PER TELEGRAAF. Xhirgcrltjkc SlanD. ADVERTENTIES. het hosch wordt begrensd en het daar, op raad van een met boschbranden welbekenden Rus, ook in brand te steken. Zoo ontstond door snel hande len een tegenvuur, dat aan de naderende vlammen verder voedsel moest ontnemen en tegelijkertijd de kracht van het vuur brak en het belette zich tot bet nabijliggende opgaande hout uit te breiden. Tegen 4 ure 's middags werd men de vlammen meester. Een groot aantal der badgasten bevond zich op de plaats van het ongeval om de behulpzame hand te bieden. Ook vele dames waren bijeengekomen om het grootsclie schouwspel in oogenschouw te nemen. Meer dan 200 morgen grond van liet sinds 23 jaren bestaande bosch zijn afgebrand. Aan de gemeente Schwalbach is daardoor aanzienlijke schade berokkend en de badgasten zien zich van een der schoonste bosch partijen in den omtrek beroofd. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de koning van Zweden een bezoek aan het Deensche hof had gebragt en na een paar dagen vertoevens naar Stockholm teruggekeerd was. De koning van Denemarken en zijn gezin hebben zich den 22sltn dezer naar Stockholm begevenen aldaar zou den 24s,,n dezer de kerkelijke inzegening der huwelijks-verbindtenis tusschen den kroonprins van Denemarken en prinses Louise van Zweden plaats hebben. In Denemarken, en zelfs in bet onder de Pruissische overheden slaande Noord-Sleeswijkwerden onder de bevolking vele aanstalten ge maakt om den kroonprins bij zijn huwelijk met de Zweedsche prinses ge schenken en huldeblijken aan te bieden. Te Krakau hadden dezer dagen voor het klooster van de Karmelieter nonnenwaar door het geregt eene non bevrijd werddie sedert 20 jaren opgesloten was gehoudengewelddadigheden plaats gehad. Door krachtdadig optreden der policie zijn die ongeregeldheden bedwongen. KRAKAU, 25 Mij. De ongeregeldheden, ontstaan naar aanleiding van liet vinden van eene non in het Karmelieter klooster, die twintig jaren op gesloten was gehouden, hebben zicli herhaald. Eene volksmenigte heeft ge tracht het klooster binnen te dringen. Toen zij was teruggedrongen, trok de volksmenigte tegen het klooster der Jezuïten op. De vensters werden ingeworpen en de Jezuïten beleedigd. 41 personen zijn in hechtenis geno men. Een onderzoek is ingesteld. MADRID. 25 Julij. Sterke benden Carlisten houden zich in la llancha op. BERN, 24 Julij. In den nationalen raad is het bewind door elf leden geïnterpelleerd geworden over de internering van Mazzini. Hierop gaf de bondsraad ophelderingen, die het intrekken der interpellatie ten gevolge hadden. KONSTANTINOPEL, 24 Julij. De leening van tien millioen tot aanleg van spoorwegen, zal, naar men gelooft, spoedig volteekcnd zijn. Aanwinsten van het Kabinet van Pleisterbeelden, Tee- keningen en Prenten van de Hoogcschool te Leyden, over 1868 -1869. (Slot.) GESCHENKEN. De heer N. C. de Gijselaar alhierzijne vroegere betrekking tot het kabi net niet vergetende, verpligtte dit op nieuw aan zich door de toezending van het volgende- eene ets van D. Stoop, uit de serie Différents chevanx (R. n". 2). welk stel, bestaande uit twaalf stuks, hier thans compleet is; zes etsen van Rembrandt, als: Le transport de Jésus-C/irist au lombeau (It. n°. 84), Le jeu du Kolf (B. n". 125), Lc vicillard endormi (B. n°. 189), L'ue ancienne d'Amsterdam (It. n". 210), La chaumière au grand arbre (B. n°. 226), Mnnassé Den Israël (B. n°. 269), alsmede eene ets in de ma nier van Rembrandt, Patjsan debout (B. n". 24); eene ets van A. van Ostade, Le bén édict'té (B. n". 34); eene van Annibale CaracciJupiter et Antiope (B.n". 17); eene van P. Brebiette, het oordcel van Paris; eene in de manier van W. Yitringa, stil water met schepen, benevens eene ets van een onbe kend meester van de 17J* eeuw, dobbelende personen bij kaarslicht; voorts de volgende gravuren: eene van P. de Jode naar B. Spranger, mythologische voorstelling; Danaë, door J. Matham naar A. Bloemaert (B. n°. 