aan stukken gescheurd en na het stilstaan der machines geen mensclielijke gedaante meer had. Uit Breda meldt men dat het examen van de kadettcn van het laagste studie jaar even weinig bevredigend is geweest als die der overige studiejaren. Op een getal van GO jongelieden zijn er niet meer dan 15 ongeveer terstond tot een hooger studiejaar bevorderdterwijl er 10 veroordeeld zijn op nieuw het zelfde studiejaar te beginnen. Aan de overigen zal gelegenheid worden ge geven 11a het verlof op nieuw examen te doen. Door den gemeenteraad van Zierikzee zijn benoemd tot leeraars aan de hoogere burgerschool en burger-avondschool aldaar de lib.: W. K. J. Schoor te Leyden, tot leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie, aan de hoogere burgerschool, en in de werktuigkunde, natuur- en scheikunde op de burger-avondschool: F. F. Leupen, te Utrecht, tot leeraar in de wis kunde voor de 3 laagste klassen aan de hoogere burgerschool; G. deBruyne, te Middelburg, lot leeraar uitsluitend in de geschiedenis; Mr. P. A. J. Bon- vin, te Zierikzee, tot leeraar in de staatswetenschappen, en P. O. van de Velde Olivier, te Zierikzee, tot leeraar in het boekhouden. 'sGRAVENlIAGE, 19 Julij. Door Z. M. zijn benoemd: tot leeraar aan de rijks- hoogere burger school te Utrecht de heer L. J. van der Harst, thans tijdeiijk leeraar aan die school; lot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Leeuwarden de heer J. P. Huizinga, aldaar; tot leeraar aan de rijks- hoogere burger school te Zwolle de heer F. F. A. Eick, thans leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburg; tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen de heer F. Meijer, thans leeraar aan de rijks- hoogere burger school te Assentot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Assen de heer H. W. Sanders, te Schalzum; tot leeraren aan de rijks- hoogere bur gerschool te Warffiim de hh. mr. W. Janssonius, te Usquert, en G. A. Schol ten, te Zutphen; tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Sappe- mecr de heer E. Scheffer. te Oude Pekela. Tot burgemeester der gemeente Heerlen is benoemd de heer M. J. Savelberg. Tot deurwaarder bij het prov. geregtshof in Friesland is benoemd de heer B. Bloembergen Santee, thans eerste deurwaarder bij de arrond.-rcgt- bank te Leeuwarden. De luit. ter zee 2dc kl. W. A. van Aken, dienende op het wachtschip tc Vlissingen, is op non-activiteit gesteld en op dien bodem vervangen door den luit. ter zee 2,le kl. P. E. Winkelman; de officier van admi nistratie 3Je kl. J. M. A. van Roggen, uit O. I. teruggekeerd, is mede op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning heeft lieden namiddag in een bijzonder gehoor ont vangen den graaf Louis Corli, die zijne geloofsbrieven als gcvolmagligd minister van Italië bij het Ned. hof overhandigde. Z. K. II. prins Alexander is gisteren middag ten 4 ure van zijne bui- tcnlandsche reis alhier teruggekeerd. H. M. de koningin bevond zich aan het station, ten einde haren zoon te ontmoeten. I)e ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Dc heer May, consul-generaal van Nederland te Londen, is alhier aan gekomen. Heden is alhier bijeengekomen de commissie belast met het afnemen van het examen tot verkrijging cener acte van bevoegdheid als vroedvrouw. Aanstaanden Vrijdag zal voor het prov. geregtshof van Zuidholland te regt slaan zekere P. L. van B.laatst woonachtig te Dordrecht, thans ge detineerd alhier, beschuldigd van feitelijkheid tegen de eerbaarheid van een meisje beneden den ouderdom van 15 jaren, met gewelddadigheid onderno men en uitgevoerd. BUITENLANnSClIE RERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 18 Julij. Toen in het lagerhuis de behandeling der gewijzigde wet tot opheffing der lersche