LEYD8CHE COURANT. I860. VRIJDAG 16 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 y met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.351 franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 15 Julij. Tot de zitting van den gemeenteraad, die heden zou gehouden wor den, waren slechts 11 leden opgekomen, zoodat de raad niet in de gele- genhheid was te beraadslagen of te besluiten. Met ingang van den 18deo dezer wordt op het rijkstelegraafkantoor alhier de doorloopende Zondagdienst ingevoerd. Even als op de werkdagen zal het kantoor ook op de Zon- en daarmede geljjk gestelde feestdagen ge opend zijn, des zomers van 7, des winters van 8 ure vóór- tot 9 ure namiddags. By besluit van gedep. staten van Zuidholland van 5 Julij 1869 is be paald, dat de afzonderlijke jagten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 2d,° Augustus aanst.en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jagtbedrijvenvermeld in art. 15, litt. d, en h der wet op de jagt en visscherjjis geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoelening der jagt en vis- scherij in deze provincie, krachtens welke die jagten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren, plassenrivierenmitsgaders op moerassige landen. -- Door den minister van binnenl. zaken is de volgende circulaire gerigt aan de commissarissen des konings in de provinciën: /'Mijn ambtgenoot van financien deelt mij mede, dat, gelijk herhaaldelijk gebleken is, door de gemeentebesturen aan elkander met den post stukken op den voet van dienstzaken worden toegezonden, die geenerlei betrekking hebben tot de ambts-correspondentiewaarvoor vrijstelling van briefport is toegestaan. Nog zeer onlangs is geconstateerd, dat door een gemeentebestuur de door solli citanten naar eene vacante onderwijzersplaats overgelegde bewijsstukken hun onder couvert van het gemeentebestuur hunner woonplaats werden terug gezonden en er bestaat gegrond vermoedendat veelal de terugzending van stukken, die, gelijk in evengemeld geval, door bijzondere personen in hun eigen belang aan de gemeentebesturen waren overgelegd, op die wijze ge schiedt. Dergelijke overtredingen van de bepalingen op het stuk der port- vrpommen zijn voor de post-ambtenaren uiterst ntoeijelijk te constateren. Overeenkomstig het verlangen van mijn ambtgenoot verzoek ik U. H. E. G. de gemeentebesturen te herinneren aan de uitdrukkelijke bepalingen der laatste alinea van art. 3 van het kon. besluit van 5 Julij 1850, houdende, dat de verleende port-vrijdom uitsluitend is toegestaan voor de briefwisseling van ambts- of dienstzakenwaarin het algemeen belang betrokken is." Zondag 11. had te Amsterdam eene zamenkomst plaats van onderschei dene sectiën en afdeelingen van het Metalen Kruis. Behalve de 3jc en 4de sectie van het Metalen Kruis en de Citadels-Vereeniging uit Amsterdam wa ren ook de afdeelingen Haarlem, Leyden, Alkmaar, 'sGravenhageRotter dam, Vlaardingen, Woerden, Gouda, enz. vertegenwoordigd. De Amster dammers wachtten ten 9 ure bij het station van den Holl. spoorweg hunne oud-kameraden op. Na hartelijke welkomstgroeten van weerszijde, schaarden zich al de sectiën in lijn van bataille en marcheerden vervolgens langs de Singels naar den tuin "de Keizerskroon," tusschen de Raam- en Leidsciie bar rière. Duizenden vergezelden hen. Aan de "Keizerskroon" gekomen stonden de oud-strijders 18131815 der vereeniging "Oranje en Nederland," te Amsterdam, benevens de afdeeliugen Gouda en Woerden, die met den Ned. Rijnspoorweg waren gearriveerd, de menigte af te wachten. In de zaal gekomen, opende de heer F. A. Amsen, president der Amsterdamsche 3,|c sectie, de vergadering en heette allen welkom en schetste de aanleiding tot het feest. Spreker deed uiLkomen hoe door den heer Weijerman, president der 3Je sectie te 's Gravenhageaan Z. M. den koning de vergunning was gevraagd en ver kregen om jaarlijks een feest in eene der naburige steden onder den werk mansstand die geregtigd was tot het dragen van het kruiste mogen vieren en dat zulks ten verleden jare het eerst te 's Gravenhage had plaats gevon den. De klokslag van 12 ure gaf liet sein tot opmarchering naar den Dam. Alsnu werden de oud-krijgers van Waterloo uit eerbied als voorhoede ge plaatst en de stoet stelde zich in beweging langs de Leidschestraten, Kei zersgracht, Hartenstraat en Gasthuismolenstegen naar den Dam. Met moeite kon de stoet om het monument, aan den volksgeest van 183031 gewijd, defileren, wegens de ontelbare menschenmassa daar vergaderd. Na eenige korte toespraken en het bergen der banieren in het Paleis werden ten 2 ure de feestvierenden afgedanktont de maag te versterken of