PER TELEGRAAF. dat, zelfs tot onder de mindere standen, de inkomsten van het volk groo- tendeels in verband staan met de renten van staatspapieren. Wanneer een land eenmaal smaak begint te krijgen in deze soort van geldbelegging, groeit deze geneigdheid buitengewoon snel aan en eindigt in de langzame vernietiging van den handel; en wie kan zeggen, vraagt het blad, dat dit tegenwoordig niet reeds het geval wordt in Engeland? Wij weten met zekerheid dat jaarlijks grooter aandeel genomen wordl in buitenlandsche leeningen, en dat de handel niet weder begint te bloeijen, kan toegeschre ven worden aan de omstandigheid, dat wij reeds ver op den weg der Neder landers zijnen in plaats van ons toe te leggen op de uitbreiding van onzen handel, beginnen te leven van den arbeid van anderen, vertegenwoordigd door den interest van onze buitenlandsche fondsen. In de Vereenigde Staten is eene der uitgebreidste werkstakingen, die in den laatsten tijd aldaar plaats had, geëindigd. De werklieden zijn, na lang te hebben rondgeloopen en nadat hunne hulpbronnen uitgeput waren, tot den arbeid teruggekeerd op dezelfde voorwaarden als vroeger. Het zijn de steenkolenmijnwerkers in Pennsylvanië. Deze werkstaking had gewigtige gevolgen. Gedurende zes weken was de toevoer van kolen afgesneden. Er waren 30000 mijnwerkers en ongeveer 20000 andere werklieden van arbeid verstoken; eenige spoorweg- en stoombootmaatschappijen, die zich bijna uit sluitend met het vervoeren van steenkolen bezig hielden en wier gezamen lijk bedrijfskapitaal op 100 millioen doll, begroot wordt, waren buiten werk en gedwongen hunne werklieden naar huis te zenden. De werkstaking had geenen voldoenden grond, want de werklieden verdienden 10 a 14 doll, per week voor 7 uren arbeid daags. FRANKRIJ K. PARIJS, 13 Julij. De onderteekenaars der bekende interpellatie hebben eene bijeenkomst gehouden, ten einde te overwegen of de door de regering voorgenomen be willigingen reden opleverden om van de interpellatie af te zien. De meer derheid was van gevoelen dat er in de tegenwoordige omstandigheden geen reden bestond om een verzoek tot het indienen der interpellatie te doen. De heer Picard heeft mede verklaard voor een kiesdistrict van l'Hérault zitting in het wetgevend ligchaam te willen nemen. Parijs heeft dus vier 'nieuwe vertegenwoordigers te kiezen. In de algemeene vergadering der vrijmetselaars, dezer dagen gehouden, is eene door de meerderheid van het bureau goedgekeurde resolutie inge diend strekkende om tegen 8 December dezes jaars eene buitengewone ver gadering te Parijs bijeen te roepenten einde op de besluiten van het oecu menisch concilie te antwoorden. De grootmeester, generaal Mellinet, ver oorloofde aan de vergadering niethierover te discussiëren en hief de zitting onmiddelijk op. Men verneemt, dat de commissie voor de tentoonstelling van 1851 in hare jongste bijeenkomst besloten heeft hier ter stede eene reeks van jaarlijksche internationale tentoonstellingen van uitgezochte voortbrengselen van kunst en industrie te houden, en dat de eerste dier tentoonstellingen in het jaar 1871 zal gehouden worden. Het hof van cassatie heeft dezer dagen, in de bekende zaak van den broeder van wijlen pater Lacordaire, nieuwe bekrachtiging en ruime toe passing gegeven aan het beginsel, dat monnikorden, godsdienstige vereeni- gingen en kerkelijke broederschappen, welke niet