staatskerk zou aanvangen, werd de minister Gladstone er door dc liberale meerderheid ontvangen op eene wijze, die duidelijk toonde, dat hij en de voordragt der regering nog konden staat maken op dezelfde on dersteuning als hun bij de eerste discussie over de kerkbill was ten deel gevallen. Toen hij opstond om het woord te voeren en om, gelijk reeds vooraf met zekerheid bekend was, de verwerping van nagenoeg al de amen dementen der lords voor te stellen, ging er van de liberale banken een al gemeen gejuich op, hetwelk drie of vier malen achtereen herhaald werd. Gelijk men weet zijn al de amendementen van eenig gewigt door het lagerhuis verworpen. - Het lagerhuis heeft dezer dagenmet eene meerderheid van 25 stem men, de tweede lezing toegestaan der wet van den heer King, welke het erf- regt dus wijzigt, dat indien een landbezitter, zonder testament na te laten, sterftzijne onroerende goederen niet, zooals tot dusver het geval was, uit sluitend op zijn oudsten zoon of naasten mannelijken erfgenaam overgaan, maar even als zijne roerende goederen in gelijke verhouding onder al zijne kinderen verdeeld zullen worden. De Times meldt dat zekere William James Lamb jr.lid der firma Morris Lamb, theehandelaren te Bristol, die sedert 30 Junij uit die stad wegens bankbreuk voortvlugtig was, door den heer Thorne, een klerk van het geregtshof voor faillissementen te Bristol, en een beambte der policie van Bristol, daar ter stede is teruggebragt. Hij was te Vlissingen, wegens het reizen onder een verdichten naam, in hechtenis genomen en naar Rot terdam gebragt. De overheid aldaar had echter geweigerdzich met de zaak in te laten; de gevangene was op vrije voeten gesteld, en de agenten van bovengenoemd geregtshof waren naar Engeland teruggekeerd. De heer Lamb had intusschen onderhandelingen geopend met de te Rotterdam ach tergebleven vertegenwoordigers zijner schuldeischersdocli deze werden niet aangenomen, en daarop was de heer Thorne, per telegraaf terugonlboden Dingsdag 11. te Rotterdam teruggekomen, alwaar hij den heer Lamb //ge vonden had, op eene naar Londen vertrekkende stoomboot, aan boord waar van men meende dat hij zich niet vrijwillig begeven had." De heer Thorne had hem terstond gearresteerd en naar Bristol gebragt, alwaar hij zal leregtstaan. De groote restauratie 111 het scherpschutters-kamp van Wimbledon heeft, naar men berekentZondag en Maandag 11. 25,000 personen moeten spijzen en laven. Dit cijfer kan overdréven zijn, doch zeker is het, dat op die twee dagen aldaar zijn verbruikt: 8000 ponden brood, 16.000 kleine brood jes, 500 pond beschuit, 1000 vruchten-pastijen, 400 ponden boter, 5000 eijeren, 400 ponden kaas, 2500 kroppen salade, 30 mud aardappelen, 1700 kop erwten, 10,000 ponden ruw ijs, 1700 ponden ijs, 3900 kan thee, 1900 kan melk. 100 tongen, 169 hammen, 500 ponden zalm, 156 ponden paling, 20 tarbotten, 480 kreeften, 900 stuks gevogelte, 12,000 ponden vleesch, 80 oxhoofden ale, 3800 kan roode wijn, en eene groote hoeveelheid wijnen, likeuren en sterke dranken. FRANKRIJ K, PARIJS, 18 Julij. De ministerieèle crisis is tot eene oplossing gekomen. De keizer heeft benoemd tot minister van justitie den heer Duvergier; tot minister van bui- tenl. zaken, den prins de la Tour d'Auvergne-Lauragaistot minister van binnenl. zaken, den heer de Forcade la Roquette; tot minister van financiën den heer Magne; tot minister van oorlog, den maarschalk Niel; tot minister van marine, den admiraal Rigault de Genouilly; tot minister van onderwijs, den heer Bourbeau; tot minister van openbare werken, den heer Gressicr; tot minister van landbouw, den heer A. Leroux; tot president van den raad van state, den markies de Chasseloup-Laubat. Het nieuwe ministerie zal stellig weinig voldoening