met hunne kamera den het een of ander merkwaardigs te gaan bezigligen. Ten 6 ure verga derden allen weder op het terrein voor het Paleis, en na menige hartelijke afscheidsredezette de stoet zich in beweging langs den Binnensingel en Haarlemmerdijkom in de "Eenhonderd roê" op den Haarlemschen straat weg het uur van vertrek af te wachten. Toen werd aan de niet-Amster- damsche sectiën door de Amsterdamsche uitgeleide gedaan tot op het terrein van het stationsgebouw. In het volgend jaar is de beurt aan Leyden, om binnen hare muren dergelijk feest te vieren. Dezer dagen had er op een der werven te Alblasserdam twist plaats tusschen een jongen en een werkman; de laatste bragt den jongen een slag aan het hoofd toe en wierp hem daarna van de stelling af. De jongen is krankzinnig naar het gesticht te Dordrecht vervoerd, en de justitie heeft zich de zaak aangetrokken Door het prov. geregtshof in Drenthe is zekere B.een welgesteld landbouwer uit Ilaveltcveroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren wegens het maken van valsche papieren of bewijsstukken, waardoor hij gelden en manufactureu zich arglistig heeft toegeëigend. Eergisteren werd te Groningen de 92e algemeene vergadering geopend van de Nederl. maatschappij tot bevordering van nijverheid. Vertegenwoor digd waren 23 departementen, uitbrengende 259 stemmen. De maatschappij telt thans 2021 leden, 30 algemeene leden, 47 donateurs en 5 corresponden ten, te zamen 2103 leden. Het museum is zeer verrijkt geworden en de boekverzameling staat met 73 verecnigingen, waaronder 50 in het buiten land, in betrekking. Na de behandeling van verschillende zaken, werd medegedeeld dat op de prijsvraag voor faecale sloffen vier antwoorden wa ren ingekomen. Op praeadvies van dr. Mulder werd geen dezer antwoorden bekroond. De vraag is echter nog een jaar gecontinueerd. De prijsvraag: Verzameling van losse stukjes voor den landbouwer had een antwoord uit gelokt, dat op praeadvies van prof. van Hall niet bekroond werd. Prof. von Baumhauer adviseerde ongunstig omtrent de ontvangen monsters kapok-vezel. Deze inzending is dan ook niet bekroond. Op voordragt van liet kon. Ned. meteorologisch instituut werden bekroond met de le gouden medaille de heer E. W. Fabritius, gezagvoerder van het Ned. barkschip Gijsbert Karei Graaf van Hogendorp en met de 2e gouden medaille de heer F. C. van der Toll, gez. van het Ned. driemastschip Stad Leidenterwijl bet ingezonden monster linzout eene zilveren medaille is waardig geacht, blij kende de inzender te wezen de heer T. W. van Gulpendir. der Ned. che mische fabriek te Amsterdam. Te Oude Schans is het Vrijdag nacht aan de rijks-ambtenaren gelukt de aanzienlijke hoeveelheid van p. m. 85 kan buitenl. gedistillerd a 85 pCt op onbekende personen aan te halen. De smokkelaars kozen zoo spoedig het hazenpad, dat achterhalen niet meer doenlijk was. Volgens telegraphisch berigt uit Batavia van 25 Junij waren aldaar aangekomen de volgende schepen Burgemeester ran middelburg, kapt. Hoek; Cornells Smit, Weidenaar; Prinses Amalia, van Bentveld. Er vielen zware regens. 's GRAVENHAGE, 15 Julij. Door Z. M. is aan den heer mr. T. M. Roest van Limburg, minister van buitenl. zaken, vergunning verleend tot het dragen van de versierselen van ridder-grootkruis der orde van de Beijersche Kroon, hem door den ko ning van Beijeren geschonken. Tot kaqtonregler te Woubrugge is herbenoemd de heer mr. II. Timmers Verhoeven. Door Z. M. zijn benoemd tot predikant bij de protest, gemeente in Ned. Oost-Indië, de hceren: I. Faber DJz.pred. te Ossendrecht c. a.Y. Radersma, pred. te Britsum; J. de Jong, pred, te Nieuwe Niedorp; S. II. A. Begemann, pred. te Ankeveen, en W. P. M. Moulijn, pred. te Schoonoord (Drenthe). In de zitting van de eerste kamer van heden was aan de orde het wets-ontwerp regelende het onderwijs bij de kon. militaire akademie. De heer van Bylandt verklaarde niet geheel voldaan te zijn; hem kwam een tweejarig verblijf aan de akademie niet voldoende voor. In weerwil van dat bezwaar zou hij stemmen voor de wetwaarin hij veel goeds zag. De heer Schimmelpcnninck van der Oije sprak tegen de wet; hij had met de rege ling nog willen wachten tot het volgende zittingjaar, om meer in de gelegen heid te zijn de zaak te beoordeelen. llij stelde groot vertrouwen in den minister, maar niet in hetgeen hij door een schoolmeester deed uitwerken. Ook de heer Messehert van Vollenhoven ontwikkelde eenige bezwaren. Hij vreesde dat men door deze wet zou krijgen militairen met vele kundigheden versierd, die niet bepaald noodig zijn, zonder die kundigheden te bezitten

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1