(lat doel was de best mogelijke school voor Nederland, en het streven de vrije zelfstandige godsdienstige opvoeding van de Nederlandsche jeugd. Tot bereiking van dat doel riep hij Gods zegen over de vergadering in. Terstond hierop werd overgegaan tol de punten van behandeling en gaf de voorzitter achtereenvolgens het woord aan de rapporteurs over het onder zoek der geloofsbrieven, den staat des genootschaps en de verrigtingen des hoofdbestüurs sedert de algemeene vergadering van 1868 en den staat der onderwijzersspaarbank van het genootschap. Uit het verslag van den lcn secretaris bleek dat de uit- en inwendige toestand van het genootschap in bloei toenamdat zijn levensopenbaring in enger en grooter kring en zijne verrigtingen ten gevolge der handelingen van het hoofdbestuur goede vruchten afwierpen. Met genoegen werd gewag gemaakt van het tot stand komen eener vereeniging van onderwijzeressen te Utrecht, waaruit bleek dat ook de onderwijzeressen lust en behoefte gevoel den om zich in het belang van het onderwijs te vereenigen en te zarnen te komen. In vergelijking met het jaar was het aantal afdeelingen met 1 verminderd; het aantal der gewone leden 20941, der honoraire leden 167, der leden van verdienste 6 en der algemeene leden 122, tegen 2099, 166, 7 en 113 het vorige jaar. l)e toestand der afdeelingen en der gewestelijke vereenigingen was over het algemeen gunstig te noemen. Hierop werd met 868 stemmen besloten de volgende algemeene vergade ring in de maand Julij te Kampen te houden Voor Haarlem hadden zich 496 stemmen verklaard. De volgende voorstellen werden nu aan het oordeel der vergadering onder worpen: 1°. voorstel van de afdeeling Alkmaar, gelegen in deze vraag: Is het wenschelijk dat er door het Ned. onderwijzers-genootschap pogingen worden aangewend om het pensioenfonds voor onderwijzers ook te doen strekken voor onderwijzers-weduwen en weezen; zoo ja, waarin kunnen die pogingen bestaan? De voorzitter deelde mede dat het hoofdbestuur on derhandelingen in dien zin met de hooge regering had aangeknoopt, door het indienen van een adresdat hij zelf den minister van binnenl. zaken had aangeboden. Daar echter nog geen officieel antwoord ontvangen was, stelde hij voor dat af te wachten en het voorstel tot zoolang te laten rusten. Dienoverkomstig werd bij acclamatie besloten. 2°. Aanvraag tot opening van een crediet. over het boekjaar 1869, aan het hoofdbestuur, van 100 tot het aankoopen van werken voor liet aanleggen eener zooveel mogelijk volledige bibliotheek van werken over opvoeding en onderwijs. Dit werd aangeno men. 3°. Voorstel om uit het batig slot der jaarrekening van het genoot schap over 1863 aan het hulpfonds van de levensverzekering-maatschappij af te staan de som van ƒ600. Dit voorstel werd goedgekeurd. Na het houden eener gesloten vergadering deelde de voorzitter mede dat tot lid van verdienste was benoemd de heer Suringar, waarna de eerste ziliing werd gesloten. Des avonds hebben de leden de muziekuitvoering in de societeits-tent in het llosch, die voor hen was opgesteld, bijgewoond. Heden zijn de werkzaamheden voortgezet. Te Loosduinen was het gisteren feest; de Wesllandsche scherpschut- tei's-verceniging hield den vroeger aangekondigden wedstrijd, op een terrein driekwart uurs van het dorp verwijderd. De wedstrijd duurde van 's mor gens 10 tot (les namiddags 4 ure, en werd vereerd door dc tegenwoordig heid van Z. K. II. prins Alexander. Het fraaije weder had ook eene groote menigte wandelaars derwaarts gelokt. Na afloop van den wedstrijd heeft Z. K. H. de prijzen, met een woord van gelukwenschingaan de overwinnaars uitgereikt. In het dorp, dat feestelijk getooid was, werd des avonds geil- lumineerd en eenig vuurwerk afgestoken. BUITKiNL \M)SCIIIk BEitIGTEN. ENGBLAN®. LONDEN 28 Julij. Door liet lagerhuis is de voordragt der regering, strekkende om de telegraafcommunicatie tot een monopolie des staats