakelijk is, hetzij als eenige kostwinner van hun gezin of van hunne naaste betrekkingen, hetzij uit hoofde van gevaarlijke ziekte van de laatsten of wegens andere ernstige redenen, wel gehouden zijn zich naar hun corps te begeven, doch voor zooveel zij door den burgemeester hunner woonplaats afgegeven of door hem gelegaliseerde bewijzen van dien toestand medebrengen, van den comman dant van het corps een tijdelijk verlof zullen bekomen of, daartoe termen zijndezoodra doenlijk met groot verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezonden. Ten slotte wordt den milicien-verlofgangers der Iig- ting van 1865, tot de infanterie behoorende, kenbaar gemaakt, dat zij hoogstwaarschijnlijk in de eerste dagen van September a. s. onder de wa penen zullen worden geroepen, Naar men uit 's Ilage aan de Midd. C. meldt is een nieuw wets-ont- werp betreffende de organisatie der schutterijen door de ministers van bin- nenl. zaken en oorlog aan den raad van state ingezonden. De officier van justitie te Zwolle verzoekt opsporing van de navolgende bankbilletten1 groot 1000, H. n°. 5545; 1 groot ƒ300, II. n®. 965; 1 groot ƒ100, J. n®. 6453, en 1 groot ƒ60, K. n®. G544, welke billetten °P 26 Junij jl. door den heer Stuivenberg te Utrecht aan den conducteur va" den centraalspoorweg Samuel Noordman, ter bezorging aan den heer Hendrik van Werven Vinke, zijn medegegeven, doch door Noordman, vol gens diens verklaring, zijn verloren. De synode der Ned. herv. kerk in eene harcr jongste zittingen over gaande tot het behandelen der voorstellen tot betere uitvoering van art. 23 R.naar aanleiding van het vroeger daarover ingediende rapport der daartoe benoemde commissie, besloot, na rijpe beraadslagingen, dat het facultatieve door het synodaal reglement op de benoeming enz. aan de stemgeregtigden toegestaan die wijziging behoort te ondergaan, dat, waar na verloop van vier jaren de stemgeregtigden of het kies-collegie op nieuw worden gemagtigd, die magtiging voortdurend van kracht blijft, doch waar de benoeming enz. aan den kerkeraad verblijft of tot dezen terugkeert, telkens op nieuw om de vier jaren daarover zal worden gestemd. Overigens werden geene veranderingen geraden of aannemelijk geacht. Bij de Ned. herv. gemeente te Kootwijk is tot predikant beroepen d». Kraijenbelt, pred. te Heemstede; bij die te Oud-Vossemeer d'. Teljer, pred. te Oostburg; bij die te Woudsend d®. Osti, pred. te llattem; bjj die te Schraard d®. Wolff, pred. te Brakel; bij die te Enschedé ds. Keers, pred. te Koudekerke; bij die te Nieuw Stads-Kanaal d®. Germs, pred. te Ter-Apel. i Aan de diaconie der herv. gemeente te llillegom is door wijlen dén heer J. Leembruggen de som van ƒ1000 gelegateerd. Te Gouda heeft Woensdag 11. eene bijeenkomst plaats gehad van bur gemeesters uit de omstrekenmet het doel om eene vereeniging tót stand te brengen, ten einde op bepaalde tijden te vergaderen en de verschillende iylangen der gemeenten onderling te bespreken; veertien gemeenten waren in die bijeenkomst vertegenwoordigd. De vereeniging heeft zich dan ook geconstitueerd en onmiddellijk zijn alle tegenwoordig zijnde burgemeesters lid geworden. Te Hoorn is in de laatste staatsloterij een nommer verkocht, dat niet in de loterij aanwezig was, namelijk n°. 71142. Het is bij gevolg een valsch of niet geldig briefje. De zaak is ter vervolging gesteld in handen van den officier van justitie bij de arrond.-regtbank aldaar. Van Texel meldt men dat ten N. O. van de Noorder-Haaks is gestrand een groote Engelsche stoomboot, te huis behoorende te Huil en bestemd naar Amsterdam, beladen met granen, waaronder eene groote hoeveelheid koolzaad De equipage, waaronder ook eene dame als passagier, is met een Urker vischscliuit te Nieuwediep aangebragt. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. C.: Ilct is ons aangenaam eene edele daad van menschenliefde en zelfoffering te mogen vermelden, waarvan wij Vrijdag avond omstreeks 8 ure getuige waren. Een knaapje van 8 jaren liep dartelende over den dekbalk der bescliocijing van de Potte- kade; één misstap, en de arme knaap viel in het water. De eb was pas ingetreden, zoodat het kind al dadelijk den dood nabij was, te meer nog, wijl het ongeval plaats vond bij eene kromming van de haven, op het punt waar de zoogenaamde Boode brug ligt, waar altijd meer stroom heerscht dan op andere plaatsen. De kade is zeer hoog en geen sloep of boot nabij. De heer Erdtsieck, kapitein bij het 3lereg. infant., springt zonder aarzelen, slechts van zijn uniformjas ontdaan, in de haven, grijpt met moeite het reeds zinkende kind, en slaagt er in met ongeloofelijke inspanning van moed, kracht en behendigheid, den bewusteloozen knaap in handen te stellen van den kapitein Mulder, die zich langs de bescliocijing had laten afzakken om den heer Erdtsieck behulpzaam te wezen. De geredde knaap komt spoedig weer bij, en is aan den dood ontrukt; maar nu is het de redder, die zich in levensgevaar bevindt. Eene aanzienlijke menigte is in middels bijeengekomen; afgemat als de kapitein is, bereikte hij met inspan ning van zijne laatste krachten al zwemmende eene vaste ladder, in de be- schoeijing aangebragt ten dienste der schepelingen. 's GRAVENIIAGE, 2 Augustus. Men deelt ons mede, zegt het D., dat onzen geachtcn landgenoot Francois P. L. Pollen, te Scheveningen, de hooge onderscheiding mogt te beurt vallen, van uit handen van den heer Bohlen lialbach, minister-resident van Z. K. H. den groot-hertog van Baden aan het hof der Nederlanden, namens zijnen souverein, het patent en de insignia der ridderorde van den Zaehringer Leeuw te ontvangenals erkenning zijner wetenschappelijke verdiensten als natuuronderzoeker tijdens zijn verblijf op Madagascar. Z. K. H. prins Hendrik is naar Soestdijk teruggekeerd. Gisteren avond reed eene vigilante, bespannen met twee paarden, in het Zieken. Een heer, die er in zat, de koetsier en de paarden zijn gered.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1