voer, schoot de steur onder de pont. De veerman sloeg met een haak op hem toe en trof hem er mede, maar werd toen door den steur bijna geheel in den IJssel getrokken. Gelukkig voor hem dat andere personen hem vast hielden en hem alzoo het leven en te gelijker tijd zijne vangst redden. De raad der gemeente Nijmegen heeft aan een der antwoorden, inge- gezonden op de prijsvraag: »eene verbeterde overvaart der rivier de Waal" den uitgeloofden prijs van 500 toegewezen. Het is later gebleken dat de gemeente-architect de inzender van dit antwoord was. De gemeenteraad van llarlingen heeft besloteneene commissie uit zijn midden naar nen minister van binnenl. zaken af te vaardigen, ten einde bij hem aan te dringen op verbetering der havenen heeft tot leden dier com missie benoemd de heeren van Heemstra, burgemeester, Koekens en J. F. Fontein. Onlangs werd de huishoudster van den bewoner van den Mariëngaar- der molen, onder Hyum, in hechtenis genomen wegens moedwillige brand stichting in dien molen, ten einde haren meester de assurantie-gelden te be zorgen, die hooger waren dan waarop hem die molen, eerst verkochtlater weder duurder ingekocht (alles op haar aanraden), was te staan gekomen. Zij had de misdaad volkomen bekend. De zaak werd bij de arrond.-regt- bank te Leeuwarden geïnstrueerd, met het gevolg, dat de beklaagde naar den procureur-generaal bij het prov. geregtshof werd verwezen. Krachtens arrest, ter raadkamer van het hof gewezen, is de beklaagde thans weder op vrije voeten gesteld. De raadkamer moet, op grond van geneeskundige verklaringen omtrent hare bekrompen verstandelijke vermogenshaar de bewuste misdaad niet hebben toegerekend. Toen zij de beslissing vernam, was zij ten hoogste verwonderd. Zij begreep er niets van, daar, gelijk zij zich uitliet, zij de daad werkelijk had bedreven. 's GRAVEN HAG E26 Jnlij. Z. M. heeft goedgevondenop zijn verzoekter zake van langdurige dienst, op pensioen te stellen den kapitein-luit. ter zee G. van llecking Co- cnbrander. en te bevorderen: tot kapitein-lnit. ter zee, den luit. ter zee lsle kl. C. A. D. B. Rijk; tot luit. ter zee ls,e kl.den luit. ter zee 2,le kl. D. J. A. D. van der Steen; en tot luit. ter zee 2dc kl.den adelborst ls,ckl. W. A. Bfiytendijk. Voorts zijn bij de zcemagt bevorderd: tol officier van gezondheid 1"« kl., de officieren van gezondheid 2de kl. 11. G. Steenbergen en J. Lamie; lol officier van gezondheid 2,lc kl.de officier van gezond heid 3de kl. M. C. Panncvis; en benoemdtot officier van gezondheid 3,le kl. de studenten voor de militaire geneeskundige dienst der zcemagt IJ. Bak ker en G Franken. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen Naar men verneemt zal eerlang voor den hoogen raad der Nederlan den worden behandeld het beroep in cassatie van L. S. de Heer c. s.die door het prov. geregtshof in Zuidholland ter zake der Rolterdamsche onge regeldheden zijn veroordeeld; terwijl het beroep van Jacob de Vletter eerst na de vacantie in September aanst. voor den hoogen raad zal dienen. BUITENL tNDSCHE BÉRIGTEN: ENCELAND. LONDEN 25 Julij. I Het vergelijk tusschen de regering en de conservatieve partij in het hoogerlmis ten opzigte der Iersclie kerkwet getroffenberust daarop dat in de algemeene inleiding of den considerans der wet alles zal worden ge schrapt wat betreft de bestemming van het overschietende, nadat aan alle verkregen reglen en billijke aanspraken zal voldaan zijn, doch art. 611, waarbij dat punt geregeld wordt, zal eene eigene inleiding of considerans bevatten, in deze woorden: "Vermits het verder dienstig is dat de op brengsten van het gemelde vermogen vooral lot leniging van onvermijdelijk ongeluk en lijden worden bestemdaltoos zonder vernietiging of inkorting der verpligtiugcndie thans krachtens de wetten betrekkelijk de openbare armen-verzorging op de onroerende