opgemaakt tegen een vijftal ingezetenen van die gemeente, ten gevolge waarvan deze beschuldigd zijn van "liet zonder wettige vergunning houden van een leenhuis op pand of zekerheid," waartegen bij art. 411, wetboek van strafregt, straf wordt bedreigd. De beklaagden hebben het willen doen voorkomen alsof de goederen, ten hunnent gevonden, niet bij hen waren be leend, maar aan hen waren verkocht, met regt van weder-koop. De regt- bank heeft echter de beklaagden schuldig verklaard aan de liun ten laste gelegde feiten en hen ieder deswege veroordeeld tol eene gevangenisstraf van ééne maand en de een bovendien tot betaling eener geldboete van ƒ200, j bij wanbetaling te vervangen door eene gevangenisstraf van eene maand; de andere van ƒ100, te vervangen bij wanbetaling, na aanmaning, door eene gevangenisstraf van 14 dagen, en beiden in de kosten van het proces, i In Friesland bestaat op vele plaats groote vrees voor het broeijen van het hooidat niet droog genoeg is binnengehaald. Aldaar kent men geen hooibergen, maar heeft men zolders boven de boerenwoningen, waarvan de i daken soms hooger zijn dan de muren van het gebouw. Op die zolders wordt het hooi en het graan geborgen. Bij brand valt er meestal w einig te redden. Nabij Zwolle had Maandag 11. een treurig voorval plaats. De landman van der Sluis keerde 's namiddags van het hooiland terug met een volgela- j den wagen, waarop hij zijne drie kinderen geplaatst had. Niet ver van huis begonnen de paarden te steigeren, de wagen sloeg om in eene berm- sloot, en vóór de ongelukkige kinderen van onder den zwaren last konden worden gehaaldwaren zij alle drie reeds lijken. Te 's Hertogenbosch werd op den 85ten dezer de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het provinciaal genootschap voor kunsten en we- tenschappen in Noordbrabant, onder voorzitting van den lieer mr. J. Vers- feilraadsheer in het prov. geregtshof in Noordbrabant. Dc toestand des genootschaps was, blijkens het verslag, gunstig. De heer jhr. A. Martini van Gefï'en, gewezen lid van het bestuur en mede-oprigter van het genoot schap, werd tot eerelid benoemd. Na alloop dezer werkzaamheden trad als spreker op jhr. mr. P. J. ridder van der Does de Bije, welke in eene wel sprekende rede, die ruim een uur duurde, de deugden en grootmoedigheid in het licht stelde van den Spaanschen veldoverste Mondragonden man die met den hertog van Alva in het begin van den BOjarigcn oorlog uit Spanje kwant om den opstand der Nederlanders te dempen. Te Middelburg is gisteren een 20-jarig jongeling bij hel baden verdron ken. Waarschijnlijk door kramp bevangen, verdween hij in de diepte onder het oog van zijnen broeder. Belangrijke herstellingswerken, wier kosten op omstreeks ƒ150,000 worden geraamd, zijn aan de St. Servaaskerk te Maastricht, een der fraaiste monumenten der gewijde kunst in ons rijk, noodzakelijk geworden. Yoor- loopig zal alleen het dak vernieuwd worden, waartoe reeds, door den raad van Maastricht, eene som van ƒ12000 is afgestaan. De prov. staten van Limburg hebben hierbij gevoegd eene som van ƒ10000, in twee jaren te verleenen, terwijl men ook van regeringswege eene niet onbelangrijke be drage verwacht. Voorts zal, naar men zegt, een beroep op de ingezetenen van Maastricht gedaan worden. Donderdag 11., des namiddags, kwam de heer M. R.bankier te Aken, aan het buffet van de wachtzaal ls,e kl. te Spa, om iets te gebruiken, zijn valies naast zich op een stoel nederleggendetoen hij na betaald te hebben zich omkeerde, zag hij tot zijne niet geringe verbazing, dal dit laatste was verdwenen. De chef van het stationhiervan onderrigtstelde onmiddellijk een onderzoek in alle wachtzalen in. en ontdekte ook in de wachtzaal 3,lc kl. het ontvreemde valies; doch reeds had men eene insnijding onder de opening daarvan gemaakt en daaruit genomen een lederen geldzak, inhou dende ongeveer 25000 fr.in Pruissische en Engelsche banknoten, thalers en gouden rollen, afkomstig uit de kas der speelbank en getcekend met de letters E. L. of