liUITENLANDSClIE BEMGTEN. niet bedachtzaamheid het gunstig oogenbiik daartoe wenschten af te wach ten en alleen wanneer onze pligt jegens liet genootschap en jegens het lager onderwijs ons daartoe drong, maar dan ook zonder aarzelen, zouden optreden. Ons adres aan de tweede kamer, nopens het bekende voorstel de Brauwin der tijd in gereedheid gebragt, bleef in portefeuille wegens de intrekking van dat voorstel, en ten opzigte van het latere ontwerp Heemskerk was een dergelijke maatregel beraamd, maar bleef om gelijke reden onuitgevoerd. Wij hebben ook niet verhaaldaan welke zijde wij ons in het gegeven geval zouden scharen: hel is die, welke zich tegen de ge wekte beweging verzet; het is, overeenkomstig de antecedenten des gcuoot- scliapsovereenkomstig de uitspraak eener gezonde paedagogiekovereenkom stig de beginselen der christelijke verdraagzaamheid en de welbegrepen nationale belangen, de zaak der gemengde openbare school, die wij zouden helpen bepleiten, de ongeschonden handhaving van de hoofdbeginselen der schoolwet van 1857, die wij zouden verdedigen. /'De bestaande beweging heeft sedert de voorgaande algemeene vergade ring zoodanige uitbreiding verkregen, er is in den laatsten tijd zooveel ge sproken, geschreven en gedaan, dat wij niet nogmaals en thans opzettelijk de zaak bij deze algemeene vergadering ter spraak bragten. Waar toch het genootschap zich in zijne herziene wet wederom de taak oplegt om zijne zorg te wijden aan al de belangen van het lager onderwijs in Nederland, moet het, naar ons inzien, het grondwettig bestaan van de neutrale open bare school, die sedert lang wordt ondermijnd en hevig bevochten, helpen verdedigen als het de grondwettige vrijheid van het bijzonder onderwijs zal handhaven waar dit wordt aangerand. //Het hoofdbestuur zelf heeft in den laatsten tijd, ten gevolge der omstan digheden, allengs zijne gereserveerde houding verlaten; uit den inhoud der maandbladen is dit voorzeker den leden duidelijk geworden. Het heeft zijne maatregelen genomen om, in de aangenomen rigting voortgaande, verder naar gelang van omstandigheden op te treden tot bestrijding der beweging en tot verdediging van de hoofdbeginselen onzer schoolwet; de wijze en de gelegenheden van handelen wenscht het echter aan zijne eigen beoordeeling overgelaten te zien; dat het geschieden zal met bedachtzaamheid en beza digdheid, daarvoor moge zijn tot dusver in deze zaak gehouden gedrag tot waarborg strekken. "Ten einde daarbij echter met vertrouwen en nadruk te kunnen optre den verlangt het hoofdbestuur van de algemeene vergaderingvolgens be paalden last van de afdeelingen aan hare afgevaardigden, een votum, waarbij al of niet worden goedgekeurd: a. de houding door het hoofdbestuur tot dusver aangenomen en b. de rigting die, blijkens deze medcdecling, het hoofdbestuur wil volgen." Over beide punten voerden onderscheidene sprekers het woord. De afge vaardigde nil Amsterdam verklaarde dat die afdeeling met leedwezen had gezien dat het hoofdbestuur zijne gereserveerde houding had verlaten en aan negen personen geen volmagt kon vcrleenen om in zulk eene belangrijke cn leederc zaak in den naam van honderden te spreken en te handelen. De afdeelingverklaarde hijwas de gemengde neutrale openbare school van harte loègedaah, maar zij meende dat bij de aanneming van het voorstel de eendragt in het genootschap moeijelijk zou kunnen bewaard blijven, want een deel der leden zou daardoor op indiscrete wijze, zij het ook onwillens, worden geweerd. Geen man van karakter de kerkelijke rigting toegedaan, kon dan langer lid blijven. Een aantal leden bestreden het advies van Am sterdam en gaven, namens de afdeelingen, die zij vertegenwoordigden, hunne adhaesie aan het voorstel des boofdbestuurs te kennen. De afgevaardigde uit Baarderadeel en die uit Utrecht hadden in last te weigeren de handelingen van het hoofdbestuur te onderschrijven. Laatstgenoemde deelde echter mede dat dit niet zijn persoonlijk gevoelen was. De lieer Heringa, honorair lid, meende dat het hoofdbestuur wel zou doen het voorstel in te