BUlTKiNL AiNDSCHË BÊlUGTEN- 1 daardoor zeer onjuist door lien is vermeld, terwijl wij van onze zijde de verzekering kunnen geven, dat bij ons steeds het volkomenst vertrouwen bestaan heeft, en ook thans bestaat, op den goeden geest, welke uw on derwijs en leiding onzer jongelingschap bezielt." De hoogleeraren hebben gemeend zich met deze ondubbelzinnige verklaring tevreden te kunnen stellen. Door burgemeester en wethouders van Delft zijn ter vervulling der vacante betrekking als leeraar in de staatsinstellingen van Nederl. Indië aan den raad in alphabetische orde aanbevolen de heeren mr. L. W. C. van den Derg en J. Spanjaard, en zulks op een tractement van 2000 'sjaars, in te gaan met 1 September e. k. De werken aan het in aanleg zijnde Noordzce-kanaal zijn Dingsdag 11. bezocht door de leden der prov. staten van Noordholland, met hunnen voor zitter, door den burgemeester en eenige leden van den raad van Amsterdam en door eenige hooggeplaatste ambtenaren, allen tot dit bezoek uitgenoodigd door het bestuur der Amsterdamsche kanaal-maatschappij. ---Te Amsterdam heeft de werkstaking onder de typografen een einde genomen. De uitkcering aan de werkstakers, door vrijwillige bijdragen van hendie aan het werk blevenbijeengebragtbedroeg voor de gehuwden ƒ2, voor de vrijgezellen ƒ1.50 per week. De bond heeft niet uitgekeerd, daar de werkstaking vrijwillig was. Met zulk eene luttele som als uilkee- ring kon uit den aard der zaak de stilstand niet lang duren, maar het ge volg er van is tevens, dat zeer vele typografen hun lidmaatschap van den bond hebben opgezegd. Te Dodewaard had Maandag 11. een hevige brand plaats. Eene schuur met woonhuis en veel van hetgeen zich daarin bevondbeuevens een rijk geladen hooiberg van vrij groote waarde, zijn eene prooi der vlammen ge worden. De schade wordt op ƒ1000 geschat; slechts een klein gedeelte van het verbrande was verzekerd. Naar men uit Veenhuizen meldt zullen bij de opheffing van het weezen- gesticht aldaar, de weezen naar de onderscheidene gemeenten worden opge zonden, waar ieder gerekend kan worden domicilie van onderstand te hebben. Te Groningen is eergisteren en gisteren het nijverheids-congres gehou den onder voorzitting van den hoogleeraar A. H. van der Doon Mesch. Als naar gewoonte splitsten de leden zich in drie afdeelingen: lc afd. land bouw, voorzitter prof. van llall, secretaris de heer J. Nagel Jr. uit Arnhem; 2e afd. fabriek- en handwerksnijverheid, voorzitter prof. von Daumhauer, secretaris de heer Cramer uit Rotterdam; 3e afd. koophandel, zeevaart enz., voorzitter de heer J. W. L. van Oordt uit Rotterdam, secretaris mr. F. N. Sickenga uit Leyden. Te Groningen had ook op den 12llrn dezer de jaarlijksche vergadering plaats van leden van het instituut voor doofstommen. De financiële toestand bleek voldoende te zijn. De ontvangsten bedroegen 58923.97de uitgaven ƒ58201.80. Dertien kwcekclingen zullen de inrigting verlaten. Overliet gedrag en den leerlust der leerlingen bestond alle reden van tevredenheid, zoo ter school als bij de ambachten der handwerken. Ten gevolge van het ontslag van den heer Hofkamp, die 50 jaren aan de inrigting was verbon den en nu tot directeur van de gemeente burger- dag- en avondschool te Groningen is benoemd, werd de heer J. G. Rrugmans tot hoofdonderwijzer aangesteld. De inrigting genoot de eer. hezigtigd te worden door den lieer Malling Hansen, van het doofstommen-instituut te Koppenhagen. 's GRAVENHAGE 10 Julij. Z. M. heeft den heer T. D. G. Rolandus, Ned. consul-generaal en poli- tieken agent te Caracas, met intrekking van laatstgenoemden titel, benoemd tot zaakgelastigde-honorair bij de regeringen van Venezuela, Columbia en Ecuador. De hooge raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van Bosman c. s. requiranten in cassatie tegen een arrest van het prov. geregtshof van Zuid- holland waar zjj ieder tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren zijn veroordeeld ter zake van rebelliegepleegd met meer dan twintig ge wapende personen. De hooge raad heeft de twee voorgestelde middelen van cassatie ongegrond verklaard en het beroep in cassatie verworpen. Volgens het Dagbl. van 's Grav. heeft zich de heer Peters, van het Amsterdamsche tooneel, aan het tooneel van den kon. Iloll.