geven. De nieuwe personen toch die daarin zitting zullen hebben, staan bekend als in het staatkundige dezelfde gevoelens te zijn toegedaan als hunne voorgangers. De leden der linkerzijde zullen, in vereeniging met het liberaalste deel van het linker-centrumeen antwoord gereed maken op het programma hetwelk van het nieuwe ministerie zal uitgaan. In dat antwoord zullen de volgende hervormingen als noodzakelijk voorgesteld worden: ministeriële verantwoordelijkheidhet regt van initiatief voor het wetgevend ligchaam verkiezing der maires door de gemeenteraden; wijziging der drukperswet; opheffing der wet op de algemeene veiligheid; de ontwapening en reorgani satie der nationale mobiele garde; afschaffing van het regt des keizers, om onder zijne eigen verantwoordelijkheid oorlog te verklaren; eene aanzien lijke vermindering van lasten door eene vermindering van het leger. Men ziet nog altijd in den heer Rouher den aanstaanden voorzitter van den senaat. Blijkens het Journ. Off. hebben de inkomsten gedurende dc eerste drie maanden van dit jaar ruim 308 millioen frs. bedragen tegen ruim 295 mil- liocn gedurende hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het onderzoek, ingesteld naar de oorzaken van het vergaan van de stoompaket General Abbatucciin de Middellandsche zee, heelt geleid tol het in beschuldiging stellen vafi den kapitein dier hoot en van verscheidene zijner onderhebbenden. Hunne zaak zal den 26,t n dezer maand voor de regtbank van correctionele policie te Marseille in behandeling komen. SPANJE. Volgens berigten uit Portugal zijn ook op het eiland Madera onlusten uitgebarsten en laat het volk den kreet: //leve de republiek" hooren. Er zijn eenige bataillons troepen naar dat eiland gezonden. -- De cortes zijn lot 1 October uiteengegaan. Daartoe is besloten op voor stel van twee leden van iedere partijde republikeinsche niet uitgesloten. Inmiddels zullen acht afgevaardigden, dié door de kamer moeten worden benoemdzorg dragen voor de trouwe handhaving der grondwet. De regering heeft uit Frankrijk berigt ontvangen dat don Carlos van daar verdwenen en door dc Franschc policie vervolgd, doch over de grenzen van Navarre ontkomen is. Onlangs verkochten eenige smokkelaars opentlijk op de markt van Sevilla tabak, dien zij uit Gibraltar gehaald hadden. Een 20-tal karibiniers wilde er beslag op leggenmaar dit wekte de algemeene verontwaardiging van het publiek op en toen de smokkelaars hun tabak gewapenderhand ver dedigden, vonden zij dan ook steun bij de bevolking. De karibiniers wer den 11a een kort gevecht, waarbij evenwel dooden en gewonden vielen; ge dwongen terug te trekken. ITALIË. Het officiële blad van Rome meldt het volgende: Drie groote toon kunstenaren drie in de letterkunde bedreven componisten van algemeen bekende geleerdheidhebben magtiging ontvangen 0111 mededceling te doen van hunne denkbeelden over den tegemvoordigén staat der kerkelijke mu ziek en inzonderheid over de verschillende uitgaven der kerkgezangen en over het herzien daarvan met het doel om ééne en dezelfde uitgave alom voor de kerk in gebruik te stellen. Zij zijn gemagtigd eene memorie over dat onderwerp in te dienen aan de commissie, die te Rome werkzaam is om de op het oekumenisch concilie te behandelen vraagpunten in staat van wijzen te brengen. De drie mannen zijn de heeren Fétis, kapelmeester van den koning der Belgen; de abt F. Liszt. componist van kerkmuziek, en Saint d'Arod, gewezen kapelmeester van het Turynsche hof en van het gesticht Saint-Sulpicete Parijs. PRFISSEN. BERLIJN, 18 Julij. In de hoofdstad bestaat gebrek aan timmerlieden, ten gevolge van werkstaking der knechts bij een groot aantal bazen. Zij die liet werk heb-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2