trekken, ten einde een twistappel, in het genootschap geworpen, te vermijden. Daar er op dit oogenbiik niets bij de regering betreffende het onderwijs aanhangig was, zag hij de urgentie van het voorstel niet in. De discussion gesloten zijnde werden de beide vraagpunten gezamenlijk in stemming gebragt; a. al of niet goedkeuring van de houding door het hoofd bestuur lot dusver aangenomen; b. al of niet goedkeuring van de rigting, die het hoofdbestuur blijkens zijn voorstel wil volgen. De uilslag was dat 1217 stemmen aan die vragen hunne adhaesie schonken en 156 stemmen die afkeurden. Met buitengewoon gejuich werd die uitslag begroet. De voorzitter nam hierop het woord en was zeer erkentelijk voor het blijk van adhaesie door de groole meerderheid der vergadering aan de handelin gen van het hoofdbestuur ook voor het toekomende geschonkenmaar even zeer was hij dankbaar voor de opmerkingen van de tegenstanders, omdat daarin het bewijs gelegen was van hunne hooge waardeering des genoot- schaps cn omdat het bestuur aan die bezwaren de dure vepligting zou ont kenen om in deze zaak met gematigdheid en waardigheid te handelen. De voorzitter deelde mede dat in de vergadering tegenwoordig was de lieer Bohus, rector van de Latynsche school te Pesth, die in zending had het Pruissisch schoolwezen te onderzoeken en dat deze nu het woord verlangde. De heer Bohus zeide daarop in het Duitsch ongeveer het volgende: Mijne Kon. Ilongaarsche regering zendt mij naar den Kijn om daar het Pruissische schoolwezen te onderzoeken. Daar had ik het geluk uit een dagblad te vernemen dat te 's Gravenhage eene vergadering van onderwijzers zou wor den gehouden. Met te meer vreugde spoedde ik mij herwaarts, toen ik ver nam dat de openbare Hollandsche scholen neutraal zijn, hoedanigemen ook in mijn land wil oprigten. Hij was overtuigd dat hij van deze vergadering en van de openbare scholendie hij bezocht had en nog zou bezoekeneen Imo gen en goeden indruk naar zijn vaderland zou medenemen. Hiermede wenschte hij de vooruitstrevende onderwijzers van Holland te begroeten, die niet den mensch naar de godsdienst vragen om onderwijs te verschaffen. De verder in deze tweede zitting gehouden gcdachtenwisseling liep over de volgende vragen1°. Welke leermiddelen ontbreken nog op de lagere school 2". Verdient de maatregel tot beperking van den dagelijkschen school tijd zooals bijv. in Pruissen plaats heeftook voor onze scholen navolging of wel afkeuring? 3". Is het wenschelijk het leervak der //zielkunde" van de lijst der studievakken van den hulponderwijzer te schrappen 4°. Kan men de leer der evenredigheden bij het reken-onderwijs in de lagere school ont beren? 5C. Waarom verdient het anthropologisch beginsel der opvoeding: //wek in den mensch op wat in den mensch is", de voorkeur in de school? 6°. Is het wenschelijk de zinsontleding als uitgangspunt van het taalonder wijs te beschouwen? 7°. Waarom is het onbillijk de materialistische rigting van onzen tijd als een gevolg van de kerkelijk neutrale school te beschouwen Na de sluiting der vergadering vereenigden de leden zich aan eenen vriend- schappelijken maaltijd. De weldadigheids-bazar, door ecnige der aanzienlijkste dames der resi dentie georganiseerd, en gisteren en heden op Zorgvliet aan den Schevening- schcn weggehouden, is, door schoon weder begunstigd, uitmuntend geslaagd. Zij werd vereerd met de tegenwoordigheid van 11. M. de koningin, diegeene gelegenheid laat voorbijgaan, om hare belangstelling te doen blijken in al wat edel, goed en weldadig is, en in alle tenten aankoopen deed, en opge luisterd door een overgroot aantal bezoekers, koopers, maar vooral door eene keurbende van Haagsche schooncn, in de smaakvolste zomertoiletten i getooid. De Scheveningsche weg bood den aanblik aan van eene onafzien bare reeks rijtuigen en equipages. Schier niets heeft aan dit feest ontbro ken om den betooverenden indruk daarvan blijvend te verzekeren. Een zeer matig entree verleende den toegang tot de lange, statige laan, met hooge beuken beplant, die leidt tot het centrum van het