LEÏD8CHE COURANT. N°. 105. ZATURDAG 31 JULIJ. STADS-BERIGTEN. PATENTBLABEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Be Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. Be prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50," met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nomrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. 1 dnwe met 3 kinderen achter. Het lijk van den jongen kon men niet terug vinden. Ter reede van Texel is in tegenwoordigheid van een aantal hoofd- en mindere officieren der marine en der veld-artilleriedie zich aan boord be vonden van liet stoomschip de Valkbeproefd of onze zeegatenin oorlogs tijd, door ijzeren kettingen te versperren zouden zijn. Men heeft daartoe, als proef, eenigc zware houten vlotten met kettingen aan elkander verbon den, en die vlotten met zware ankers in zee vastgelegd, liet ramtorcnschip de Buffel is op die versperring met kracht ingestoomd, en heeft bij de tweede proef eene der zware kettingen verbroken. I Uit Utrecht meldt men van gisteren: Even 12 ure kwam Z. M. alhier per centraalspoor van het Loo aan, vergezeld van zijne adjudanten, bene vens den baron van Hardenbroek. bevelhebber der llaagsche scherpschutters. Z. M. was gekleed in de uniform vau weerbaarheids-generaal, en werd op gewacht door den heer van Doorn, commissaris des konings, en den Bur gemeester Kien, en begaf zich onmiddellijk naar het hotel van den heer van Doorn om aldaar te dejeuneren. Z. M. werd door de menigte met een drie- Werf: Leve de koning! begroet. Tegen 2 ure is Z. M. vertrokken om het kamp bjj de Bilt in oogenschouw te nemen. Te Utrecht werd eergisteren de elfde jaarlijksche vergadering der ver- eeniging voor paedagogiek gehouden. Uit Frederiksoord meldt men dat Woensdag 11. aldaar plaats bad de aangekondigde réunie van afgevaardigden en leden der maatschappij van wel dadigheid. Door hli. commissarissen en directie-leden werden de talrijke en '.aaronder hoogst aanzienlijke bezoekers ontvangen. Na een gemeenschap pelijk diner, werd volgens programma een rijtoer gemaakt en de hoeve koning Willen III bezigtigd; waarbij het bestuur de noodige mededeelingen en inlichtingen gaf, wat betreft de geschiedenis der instelling, de bezwaren waarmede men nog steeds op financieel gebied te worstelen heeft en het wenschelijkc aantoonde, om door donatiën of erflatingen de inrigting te steunen. Te Brussel zal op het laatst van September, onder directie van den heer Samuel, directeur van de volksconcerten aldaar, een groot nationaal muziekfeest worden gehouden, hetwelk drie dagen zal duren. Op de twee eerste dagen zullen de «Messias", van Handel, de «Ruïne van Athene", van Beethoven, en het 2de en 3,le gedeelte van de «Lucifer", van P. Benoit, worden uitgevoerd. De derde dag zal gewijd zijn aan het voordragen van solo's voor zang en instrumentisten. 's GRAVENIIAGE, 30 Julij. Door Z. M. zijn ter zake der krijgsverrigtingen in de Passumah-landen in de maanden Mei tot October 1866 en in Mei 1867, alsnog benoemd tot ridder der 4de ld. van de Militaire Willemsorde de sergeant der artillerie W. van Dillen en de fuselier P. J. Massart, beiden van het leger in Ned. Indië. Tol schoolopziener in het 10de schooldistrict van Noordbrabant is be noemd de heer mr. A. Eerstens, te Breda, in de plaats van den heer mr. F. J. A. Fles, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. De benoeming van K. F. B. van Nouhuys en P. van der Brcggcn tot adelborsten 3de kl. bij het kon. instituut der marine te AVillemsoord is op hun verzoek ingetrokken. In hunne plaats zijn alsnu door den minister van marine met 1 Sept. aanst. als adelborsten 3de kl. bij die inrigting be noemd C. F. de Ruyter de Wildt en J. P. van Rossum, die bij het plaats gehad hebbend examen de opvolgende nommers verkregen hadden. In de gisteren gehouden tweede zitting der algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzers-genootschap leidde de voorzitter de werkzaamheden in met de opmerking, dat de vergadering thans genaderd was tot het ge- wigtigste punt en met uitdrukking van de hoop, dat ook nu die toon van welwillendheid mogt heerschen, welke in de vorige zitting de handelingen gekenschetst had. Het moest op schitterende wijze blijken, dat ook bij ver schil van meening opregte eendragt kon