LDVDSlllTl €0 DRAAIT. DONDERDAG 22 JULIJ. ou«/# i\\ 97, De Courant verschijnt dagelijks, Aon- en Feestdagen uitgezonderd. i)e prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 s ja arsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonuners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs iler A d verten lien is van 1-4 rebels f iedere regel meer 25 cents. STA DS-BERIGTEl\. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEYDEN brengen by deze ter kennis van de kiesgcregtigden. dat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad u°. 85), de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad openvallende plaats ten gevolge van bet genomen ontslag door den heer S. A. MEERBURG, die in 1873 moest aftreden, zal geschieden op Dingsdag den 3 Augustus aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. T). BRANDEEER, Burgemeester. Leyden, 21 Julij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. PATE1ÏTBIADEN. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten dal de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1869 en 1870, voor al de Wijken, bij het Collegic van Zetters, in eene der vertrek ken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn. dagelijks, met uit zondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leydex, 17 Juljj 1869. STOFFELS, Wetlp. B. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. LEYDEN i 21 Julij. Bij de gehouden verkiezing vah negen leden van den gemeenteraad (wit briefje), ten gevolge van periodieke aftreding, zjjn ingeleverd 843 stembil-. letten. De volstrekte meerderheid was 417. Gekozen zjjn de aftredende leden B. W. Wttewaall, met 779 stemmen, mr. J. van Onteren, met 777 stemmen, dr. W. C. van den Brandeler, met 721 stemmen, mr. H. P. J. Tollens, met 596 stemmen, en mr. J. E. Goudsmit, met 418 stemmen. Herstemming moet plaats hebben over de volgende heerendie het aehter hunne namen gevoegde aantal stemmen verkregen: J. van Heukelom Jr. (411), aftredend lid, F. A. Verster (402), J. M. E. Dercksen (399), A. 11. Eigeman (392), mr. I'. C. Lezwyn (388), W. Pleyte (372), 11. P. J. van Wensen (356) en N. J. Sanders (324). Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad (blaauw briefje), in de plaats van den heer dr. C. W. 11. van Kaathovendie zijn ontslag heeft genomen, zijn ingeleverd 843 stembillettenvan onwaarde zijn verklaard 19 billetten. Gekozen de heer mr. J. de Wal met 415 stemmen. De heer dr. G. W. A. Plaat verkreeg 368 stemmen, en 41 stemmen waren ap ver schillende personen uitgebragt. Tc Lcyderdorp zijn bij de verkiezing van leden voor den gemeenteraad van de 117 stemgeregtigden opgekomen 63 kiezers. Gekozen zijn de aftre dende leden: C. de Graaf, met 54 stemmen; P. Rijnsburger Sr.met 39 stemmen; en W. Bos, met 32 stemmen. Verder verkregen de hh. dr. W. P. van Rhijn 21 stemmen, P. Rijnsburger 10 stemmen en P. de Rynsburger 6 stemmen. Te Voorschoten zijn ingeleverd 70 stembilletten. De aftredende leden van den gemeenteraad zijn op nieuw gekozen, t. w. J. Duivenvoorden met 57 stemmen, dr. W. E. 11. van der Horn van den Bos met 55 stemmen en A. J. Straathof met 45 stemmen. Bij kon. besluit van den 18dcn dezer is J. P. W. Schermer, op zijn daartoe gedaan verzoekontslagen als notaris alhier. Aan den Leydschendam is de doorlating van water uit Delfland heden nacht begonnen, tot waterverversching van Leyden en omstreken. Bij het onweder van Maandag morgen is van den landbouwer van Driel te Hazerswoude een paard in de weide door den bliksem doodelijk getroffen. Hoewel het onweder soms zwaar was en inet een geweldigen regen vergezeld ging, zijn er uit de omstreken geen ernstiger onheilen bekend. Met de meeste belangstelling, zegt hel Ilbl., hebben wij kennis geno men van een pas verschenen boekje, dat, in de dagen der internationale tentoonstelling en ook latergroot nut zal kunnen doen. liet is verschenen bij den uilgever van den catalogus, K. H. Schadd, en getiteld: "Officiële Gids voor de bezoekers van Amsterdam, bij gelegenheid van de internatio nale tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt, door D. C. Tersteeg." Neemt men in aanmerking den hoogst geringen prijs (ƒ0.30), waarvoor dit boekje verkrijgbaar wordt gesteld, dan heeft de kooper zich stellig niet te beklagen. Eene opgaaf van nagenoeg al hetgeen den vreemdeling van nut kan zijn, .16 compres gedrukte bladzijden, gaat vooraf; daarop volgt eene met veel talent bewerkte beschrijving van Amsterdam, terwijl een flinke plattegrond der sla* het boekje besluit. Inlusschen zijn wij, ofschoon dank baar, nog niet geheel voldaan, en wij haasten