PER TELEGRAAF. ben voortgezet, ontvangen meer loon dan vroeger. Vele timmermansbazen hebben hunne werkplaats gesloten, anderen zijn failliet verklaard. Het is dezer dagen gebleken, dat een aannemer, indien hij de woningen had ge bouwd, waartoe hij zich bij contract had verbonden, alleen door de gemelde loonsverhooging ruim 3000 tli. zou hebben verloren. In Ilessen is de straf van den stok op nieuw in het militaire straf wetboek opgenomen. Uit nadere berigten, aangaande den brand te Gefleborg ontvangenblijkt dat de schade veel grooter is, dan aanvankelijk werd ondersteld. De waarde van de zeer rijke bibliotheek, het museum voor natuurlijke historie, het groot aantal pakhuizen, ruim 700 particuliere woningen en vele openbare gebou wen, welke door de vlammen zijn vernield, wordt geschat op 10 millioen rijksdaaldaars. 00§TE\R IJ K. Het berigt dat de bisschop van Linz, tot gevangenisstraf veroordeeld, geweigerd zou hebben kwijtschelding van straf aan te nemenwordt ten stelligste tegengesproken. Tc Triest werden dezer dagen aan de hoeken der straten in het ge heim aangeplakt tallooze exemplaren van eene bekendmaking van het revo- lntionnaire comité', waarbij de bevolking werd opgewekt, om den 13dcn Julij, den jaardag der treurige gebeurtenissen, in 1868 te Triest voorgevallen, zich te begeven naar de grafplaatsen der martelaren, ten einde aan hunne nagedachtenis de verschuldigde hulde te brengen en den eed van eeuwigen haat legen hunne beulen te hernieuwen. Door niemand is aan deze uitiioo- diging gevolg gegeven, zoodat de opwekking tot rustverstoring haar doel PADIJS, 19 Junij. Bij decreet van 18 dezer heeft de keizer maarschalk Vaillant tot minister van het huis des keizers benoemd. FLORENCE, 18 Julij. De Nasione maakt gewag van een gerucht, vol gens hetwelk de minister van financiën bevolen heeft met den verkoop der geestelijke goederen ijverig voort te gaan. De minister zal waarschijnlijk eene nieuwe inschrijving openen tot het te gelde maken vail obligation, po ATHENE, 17 Julij. De kamer is bijeengekomen. Bij de eerste stemming betreffende de verkiezing van de afgevaardigde van Corintheheeft de re gering eene meerderheid van 29 stemmen gekregen. INCiEZONOEN. Mijnheer de Redacteur, In een in uwe courant van gisteren ingezonden stuk over de aanstaande verkiezing van leden voor den Gemeenteraad, tot opschrift voerende. /'Wie zult ge kiezen, Leidenaars?" en onderteekend door M.geeft de schrijver o. a. een verslag van het verhandelde op de vergadering der kiesvereeniging het Algemeen Belang, waarop de candidaten voor den Gemeenteraad zijn gekozen. Daar dat verslag volkomen onwaar is, acht ik mij, als secretaris dier kiesvereeniging, verplicht de lezers uwer courant en den heer M. beter in te lichten. Na de vraag te hebben gedaan met welk recht de kiesvereeniging som migen der aftredende raadsleden niet aanbeveelt, laat de schrijver volgen "dat regt heeft zich aangematigd eene vergadering zoo weinig talrijk dat «met meer dan het veertigste deel der kiesgerechtigden deel nam aan de «stemmingen de eerste stemming waarlijk niet gunstig was ook voor prof. «Goudsmit en anderen." De schrijver verkeert dus in de mecning en brengt anderen daarin, dat de heer Goudsmit en anderen (waarmede vermoedelijk worden bedoeld de overige aftredende raadsleden, welke de kiesvereeniging met den heer Goud smit aanbeveelt, de heeren mr. J. van Outeren. B. W. Wttewaall, J. van Hcukelom Jr. en dr. W. C. v. d. Brandeler) slechts bij eene tweede of la tere stemming en dus niet dan met moeite de noodige stemmen om tot can didaten te worden gesteld hebben verkregen. Nu blijkt uit de notulen der bedoelde vergadering dat de heeren mr. J. van Outeren, B. W. Wttewaall, mr. J. E. Goudsmit en dr. AV. C. van den Brandeler bij de eerste stemming niet slechts met volstrekte, maar met overgroote meerderheid tot candidaten zijn verkozen. De eerste stemming dus was voor den heer Goudsmit en de «anderen," waarvan sprake is in het schrijven van den heer M.niet ongunstig, maar integendeel gunstig. De heer M. is dus verkeerd ingelicht en geeft verkeerde inlichtingen. Is het omdat hij de hem verstrekte mededeelingen omtrent de stemming in de bedoelde vergadering zelf wantrouwde, dat de heer M. den wensch uit, dat de kiesvereeniging»het Algemeen Belang het op hare vergaderingen behandelde openbaar zal maken Waarom de heer M. dien wcnsch tot genoemde kiesvereeniging beperkt, kan ik niet bevroeden. Zeker is liet dat de uiiing van dien wensch den heer M. doet kennen als iemand