te maken en al de be slaande lijnen van particulieren tegen betaling over te nemen, artikels- gewijze behandeld en goedgekeurd. Daarin was, bij het voorloopig onder zoek, door eene commissie eene bepaling gebragt, die het monopolie des staats tot een tijdvak van zeven jaren beperkte; deze bepaling is door de ministers bestreden en met 123 tegen 27 stemmen geschrapt. Door de regering is te kennen gegeven, dat zij niet afkeerig is van het denkbeeld om in Ierland eene geheime policie nevens de erkende en ken bare policie-agenlcn te bezigen lot hel weren der moordaanslagen op grondbezitters en hunne gelastigden. Met ziet hier met belangstelling den wedstrijd te gemoet tusschen de gieken van de academie van Oxford en van Harvard in de Yereenigde Sta ten, welke plaats zal hebben op den Theems. De Amerikaansche studenten zijn reeds aangekomen en oefenen zich dagelijks op de rivier. De raad van bestuur der universiteit te Edinburgh heeft besloten, dat voortaan ook vrouwen als studenten in de medicijnen aan die universiteit zullen mogen worden toegelaten, onder voorwaarde, dat voor haar afzon derlijke collegiën zullen gegeven worden Dat besluit moet nog door den kanselier der universiteit worden bekrachtigd. De dezer dagen van de Kaap dc Goede Hoop ontvangen berigten dee- leu o. a. het volgende mede: Op Zondag, 23 Mei, hield de Rhijnsche zen deling, Sterrenberg, godsdienstoefening op eene plaats genaamd Moddergat, omtrent drie uren rijdens van Kenhardt. De Korannas moeten hiervan lucht hebben gekregen, en eene magt van zoo wat 700 of 800 man kwam naar de werf van de Docks (Basterds), eene dappere familie, die voor dc Koran nas een schrik was en ze altijd had tegengehouden. Hier vermoordden zij al de vrouwen, kinderen, schaapherders, enz.met uitzondering van twee vrouwen, die zij met zich voerden. Vervolgens zonden zij 100 man te paard af om de Basterdsterwijl zij van de kerk terugkwamente belagenter wijl de rest van de manschap op de werf bleef. Twee wagens, waarbij negentien Basterds waren, die van de kerk terugkeerden, werden alzoo j plotseling door de 100 Korannas aangevallen en met uitzondering van één, die ontsnapte, vermoord. Deze had twee paarden, en zoo vinnig werd hij door de Korannas achtervolgd (die al dien tijd op hem scholen) dat het paard, dat hij bereed, bezweek. Hij sprong toen dadelijk op zijn handpaard. In zijne vlugt ontmoette hij twee Ivoranna-spionnendie mede op hem vuurden en hem najaagden, maar hij slaagde er m, hun te ontkomen en ongedeerd het policic-station te bereiken. De heer Jackson zond met prij zenswaardige» spoed 32 man der rijdende policie op de vagebonden af, I maar deze werden teruggedreven met verlies van twee hunnerdie even als een jonge Basterd, genaamd Jacobus Ivotzé, werden doodgeschoten Het juiste aantal vermoorden is niet bekend, maar, ingesloten de 18 bij de wa- gens en die op de werf vermoord, berekent men het aantal, dat aldus gru- welijk van het leven is beroofd, op 30 of 40. Men heeft vernomen dat de I Korannasdie deze roofpartij uitmaaktenden stammen toebehoorendie onder de opperhoofden Piet RooiBiekatJan Kivido en Klaas Papier staan en men zegt dat deze vier gebieders gezamenlijk van 1500 tot 1600 man op de been kunnen brengen. Men vreest dat men deze booswichten moeije- lijk zal kunnen straffen; zij bewonen bijna onbereikbare oorden, bedekt met ondoordringbare bossehen en geweldige rotsklompen. Het afzenden eener patrouille tegen 15 Boschmans, die op transport tus schen Namaqualand en Calvinia hun geleide aangevallen en gedeeltelijk ver moord hebben, heeft eene treurige ontknooping gehad. De patrouille slaagde er in 6 dier booswichten levend in handen te krijgen, na er een te hebben doodgeschoten. Toen deze in veiligheid gebragt warenzocht zij de andere moordenaars opdie zich verschanst hadden in een diepe bergkloof en van daaruit op de patrouille begonnen te vuren. De aanvallenden