LMDNCRE COURANT. 186ft. N#. 94. MAANDAG 19 JULÏJ. STA DS-BER1GTEN. PATEïiJTBÏ,ADEM. BINNKlNLANDSCHE HKI5IGTLN. PER TELEGRAAF. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgeregtigdendat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Jnnij 1851 Staatsblad n". 85), de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag door den heer Dr. G. W. 11. VAN KAATIIOVEN, die in 1871 moest aftreden, zal geschieden op Dingsdag den 20i,en Julij aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leyden, 12 July 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Be BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te welen dat de ingevulde pal en I bladenover het dienstjaar 1869 en 1870, voor al de Wijken, by het Collegie van Zetters, in eene der vertrek ken van het Raadhuis dezer gemeenteverkrijgbaar zijndagelijksmet uit zondering van den Zondag, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 17 Julij 1869. STOFFELS, Weth'. 1. B. LEYDEN, 17 Julij. Naar men verneemt heeft Z. M.bij besluit van 24 Junijden minister van oorlog gemagtigd de miliciens verlofgangers van de ligting 1865 dit jaar in actieve dienst op te roepen, om beu gedurende, doch niet langer dan 30 dagen, onder de wapenen te houden. Deze indienststelling geldt ook de gehuwde manschap, en staat in verhand met het later optreden van die miliciens in de schutterij; het is noodig geacht hen nog eenigen tijd in den wapenhandel te oefenen. Men wil weten, dat ook de ligtingen van 1866 en 1867 tegen de volgende maand zonden worden opgeroepen. Of daaronder ook de gehuwden begre pen zijn, schijnt nog twijfelachtig. Het betreft de miliciens van de regi menten grenadiers en jagers en de acht regimenten infanterie. Men meent dat de oproeping der miliciens zich tot het wapen der infanterie zal bepa len. De manschappen zonden gedurende eene maand in den wapenhandel worden geoefend. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 119 tot 134jvolwassen personen en 61 tot 71 kinderen. 's Rijks middelen hebben over de zes eerste maanden van dit jaar op- gebragt 35,600,019.20%zijnde 2,065,85% meer dan in dat tijdvak van 1868. De raming bedroeg ƒ35,365,677.50. Ingevolge art. 11 van het reglement voor het kon. instituut voor de marine te Willemsoord en overeenkomstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verbaal van rangschikking, zijn door den minister van marinemet 1 Sept. aanst.benoemd tot adelborsten 3,le kl. bij voormeld instituut de navolgende jongelingen, in alphabetische orde gesteldalsF. van den BergP. van der BreggenW. J. de Bruyne J. W. 0. II. Bueninck, K. W, H. Goctz, H. J. E. van Gogh, C. F. W. K. Happé, A. II. Hoekwater, F. B. 'sJacob, L. Kamphuis Suermondt, P. J. P. Korpcrshoek van der Kooy, O. II. Kuyck. F. M. A. Mathon, K. F. B. van Nouhuys, 11. Slot, G J. Sluyterman, J. C. Veenhuyzen, B. H. Zinimer. In de tweede zitting van de algemeene vergadering der Ned. maat schappij ter bevordering van Nijverheid, te Groningen gehouden, zijn de prijsvragen vastgesteld die zullen uitgeschreven worden. In de plaats dei- aftredende directeuren zijn als zoodanig benoemd de lih. A. C. C. Kramer, van Rotterdam, van Iterson, van Gouda, en Dclprat, van Gouda. Tot pre sident van directeuren is met algemeene stcmm,en op nieuw benoemd prof. van der Boon Mescli en als plaats van bijeenkomst voor de volgende alge meene vergadering is Tilburg gekozen. Den 7dc° der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot te Har derwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 125 manom dien dag te einharqueren aan boord van hel aldaar lig gende schip Anna Digna, gezagv. A. II. Zwaneveld en met dien bodem naar Batavia vertrekken, onder bevel van den majoor der artillerie van het O. I. leger O. II. A. Raadt van Oldenbarueveld, die van verlof derwaarts terugkeert. De Tijd deelt mede dat, Maandag morgen, 12 Julij, het volgende te legram uit Luik is opgezonden: "Aan Z. H. Paus Pius