bestaan. Onder het uiten van dezen wensch, stelde hij aan de orde het volgende: «Mededeeling van het hoofdbestuur. In de jaarverslagen van 1867 en 1868 heeft het hoofdbestuur de aandacht der algemeene vergadering gerigt op de steeds toegenomen schoolwet-agitatie, en met korte woorden de houding aangewezen, die het meende daarbij te moeten aannemen. Wij hebben doen gevoelen, dat wij den zich krachtig ontwikkelden strijd tegen de gemengde, en dus kerkelijk neutrale openbare school met gespannen opmerkzaamheid gadesloegen, dat wij ons gereed hielden ons in dien strijd te mengen, maar De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1869 en 1870, voor al de Wijken, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrek ken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des voormrddags tien tot des namiddags te een uur, en wel tot en met den laatsten Julij eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien lijd de on afgehaalde patentbladen aan de deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, LivDEX, 24 Julij 1869. STOFFELS, WethL 1. B. LEYDEN, 30 Julij. Het vocaal- en instrumcntaal-concert in het lokaal de Paauw gis teren avond gegeven werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond, en schonk den aanwezigen veel genoegen. Het mannen-quartet der Hoogduitsche opera van Rotterdam, dat aan de concerten aldaar zijne medewerking ver leent, mogt veel roem inoogsten en de voord rag ten van den comiek schenen, naar den bijval daaraan geschonken, bij velen in den smaak te vallen. Het geheel is derwijze zamengesteld dat zijdie zich eenen genoegelijken kermis avond willen verschaffen, in genoemd locaal hun verlangen ten volle zullen bevredigd vinden. Met de vlag op de schuit is heden de eerste bloemkool uit Rijnsburg naar 'sGravenhage verzonden, waarmede het vooruitzigt geopend is, zoo het weder gunstig blijft, het gewas tot Kersmis te kunnen blijven varen naar de voornaamste markten. Ook uit Noordholland werden in de laatste dagen belangrijke partijen bloemkool vervoerd. Z. M. heeft 20 zilveren veldflesschenmet zwart verlakte bandeliers en zilveren gespen, in gereedheid doen brengen, om uitgereikt te worden aan ieder der vijf schutters van de schutterijen, de vereenigingen tot bevor dering van 's lands weerbaarheid en corpsen der zee- en landmagt, die bij den wedstrijd aan de Bilt te zamen aldaar den collegialen prijs ver werven. Bij onderscheidene veehouders in den omtrek van Gouda is sedert een gernhnen tijd eene zeer snel zich verbreidende ziekte onder het rundvee ont staan. Het is te wcnschen, met het oog op de verspreiding dezer ziekte, dal men spoedig omtrent haren aard een onderzoek doe instellen. GC Op den spoorweglijn Gouda-'s Ilage heeft eergisteren de eerste locomo tief geloopen. Door den gemeenteraad van Rotterdam zijn benoemd: tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde bij de hoogere burgerschool aldaar, de heer S. Wagenaar, leeraar in die vakken bij het gymnasium te Assen; tot leeraar in de Fransche taal bij de hoogere burgerschool en tevens bij het gymnasium aldaar, de heer P. L. Cocheret, instituleur te Arnhem; tot leeraar in de Ncderlandsche taal- en letterkunde en in de geschiedenis des vaderlands bij het gymnasium aldaar, de heer dr. II. J. Polak, leeraar bij het gymnasium te Leyden, Door den raad is, overeenkomstig het voorstel van de commissie van administratie over het ziekenhuis op den Coolsingel besloten de verordening voor het' ziekenhuis in dien zin te wijzigen, dat daarin wordt opgenomen niet alleen een heelmeester, maar ook een oogarts, beiden bij voorkeur chir. doctormet bepaling dat het tractement van den heelmeester zal wor den gesteld op een minimum van ƒ1600 en een maximum van ƒ2500, en dat van den oogarts op een minimum van 800 en een maximum van 1200. Te Velzen had eergisteren een treurig voorval plaats. Een jongeling van 14 jaren, zich in het kanaal badende, zonk plotseling in de diepte weg. Een werkman hoorde zijn geroep om hulp en trachtte den jongen te redden. De man, niet kunnende zwemmen, bleef zooveel mogelijk aan den kant, doch zonk, evenals de jongen, plotseling in de diepte weg, en moest zijne vnenschlievendheid met den dood bckoopen. De ongelukkige laat eene wc-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1