COURANT. LEAD8CHË SS\ 95. DINGSDAG 20 JULIJ. STADS-BER1GTEN. PATEWTBLABEN. BI IN NE N LA LN DSC 11E BE BI GTE N. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. 181)9. SC HL TTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den llden April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot liet onderzoeken van, en beslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 225ten Julij aanstaande's namiddags te half zes. En worden dienvolgens opgeroepen 1°. al de zooaanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1835 tot 1843 ingesloten; 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 4". degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij regt op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataillon oin ligchaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld; en 5°. degenen die, volgens art. 3. L. en M. der Wet, als tot ile nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegenop bovengemelden dagal ware het, dat bij hen geeri oproepings-billet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstel ling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteit besluit van den 28s,eD .Junij 1828 Staats blad N°. 42)voor zoo verre zij dienstpligtige nomrners getrokken hebbenbij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydtehe Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. D. RRANDELERBurgemeester. Leyden, 14 Julij 1869. v. PUTTKAMMERSecretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten dat de ingevulde patcntbladenover het dienstjaar 1869 en 1870, voor al de Wijken, bij het Gollegie van Zetters, in cene der vertrek ken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uit zondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags te een UUl'. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden 17 Julij 1869. STOFFELSWeth'. 1. B. LEYDEN, 19 Julij. Het keizerlijk Franschc Instituut heeft den prijs Volney, voor het beste werk op het gebied der vergelijkende taalkundetoegewezen aan het Glos- saire des mots espagnols et portugais derives de l'arabe, door prof. R. Dozy en dr. W. H. Engelmann. In de laatstgehouden vergadering van het departement Leyden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn benoemd tot afgevaardigden ter algemeene vergadering dier maatschappij, in de volgende maand te Amster dam te houden, de heeren J. M. E. Dereksen en F S. van de Pavord Smits, en tot. plaatsvervangers de heeren mr. M. H. A. Lisman en W. T. Werst. Dezer dagen zijn verschillende berigten medegedeeld betrekkelijk op roeping van ligtingen van militiens. Naar men verneemt is alleen sprake van de oproeping eerlang van de militiens der ligting van 1865, en wel al leen die behoorende tot de inlanterie, tot het erlangen van de noodige in structie in den wapenhandel volgens de nieuwe deswege gegeven voorschrif ten; terwijl later ook zoodanige militiens der ligtingen van 1866 en 1867 zullen worden opgeroepen, die slechts vijf maanden onder de wapenen zijn geweest. Men meldt ons uit Warmond: Ten gevolge van het hevige broeijen van hooi heerscht eene groote bedrijvigheid bij vele landbouwers, die, thans aan het einde van den hooibouw zijnde, het gewonnen hooi uit de bargen moeten halen, het verspreiden en weder op nieuw bergen. De oorzaak van dit broeijen moet worden toegeschreven aan het niet droog genoeg binnen halen van het hooi, dat tijdens den veelvuldigen regen in hel begin van den hooibouw is gewonnen. De minister van oorlog heeft bepaald dat aan de officieren, die aan den nationalen wedstrijd, door den Nederlandschen weerbaarheidsbond uit geschreven welke in Augustus te Utrecht zal plaats hebbenwenschen deel te nemen door hunne chefs acht dagen verlof zal worden verleend. Ook de onderofficieren, korporaals en manschappen kunnen in dat geval acht da gen verlof verkrijgen, met behoud van soldij. Naar men verneemt zal de minister van binnenl. zaken het ontwerp van wet, regelende het onderwijs in de beeldende kunsten, in de aanstaande zitting der staten-generaal op nieuw bij de tweede kamer