-schouwburg alhier verbonden. AMSTERDAM, 1G Julij. Gisteren werd de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, in het Paleis voor Volks vlijt, op plegtige wijze geopend. Ten 12 ure werd Z. K. II. prins Hendrik, vertegenwoordigende Z. M. den koning, het gebouw binnengeleid, alwaar hij plaats nam te nt'idden der aldaar bijeengekomen autoriteitencommissiën en genoodigden. Onderscheidene ministers waren mede tegenwoordig. De algemeene voorzitter, mr. It. J. baron Mackay, rigtte het woord tot de aanwezigen, en daarna hield Z. K. II. prins Hendrik, ter opening der tentoonstelling, de volgende rede: "Mijnheer de voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, heeren leden van dat bestuur, hooggeachte vertegenwoordigers' der vreemde mogendheden, heeren commissarissen, heeren ministers des konings, edel-achtbare heer burgemeester van Amsterdam, leden der verschillende commissiën, heeren bestuurders van het Paleis voor Volksvlijt, en gij allen, die door uwe te genwoordigheid uwe belangstelling toont in het feest van heden! Het is voor mij een waar genoegenmet u op dezen plekin de trouwe hoofdstad des rijks, aanwezig te zijn, om de eervolle taak te vervullen, namens Z. M. den koning de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huis houding en het bedrijf van den handwerksman te openen. Ontvang, mijnheer de voorzitter, mijnen opregtsten dank voor de harte lijke «vaderlandlievende toespraak, waarmede'u allen mij hebt verwelkomd. Met veel belangstelling vernam ik de medewerking, die uwe vereeniging heeft ondervonden, zoo in Nederland als in den vreemde, om het verheven doel te bereiken, dat u voor oogen hebt met deze tentoonstelling, namelijk om den maatschappelijkenzedelijken en stoffelijken toestand van den hand werksman te veredelen, door hem opregte, welwillende belangstelling te toonenen hem de middelen van ontwikkeling aan de hand te geven. Moge deze eervolle, maar moeijelijke taak die u hebt aanvaard, zoo voor Nederland als voor alle landen, op deze tentoonstelling vertegenwoordigd of die belang stellen in het te bereiken doel, de heilrijkste vruchten dragen. Mogen uwe mannelijke pogingen bij allen wie zulks aangaat dien opregten krachtigen steun vinden dien zij noodig hebben om de banden van weder- keerig vertrouwen en liefde en van toegenegenheiddie in ieder land moe ten bestaan tusschen de verschillende deelen der maatschappij voor hare rustige, ordelijke ontwikkeling, eene vernieuwde kracht te geven. De medewerking die uwe vereeniging, mijnheer de voorzitter! reeds in menig opzigt heeft ondervonden, moge dan de voorbode zijn van het geluk kig slagen van deze tentoonstelling, waardoor nieuwe bronnen van volks welvaart en ontwikkeling mogen vloeijen, zoo voor Nederland als voor de verschillende landendie door deelneming aan deze internationale tentoon stelling of door het belangstellen in haar doel, zoo welwillend en krachtig hebben medegewerkt. Namens Z. M. den koning, beschermheer uwer vereeniging, mijnheer de voorzitter, breng ik door deze den opregten dank aan allen, zoo uit Ne derland als uit den vreemde, die door deelneming uwe tentoonstelling heb ben opgeluisterd. Meer in het bijzonder echter aan de heeren vertegenwoor digers der vreemde mogendhedenaan heeren commissarissen en leden der verschillende zoo vreemde als inlandsche commissiën. hier aanwezig, met de verzekering, dat zij in Nederland en in de hoofdstad des rijks van harte welkom zijn. Namens Z. M. den