goederen liggen; zoo wordt bepaald dat de gezegde opbrengsten dienovereenkomstig zullen w orden aangewend op de wijze, welke het parlement later zal vaststellen." De prins van Wallis heeft het standbeeld, dat ter cere van den heer George Peabody alhier, in de nabijheid van de beurs is opgerigt, onthuld. Eene hoogst aanzienlijke en talrijke menigte was bij de plegtigheid tegen- J woordig. In de redevoering, welke de prins bij deze gelegenheid hield, deed hij nadrukkelijk uitkomen dat Engeland nimmer den edelen gever dankbaar genoeg kon wezen. Ten slotte bragt hij hulde aan Amerika en hoopte dat het met Engeland nog lange jaren in vrede en voorspoed broe derlijk vereenigd zou zijn. De Times bespreektnaar aanleiding van den dezer dagen in Ierland gepleegden moordaanslag, de middelen die aangewend zouden moeten wor den, om aan dien toestand een einde te maken. In de eerste plaats, meent dat blad, dat daartoe het oprigten eener geheime policie-magt in aanmer king komt; want hoezeer ook ingenomen met de uitstekende diensten, ten tijde der Fenian-zamenzwering door de ïersehe policie-magt bewezen, eene dusdanige, bijna militaire organisatie is weinig geschikt om de bedrijvers van misdaden op te sporen. In de tweede plaats zou het blad wenschen, dat, zoo dikwijls eene misdaad als de hier bedoelde gepleegd was, het gc- heele district, waarbinnen zulks was geschied, eene boete in geld zou moeten betalen, liet blad weet wel, dat daartegen zal worden aangevoerd dat zoodoende de onschuld igen in de plaats van de schuldigen worden ge- straft; doch, in een land waar, zooals in Ierland, iedereen door geheim houding van hetgeen bij omtrent eene misdaad weet de wet krachteloos en i daardoor in zekere mate zich zeiven aan die misdaad mcdcpligtig maakt, kan niemand gezegd worden in den waren zin -des woords daaraan onschuldig te zijn. Alhier is in een daartoe opgerigt gebouw een museum van bouwkunst oor hel publiek opengesteld. Het bestaat uit eene uitgebreide, naar tijds orde gerangschikte, verzameling van voorwerpen en afgietsels, die de ont wikkeling der bouwkunde in het verloop der eeuwen doen kennen. In een der localen van het museum zullen populaire voorlezingen over bouwkunde gehouden worden. Een der docenten van de universiteit te Oxford heeft aan de Daily Telegraph een brief geschrevenin welken hij het tegenwoordige zedebe- derf der akademie betreurt. Uitstekende studenten bezit Oxford niet langer; want wedrennen en weddesnehappen leiden de jongelingen van hunne studie af. Men leert te Oxford, op welke wijze men het spoedigst geruïneerd kan worden. Studenten bezitten renpaarden, welke zij voor de Derby inschrij ven en hunne vrienden gaan groote weddenschappen aan, dat deze paarden overwinnaars zullen zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Julij. De leden der linkerzijde van het wetgevend ligchaam, zenden nu, daar het uitvaardigen van een gemeenschappelijk manifest niet geslaagd is, brie ven aan de kiezers in de departementen waar zij werden gekozen. Zij geven daarin verslag van den loop der zaken, en brengen de kiezers in kennis met de amendementendie zij hebben voorgesteld. Men verzekert dat eene der eerste wijzigingen, die uit het senatus- consult zullen voortvloeijendeze zal wezendat de maires door de gemeen teraden zullen worden benoemd. Volgens de geruchtenwelke in ministe riële kringen in omloop zijn, zou de gemeenteraad eene dubbele candidatuur opmaken, waaruit de regering de definitieve keuze zou doen. De algemeene raden zijn den 23>tc" Augustus tot het houden hunner gewone zitting bijeengeroepen. Volgens mededeeling van het Journ. de Brut. is door den Pauselijken nuntius alhier ronduit de vraag aan den keizer gedaan, wat er te denken was van het gerucht van de aanstaande terugroeping der Franschc troepen uit den Kerkdijken Staat. Daarop