IX, Rome. »De vertegenwoordigers der broederschappen in Holland en België, geaffi lieerd aan de aartsbroederschap der H. Familie, op dit oogenblik ten getale van 553 vergaderd in de stad Luik, om den 25sle" verjaardag van de stich ting der H. Familie bij de eerwaarde paters redemptoristen plegtig te vie ren, brengen hulde aan U. H.hunnen doorluchtigen beschermer, en durven den zegen afsmeeken van Z. 11. hunnen dierbaren algemeenen Vader, voor alle broederschappen, geaffilieerd aan de moederkerk te Luik, in het alge meen en voor ieder lid in het bijzonder. «[Get.) Willem Keyzer, «President der afgevaardigden van 's Hertogenbosch «Luik, 12 Julij 1869. [Noord-Brabant)." Waarop 's avonds ten 10% ure het volgende antwoord van Z. II. aan kwam, uit het Italiaansch vertaald: "Den heere Willem Keyzer, president der afgevaardigden van 'sHer togenbosch (Noord-Brabant), thans te Luik in België. "De II. Vader dankt van harte de afgevaardigden der broederschappen van Holland en België, thans te Luik vereenigd, en bidt God om de grootste zegeningen voor de bovengenoemde godvruchtige Vereenigingen in het alge meen en voor al de bijzondere leden, dië er deel van uitmaken. «[Get.) G. kardinaal Antoxelli." Te Haarlem is den 12en dezer de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van onderwijzers in de gymnastiek in Nederland. Daarin werd door den secretaris voorlezing gedaan van een aan den minister van binnenl. zaken gerigt. adres, waarin het bestuur de aandacht der regering nogmaals vestigt op een, in het jaar 1867, ingediend adres en memorie van toelichting omtrent de oprigting eener kweekschool voor onderwijzers in de gymnastiek Adressanten geven daarin te kennen, dat mogten de bezwaren legen de oprigting van eene zoodanige school nog niet opgeheven zijn, er toch iets tot betere ontwikkeling van den loekomstigen gymnastiek-onder- wijzer kan gedaan worden en wel door aan de bestaande rijks-kweekscho len voor onderwijzers een cursus te openen voor anatomie en physiologic van den mensch, diaeletiek en gezondheidsleer. De volgende vergadering zal te Gouda worden gehouden. Te Haarlem is eergisteren avond omstreeks 11 ure in de likeurstokerij van den heer J, A. Haas, in de Schaggelstraat, brand ontslaan, ten gevolge waarvan het gehecle perceel is uitgebrand. De oorzaak is niet hekend. Met veel inspanning is het aan de brandweer gelukt, de belendende huizen te behouden. De heer J. A. Bronkhorst te Arnhem, heeft, volgens de Arnh. C., een lelegraaf-toestei vervaardigd, waardoor met geringe wijziging van het Morse's toestel de volgende resultaten worden verkregen: spoediger over seinen minder behoefte aan vaardigheid daarinminder kans van fout seinenvoorkoming van onduidelijkheden. Voor het prov. geregtshof in Overijssel stond dezer dagen teregt een jongeling van slechts 17 jaren, beschuldigd van 8 diefstallen. De beklaagde verzocht zelf, in een huis van verbetering voor jonge lieden te worden opgenomen. Door het O. M. werd voor den beklaagde gerequireerd 4 jaren opsluiting in dergelijk huis. (Zie verder het Bijvoegsel.) PARUS16 Julij. Ilel kabinet is nog niet geconstitueerd; de onderhan delingen worden voortgezet. Gisteren avond heeft de keizer op Saint-Cloud tegenover afgevaardigden, wier geloofsbrieven nog niet waren onderzocht, verklaard, dat het nieuwe kabinet de quaestie zou onderzoeken, of de ka mer moet bijeengeroepen worden. LONDEN, 17 Julij. Het lagerhuis heeft met 290 tegen 218 stemmen ver worpen het door het hoogerhuis op de Iersche kerkwet aangenomen amen dement, volgens hetwelk hel parlement later zou bepalen welk gebruik van bet overschot gemaakt zal worden. PARIJS. 17 Julij. Het Journ. Off. bevat nog niet dc medcdeeling der zamenstelling van het nieuwe kabinet. MADRID, 16 Julij. Eene Carlistische zamenzwering is ontdekt; elf ser geanten van het regiment te Cantabria zijn in hechtenis genomen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1