door de wet zijn erkend, onbevoegd zijn goederen te verwerven of te bezitten, hetzij in eigen naam of door middel van tusschenpersonen. Dezer dagen hebben ongeregeldheden plaats gehad in het lyceum Louis le Grand. De kweekelingen hebben alles in de leerzalen en slaapkamers verbrijzeld en de Marseillaise gezongen. Vele kweekelingen zijn verwijderd geworden, en thans schijnt de orde hersteld, hoewel de opgewondenheid nog niet geheel geweken is. Het voordienen van boonen op den Vrijdag- schen vastendag heeft aanleiding tot deze ongeregeldheden gegeven. Tusschen 1 April en uit. Junij zijn alhier in de paardenslagterijen ge- slagt 605 paarden en eenige ezels en muilezels, welke hebben opgeleverd 121.000 kilogr. vleesch, dat in comsumtie is gebragt. SPASJE De generaal Prim is met de zamenstelling van een nieuw ministerie geslaagd en heeft de lijst den regent aangeboden. Eenige leden van het tegenwoordige kabinet zijn daarin opgenomen. - Op Cuba moet op dit oogenblik aan geene krijgsverrigtingen te den ken zijn, aangezien de cholera er op eene vreeselijke wijze woedt. De Spanjaarden, niet aan het klimaat gewoon, hebben voornamelijk van deze ziekte te lijden. ITALIË. Dezer dagen heeft de generaal Menabrea, het hoofd van het kabinet, zich van Florence naar Turyn begeven en is de-koning van zijn jagtslot in de laatst gemelde stad gekomen. Deze ontmoeting zou, naar men ver zekert, ten doel hebben overleg te houden over zekere verdragen, betrek king hebbende op gebeurtenissendie zich in den toekomstigen loop der poli tieke aangelegenheden van Europa zouden kunnen voordoen. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt gemeld, dat de pauselijke gezant bij den bondsraad eene klagt, heeft ingediend tegen de nieuwe constitutie van het kanton Thurgau, waarbij de reglen der roomsch-kalholieke kerk zouden zijn ge schonden. De bondsraad heeft deze klagt aan de regering van het kanton Thurgau gezonden en tevens den gemelden gezant te kennen gegevendat de Zwitsersclie regering die klagt niet heeft willen terughouden, maar ten stelligste gezind is, geene poging tot inmenging in de binnenlandsehe aangelegenheden te dulden. PARIJS, 13 Julij. In het wetgevend ligchaam heeft, bij de voorlezing van het proces-verbaal, de heer Jules Favre geprotesteerd tegen de tegen strijdigheid tusschen de keiz. boodschap en het decreet, waarbij de zittingen der kamer worden verdaagd. Hij zeide dat het decreet eene onbehoorlijk heid was. De voorzitter riep hem tot de orde. De heer Favre ging voort met spreken. Het gedruisch belette echter hem te hooren, en de linkerzijde applaudisseerde. De voorzitter riep den heer Favre op nieuw tol de orde en zeide zich te verwonderen, dat men op den dag na eene groote liberale daad met protesten kwam, niet alleen strijdig met het reglement, maar ook strijdig met het gevoelen van het land. WEENEN, 13 Julij. Het Roodc Roek maakt, behalve een inleidend over- zigt, 18 stukken openbaar, meestal betrekking hebbende op het bijgelegde Turksch-Grieksche geschil, de verhouding tot de Donau-Vorstendommende betrekkingen met Italië, de quaestie van den Znid-Duitschen bond, het ge schil tusschen België en Frankrijk, de betrekkingen met Rome, en het aan staande concilie. LONDEN, 13 Julij. Gisteren avond zijn te Cork ongeregeldheden voorge vallen tusschen Protestanten en Katholieken, bij welke gelegenheid dertig personen