77); eene els, herdersklucht, door C. van Dalen naar J. Casteleynvier gravuren van on bekende kunstenaars uit de zeventiende eeuw; twee van J. Goltzius naar H. Goltzius (B. n»s. 2 en 3); verder nog twee teekeningeneene met zwart krijt door een onbekende naar de gravure van J. G. van Vliet Vieille femme lisant. d'après Rembrandt (B. n». 18), en eene met rood en zwart krijt, door A. Delfos,portret van JanSteen, naar welke de gravure van P. de Mare schijnt vervaardigd te zijn. Het kabinet ontving verder; van den heer mr. J. T. Bodel Nyenhuis, het vervolg (n°. VII) van zijn werkListe alphabé- tique d'une collection de portraits d'imprimeursde libraires, etc., 1868; houtsnede (camaïeu), door L. Businck naar Lalleman; acht portretten in zwartekunst, door G. Fennitzer; benevens drie, gegraveerd door J. M. Ber- nigeroth, L. W. Windter en J. lloubrakcn. Van den heer J. Kneppelhout, te Oosterboek, eene photographie naar eene ets van een jeugdig Zweedsch kunstenaar van aanzienlijk geslacht, George von Rosen, benevens het nom- mer van de Zweedsche Ny illnstread tidning, waarin deze kunstenaar wordt besproken. Zijn hoofdvak is de schilderkunst, en zijne voortbrengsels, die van verschillenden aard zijnonderscheiden zich door geestigheid en gemak kelijkheid van behandeling. Zijn talent wordt in Zweden hoog geschat en hem werd een rijks-jaargeld toegekend. Ter bevordering zijner kunstont wikkeling heeft hij eene reis aanvaard. Het onderwerp van de ontvangen prent, die een gunstigen indruk van den kunstenaar geeft, is ontleend aan de Zweedsche geschiedenis. Zij stelt voor Göran Pherssonden eersten minister, vertrouweling en tegelijk den kwaden geest van Eric XIV, met innige zelfvoldoening uit de eenzaamheid van zijn boekvertrek ziende naar het op 15 Junij 15G6 gevankelijk binnen Stokholm opbrengen van Nils Sture, met eene stroo-kroon op hel hoofden ten achterste voren op een knol gezeten, waartoe Phersson den last had gegeven uit vijandschap tegen een doorluchtig geslacht, waaraan Zweden verdienstelijke landbestuurders ver schuldigd was. Van den heer Jacob de Vos Jacob sz., te Amsterdam, Is eene akademie van beeldende kunsten noodig? etna vraagbehandeld in de openbare zitting der koninklijke akademie van beeldende kunsten te Am sterdam, den 7den Julij 1868, door J. IV. Kaiser, Zwolle, 1868. Van den heer mr. H. Tollius Drabbe, te 's Gravenhage, eene ets van K. Dujardin, L'hornme accompagné de son chien (B. n". 21); het portret van Pieter Nieuwland, gravure naar A. de Lely door R. Viukeles; Christus bij Maria en Martha en de Kruisdraging, beiden gravuren naar C. Kruseman, de eene door 1). J. Sluyter, de andere door J. W. Kaiser. Van den heer mr. K. J. F. C. Kneppelhout van Sterkenbnrg, de zesde aflevering van zijn werk: I)e gedenkteekenen in de Pieters-kerk te Legden. Van B. een gegraveerd por tret van Blumenbach, en van T. het portret van Maria (Tesschelschade) Visscher, gclilh. door G. J. Bos naar de bekende prentteekening van Ploos van Amstel. Van de 25 exemplaren van de Geldersche Gedichten door A. Staring van den LVildenborchIllustratiën door A. Ver IJuell, 1869, door den auteur tot geschenken beslemd, werd er door hem een vereerd aan het kabinet; een plaatwerk, dat zes gravuren van C. L. van Kesteren en D. J. Sluyter en eene lithographie van C. C. A. I.ast, alle naar teekenin gen van den heer Ver lluéll, beval en waarvan elk exemplaar bovendien versierd is met een door hem geleekend titelvignet en portret van Staring, het werk is niet in den handel, doch verdiende, daar het inderdaad fraai is uitgevoerd, ten volle eene meer algemeene