L. L. Ondanks alle verdere onderzoekingen heeft men den dader of de daders niet kunnen ontdekkenalleenlijk is geconstateerd dat deze wonderlijke diefstal in minder dan 6 minuten is geschied en heeft plaats gehad in den doorgang, welke zich in het stationsgebouw bij de wacht zaal van de ls,e kl. bevindt. In berigten uit Curacao wordt zeer geklaagd over de aanhoudende droogte. Een kleine bui is alles wat in maanden tijds op dit eiland aan regen gevallen is. De veestapel vermindert aanhoudend door sterfte uit gebrek aan voedsel. Paarden en ezels moeten op kostbare wijze onderhou den worden met van buiten aangevoerd hooi en maïs. Een aantal dezer dieren, die nog bruikbaar zijn, wordt dan ook verkocht en uitgevoerd naar de meer gezegende plaatsen van West-lndiè. 's GRAVENHAGE, 14 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan II. van Ryswyck, te Buggenuin, en aan J. Zant en J. B. Zant, te Eenrum, tot het dragen van het kruis fidei et virtutihun door den Paus geschonken. Door Z. M. is F. II. G. J. van der Wyck, gepens. kapitein der infan terie, te Utrecht, met al zijne wettige afstammelingen in den Nederl. adel verheven. Tot burgemeester der gemeente llpendam is benoemd de lieer 11. P. van lvassel, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Landsmeer. Tot notaris te Nijkerk is benoemd de heer mr. R. A. J. Colenbrander, j aan wien eervol ontslag is verleend als griffier bij het kantongeregt aldaar; j aan den heer A. D. S. Colenbrander, thans notaris aldaar, is, op zijn ver- zoekeervol ontslag verleend; tot griffier bij het kantongeregt te Nijkerk is benoemd de heer mr. E. W. van Raalte, advocaat te Amsterdam. Voorts is aan den heer mr. P. F. llubrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbauk te Rotterdam. In de zitting van de eerste kamer van heden is na langdurige en be langrijke discussiën het wetsontwerp betreffende de spoorwegverbinding Zaandam-Amsterdam aangenomen met 24 legen 8 stemmen. In de zitting van de provinciale staten van gisteren is nog op het adres van de besturen der polders liet Binnenland en Zuidpolder en van den polder het Buitenland, onder de gemeente Oost- en West-Barendrecht, tot het verleenen van eene subsidie uit de provinciale fondsen in de kosten van bet begrinden van eenige wegen in die gemeente, gunstig beschikt. Op een adres van den raad der gemeente Woubrugge, houdende voorstel tot het verleenen van een subsidie uit de provinciale fondsen tot het aanleggen i van een nieuwen grindweg, loopende van de brug over de Woudwatering door de Ouddijksche en Vlietpolders tot aan den bestaanden grindweg te Iloogmade, is overeenkomstig het voorstel van ged. staten en het advies der commissie tot het bedoelde einde een subsidie van ten hoogste ƒ11000 ver leend. Op het adres van de raden der gemeenten Pynacker en Vrijenban, houdende voorstel tot het verleenen van een subsidie uit de provinciale fondsen in de kosten van begrinding van den weg van Delft door de beide bovengenoemde gemeenten tot de nieuw begrinde wegen onder Zegwaard, is overeenkomstig het voorstel van ged. staten en het advies der commissie, besloten ook dit subsidie te verleenen. Op het adres van de besturen van den Bloklandschen en den Korteraardschen polder onder Ter-Aar, om sub sidie uit de provinciale fondsen, ter tegemoetkoming in de kosten van her stel der waterkeeringenwelke, ten gevolge der drukke vaart op het Aar kanaal, zeer worden benadeeld, is overeenkomstig het voorstel van ged. staten en het advies der commissie, zooals het ligt, afwijzend beschikt, maar is, op voorstel der commissie, met 43 tegen 63 stemmen, besloten, dat de stalen geneigd zijn later dergelijk verzoek in nadere overweging te nemen, wanneer het bestek tot herstel der werken mogt zijn goedgekeurd, en het rijk mede tot het verleenen van subsidie bereid mogt zijn. Een voorstel tot het verleenen van een subsidie uit de prov. fondsen tot herstel der Gouwe-kaden, tot een maximum van ƒ63640. over eenige jaren te ver- deelen, is aangenomen