sj;YÏ>s(ÜÏ; 0II it A Ai T. WOENSDAG 28 JULIJ. STA DS-BERIGTËN. PATE?JTSIADEH. BINNENLANDSCHE BËRIGTEN. 180!). fl". 102, De Courant verschijnt dagelijks, Zpn- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gohieenteraad 3.35, franco p. p. f 3.05. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaarit, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant nordt verzonden TV". van den Gemeenteraad. 10 blad 13) der Handelingen De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten dat de ingevulde palentbladenover het dienstjaar 1869 en 1870, voor al de Wijken, bij liet Eollegie van Zetters, in eene der vertrek ken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur, en wel tot en met den laatsten Julij eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de on afgehaalde patentbladen aan de deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegevendie voor hunne moeite mogen eischen tieiii cents zonder meer. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leydek24 Julij 1869. STOFFELS, Weth'. L B. LEYDEN, 27 Julij. De kermisvermakelijkheden zijn thans weder aangevangenen naar de me nigte te oordeelen, die zich gisteren avond op de been bevond, is de sym pathie voor die instelling nog niet verminderd. Ook nu biedt de kermis weder eene verscheidenheid van vermaken aan. die misschien nog grooter zou geweest zijn, indien niet het bijna gelijktijdig invallen van kermissen in andere plaatsen daartoe in den weg stond Onder hetgeen het publiek thans wordt aangeboden mag in de eerste plaats genoemd worden liet Cagliostro-theater van den heer Ernst Basch, dat gisteren avond werd geopend. De goede naamdoor dit theater reeds in andere plaatsen verworven, had eene grootere opkomst, dan gisteren het geval was, doen verwachten. Zoowel de heer Basch zelf als de geheele inrigting van het theater maakt reeds een gunstigen indruk. Het denk beeld dat men reeds zoo dikwerf heeft zien goochelen en dat men bij der gelijke proeven niets nieuws te verwachten heeft, moet niemand terughou den de voorstellingen van den heer Basch bij te wonen, want zijne wijze van werken is inderdaad nieuwboeit den toeschouwer in toenemende mate en levert van zijn talent de meest verrassende proeven. Maar boven dat verdie nen in het bijzonder de aandacht de tafereelenwaarmede de voorstellingen worden besloten. Ongeloofelijk prachtig mag de uitwerking genoemd wor- van het licht op het water, dat hij door middel van een galvanisch toestel in talrijke nuances te aanschouwen geeft, en de zonderlingste fantasiën, die hij door weerkaatsing weet te scheppen. Moge in dit vak ook Smith en anderen hier vroeger iets dergelijks geleverd hebben, zeker mag aangenomen worden dat Basch hierin zijne voorgangers in de schaduw stelt. Van een anderen aard is het genoegen, dat de Grand-Salon de Paris van den heer L. Vogel, op de Ruine, den bezoeker aanbiedt. Deze fraai ingcrigte en van licht schitterende salon, waar een lOOOtal personen plaals kunnen vinden, verschaft een aangenaam uitspanningsuur; zoowel des middags als des avonds houden de voordragten van een 20tal artisten, muziek en comi- sclie zang, het publiek onafgebroken bezig. Dat aldaar veel is dat boeit en vermaakt, daarover werd reeds gisteren uitspraak gedaan door het pu bliek, dat in grooten getale in den salon aanwezig was.| In het koifijhuis de Gouden Kroon worden soirées amusantes gegeven onder leiding van den heer Oliveira; bij de comische voordragten aldaar wordt de Nedcrlandschc taal gebezigd, dat misschien menigen bezoeker welkom zal wezen. In het lokaal de Paauw zullen Donderdag, Vrijdag en Zaturdag, des avondsconcerten worden gegevenen op de beide eerstgenoemde dagen ook matinees musicales. Behalve een gezelschap van Nederlandsche en vreemde artisten zal zich daar ook doen hooren het Mannen-quartet der Hoogduit- sclie opera te Rotterdam, dat eene zeer gunstige reputatie mogt verwerven, en dien goeden naam steeds met eere heeft welen staande te houden. Dat het den heer Keuls niet ontbreekt aan tact om het den bezoekers van zijn lokaal aangenaam te maken, blijkt ook thans weder op nieuw. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 26 Julij: Gisteren avond nam de heer dr. A. C. J. van Maasdijkpred. bij de herv. gemeente alhiernaar Haarlem beroepenafscheid van de gemeentewaarbij hij gedurende drie jaren werkzaam was, tot grondslag zijner rede nemende Hand. XX: 31, 32. De gemeente die den leeraar een ruimeren werkkring niet misgunt, maar hem toch met leedwezen ziet vertrekkenzong hem eene zegenbede toe met de woorden van Ps. CXXI: 4. Het kerkgebouw kon de menigte, tot het bijwonen dezer plegtigheid, ook van elders, opgekomen, niet bevatten. In het verslag der directie van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappijden 29slen J liny jl. uitgebragt, komt het volgende voor: /'Alle maatregelen wor den genomenten einde met den weg HarmeienBreukelen in tijds gereed te zijn, om er bij het begin van de winterdienst, op 1 Oct. aanst., het volle gebruik van te maken. De weg Gouda's Ilage is voor meer dan de helft gereed; alles wordt in het werk gesteld om dezen weg met den aanvang der volgende zomerdienst op 1 Mei 1870 voor het verkeer te openen." Te Vlaardingen zijn de twee laatste haringjagers met slechts en kele tonnen aangekomen, die van ƒ140 tot ƒ180 de maatjes, van ƒ90 tot ƒ120 de volle per ton verkocht zijn. De berigten van de Hollandsche, zoo wel als van de Schotsche haringvissclierij zijn ongunstig. De door de afd. Haarlem der Holl. maatschappij van landbouw eergis teren en gisteren gehouden tentoonstelling van paarden, vee enz., heeft zich door verscheidene schoone inzendingen gekenmerkt en leverde, bij het prachtige zomerweder, een verrassend schouwspel op. Bij de bekrooning der tentoongestelde voorwerpen is o. a. voor jonge paarden de eerste prijs toegekend aan jhp. D. T. Gevers van Endegeest; voorts werden toegekend aan den heer P. Vromestijn, te Leyderdorp, de tweede prijs voor eene melkkoe, niet ouder dan 4 jaren, de eerstr1 prijs voor tweeoorjen, Tcxclsch ras, en een prijs van het bestuur, voor eene vaars. Eene soire'e in de Her tekamp door de muziek van den heer W. Stumpff gegevenwerd door on geveer 2000 personen bijgewoond. Op de gisteren gehouden paardenmarkt waren ruim 600 paarden aan de lijn. De prijzen verschilden van ƒ800 tot ƒ60, en de handel was levendig. Gisteren morgen werd te Utrecht in de Catharijne-kerk monsgr. H. J. A. van Ewijck, benoemd lot bisschop in part, van Curacao en onderhoorig- hedendoor den aartsbisschop Schaepmanmgr. Wilmerbisschop van Haarlem, en mgr. Kistemaker. vroeger bisschop van Curacao, gewijd. Nadat de nuntius uit 'sllage, bij monde van den generaal der predikheerenmgr. Jandel, de pauselijke bul had doen voorlezen, waarbij mgr. van Ewijck tot bisschop was benoemd, begon de plegtigheid, die werd geleid door mgr. Schaepman, geadsisteerd door de beide ooms van den nieuwen bisschop. Op plegtige wijze werden den te wijden bisschop de gouden ringde staf en de mijter overhandigdwaarna hijbegeleid door de bisschoppen Wilmer en Kistemaker, een omgang in de kerk deed en den zegen aan de tegenwoor dige leeken gaf. Bij de plegtigheid was, behalve genoemde hooge prelaten, eene groole menigte van geestelijken tegenwoordig. Het prov. geregtshof in Gelderland heeft Donderdag 11. behandeld het plegen van diefstal bij nacht in een bewoond huisdoor het C. P. crimineel strafbaar gesteld. De feilen deden echter meer aan baldadigheid, dan aan misdaad denken Zekere Jan van Dooijewaard, na een vrolijken Zondag, des avonds ten 11 ure te huis komende, wilde met een paar vrienden zijne vrolijke stemming nog wat verhoogen en daartoe eene naburige herberg be zoeken. De herbergier echter lag reeds te bedmaar had vergeten zijne deur te sluiten, zoodat onze vrienden ongestoord konden binnengaan. D. nam nu drie flesschen, verschillende jeneversoorten bevattende, uit het buffet en legde zich, op eenigen afstand der herberg, op den weg neder. De her bergier was intussclien opgestaan en bespeurde spoedig zijn verlies. D. werd bekend als de dader van een diefstal bij nacht in een bewoond huis. De karaffen werden den volgenden dag teruggevonden, tinder aanneming van verzachtende omstandigheden is de beschuldigde tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. Te Nijmegen is weder het pas aangebouwd gedeelte van de Waalkade ingestort. Te Dieren is Zaturdag avond de bliksem geslagen in een huis door twee gezinnen bewoond, dat geheel is afgebrand; de bewoners konden naauwelijks het leven redden. In eene w oning naast het afgebrande perceel bevond zich eene oude zieke vrouw, die werd weggedragen, doch ten ge volge van den schrik spoedig is overleden. Te Zwolle is Zondag nacht een policiebeambledie in dienst en geheel gewapend was, in eene even buiten de Kamperpoorl gelegen steeg, moord dadig aangevallen en hij zou, indien niet op zijn moordgeschreeuw een zijner makkers toegeschoten ware, hoogstwaarschijnlijk om het leven zijn

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1