bekendheid dan wij er door deze weinige woorden aan kunnen geven. Met genoegen vermelden wij nog in de gelegenheid te zijn gesteld een zevental etsen, benevens eene proeve van lithographie. in vroeger jaren ver vaardigd door den heer J. Z. Mazel, directeur van bet kon. kabinet van schilderijen te 's Gravenhagebij deze verzameling te voegenalsmede een viertal etsen door II. M. Schouten en twee proeven van lithographie door H. Carbenlusbeiden tijdgenooten van den heer Mazel, doch thans overleden, en even als hij verdienstelijke dilettanten; voorts nog een afdruk van een vroeger buitenlandsch paspoort in blanco, waarop 's rijks wapen en dat van J. G. baron Verstolk van Zoelen door 11. W. Couwenberg zijn gegraveerd, en twee afdrukken van het wapen van J. W. baron Huyssen van Katten- dyke, de eene gravure door II. W. Couwenberg, de andere door J. de Mare. Het is mij aangenaam ook dit jaar mijn verslag weder te kunnen beslui ten met dankbetuiging voor de belangstelling in het kabinet, waarvan de ontvangen geschenken deden blijken. De Directeur van het Kabinet, Leyden, 19 Junij 1869. J. L. CORNET. ONDERTROUWD: Mr. L. G. Verwer.jm. 23 j. en J. C. L. van Wensen, jd. 23 j. J. C. de Kleinjm. 33 j. en A. C. E. de Jong, jd. 29 j. J. Arnoldus. jrn. 23 j. en M. Meijers.jd. 23 j. A. Crama, jm. 28 j. en J. C. Chival, jd. 27 j. B. „•van llalderenjm. 41 j. en A. van Slreyenjd. 35 j. G. van Mantgem. jm. 23 j. en A. van Venclie. jd. 24 j. F. Eggink jm. 25 j. en M. W. Uitenhout, jd. 29 j. ,1. van den Andel, jm. 35 j. en A. C. Klyne, wed6. 36 j. J. Mol.jm. 23 j. en J. Philemon, jd. 21 j. C. Zaaljm.24j. en K. K. Schippers, jd. 19j. F. G.Groot- veldt, jm. 25 j. en A. P. Alders, jd. 21 j. Gehouden Vcrkooping van onroerende goederen, in het Ileeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 24 Julij. Notaris A. van Leeuwen. Een Huis en Erf, met Pakhuisje daarnevens, aan de noordzijde van de Kloksteeg, wijk IV, n°. 663, Kad. Sect. G, n°. 541. Kooper A. A. Niemeijer. 1230. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Lange Pieterskerk- Choorsteeg. Opgehouden. Een Iluis en Erf, aan de westzijde van de Hooglandsche Kerk- of Taradijsteeg, wijk VI. ri". 746. Kad. Sect. 11, n". 1338 Kooper A. B. Sleyger. 550. Een Iluis, aan de oostzijde van de Hoog landsche Kerk- of Paradijssteeg, wijk VI, n". 814, Kad. Sect. II. n°. 1478. Kooper S. Provo. ƒ155. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Mid delstegracht, wijk VII, n°. 550, Kad. Sect. I, n». 1618. Kooper de heer W. L. van Kaathoven qq. 424. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Waardgracht, wijk VIII, n°. 452, Kad. Sect. C, n". 318. Kooper N. Dek ker. ƒ680. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Kraaijerstraat, aan den hoek der Binnenvestgracht, wijk 111, n». 72, Kad. Sect. D, n«. 615. Kooper P. Schophuizen. 549. Ondertrouwd: Mr. L. G. VERWER van Leeuwarden, Leiden, 23 Juli 1869. en J. C. L. VAN WENSEN. Receptiedagen 8 en 9 Augustus, op den huize ltil IJ Ml OFF. Heden overleed plotseling, tot mijne diepe droefheid, mijne innig geliefde Echtgenoote ADR1ANA MAGDALENA SMiT. Leiden, 23 Juli 1869. II. NIJKAMP. De GEMEENTE-COMMISSIE VAN HET NEDERDUITSCH HERVORMD KERK GENOOTSCHAP TE I.EYREN geeft bij deze kennis aan de Gemeente, dat bij de op 23 en 24 Julij 1869 gehouden stemming zijn ingekomen M<; stem- billetten vóór het Nieuwe Reglement en 24 voor het behoud der adminis- slratie op den bestaanden voet, terwijl drie van onwaarde zijn verklaard. liet Nieuwe Reglement alzoo door de Gemeente aangenomen zijnde, zal diensvolgens de stemming Ier benoeming van 18 Notabelen plaats hebben op 5 en 6 Augustus 1869. Namens de Gemeente-Commissie voornoemd, Mr. II. 1'. VAN KAATHOVEN, Secretaris.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3