LE10SCUE COURANT. BINNENLANDSCNE BERIGTEN. I8M. Nw. 101 DINGSDAG 27 JULIJ, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars ƒ3.franco p.p. /3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, fyaneo p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 't jaarsbuiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant Zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BEIIIGTEN. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregtigdendat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag door den heer S. A. MEERBURG, die in 1873 moest aftreden, zal geschieden op Dingsdag den 3 Augustus aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leydbn, 21 July 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de Kiesgeregtigden, dat ingevolge art. 11, laatste alin.in ver band met art. 15 der AVet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), de her stemming ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad zal geschie den op Dingsdag den 3 Augustus aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 22 July 1869 v. PUTTKAMMER, Secretaris. PATEIVTBrADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1869 en 1870, voor al de Wijken, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrek ken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur, en wel tot en met den laatsten Julij eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de on afgehaalde patentbladen aan de deurwaarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegevendie voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 24 Julij 1869. STOFFELS, Weth'. 1. B. LEYDEN, 26 Julij. Heden morgen den 26slen Julij had te Overveen onder Bloemendaal de begrafenis plaats van dr. L. J. F. Janssen, vroeger conservator bij het mu seum van oudheden en laatstelijk directeur van het kabinet van munten en penningen alhier, llet was zijne uitdrukkelijke begeerte, dat zijn stoffelijk overschot zou worden bijgezet in het graf zijner dierbare moeder. Ware hij te Leyden begraven geworden, een tal van vrienden en vereerders zou de groeve omringd hebben. Slechts aan een klein aantal zijner bijzondere vrienden .was het vergund naar Overveen te gaan om den laatsten pligt dei- vriendschap en liefde te volbrengen. Zij sloten zich bij de familie aan. Na dat het lijk in het graf was neergelaten sprak prof. Scholten een kort, maai ernstig en hartelijk woord, waardig den man, die, met hoeveel roem en eere ook binnen- en buitenslands bekend, ecu stillen en nederigen geest had bewaard, en nog in zijne ziekte en bij zijn sterven met volle helderheid en kalmte getuigenis mogt geven van die beminnelijke en edele hoedanigheden alsmede van die zuivere, hooge en waarachtig christelijke gevoelens, ge zindheden en beginsels, waardoor zijne nagedachtenis in ccre en zegening zal zijn bij allendie hem van nabij gekend hebben. Wij vertrouwen, dat door bevoegde handen spoedig een berigt en schets van zijn werkzaam en veel bewogen leven gegeven en zijne wetenschappe lijke verdiensten in het licht gesteld zullen wordenen wenschendatbij eene opgave van zijne talrijke geschriften, de aanwijzing niet ontbreken moge van die menigte van bijdragen en studiënwelke in binnen- en bui- tenlandsche tijdschriften door hem geplaatst zijn geworden. Bij het centraal comité van den weerbaarheidsbond zijn als prijs voor den tweeden nationalen wedstrijd o. a. ingekomen twee kostbare porcelei- nen vazenvan de Leydsche studenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel. Naar men verneemt zou het bij den raad van state aanhangige wets ontwerp omtrent de banken van leening de opheffing van het monopolie dier inrigtingen tot grondslag hebben. De internationale tentoonstelling te Amsterdam is op 20, 21 en 22 Juli; door respectivelijk 2797 4301 en 5962 personen bezocht. Blijkens het programma van het zesde algemeen evangelisch nationaal zendingsfeestop 4 Augustus aanst. in het Middachter-heuvelwoud te hou den, zullen aldaar als sprekers optreden: d'. Barger van Utrecht, ds. Pos thumus Meijes Rz. van Amsterdam, d\ van Lingen van Zetten, d®. Rappar van Sexbierum. Na de groote wandeling ter opneming van de schoone put