LEÏHSCHE i 01 KAM. 1K(>9. i\". 103, DONDERDAG 29 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommérs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. STA DS-BER1GTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1869 en 1870, voor al de Wijken, bij het Collegie van Zetters, in cene der vertrek ken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uiir en wel tot en met den laatsten Julij eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de on afgehaalde patentbladen aan de deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegevendie voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden24 Julij 1869. STOFFELS, Weth'. 1. B. De BURGEMEESTER, lloold van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den IS11®" dezer maand, invorderbaar verklaarde ko hieren, als: een van het patentregt, tweede gedeelte, houdende aanslagen voor de Wijken 1, 2 en 3. en een voor de belasting op het Personeel, N®. 6, houdende aanslagen voor de Wijken 78 en 9, alsmede restantenalles over het dienstjaar 1869 en 1870. terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 28 Julij 1869. STOFFELS, Weth'. 1. B. BINNOLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Julij. De voorstellingendie gedurende de kermisweek in den schouwburg door het Vlaamsche tooneelgezelschap onder directie van den heer Eloy Lemaire worden gegeven, verdienen een grooter bijval dan werkelijk daaraan te beurt valt. De medewerking toch van mej. Beersmans waarborgt eene goede uitvoering. Mogt het geheele gezelschap de goedkeuring des publieks ver wervende genoemde actrice wist ook nu door haar in zoo menig opzigt keurig spel zich van eene eereplaats in de schatting der aanwezigen meester te maken. Een druk bezoek van den schouwburg moge toonen dat men haar talent weet op prijs te stellen. De menagerie van den heer kleeberg, op de BeestenmarkL, verdient ten volle de aandacht, en de moeite zich derwaarts te begeven wordt wel be loond door hetgeen men daar ziet. De verzameling bevat fraaije exempla ren van verschillende diersoorten, waarmede men liefst kennis maakt wan neer die achter traliën staan. De hoogtedoor den heer Kleeberg in het dressecren van wilde dieren bereikt, verwekt verbazing. Een bezoek aan de menagerie gebragt, terwijl de voeding plaats heeft, zal daarvan de over tuiging schenken, even als van de onverschrokkenheid dezen dierentemmer in het bijzonder eigen. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging bevindt de heer A. D. Bambergzoon van wijlen den hofniechanicns van dien naamzich hier ter stede, en is hij bereid in sociëteiten en gezelschappen zijn kunst talent ten genoege des publieks aan te wenden. Even als de vader gunstig bekend was, zoo heeft ook de zoon een goeden naam in het vak der goo chelkunst enz. verworven; en wij twijfelen er niet aan of men zal bij voorkomende gelegenheid gaarne van zijne diensten gebruik maken om een genoeglijk uur door te brengen of aan anderen te verschaffen. Op de paardenmarkt te Voorschoten waren heden ruim 700 paarden aan de lijn. Door de aanwezigheid van vele inlandsche en vreemde kooplie den, was de handel levendig en werden liooge prijzen besteed. De Staatscourant deelt het volgende mede: Uit de bij het dep. van marine ontvangen berigten van de Kust van Guinea, dd. 27 Junij jl.ont- leenen wij de navolgende bijzonderheden omtrent het gebeurde met de sloep van Zr Ms stoomschip de Amstel op den 26slen Mei jl.en het lot van de opvarende officieren en manschappen. Deze bijzonderheden zijn voornamelijk ontleend aan een brief van den luitenant ter zee der 2de kl. F. Zegers Veeckens aan den gouverneur Naglglas. De sloep, die, zooals men weet, op verkenning van den wal was uitge gaan, en waarin zich, behalve de luitenants ter zee J. Vriemoct Drabbe en F. Zegers Veeckens, bevonden: de 2de schiemansmaat J. C. van Es; de ma trozen ls,e kl. D. de Vries, K. P. C. de Bazel; de matrozen 2,le kl. A. Balle- meijer, L. J. de Rijke, J. II. Zurburg, J. Garcet, en de matrozen 3de kl. W. Greve en W. F. Drioel, is op een bekwamen afstand van den wal door hevige rollers overvallen en omgeslagen. Van de opvarenden gelukte het aan den luit. ter zee F. Zegers Veeekens, de matrozen der lsle kl. D. de Vries, K. P. C. de Bazel, en de matrozen 2de kl. J. 