LMDSCHË COURANT. ZATURDAG 17 JULIJ. STADS-BERIGTEN. lilNNENLANDSCHE ClÏÏiIGÏO. N'. 95. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, lloofd van liet Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 6<lcn dezer maand, invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het Personeel, derde gedeelte, houdende aanslagen voor Wijk IV, over het dienstjaar 1869 en 1870. terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal-deze door plaatsing in de Lcgdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd LbvbÈx, 16 Julij 1869. -1 -STOFFELS, Weth'. 1. B. LEYDEN, 16 Julij. De Leydsche scherpschutters-verecniging heeft den luitenant Jesse, van het 4l,e reg. infanterie, aangezocht, ter vervanging van den naar elders ver trokken luitenant Telders, de betrekking van instructeur bij dat corps op zich te nemen, en deze heeft welwillend die functie aanvaard. Het corps deed dientengevolge gisteren namiddag met den nieuwen instructeur, voor afgegaan door muziek, een militairen marsch naar Endegeest en over het llaagsche Schouw naar de stad terug. Wij vernemen dat aanstaanden Woensdag, den 21,,fn dezer, een 50tal leden der Vereeniging «Nut en Genoegen" alhier zich naar Amsterdam zal begeven, niet de stoomboot Alkemade, waarvan zij de eerste kajuit hebben afgehuurd, ten einde gezamcntlijk de tentoonstelling te bezoeken. Het be stuur der vereeniging vleit zich met de verwachting dat dit bezoek goede vruchten voor de leden en mogt het zijn voor de vereeniging in het alge meen zat opleveren. Omtrent den stand der veld- en tuingewassen wordt ons het volgende medegedeeldDe verzendingen van aardappelen uit het Westland hebben sedert de helft der vorige maand onverminderd plaats gehad. Vergeleken bij hetgeen naar Rotterdam, het vergaderpunt van tallooze aanvoeren voor Engeland, waaromtrent de levering tegen bedongen prijzen was aangenomen, werd verscheept, moglen die voor de binnenlandsche markten, hoe ruim ook, schier builen aanmerking blijven. Bij den doorvoer te Delft kon men dagen achter elkander tusschen de 30 en 40 zwaar bevrachte schuiten met aardappelen opmerken. Ook van andere tuinproducten gingen er groote partijen te scheep naar Rotterdam. Van den aanvang af hebben de aard appelen wal het beschot betreft voldaan, terwijl de hoedanigheid, ten ge volge van droog weder, in verbetering toenam. Men kan aannemen dat de teelt dier vrucht sedert 10 jaren voor 2/3 uitgebreider is geworden en veeleer zal vermeerderen, nu het blijkt dat met ieder jaar het Vercenigd Koning- Tijk klimmende behoefte doet kennen. De grootste drukte is thans voorbij; het vervoer van aalbessendie overvloedig zijnop handen. Van de ver schillende ooflboomen zijn de vruchten, door zonneschijn gekoesterd, uitge zet, terwijl de druivenboomen, hoezeer dan ook achterlijk, nog het vooruit- zigt geven op een aantal rijpe trossen, mits de warmte blijft aanhouden. De afwisselende temperatuur laat echter van den zomer weinig bestendigheid verwachten. Wegens verbeterde weersgesteldheid hebben in de Veenen zich wel is waai de snijboonen en augurken van den kwijnenden toestand hersteld, maar niet zoozeer dat een voldoend gewas kan worden te gemoet gezien; zij zijn te achterlijk gebleven. Indien er van de eerste nog zal kunnen geplukt wordenstelt men er zich toch weinig of geen vrucht meer van de laatste voor. De vroege bloemkool-teelt is dit jaar overal gelukkigmet veel verzending. De bloemkool groeit dan ook het best met somber en vochtig weder. Ter wijl zij onder Veur het vorige jaar niets dan verlies opleverdekomt er nu geen 10 percent uitschot voor. De bloem is blank, uitermate zuiver, groot en de kool niet hoog in prijs. Boskoop, Aalsmeer, Rijnsburg en andere plaatsen voorzagen de voornaamste markten met aardbeziën, waarvan het vervoer nu ten einde loopt. Daar de planten vooreerst veel minder vruchten droegen dan anders, verstoorde het gure weder in niet geringe mate den gewensehten pluk, die echter ten slotte nog niet is tegengevallen. Ook van dit artikel wordt de aankweeking schier ieder jaar grootcr. terwijl Boskoop zich daarin door fijne Engelsche soorten onderscheidt. Rijnsburg, dat vroeger niet in aanmerking kwam, wat betreft de aardbe ziën, verzond daarvan eene tamelijke hoeveelheid en had een ruim deel in het vervoer van aardappelen, o. a. naar Engeland. Het vlas heeft zich veel van de ruwe wind- en regenvlagen hersteld en belooft eene vrij zware opbrengst. Overal uit de omstreken luiden de bcrigten omtrent den