indienen. Inmid dels is de kon. academie van beeldende kunsten te Amsterdam als feitelijk opgeheven te beschouwen, daar de lokalen, door de gemeente voor deze inttelling beschikbaar gesteld, sedert den ls,tn dezer maand die bestemming niet meer hebben, en door den minister bepaald is dat de nieuwe cursus in October a. s. niet moet aanvangen. De algemeene synode der Ned. hervormde kerk heeft, onder inwach ting van de rapporten der door haar benoemde commissiën voor andere aangelegenheden, hare werkzaamheden begonnen met de overweging der financiële aangelegenheden van de kerk. De synode heeft o. a. beslist dat niet kan gelreden worden in het voorstel eener classicale vergadering, dat de synode moge zorgen voor het doen drukken van eene verzameling der kerkelijke wetten, zooals die thans van kracht zijn. Evenzoo vond de ver gadering geene vrijheid gevolg te geven aan het voorstel eener andere classicale vergadering, tot het doen vervallen van art. 43, al. 1, van het regl. op de vacaturen; terwijl het nog ten aanzien van het voorstel eener classicale vergadering, tot verandering van de zamenstelling der synode, na de mislukking der herhaalde pogingen tot reorganisatie van het kerkbe stuur, vooralsnog niet geraden werd geacht, bij de vele belangrijke aan gelegenheden, die voor het oogenblik voorziening vorderen, deze zaak op nieuw ter hand te nemen, en geoordeeld werd, dat het daarvoor thans althans niet de geschikte tijd is, nu door de ongelijkmatige uitvoering van art. 23 van het alg. regl. het nog niet kan worden uitgemaakt, of het aristocratisch beginseldat van de vroegere toestanden der kerk in de tegen woordige zamenstelling der synode bewaard is gebleven, moet worden ge handhaafd dan wel of daarbij het democratisch beginsel ten grondslag moet worden gelegd. Bij de Ned. hervormde gemeente te Stavenisse is tot predikant beroepen d». Wolf, pred. te Brakel; bij die te Makkinga ds. van Dam, pred. te Blok zijl; bij die te IJsselmuiden ds. Ecrdmans, pred. te St. Jansga; bij die te Sprang d'. Kromzigt, pred. te Wijk bij Hcusden; bij die te Nieuw Stads kanaal de cand. A. L. van Hoornher. pred. te Rottum. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is eervol emeritaat verleend aan d». L. Boot, pred. te Randwijk. Voor den op 29 Julij te Loosduinen te houden nationalen wedstrijd hebben zich reeds ongeveer 300 scherpschutters doen inschrijven. Er worden pogingen aangewend om te Zandvoort een badhuis voor minvermogende lijders tot stand te brengen. Tegen betaling van ƒ1.-- of 50 cents daags zouden die lijders aldaar opgenomen en verpleegd kunnen worden. Te Zalt-bommel had Zaturdag morgen een vreeselijk voorval plaats. Een machinist van een der locomotieven der spoorwegbaan BommelIledel, een Duitscher, genaamd Kerkmann, bevond zich nabij het wisselspoor, op het oogenblik, dat de locomotief met de ledige zandwagens passeerde. Hij wierp zich plotseling onder een der wagons en werd verbrijzeld. De onge lukkige laat eene vrouw en twee kinderen na. Uit Zwolle meldt men het volgende: Dat hevige gemoedsbeweging den krachtigstcn mensch plotseling kan dooden, is gisteren alhier op treffende wijze gebleken. Een man, die bij zijne nicht inwoonde, was getuige van een bij haar ontstanen twist, welke zoo hoog liep, dat zij het huis uitsnelde onder den uitroep: //Ik ga me verdrinken!" Werkelijk was zij de gracht reeds nabij en zon er zich waarschijnlijk hebben ingestort, indien de oom, die haar in hoogst gespannen toestand was nageloopen, haar niet bij de kleederen had gegrepen; zij hield stand, maar de hand, welke een zelf moord had verhoed, liet weder los en de man stortte dood ter aarde. Te Tilburg had Vrijdag 11. een ongeluk plaats in de fabriek van de hh. G. Boogaars en Zoon. Een jongeling, ruim 14 jaren oud, in die fabriek werkzaamis met zijne klecderen aan een der riemen van de machines blij ven hangen en zoo doende tegen de balken en planken van den boven- en beneden-zolder geslagenzoodat zijn ligchaam van het hoofd tol de voeten

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1