HOTEL GDE-META« PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE^ namelijk is opgedragen, aan verscheiden leden van dat collegie op nieuw verklaard heeft dat de regering zeer ten onregte verdacht wordt van zucht om het programma, hetwelk in 'skeizers boodschap van 11 Julij vervat en aangeduid is, in de toepassing te beperken. Onder de leden van den staats raad zijn er echter, die niet gunstig voor de aangekondigde hervormingen gestemd zijn; zij achten die te radicaal, en mcenen dat de keizerlijke staat huishouding daardoor geheel zal worden gestoord. Vooral zijn zij tegen de ontworpen bepalingendie de amendementen van leden van het wetgevend ligchaam aan de beoordeeling des staatsraads onttrekken. De Constitutionriel berigt dat de regering besloten heeft de manschap pen der ligtingen, die in 1869 en 1870 ontslagen moeten worden, dadelijk naar hunne haardsteden terug te zenden, en aan het tweede gedeelte der ligtingen, die in 1871 en 1872 den diensttijd volbragt zullen hebben, een onbepaald verlof te verleenen, door welke maatregelen het leger met 50000 man verminderd zal worden. Van cene andere zijde wordt het berigt van genoemd blad in zooverre gewijzigd dat na de leger-inspectie, welke weldra zal geëindigd zijn, als naar gewoonte een lialfj aars-verlof zal worden verleendzoodat ongeveer 18000 man naar huis zullen worden gezonden; bovendien zal 1/10 der ligting van 18000 man, hij anticipatie, naar hunne haardsteden terugkeeren. §PASJE. Volgens sommige berigten is de Carlistische beweging van meer betee- kenis dan de regering het doet voorkomen. Volgens de regering is zij reeds als mislukt te beschouwen; de correspondent van de Ind. Hclge te Madrid zegt daarentegen dat de houding der regering nog van ernstige be zorgdheid getuigt, en dat zij slechts de meeste kans op de zege heeft. De tegen werking van de republikeinen kan haar den strijd tegen de Carlisten moeijelijk maken. FKUI8§E1V. BERLIJN, 29 Julij. Volgens Augsb. Zeit. bestaat bij de nationaal-liberalen het voornemen, om in de volgende zitting van den landdag rekenschap te vorderen van de gelden, voortspruitende uit de inkomsten der verdreven vorsten, indertijd voor geheime politieke doeleinden ter beschikking van den bondskanselier gesteld. De aanleiding hiertoe.zou moeten worden gezocht in de omstandig heid, dat de minister van binnenl. zaken den hoofd-commissaris van policie alhier eene som van 3000 tb. uit deze gelden heeft verstrekt. De minister van oorlog heeft nieuwe bepalingen vastgesteld voor de opneming van jongelieden bij het Pruissisclie kadetten-corps. Volgens deze regeling zullen voortaan de zonen van ouders uit alle klassen der maat schappij in de gelegenheid worden gesteld lot den officiersrang te wor den opgeleid. De metselaars alhier houden de werkstaking nog vol. Alle onderno men bouwwerken blijven op dezelfde hoogte, en toen de aankomst van vreemde gezellen het hervatten van den arbeid mogelijk maakte, kwam het plotseling weder tot stilstand, daar ook deze arbeiders, niettegenstaande het betrekkelijk hooge loon, op eens den arbeid staakten. Ten opzigte van den brand te Gefleborn in Zweden verneemt men nog dat bij die gelegenheid vele letter- en geschiedkundige handschriften en een rijke boekenschat zijn verloren gegaan. De rijks geschiedschrijver Schine- berg, die in 1811 overleed, bad zijne kostbare bibliotheek en uitgebreide verzameling manuscripten, bij uitersten wil, aan het gymnasium aldaar ver maakt. Dit alles is verloren gegaan. Een gelijk lot heeft het stads-archief getroffen, bevattende eene rijke verzameling zeldzame officiële documenten, betredende de