ons onze opmerkingen mede te deelen, opdat daarvan welligt nog partij kan worden getrokken voor de Duitsche, Fransche en Engelsche vertalingen, welke, naar wij vernemen, weldra zullen volgen. In het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, ontstond gisteren mor gen een begin van brand in het decoratief van de tentoonstelling. In weer wil van het strenge verbod omtrent het rooken, had zeker iemand een brandende sigaar weggeworpen. Gelukkig werd de brand tijdig ontdekt en dientengevolge gebluscht. Ter vervulling der aan het gymnasium te Brielle vacerende betrekking van conrector zijn door burg. en welh. aldaar aan den gemeenteraad voor gedragen de hh. dr. L. Bcdus, docent aan het gymnasium te Groningen II. II. van Witzenburg en A. Schollen, candidaten in de letteren. Gisteren avond had te Rotterdam het jaarlijksch openbaar examen plaats van de leerlingen der aldaar gevestigde inrigting voor doofstommen. Vooraf bragt de voorzitter van het bestuur verslag uit omtrent den toestand dezer instelling. Daaruit bleek dat het aantal leerlingen thans geklommen was tol 102zijnde 54 jongens en 48 meisjes. Tien leerlingen werden nu bij deze gelegenheid ontslagendoch reeds nu was een gelijk getal voor dep volgenden cursus aangemeld. Elf waren tot leden van een kerkgenootschap aangenomen, en wel 5 bij de herv. gemeente, 5 bij de kath. gemeente en .een bij het Israëlitisch kerkgenootschap. De resultaten van het onderwijs waren van den meest bevredigenden aard geweestterwijl de toenemende vermeerdering van het aantal leerlingen ook eene uitbreiding van dat der onderwjjzers noodzakelijk had gemaakt, zoodat er thans 10 bij de inrigting werkzaam zjjn, benevens 3 onderwyzeressen in de vrouwelijke handwerken. Voorts werd door den president ook nog mededeeling gedaan van de op handen zijnde vacature bij het bestuur, ten gevolge van het vertrek van dr. M. Polano naar Leyden, als hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit. Hoezeer het bestuur hem van harte deze eervolle onderscheiding gunde, meende het evenwel te moeten verklaren, dat de inrigting hem slechts met groot leedwezen zal missen. Sedert hare oprigting had zij toch zeer belang rijke diensten aan hem te danken. Gelukkig echter meende liet bestuur, ook niettegenstaande zijn heengaan, zich van zijne verdere medewerking verzekerd te mogen houden. In de financiële aangelegenheden hadden zich aangename verschijnselen voorgedaan. Er bestonden echter omstandigheden, ten gevolge waarvan misschien de rekening op het eind dezes jaars met een groot deficit kon sluiten; zoodat de inrigting ook ten aanzien der geldelijke aangelegenheden in de algemecne ondersteuning moest worden aanbevolen. Hierop volgden de proeven van de vorderingen der jongelieden. Ook nu weder bepaalde men zich lot zoodanige oefeningen en ondervragingen, als meest geschikt waren om de geoefendheid in het,vlug opvatten en spreken te doen uitkomen. Onder de tien, die ontslagen werden, waren er vier uit Amsterdam, twee uit Leyden, een uil Rotterdam, een uit Klundert, een uit Koedijk en een van Ambon. Uit hun aller naam rigtte Maartje van Seha- gen van Rotterdam eene duidelijk uitgesproken dankbetuiging tot het be stuur en de onderwijzers voor al het goede, hetwelk zij van heit genoten hadden. Van wege de directie werd aan ieder hunner een fraai geschenk uitgereikt. Door het prov. geregtshof van Noordholland is uitspraak gedaan in de zaak van Jan Ton, warmoezier, geboren en wonende te Alkmaar. Deze beschuldigde is daarbij schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in ecu bewoond gebouw, waarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was en deswege veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen Alkmaar. Uit Tiel meldt men dal Maandag morgenbij gelegenheid van het toen gewoed hebbende onweder. een meisje, op den Waaldijk door den bliksem getroffenop de plaats dood bleef. Zij was over het geheele ligchaam deer lijk verbrand. Zelfs haar hoofdhaar was gezengd. Een ander meisje, dat haar vergezelde, stortte bewusteloos neder en bekwam eenige brandwonden. Te Geldermalseu en te Dreumel zijn boerenwoningen afgebrand en onder Bunnik zijn twee koeijen doodgeslagen. Uit Kampen meldt men, ter waarschuwing, het volgende. Een man en vrouw alhier werden des nachts gewekt door de angstkreten van hun kind, dat voor het bed in eene wieg lag. Zij hadden op den kap van de wieg een nachtlicht van petroleum geplaatst, hetwelk waarschijnlijk door het woelen van hel kind omsloeg, waardoor het kleed en beddegoed van

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1