koning verklaar ik de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman geopend." Nadat nog de burgemeester der gemeente Z. K. II. een woord ter verwel koming had toegesprokenwerden verschillende personen aan Z. K. II. voor gesteld. Vervolgens begaf zich het gezelschap naar de groote zaal om de tentoonstelling te bezigtigen. Het orchest van het Paleis voor Volksvlijt voerde gedurende dat bezoek verschillende muziekstukken uit. Nadat het geheel in oogenschouw was genomenwerd Z. K. II. in de arbeiderswoning op het voorplein een lunch aangeboden, l Ten zes ure had een diner plaats in het Park; Z. H. II. prins Hendrik werd echter verhinderd daaraan deel te nemen. De tentoonstelling mag, hoewel zij nog niet geheel geordend is, belang rijk genoemd worden. Echter maakt men reeds de opmerking dat vele in zenders den aard der tentoonstelling niet juist hebben begrepen, blijkbaar uit de vele ingezonden voorwerpen, niet in betrekking staande met het be drijf en de huishouding van den werkman. ENGELAND. LONDEN, 15 Julij. Nadere berigten nit Ierland bevestigen het reeds gemelde dat de demon- stratiën op 12 Julij over het algemeen zonder ernstige stoornis der rust hebben plaats gehad. De Oranje-partij handelde op de meeste plaatsen alsof de wetsbepalingen tegen partij-optogten niet bestonden; zij hield optogten met oranje-sjerpen en oranje-lelies en oranje-liederen, Protesten tegen de opheffing der Icrsche staatskerk waren het besluit van al de optogten en meetings. De katholieke bevolking heeft gelukkig die uitbundige demon- stratiën lijdelijk aangezien. Uil Dublin wordt aan de Times gemeld dat Zondag avond te Alhenry weder eene poging tot moord heeft plaats gehad. De kapitein Lambert zag in de nabijheid zijner woning een persoon, die poogde zich in eene heg verborgen te houden. Toen hij zich derwaarts begaf, loste die persoon drie schoten uit zijnen revolver op hem. Een der schoten trof den heer Lam bert in den slaap. Zijn toestand is zorgelijk. De persoon, die voor den moordenaar gehouden wordt, is in hechtenis genoijien, en is, naar men zegt, de zdon van een pachter, wien de pacht was opgezegd. De prins van Wallis zal in den loop dezer maand het standbeeld ont hullen, dat alhier ter eere van den heer George Peabody wordt opgerigt. De bank heeft het disconto van 3% op 3 pCt. gebragt. In de Vereenigde Staten van Noord-Amcrika bestaan thans 750 papier molens. Deze leveren jaarlijks 270 millioen halve kilo's papier, vertegen woordigende eene waarde van 27 millioen doll. Om deze hoeveelheid papier te vervaardigen, zijn 405 millioen halve kilo's lompen noodig. De waarde dezer lompen wordt geschat op 16,200,000 doll.; het verwerken tot papier kost jaarlijks 3,375,000 doll., derhalve te zamen 19.575.000 doll, per jaar. De lompen worden uil 20 verschillende landen aangevoerd. De Vereenigde Staten verbruiken alléén zooveel papier als Frankrijk en Engeland te zamen, In de Vereenigde Staten wordt door de dagbladen van vele ingeze tenen opgegeven, voor welk bedrag ieder hunner in de inkomsten-belasting ten behoeve der eedgenoolschappelijke schatkist is aangeslagen. De Tribune, een orgaan der republikeinsche partij te New-York, heeft in den laatsten tijd dag op dag lange lijsten van aanslagen in de incometax medegedeeld. Het besluit die reeks van naamlijsten met eenige opmerkingen, en het zegt daarin: »Onzes oordeels ontvangt onze schatkist aan incometax niet meer dan een derde van hetgeen zij volgens de wel zou moeten ontvangen." FKANHRIJ K. PARIJS, 15 Julij. De schorsing der zittingen van het wetgevend ligchaam heeft niet alleen de linkerzijde zeer ontstemd, maar ook de 55 leden, wier geloofs brieven nog moesten onderzocht worden, zijn ten hoogste ontevreden; zij willen bij een adres aan den keizer van hunne ontevredenheid doen blijken.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2