handelingen van den rijksdag in de vorige eeuw. li l S Ij A At I». De opheffing der hoogeschool te Warschau heeft in Polen de grootste verontwaardiging doen ontstaan. Men ziet in die opheffing eene der zwaar ste slagen, die de Poolsclie nationaliteit zon kunnen treffen. «Vreeselijk" zegt de Czas, "is de toekomst van een land, waarin de regering legen den geest der eeuw een dam durft opwerpen, welke de grondvesten van het nationale leven vernietigt, en zoowel de regten der maatschappij als die der beschaving omverwerpt. De Russische taal op de schoolbanken der War- schauer universiteit, ziedaar een waardig middel tot denationalisatietot verdelging van het Poolsclie ras. 'sGRAVEN 11 AGE, 30 Julij. Tot vice-president van den raad van Neder- landsch Indië is benoemd de heer F. N. Nieiiwcnhuyzen, lid van dien raad. MADRID, 29 Julij. De Impartial berigt, dat de Carlistische benden, die geneigd waren de wapens weer op te vattendit plan hebben laten varen. Waarschijnlijk hebben zij van hare hoofden bevel ontvangen, na de ne derlaag bij Ciudad Real het geluk der wapens vooralsnog niet weer te beproeven. Gisteren zijn in den omtrek van de citadel van Pampeluna eenige geweerschoten gelost. IAGEZOADEA. Een ijver zonder verstand? Een vereeniging van ambachts- en handwerkslieden is ijverig, zoo al niet naijverig geworden op het gebied der staatkundige verkiezingen nadat zij hare krachten m den laatsten lijd bad verspild bij de stemmingen die plaats vonden op het braakveld der Nederduitsche hervormde gemeente. Elke po- j ging om door vereeniging van krachten een gemeenschappelijk belang te bevorderen, verdient lof en ondersteuning van wie ook, al verschilt hij van richting; want dat belang mag niemand onverschillig zijn. Vereeniging van allen of van velen die hun bestaan vinden in de uitoefe ning van een ambacht of een handwerk, van een winkelnering of ander beroep en bedrijf ook op staatkundig gebied, waar hun belang zoo menig maal betrokken is in de zaken van plaatselijk beheer of bestuur, 't is een pligt, zoowel als een gewigtig eigenbelang, die daarvoor pleit. En die daaraan deel neemt hij doe het met ijver, maar ook met versland, met wijs overleg, met voorzichtigheid, hij make gebruik van de middelen, die onze tijd uitvond en aanprijst; die voorwaarts wil, gebruike een veloci- pède, als een spoortrein te snel gaat, maar ook liever hel loopen, als sneller vooruitgang hem veel, dat opmerking verdient, zou doen missen. Die voor uit wil, moet weten waarheen en hoe, opdat hij niet blindelings voortsnel lende in zijn vaart een noodlottige hinderpaal ontmoet, die hem er instort en doet omkomen. De Vereeniging «Voorwaarts' bedoelt vooruitgang in kennis en weten schap onder alle standen en in jeugdigen leeftijd; tot dat doel uitbreiding van schoolonderwijs in alle vakken en afschaffing van alle oude vormen en stelsels. Bij verkiezingen stemt en beveelt zij aan mannen, die haar in de bereiking van dat doel langs dien weg de hand reiken en op die voor waarde ook alleen. Bij de stemmingen op kerkelijk gebied modernen, bij de staalkundige verkiezingen liberalen; in elk opzicht voorwaarts! Bij de verkiezing voor leden van den Gemeenteraad wil de Vereeniging ook hare beginselen doen zegevieren en daarin heeft zij gelijk, want zij is in haar recht. Zij wil mannen, die niet achteruit, maar voorwaarts willen. Er schijnt gevaar voor gezindheids- of secte-scholenvoor epidemién of besmettelijke ziekten ten gevolge van stinkend grachtwater en onrein drinkwater, onge zonde woningen en riolen. Er is behoefte aan uitbreiding van het openbaar onderwijs; het bouwen van nieuwe