ten, ten 2% ure: prof. Valeton van Groningen, d'. Schouw Santvoort va Arnhemd». Herbst van Brusselde heer K. B. van Diemen van Amsterdam dr. A. Capadose van 'sllage, de zendeling J. L. Zegers van Rotterdam, d', Bryce van 's Hage, ds. van Straten van Antwerpen, d». Baart de la FailL van Hantum, d'. Molenaar van Leyden, d". Brummelkamp van Kampen, d Vermeer van Zwolle, d®. Buijtendijk van Harderwijk. Naar wij vernemen, zegt het Noorden, heeft de commissie, die mi het afnemen van de examens aan de landhuishoudkundige school is hela: geweest, na afloop van hare officiële werkzaamheden eenparigmet uitzoi dering van prof. van Hall, aan den minister van binnenl. zaken eene m> morie ingediend, waarin de thans bestaande inrigting dier school onvooi waardclijk wordt veroordeeld. Niet tevreden met dat vonnis te vcllei heeft een drietal heeren het plan opgevat, om in den loop dezes jaars ee geheel nieuw plan van de inrigting eener landbouwschool te ontwerpen e publiek te maken. Door de synode der Ned. herv. is afwijzend beschikt op een verzoe.v van de studenten iu de godgeleerdheid te Utrecht, om vergunning tot het bijwonen van de examina der theologische candidaten door de prov. kerk besturen. Het getal candidaten tot de h. dienst bij de Ned. herv. kerk bedroeg op 1 Julij 11. 51waaronder 6 voor de dienst bij de Waalsche gemeenten. Bij de Ned. herv. gemeente te Monnikendam is beroepen d'. Lahgèn- berg, pred. te Geldermalsenbij die te llagestcin d\ Holsteyn, pred. te Krimpen a. d. IJssel; bij die te Hellevoetsluis d'. Jansen Schoonhovenpred. te Moerdijk, bij die te Meeuwen de cand. N. Brons Middel. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is aan d®. Nicuwhof, pred. te Haamstede, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend. Op de Maas ter hoogte van Kralingen had gisteren morgen een treurig ongeluk plaats. Het aakschip Anna IIariaschipper L. Kriill, werd döor de stoomboot Rhenus N". 3, kapt. Hartman, overvaren. In weerwil van al de pogingen des schippers om af te houden, kwam zijn schip in gewel dige aanraking met eene boot, door genoemde stoomboot gesleept. IJlings begaf Kriill zich met zijne familie, die aan boord was, in eene boot om zich te reddendoch op dat oogenblik werd zijn schip aan stukken geslagen en viel door den schok het bootje om. De vpf personendie er zich in bevonden, verdwenen in de diepte. Hoewel terstond hulp aanwezig was, mogt het alleen gelukken den schipper," zijne schoonmoeder en den knecht te redden. De vrouw en een kind van Kriill zijn verdronken. Bij deurwaarders-exploit van 10 Julij 11. is aan den burgermeester van Amsterdam betcekend een arrest van den hoogen raadwaarbij verworpen is de voorziening in cassatie, van wege dc gemeente ingesteld tegen een arrest van het prov. geregtshof in Noordholland, houdende veroordeeling van de gemeente tot uitbetaling aan F. J. Ilallo van eene som van ƒ51,792,50, met renten en kostenals te kort gekomen aan het bedragvoor den boedel van Dirich of Erick du Cleyn, indertijd door burgemeester en wethouders aan de algemeene commissie der voormalige wees- en momboirkamers uitgekeerd. Burgemeesters en wethouders hebben, meenendc, dat, met renten en kos ten, de geheele uit te keeren som op ƒ65.000 moet worden geraamd, aan de goedkeuring van den raad onderworpen twee besluitenwaarbij hun magtiging verleend wordt om, ter voldoening aan bovenbedoelde geregte- lijke uitspraken, een bedrag van hoogstens 120.000 nominaal der inschry- ving op het Grootboek van de Nat. Schuld, staande ten name der gemeente Amsterdamte verkoopen. Eene daartoe strekkende voordragt aan den raad is ter secretarie ter lezing negergelegd. Zaturdag morgen ontlastte zich boven Zalt-Bommel een zwaar onweder. Te Rossum is de bliksem in eene sluiswachters-woning ingeslagen, welke tot den grond is afgebrand, terwijl de geheele inboedel eene prooi der vlammen is geworden. Te Ileesselt werd door den bliksem een gedeelte van den kerktoren afgeslagen. Woensdag 11. is door den veerman te Olst in den IJssel een steur ge vangen van ongeveer 150 halve Ned. ponden. Terwijl hij met de pont over

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1