naderden on der beschutting van een span ossen, en riepen de verschansten zesmaal toe zich over te geven. Het baatte echter niet, en men vunrde daarop in de kloof, totdat alles daar doodstil was. Niet minder dan 35 mannen, vrou wen en kinderenwerden daar toen dood en stervende gevondenen daar onder vijf der moordenaars. F It AIV K R IJ II. PARIJS, 28 Julij. Volgens den Cnnsiitutionnel zal het senaatsbesluitdat eerstdaags zal worden voorgedragenuit 24 artikelen bestaan. Daarbij zouden o. a. de vol gende veranderingen ingevoerd worden: benoeming van den voorzitter en de ondervoorzitters van het wetgevend ligchaam door de leden; van het wet gevend ligchaam zullen leden zijn de ministers, de secretarissen der minis- teriën in de regters van hoogen rang; het wetgevend ligchaam zal wijzi gingen in de voordraglen der regering mogen maken en wel zonder beper king, ook zal het besluiten mogen nemen in den vorm van gemoliveerden overgang tot de orde van den dag. Den 2cn Augustus zal het ontworpen besluit bij den senaat door den minister van justitie ingediend worden. liet Journ. d. Deb. ziet in eene onverzoenlijke oppositie geen heil voor Frankrijk, geen zegen voor het vaderland, dat door den al te heftigen partijstrijd de vrijheid niet nader zal komen. Hetgeen aan dit blad in den tegenwoordigen slaat van zaken nieuw, doch tevens zeer bemoedigend toe schijnt, is, dat de eeuwenoude strijd tusschen het persoonlijk gezag en de vrijheid zonder groote verbittering, haat en toorn gestreden wordt. Men heeft geen oproeren gehad; zelfs de fondsen zijn niet gedaald. Ophetoogcn- blik gaat men bedaard en zonder hartslogt voort, liet gewigtigste is nu dat het liberale leger eendragtig zij, op zijn post blijve en zich niet in ver schillende benden verdeele. Indien liet linker centrum slechts op zijn post blijft, kan het op de overwinning en den steun der openbare meening rekenen. De Patrie verwacht een keiz. besluit, waarbij aan de departementale raden het regt wordt verleend hunnen president en aan de gemeenteraden den maire te verkiezen. Men wil weten dat de keizer, wegens den tegenwoordigen onrustigen toestand, afgezien heeft van het voornemen om zich naar Corsica te be geven, ter bijwoning van de feesten, ter gelegenheid van den honderdsten geboortedag van Napoleon I. De werkstaking in het dep. der Loire heeft, naar men verneemt, ten gevolge eener schikking tusschen de patroons en de werklieden een einde genomen. Te Duinkerken is een moord gepleegd op den zeekapitein Figuet van de stoomboot BaUique. Een werkman viel plotseling op hem aan, slak hem een mes in het ligchaam en reet hem letterlijk den buik open. De da der, eerst onlangs uit zijne betrekking op genoemd stoomschip verjaagd en dezen maatregel aan den kapitein toeschrijvende, heeft slechts gehoorzaamd aan een lage wraakzucht. De vermoorde was naauwelijks 35 jaar oud en laat eene weduwe en twee kinderen na. - Uit een officiëlen staat omtrent het aantal kinderen, die in*het jaar 1867 te l'arijs geboren zijn, blijkt dat het aantal wettige kinderen 39,572 bedroeg, tegen 15,472 onwettige. De verhouding van eerstgemelden tot de laatstgenoemden is dus als van 2.56 lot 1. In het geheele land zijn in 1865 geboren 928,749 wettige en 77,004 onwettige kinderen. Hierdoor krijgt men eene verhouding van de eersten tot de laatslen als van 12 totl. PRVISSEltf. BERLIJN, 28 Julij. Van 31 Augustus tot 3 September zal te Stuttgart de //Duitsche ker- kendag" vergaderenen op den 20en en 3,1<,n September zal in genoemde stad tevens het congres voor inwendige zending worden gehouden. Berigten uit Krakau melden dat het aldaar, ten gevolge van de ont dekking in een nonnenklooster gedaannog verre van rustig is. De bevol king koelt hare woede aan de kloostergestichten. Omstreeks 50 personen zijn Ie dier zake in hechtenis genomen. De abdis en twee nonnen van het

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2