zou de keizer het volgende hebben ge antwoord: Ik denk zelfs niet aan het terugroepen mijner troepen; Frank rijk zal, zoo lang het onder mijne leiding slaat, niet te kort schieten in zijne roeping om den Priester-Vorst te verdedigen. Schrijf dit aan uwen Souvercinen vraag tevens den zegen van den II. Vader voor mij en mijn gezin. Volgens bcrigt uit New-York is de nieuwe telegraafkabel in goeden staat aan de Amerikaansche kust gebragt. De onderkoning van Egypte heeft de terugreis naar zijn land aange nomen, veel vroeger dan aanvankelijk zijn voornemen was. De reden moet zijn, dat hij verontrustende berigten uit Konstanlmopel had ontvangen, en vreesde door de kuiperijen zijner tegenstanders aldaar in ernstige ongelegen heden te zullen geraten. Dat hij alhier eene geldleening van 60 millioen fr. zou hebben gesloten, schijnt onwaar te zijn; althans is dat berigt aan de Londensche beurs namens de Egyptische regering tegengesproken, met ver klaring dat eene nieuwe leening voor de Egyptische schatkist onnoodig en met de voorwaarden der vorige lecning strijdig zou zijn. Te Marseille hebben zich enkele gevallen van gele koorts voorgedaan. De ziekte zou door een vaartuig, uil Guadeloupe gekomen, zijn overgebragt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in het hooge gedeelte van het dep der hooge Alpen (Savoye) en in de omliggende streken sneeuw op het gebergte gevallen. Op den berg Geneoze lag zij ter hoogte van 30, en op den berg Cénis van 50 duim. Op 10 mijlen van Sttza waren de velden waarvan de oogst was afgemaaid, bedekt met eene laag sneeuw van 10 duim. SPANJE. Het ministerie, bezorgd over de politieke gesteldheid van vele provin ciën des rijks, heeft besloten de wet van 1821, houdende exceptionele be palingen tot verzekering der algemeene veiligheid, thans weder in werking te stellen, behoudens wijziging van eenigc bepalingen, die al te zeer tegen de thans aangenomen beginselen strijden. De minister Echegaray heeft de goedkeuring van den regent op dat ernstige besluit gevraagd. Het gerucht omtrent de aankomst van don Carlos hier te lande houdt stand. Zekerheid daaromtrent heeft men niet. Troepen zijn naar Navarre gezonden. PRUISSE X. BERLIJN, 25 Julij. liet geschil tusschen de meesters en de gezellen van het metselaars- ambacht duurt nog steeds voort. De werkstaking is bijna over het geheele land verspreid. De meesters zijn niet te bewegen, liet publiek en ook de overheden nemen eene volstrekte onzijdigheid in acht. De patroons hebben te kennen gegeven, dat zij de noodige maatregelen hebben genomen, oin het werk spoedig te kunnen hervatten, zoodat degenen, die hunne gebou wen verlangen hersteld of voltooid te zienverzocht worden nog slechts voor een korten tijd geduld te hebben. De Schlcs. Zeil. deelt het volgende mede aangaande de bezoldiging van plattelands-onderwijzers. De heer lleintze, hoofdonderwijzer aan de lagere school te Gross-Bresa, waar gemiddeld 120 knapen en meisjes onder- rigt genieten, heeft vrije woning, een tuin ter grootte van morgen en in klinkende specie 50 thai, per jaar. Den 21-"-n Julij ten 11 ure is er brand ontstaan in het op een kwar tier uurs afstand van de stad Schwalbach, ten westen van den straatweg naar Schlangenbad, gelegen bosch en wel in een reeds tamelijk hoog opge groeid dennenboschje. Het vuur verspreidde zich met buitengewone snel heid en veroorzaakte weldra eene groote beweging onder de bevolking van Schwalbach. In den aanvang werd met weinig overleg hulp verleend en men zag geweldige vuurkolommen en digt opeengepakte rookwolken uit het dennenhout oprijzen. Eindelijk besloot men door de bewoners van Schwal bach en van omliggende dorpen, die inmiddels in grooten getale met bijlen waren toegesneld, open plekken te doen hakken aan de wegen, waardoor

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2