aristocratisch kermisfeest. Daar waren een twintigtal tenten opgerigt, met bloemen en vlaggen van allerlei kleuren keurig versierd, en in iedere tent, waarin voorwerpen van smaak, weelde of huisselijk gebruik op elegante wijze waren uitgestald, bood eene bevallige, minzame adellijke koopvrouw met groote vrijmoedig heid en voorkomendheid hare waren, altijd van eerste hoedanigheid, aan. Het was een schoon feest voor alle beschaafde kringen der hofstad, eene vereerende handeling van weldadigheid voor de jonkvrouwen, die zich in heusche koopvrouwen hadden herschapen, welke natuurlijk voor alle ook hare aangename en gezellige, maar voor vele, als vooral de twee directrices der tombola, hare zeer vermoeijende zijde had: het was, in één woord, eene gelukkige gedachte, op de onbekrompensteordelijkste, gezelligste, meest populaire wijze uitgevoerd. Gisteren avond laat is uit een sloot achter een der huizen in de lluy- gensstraat het lijk van een 17-jarig meisje opgehaald. Zij had woorden ge had met twee mevrouwenwaar zij dienstbaar was. Of dit haar tot wan hoop had gebragt, of welke andere oorzaak ook, het meisje ging in plaats van zichna de deur gegrendeld te hebbenter ruste te begevennaar den tuin; ontkleedde *zich daar, hing hare kleederen stuk voor stuk aan liet hek, dat de sloot omringde, en sprong toen in het water. ESTfiEIiAND. LONDEN 29 Julij. Nu de lersche kerkwet tot stand is gekomen cn door de koningin is bekrachtigd, heeft de centrale associatie tot verdediging van de protes- tantsche kerk eene circulaire gezonden aan alle geestelijken en lecken. die als afgevaardigden de jongste kerk-conferentie hebben bijgewoond; in welk schrijven zij verzocht worden om er bij den aartsbisschop van Armagh, primaat van Ierlanden bij den aartsbisschop van Dublin op aan te dringen de conferentie nogmaals zanten te roepenten einde plannen te beramen omtrent de inrigting van het, met het jaar 1871, van den staat los te ma ken kerkgenootschap. Ten gevolge van de volmagt, door het lagerhuis met 123 tegen 7stem men verleend tot het aankoopen der particuliere telegraaflijnen voor twintig maal de jaarlijksche opbrengst dier lijnen, zullen de kosten voor het ver zenden van enkelvoudige berigten aanvankelijk tot op 1 sh. per stuk ver minderd worden. Weldra zal evenwel de prijs op 6 stuivers vastgesteld worden, onverschillig hoe groot de afstand binnenslands zij. Ilet plan bestaat om het Brilsche kanaal-eskader tegen het eind van Augustus naar Gibraltar te zenden en het aldaar met het Britsche eskader van de Middellandsche zee tot eenen oefeningstogt te vereenigen; ter ver mijding van moeijelijkheden tusschen de bevelhebbers dier twee eskaders, welke van denzclfden rang zijn, zou die togt onder het bevel van.de twee hoogste leden der admiraliteit plaats hebben. De Great Eastern is weder te Sheerness teruggekeerd. Men wil thans den Anglo-Indiaanschen telegraafkabel, die van Aden naar Bombay zal ge legd worden en reeds voor een groot gedeelte door de maatschappij voor het vervaardigen en onderhouden van telegraaf-materieel is voltooid, aan boord van dat vaartuig inschepen. --- Het wedei is voor de te veld slaande tarwe gedurende de jongstverloo- pen week allergunstigst geweest. Monsters rijp graan uit de omstreken van Londen zijn vertoond geworden en gebleken van eene zeer goede hoedanig heid te zijn. Andere monstersuit Essex afkomstigbleken slecht, te zijn. Te Kelderminster, in Worcester, heeft eene in dronkenschap verkee- rende vrouw haar kind voor eene hoeveelheid jenever, ter waarde van 4 pence, aan een bedelaar verkocht. Volgens berigten uit Jokohama hebben de troepen van den Mikado de stad Hakodadi op de opstandelingen hernomen. De Cayomari, een stoom schip van de Japansche regering, is geheel verongelukt, waarbij ook eenige Europeanen zijn verdronken. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Julij. La Presse zegt dat de heer de Chasseloup Laubat, de minister, die in den staatsraad voorzit en wien het ontwerpen van hel senaatsbesluit voor-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2