gekwetst zijn geworden. De orde is echter hersteld. PARIJS, 14 Julij. Het Journ. Off. meldt dat, ofschoon de zitting van het wetgevend ligchaam verdaagd is, de keizer aanstaanden Donderdag te Saint-Cloud receptie zal houden. MADRID, 13 Julij. Men verzekert dat het kabinet nog niet definitief ge constitueerd is. De heer Echegaray weigert de portefeuille van openbare werken, indien de heer Martos niet als minister van justitie optreedt. Jaarlijksch Verslag van de Vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en te Noordioijk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar zijn ontvangen Aan contribntiën van de reeders, die zulks gedeeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden van 45 bomschuiten te Katwijk a ƒ3ƒ135. 10 Noordwijk a ƒ3 30.— 165- aan jaarlijksche bijdragen van 50 cents of hooger door de commissie te Leidenƒ774.65 h n Katwijk150.25 i' Noordwijk96.50 Rotterdam24. n n Gouda73.50 1118.90 aan giften voor eens door de commissie te Leiden 25. n Amsterdam97.37% Rotterdam 26.01 nu n u n Katwijk 5. 153.38% aan interest648.86 2086.14% De Vereeniging heeft dit jaar ondersteund 25 weduwen, 49 weezen en 2 bejaarde personen, zijnde de nagelatene betrekkingen van de verongelukte bemanning der bomschuiten: de Industrie, de drie Gebroeders, Zorg en Vlijt, Vrouw NeeltjeKaticijks Welzijn, de AdrianaKatwijks Welva ren, de Jonge Dirk. de vier Gezusters en de drie Gebroeders. Door de Vereeniging is uitgekeerd in dit boekjaar ƒ2473.75; gedurende de zomermaanden werd voor elke weduwe 1.25, voor elk bejaarde 0.87% en voor elk kind ƒ0.25 per week uitgekeerd; gedurende de wintermaanden, voor elke weduwe ƒ1.50, voor elk bejaarde ƒ1.10 en voor elk kind ƒ0.35 per week. Het kapitaal bestaat nu uit ƒ23500 nominaal Nationale Werkelijke Schuld 2% pCt., 1900 belegd in de Leidsche Spaarbank, en/1280.72% in contanten. De Vereeniging eindigt haar verslag met oprechte dankbetuiging aan allen die hare pogingen hebben ondersteund zij wenscht dal door jaarlijksche bijdragen, giften en legaten haar fonds meer en meer aanwassen moge. De Vereeniging voornoemd. Nooiidwijk aan Zee 13 Juli 18C9. SAMUEL LE POOLE, Voorzitter. A. VAN DRIEL, Secretaris. i5tiriicrlijfcc Tan 8 tot en met 11 Juli) 1869. BEVALLEN: S. Meijer, geb. Neuteboom, D. C. Sommeling, geb. Doesburg SmitsD. G. B. de Riddergeb. PapendrechlD. E. Schippergeb. van Haas teren J. Gertenaargeb. van Zwieten D. S. Marlijngeb. van den Berg Z. G. van Leeuwengeb. StoutenD. J. M. de Rugeb. BrittijnZ. J. Nieu- wenhuizengeb. Sloos, D. J. C. van UIde, geb. Smit, D. E.P.Montanus, geb. Hoddenbach, Z. J. Botermans, geb. Oudshoorn, D. A. W. Kenbeekgeb. Keurpel, Z. W. P. Berkhoutgeb. Lefeber, Z. GEHUWD; W. J. 11. van Veerssen.jm. en S. P. M. Bronsgeest, jd. G. Berg man, jm. en A. M. Verver, jd. B. Dooljm. en M. E. van den Berg, jd. J. Maas, wed1", en J. G. K. van Eyselsteyn, wed". D. van Erp, jm. en A. E. W. Lokkers, jd. OVERLEDEN: J. Lagas, geb. Nievaart, 35 j. - II. Heymans, 65j. F. II. van der Meyden, 44j. N. H. van Belle, Z.4 m. J. Louwerier, 63 j. F. Gorlee. 59 j. P. Dreef, Z.2 m. J. van Biet, Z.3j. H. G.Duyverman, Z., 10m. L. van Tongeren, Z.22 m. B. Noordman, 23 j. E. M. Bodé, wed. II. A. Goddijn, 68 j. N. van As, Z.3 m. C. M. van der Kwartel, 48 j. W. Jon ker,geb. Bloemink,71 j. J. C. Nieuwenhuizen. D.. 18d.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3