die verlangt dat de openbare zaak in het openbaar worde behandeld. Daarmede is zijn naamloos verspreiden van on waarheden niét in overeenstemming. De letter M. tochwaarmede de schrijver zijn stuk onderteekent, duidt geen persoon aan. Mocht de heer M. in het vervolg nogmaals verlangen de kiezers in te lichten naar aanleiding van het omtrent de candidaten der kiesvereeniging het Algemeen Belang op hare vergaderingen behandelde, dan verklaar ik mij bereid hem in staat te stellen daaromtrent ware en juiste inlichtingen te geven. Met de plaatsing van het bovenstaande zult gij verplichten, mijnheer de Redacteur, Uw dv. Dienaar, A. J. WIJNSTROOM. Mijnheer de Redacteur, Ik zou den schrijver van het stuk Gemeentebelangen in het nonnner uwer courant van Vrijdag jl. er niet mede durven vleijen, dat zijn artikel veel invloed zal hebben. Vooreerst omdat er weinig opgewektheid voor de op handen zijnde gemeente-raadsverkiezingen hier en welligt ook op andere plaat sen schijnt te bestaan. Of verbeeld ik het mijdat de dagbladen niet zeer levendig zijn op dit punt? Zijn de schrijvers van zoovele artikelen voor de laatste kamer-verkiezingen nog afgemat, of hebben zij mogelijk .gemerkt dat het vele kiezers gaat vervelen behandeld te worden als op de kermis de boeren en burgerlui, die de man voor het spel links en regts zoekt te bewerken om ze binnen te halen? Maar ook om den inhoud van het artikel geloof ik, dat het op de kiezers wel geen bijzonderen indruk zal maken. Ik dacht eigenlijk eerst, dat het onderschrift H. A. R. Monia door een ondeugend zetter uwer drukkerij er als grap onder geplaatst en met verbetering eener kleine drukfout aldus te lezen was: IJ(abendi) A(malam) R(uïnam) Monia. Ik begrijp, dat gij dergelijken grap niet zoudt toelaten, maar door zoodanig onderschrift zou, dunkt mij, het artikel perfect geca- racteriscerd zijn. Of is het geen blijk van manie, te willen, dat het ge stemd of niet gestemd zijn voor het Harmonie-, ook wel gezegd Ruïne-plan, de eem'ge maatstaf tot het al of niet herkiezen van een raadslid moet zijn Ik denk niet, dat veel kiezers zoover zouden willen gaan en zal mij dus de moeite niet geven er tegen op te komen; deed ik het, ik zou ook moe ten herinneren, dat bij de bedoelde stemming verwarring heerschte, gelijk later bleekmaar waarvan H. A. B. Monia geen notitie neemt. Ik zal ook niet opkomen tegen zijn raad om ook niet te herkiezen de leden, die niet weder in aanmerking wenschen te komen, want dezen raad vind ik zeer verstandig gedacht. Misschien vinden sommigen hem overbodig. Maar het geen mij eigenlijk dringt het artikel niet geheel onbeantwoord te laten, is het opschrift: gemeente-belangen. Dat opschrift mag ik niet laten voorbij gaan zonder te constateren, dat tot nu toe niet beanLwoord zijn de gron den aangevoerd door de raads-commissie voor de financiën ten betooge dat het bedoelde plan geen eigenlijk gezegd gemeente-belang is; gronden, die ik de vrijheid nam op mijne wijze in uwe Courant te ondersteunen. Op nieuw neem ik de gelegenheid te baat, om de voorstanders van het plan, zoo zij er aan vasthouden, tot eene wederlegging dier gronden uit te noodigen, opdat, schenkt de raad zijne ondersteuning aan het plan, de burger van de deugdelijkheid der beslissing overtuigd zij. X. Opgaren betreffende «le sterfte ln eenige groote gemeenten, over de maand Met 1869. GEMEENTEN. Amsterdam. Arnhem. Dordrecht. 'sGravenhage Groningen. Haarlem 's Hertogenbosch Leeuwarden Leiden Maastricht. Rotterdam 'Jtrecht E E tD M co "O <3 o 5 £S •3" js 271764 31792 24878 90058 37634 30916 25038 25048 39294 28679 118S37 60999 o O o 679 89 65 243 90 76 59 70 89 81 340 139 613 67 61 183 96 71 54 40 79 63 273 121 Overleden op den leeftijd van: O O) 23 154 14 14 57 31 14 14 6 27 15 90 34 74 10 6 15 .11 11 12 1 5 1 1 39 15 169 17 14 43 26 28 8 15 20 14 64 26 C T3 a> -g CO 3 5" -c a. H 160 17 22 48 20 13 13 10 18 17 51 25 Overleden ten gevolge van: 3 1 2e M O Ph 10 fc£ 14 59 3 9 18 13 6 5 3 11 4 37 17 "3 G 5? •55 AiJ N M Jg tsa - o o ai 3 te O g-g iS-* N 12a 5 b 2 •2 c 1 5 d AANMERKINGEN, a. verdronken 4; zelfmoord 2. b. verdronken 2; zelfmoord 2. c. verdronken 1. d. verdronken 4; zelfmoord l. e. waaronder 1 in de Krielpoort. Te Groningen is een (bij de lijkopening geconstateerd) geval van meningitis cerebro-spinalis voorgekomen. Verbetering. In de opgaven betrelFende Maart zijn bij 'sGravenhage 4 sterfgevallen aan croup weggevallen. (Ned. Tijdschrift vow Geneeskunde.)

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3