hooibouw gunstig. Naauwelijks was het gewenschte weder aangebroken of veler handen rep ten zich om de zeis in het krachtig opgewassen gras te slaan, dat weldra als geurig gewonnen hooi werd opgetast. De in top geladen bergen getui gen dat de aanvankelijk geleden tegenspoed nog met een goeden uitslag is bekroond geworden. Er is overal veel hooi gewonnen. Onder Soetermeer en elders staan de verschillende graansoorten belovend, terwijl er het kool zaad eerlang geschikt is om te worden gesneden. Op de meeste plaatsen durft men zich van de late aardappelen, die sterk in het loof staan, een schoonen oogst voorstellen. Het rundvee is overal gezond en vindt genoeg zaam voedsel in de weilandendiedoor de op het vochtige weder gevolgde warmte, steeds een welvarend aanzien bleven behouden. Voor de moestuinen begint men naar eenigen regen te verlangen ofschoon de opbrengst der meeste groenten voldoende is. Één product slechts, de snijboonen, is overal zoo niet mislukt dan weinig beduidend. Op de luwste plaatsen zelfs dragen zij slechts weinig bloempjes. Vele tuinlieden hadden dan ook het verschrompelde gewas maar bij de staken weggetrokken en hebben, daar het te laat in den tijd wordt, eene tweede poging om te slagen laten varen. De zomer, eerst zoo arm aan bloemen, blijkens de berigten uit de kweekerijenheeft, dank zonniger dagen, zich daaromtrent milder betoond en de schaarschte aan bloeijende planten weggenomen, die aanvankelijk be stond. De rozen daarentegenweelderig inet knop en bloem beladenlever den op de meeste plaatsen een bekoorlijk gezigt op en kunnen nog lang behagen. Eenig koel en vochtig weder is dan ook voor rozen verreweg gunstiger dan felle zonneschijn. Appelen zullen er weinig zijn; peren han gen er tamelijk veel aan de boomen. Abrikozen zijn spoedig geteld en wat van perziken is te wachten, is genoegzaam bekend. De moerbeziënboomen, i die het vorige jaar eene menigte groote, saprijke vruchten aanboden, ver- toonen eerst nu (den tijd anders van plukken) eenige flaauw-rood gekleurde, half-groene vruchtenterwijl de druivenboomen pas zijn uitgebloeid. Den I9'len Augustus zal er, op verlangen van Z. M. den koning, in het weerbaarheidskamp nabij de Bilt, ook een nationale schermwedsLrijd op alle wapens plaats hebben, toegankelijk voor alle beoefenaars der scherm kunst in Nederland. Het eindexamen aan de rijks-veeartsenijschool te Utrecht heeft plaats 1 gehad den 6<ll'n en 7de" Julij. Van de kweekelingendie daaraan deelnamen, werden tot veearts bevorderd de lih.D. F. van Esveld, van Amersfoort; M. J. Iiengeveld, van Utrecht; P. Thomassen, van Grondsveld; W. I. P. van Oppenraaij, van Bemmel; II. Mars. van Utrecht; G. W. J. Arnts, van Bem- mel, en 1. Th. van der Loeff, van. Stadskanaal. Bij gelegenheid van de jongste verkiezingen van leden van de tweede kamer hebben, gelijk bekend is, de hh. J. M. de Kempenaar, J. Rau van Gameren en W. C. Ilappé in een strooibillet de aandacht gevestigd op eene thesis in de juristen debating-club te Utrecht, met toestemming of toelating van enkele hoogleeraren, ter verdediging voorgesteld, ten bewijze van het bestaan eener neiging tot en het verlangen naar de republiek, waaruit zjj de conclusie trokken dat er verkeerde sappen in het jonge hout aange kweekt werden. De hoogleeraren de Geer, Fruin en Quack hebben van deze beschuldiging kennis gegeven aan hh. curatoren en verzocht daarom trent een naauwkeurig onderzoek in te stellen. Blijkens een door genoemde hooglceraren in het V. D. ingezonden stuk hebben curatoren daarop eene beschikking gegeven, waarbij zij zich onbevoegd verklaren aan dat verzoek te voldoen. Hadden de onderteekenaars van het bedoelde blaadje bij hun collegie eenige beschuldiging ingebragt, dan zouden zij zich zeker verpligt hebben gerekend de zaak in ernstige overweging te nemen. Dit is echter niet geschied, en de verspreiding van een strooibilletwaarin over de Utrecht- sehe hoogeschool gesproken wordt, kan den curatoren dier hoogeschoolgeen genoegzamen grond opleveren, om naar de juistheid van den inhoud van dat billet een opzettelijk onderzoek in te stellen. «Wij gevoelen ons", zoo besluit het collegie zijne missive, «te minder tot zoodanig onderzoek geroe pen, omdat, wat het hoofdfeit betreft, eene vlugtige vergelijking der stukken voldoende is, om te doen zien. dat de thesis, waarop door de opstellers van meer gemeld blaadje gedoeld wordt, hun slechts onvolledig bekend was, en

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1