gymnastiek- en bewaarscholen; aan het onophoudelijk voorwaartsstreven om de bestaande schoolgebouwen met de schoolmeubclen beter in te richten of te vernieuwen. Daarom is het goed dat er een krachtige partij in den Gemeenteraad blijft bestaan en verster king erlange door de herkiezing van den heer van Ileukelomden stouten verdediger en ijveraar voor de openbare schoolen door de verkiezing van den heer Lezwijn, den ijverigen bestuurder van gymnastiek-, zang- en mu ziekscholen, en van den heer Pleyte, den stichter van een kweekschool voor hoofdonderwijzeressen en helpsters van bewaarscholen. Op die wijze ver sterkt tot een invloedrijke meerderheid zal de Gemeenteraad voorwaarts blijven streven, om de burgerij te geven: a. kostbaar onderwijs voor een gering schoolgeld; b. goedkoop onderwijs voor de fatsoenlijke standen die zich binnen Lei den bevinden en zullen komen vestigen; c. nieuwe openbare bewaarscholen in plaats van die in de Baaihal, in de Groenesteeg, op de Garenmarkt en op de Langebrug; d. een duinwaterleiding; e. een betere waterverversching en rioolstelsel. En de kosten De stad heeft geen schuldmaar bezit een rijke winstgevende gasfabriek en op het grootboek der nationale schuld ingeschreven rentegevende kapi talen landerijenenz. De hoofdelijke omslag is in vergelijking met die van andere groole steden zeer gering en kan zonder bezwaar een aanzienlijke verhooging lijden, waaruit de rente en aflossing moet worden gevonden van te sluiten geld- Ieeningen. De Leidsche industrie belooft een toekomst van bloei, waarin ambachten en handwerken, neringen en bedrijven zullen deelen. De Vereeniging Vooncaarts zal de hand reikenom ons die toekomst naderbij te brengen, en daartoe deelnemen aan de propaganda van moderne godsdienstige en staathuishoudkundige begrippen in huisgezin en schoolbij de burgerij en in den gemeenteraad. Een ijver zonder verstand? Een Scepticus. VERBETERING. In de advertentie van de R. K. Vereeniging "Regt voor allen", in het vorig nommer dezer courant, staat abusivelijk: Woensdag den 3C" Augustus; dit moet zijn: Dingsdag den 3e" Augustus. De GEMEENTE-COMMISSIE VAN HET NEDERDUITSC1I HERVORMD KERKGENOOTSCHAP TE LEYDEN roept bij deze al de Stemgeregtigden voor het beheer der Kerkelijke Goederen en Fondsen bij deze Gemeente op om, ingevolge het door de Gemeente aangenomen Reglement, op Donderdag 5 of Vrijdag 6 Augustus 1869, tusschen 10 en 4 ure, over te gaan tot de benoe ming van 18 Aotabelenj zullende de st'êmbilletten daartoe door hen wier namen beginnen met de letters A tot en met E in de Kamer der Gemeente- Commissie aan de Pieterskerk en door de overigen in de Koslerijkamer aan de llooglandsche kerk moeten worden ingeleverd. Men wordt verzocht zijn bewijs van stembevoegdheid mede te brengen. De Stembriefjes zijn van Maandag 2 Augustus 1869 af dagelijks van 12 tot 2 ure gratis verkrijgbaar aan het Bureau van de Gemeente-Commissie, aan de Pieterskerk tegenover de Nieuwstecg, Wijk IV, N°. 723, alwaar tevens voor belanghebbenden ter inzage zal liggen een exemplaar van bet thans aangenomen Reglement, waarvan aldaar exemplaren te bekomen zijn ieder a 10 Cents. Namens de Gemeente-commisssie voornoemd, Mr. II. P. VAN KAATIiOVENSecretaris. 14, rne de Caumartin, a Paris. Au centre des beaux quartiers touchant les boulevards et le nouvel Opéra. Celtc maison, connue depuis longtemps en Hollande, se recommande pat- sa bonne tenue et ses prix modcre's. Chambres au rez-de-chausséelcr et 2lne, de 3 a 5 fr. Appartements pour families. Cuisine el cave renom- mées. Deux grandes cours avec jardin.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3