onder nadere goedkeuring van het bestek en onder beding, dat er ook een rijks-subsidie zal worden verleend. Bij den raad van state. afd. voor de geschillen van bestuur, is heden o. a. ingekomen een kon. besluit van 23 Junij jl., waarbij, met wijziging van het be sluit van gedep. staten van Zuidholland van 21 April jl.aan de firma van Harlrop en Zoon, te Leyden, nog de vcrpligting wordt opgelegd om in hare fabriek aan te brengen een éénsteens muur, behoorlijk gefundeerd ter afstand van minstens 25 centimeters van den bestaanden muurin welken nieuwen muur alléén zullen mogen worden verbonden en bevestigd de toe stellen tot overbrenging der beweegkracht naar de bovenverdieping. BUITluNLANDSCHE IÏEMIGTEN. a BELGIE. L'Echo du Pail. deelt de uitkomst mede der onderhandelingen van de Fransch-Belgische commissie in zake de spoorweg-quaestie. Bij eene tus- schen het beheer van den Belgischen staatsspoorweg en de Fransche Ooster maatschappij te sluiten overeenkomst wegens gemengde dienst zal een ge meenschappelijk algemeen tarief tussehen de stations dier maatschappij en die van België worden vastgesteld. Er zullen transit-treinen voor den handel tussehen Antwerpen en Zwitserland worden ingerigt, die door de Belgische administratie, tegen betaling van een bij kilometer te bepalen prijs, zullen worden bediend. Soortgelijke transit-treinen zullen ook tussehen Rot terdam en Bazel worden ingesteld, en van Pepinster tot Ans door de Bel gische administratie worden bestuurd. Die overeenkomsten voor gemengde dienst zullen voor een tijdperk van vijf jaren worden aangegaan. De Fransche Ooster-maatschappij zal met de Nederlandsche spoorwegmaatschappij insge- lijks eene overeenkomst voor gemengde dienst sluitenen zich met deze ook omtrent eene financiële schikking verstaan. Deze schikkingen en die om trent het regtstreeksche verkeer tussehen Zwitserland en Rotterdam zullen j aan de goedkeuring van het Nederlandsche gouvernement worden onder- werpen. De Ind. Beige is van oordeel dat de berg een muis heeft gebaard en dat men, nu de uitkomst der onderhandelingen bekend is, moet vragen of men waakt of droomt, dat men den wereld-vrede geacht heeft op het spel te staan bij eene zoo nietsbeduidende quaestie. ENGELAND. LONDEN13 Julij. Niet zonder bezorgdheid zag men berigten nit Ierland te gemoet. want in het noorden des eilands waren de Protestanten en Oranje-mannen voor nemens de verjaring van lerlands onderwerping aan de Britsche en Protestantsche heerschappij, op den 12dc° dezer, zoo luisterrijk en luidruch tig te vieren als ooit vroeger. In het graafschap Tyrone, in het graafschap Armagh, in het district Antrim en op eenige andere plaatsen zouden dien dag groote vergaderingen worden gehouden, alwaar door welbekende volks mannen het woord ter verdediging van "het' regt der Protestanten" zou worden gevoerd. Men heeft thans reeds het verblijdend berigt ontvangen, dat die demonstratiën afgeloopen zijn zonder tot ernstige botsing aanleiding te hebben gegeven. -- De Pall Mall. Gaz. bevat eene beschouwing over het meer toenemen van leeningen door builenlandsche regeringen en vraagt of het toenemen van den fondsenhandel gunstig is voor een volk van koophandel. In antwoord daarop zegt dit blad dal, binnen zekere grenzen, het leenen van geld aan regeringen gunstig werktdoordien het een zeker evenwigt lot stand brengt en eene omiddellijke voordeelige belegging aan de hand doet voor kapitaal, dat anders tijdelijk renteloos blijven zoude. Doch zoodra vreemde leeningen liet kapitaal tot zich beginnen te trekken, dat voor de volksvlijt en voor nationale ondernemingen noodig is, beginnen zij zeer schadelijk te werken. Het blad meent uit sommige kenteekenen te mogen opmaken, dat dit in Engeland het geval begint te worden. Het blad wijst op Nederland als op een leerrijk voorbeeld. Dit land was weleer een land van handelaars, doch thans is nagenoeg al zijn kapitaal belegd in fondsen en is het overbekend,

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2