11. Zurburg en A. Bal- lemejjer, om zwemmende het strand te bereiken. Van den luit. ter zee J. Vriemoet Drabbe en de overige schepelingen werd niets meer gezien, zoodat zij ongetwijfeld den dood vonden in de golven. Terwijl de schipbreukelingen, ua op het strand een oogenblik te hebben uitgerust, beraadslaagden over de te nemen maatregelen, werden zij door eene woeste bende Commendezen overvallen. Van de van boord medege voerde wapens waren in de gestrande sloep slechts een aehterlaadgeweer en twee revolvers teruggevonden. Deze wapens waren echter door het zand en het water voor het oogenblik onbruikbaar. Aan verdediging viel dus niet te denken. Door de negers werd intusschen op de schipbreukelingen geschoten, en daarbij de matroos 2de kl. A. Ballemcijer gedood, terwijl twee andere matrozen werden gekwetst. De luit. ter zee Veeckens wist de aan vallers met de hand te beduiden, dat zij niet meer zouden schieten. Daarop werden de schepelingen gevangen genomen en gebonden naar het krom ge voerd, waar zij in de drie eerste dagen aan allerlei mishandelingen hebben blootgestaan; terwijl zij verder, door tusschenkomst van eenige hoofden en vooral op last van den koning der Fantijnen, om hen fatsoenlijk te behan delen en het hun aan niets te laten ontbreken, een voor hunnen toestand dragelijk lot hebben gehad. Dank zij de ijverige bemoeijingen van den gouverneur van Cape Coast, door wien aan de gevangenen ook een geneesheer, dr. Jones, benevens kleederen en provisiën waren gezonden, werden zij op den 21slcn Jnnij jl. naar Cape Coast overgevoerd en aan het Engelsche gouvernement, tegen een losgeld van ƒ12,000 uitgeleverd. De gezondheidstoestand van den luit. ter zee Zegers Veeckens en zijne drie lotgenooten liet weinig te wenschen over. De faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen, aan de hooge- schooi te Groningen, heeft de zilveren medaille toegekend aan den heer W. J. Muurling, candidaat in die wetenschappen aldaar, voor de beantwoording der wiskundige prijsvraag. Te Utrecht zijn uit Delft aangebragt de tenten en verdere kampement stukken voor den schietwedstrijd bij de Bilt. Alle toebereidselen gaan vlug van de hand. Ook Z. M. de koning zelf wenscht persoonlijk deel te nemen aan de voorloopigc werkzaamheden; immers men verneemt, dat Z. M. Don derdag e. k. met den commissaris des konings dezer provincie komt confe reren daarna het kamp in oogenschouw zal nemenwat meer iser zullen van het paleis het Loo oranjeboomenbloemenenz. naar het kamp gezon den worden, om alle mogelijke verfraaijirigen aan te brengen. Uit Zwolle meldt men dat door den heer commissaris van policie al daar, naar aanleiding van een onderzoek, ingesteld door den geneeskundi gen inspecteur in Overijssel, den heer dr. D. Lubach, en door het lid der gezondheids-commissie, den heer R. Meuleuhof, maatregelen zijn genomen tot wering van het verkoopen van kermiskoekenversierd met rattekruid bevattende blaadjes, enz.; welke koeken reeds te Deventer en te Kampen aanleiding hebben gegeven tol dergelijke maatregelen. De raad der gemeente Oud- en Nieuw-Gestel in Noordbrabant, vermoe dende dat de veelvuldige brandendie aldaar in den laatsten tijd hebben plaats gehad, aan kwaadwilligheid zijn toe te schrijven, heeft eene som van ƒ1000 uitgeloofd aan hem, die over het ontstaan dier branden zoodanige inlichtingen aan de justitie geeft, dat eene geregtelijke veroordeeling daarop volgt. - In den nacht van Vrijdag op Zaturdag is te llooge Zwaluwe, bij een hevig onweder, de bliksem geslagen in den korenmolen, staande in de on middellijke nabijheid der r. k. kerk; hij verbrijzelde een der wieken, sloeg in de kap en bragt ook daar zooveel schade aan, dat de molen niet meer malen kan; van daar drong hij de deur der woning, waarin de molenaar stond, binnen, wierp den man op zijde, vernielde bijna al de glasruiten, scheurde de balken vaneen, nam bijna de helft van een deurkozijn weg, sloeg onder een der ramen een gat in den muur, waardoor hij zijn uitweg nam. Niettegenstaande de groote verwoesting is er gelukkig geen brand ontslaan. De arm van den molenaar is gekwetst en het hoofdhaar zijner huisvrouw geschroeid. Door den kantonregter te Helmond is een vonnis gewezen, betreffende

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1