LEYDSCHE COURANT. N°. 91. 1809. DONDERDAG 15 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntien is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden /V'". 9 [blad 12) der Handelingen van den Gemeenteraad. y T A DS-BE R 1 GTEN. II K K 1.1 li. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEiY, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpiigting, tot. het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten henevens de hij de inhoudsmaten van drooge waren hehoorende »trijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den Ijk, op de Bredstraatin het Stadhuis zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VIII, \an den 15 tol den 20 Julij, telken dage van des morgens 9 lot des namiddags 1 uur. uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders door deze ter kennis \an de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 18G9 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden 27 Mei 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. SCHLTTJERTJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den llden April 1827 {Staatsblad l\®. 17), benoemd tot het onderzoeken van, en heslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den, 22steQ Julij aanstaande's namiddags te half zes. En worden dienvolgens opgeroepen 1°. al de zoodanige», welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2®. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1835 tot 1843 ingesloten 3°. zijdie ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 411. degenendie na hannc indienst-stelling bij de Schutterij regtop vrijstelling hebben verkregenalsmede die hij het bataillon om ligchaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld; en 5°. degenen die, volgens art. 3. L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht hehoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegenop hovengemelden dagal ware het, dat hij hen geen oprocpings-hillct was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan oiet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling Ie hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteit besluit van den 28sten Junij 1828 (Staats blad N®. 42), voor zoo verre zij dienstpligtigc nominers gelrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden argekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR ANDELEI!, Burgemeester. Leyden14 Julij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. 131NINENLANDSCUE BERtGTEN LEYDEN, 14 Julij. Door de plaatselijke commissie alhier van de internationale tentoonstelling voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksmante Amsterdam Ie houden, is ons verzocht het volgende hier op te nemen: Door het hoofdbestuur der Vereeniging ter- bevordering van fabriek- en handwerksnijveiheid wordt bij circulaire aan de plaatselijke commissién voor de eerlang te Amsterdam te houden tentoonstelling medegedeeld, dat zeer waarschijnlijk aan alle stations der spoorwegen in Nederland en van alle andere vervoermiddelen, die eene vermindering van vrachtprijs voor den handwerks man hebben toegezegdhet vertoon van eene door de plaatselijke commis sie» afgegeven kaart zal kunnen dienen als middel tot het verkrijgen van de vracht-reductie. Als hoofdzaak, hij het gebruik der kaart in acht te nemen, merkt het hoofdbestuur daarbij op dal die kaart door de commissie niet anders dan aan fabriekanten, aan werkbazen, of aan eene vereeniging van een aantal werklieden kan worden afgegeven, en dat deze kaart ook door den fabrie- kant enz. niet anders dan voor handwerkslieden mag worden gebruikt. Wijders wordt bij die circulaire gemeld, dat zoo spoedig doenlijk een Reisgids zal worden uitgegevenwaarin zooveel mogelijk al het noodige zal worden opgenomen en waardoor in eene bepaalde behoefte, vooral voor handwerksliedenzal worden voorzienterwijl het hoofdbestuur zich daarbij voorstelt dat de verschillende plaatselijke commissiën en vooral de fabrie kanten het wenschelijk zullen achten, kennis te nemen van de verschillende daarin opgenomen bepalingen vóór dat de werklieden naar Amsterdam ver trekken. De commissie voor de Tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, ver pleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden, te houden in Septem ber a. s.in de Teekenakademie te 'sHage, heeft van verschillende zijden aanbiedingen ontvangen van medailles, om die aan inzenders van voorwer pen te vereeren. Naar aanleiding hiervan wenscht de commissie degelegen- lieid te geven aan allendie eveneens genegen zijn medailles te schenken daarvan te doen blijken door opgaat aan den secretaris der commissie, vóór 1 September. De medailles zullen kunnen zijn van goud, zilver of brons, lil het diploom zal de naam des gevers worden vermeld. De schenkers van medailles kunnen, desverkiezende, de voorwerpen opgeven, waarvoor zjj hun geschenk wenschen te bestemmen. In de Staatscourant van heden wordt medegedeeld het verslag om trent de exploitatie der staats-spoorwegen in 18G7, aan Z. SI. den koning door den minister van binnenl. zaken ingediend. Naar men verneemt, is het voorstel, gedaan door de commissie tot afneming der examens van de adspiranten om tot de kon. militaire akadc- mie toegelaten te wordenom namelijk een zeker aantal der jongelieden Sie niet geslaagd zijn, in September in enkele vakken her-examen te laten doen, aangenomen, en zijn de belanghebbenden opgeroepen, zich ter be stemder tijd daartoe aan te melden. Eenige dagen geleden kwam zekere Lamb, met familie, uit Engeland te Vlissingen aan, waar hij dadeiijk werd gearresteerd, onder beschuldiging van te Bristol frauduleus bankroet gemaakt te hebben. Het schijnt dat de magtiging tot die gevangenneming verleend is door de justitie in Zeeland. De gearresteerde werd naar Rotterdam getransporteerd en overgeleverd aan den Britschen consul, die den man evenwel in vrijheid liet; hij nam daarop zijn intrek in het hotel Verhaeren. Alle pogingenlater door belanghebben den (Engelschcn) beproefd, om hem daar te doen arresteren en aan boord van eene Engelsche stoomboot over te brengen, mislukten; de lioofd-com- missaris van politie weigerde eigenuiagtig te handelen; naar wij vernemen hebben ook de procureur-generaal in Zuidholland en de minister van justitie geweigerd bevel tot gevangenneming en uitlevering te verkenen. De be langhebbenden besloten alsnu list te baat te nemen. Hunne handlangers, tot de Engelsche justitie of policie behoorende, slaagden er in kennis met Lamb te maken en zijne vriendschap te winnen. Zij gingen met hem uit en wisten hem gisteren morgen tot eene wandeling te bewegenzij brag- tcn hem naar de Boompjes tot in de onmiddellijke nabijheid van de aan legplaats van de Waterloo, de Engelsche stoomboot, die op het punt stond naar Engeland te vertrekken. Zij beproefden hem aan boord van de boot te lokken; doch Lamb kreeg argwaan; hij doorzag den valstrik en wilde terug. De list was mislukt, maar dat maakte een te groote streep door de rekening van de Engelsche agentenzij besloten geweld te gebruiken. Lamb werd aangegrepen en na eene hevige worsteling tegen de loopplank der hooi opgesleept; men sloot hem daar op. Korten tijd daarna was de stoom boot met haar prooi verdwenen. Al de door ons ingewonnen bcrigten luiden eenstemmig dat Lamb niet door list aan boord van de Waterloo gelokt is maar met geweld daarheen werd gebragt. De N. R. Cour., het bovenstaande mededeelendeprotesteert tegen deze handelwijze en vertrouwt dat de minister van justitie een streng en onpar tijdig onderzoek zal doen instellen en dat de regering, indien het blijkt dat Lamb werkelijk tegen zijn wil en met geweld door het Engelscli gezag aan boord van de Waterloo is gebragt, van Engeland genoegdoening zal eischen. Het blad drukt ook zijn leedwezen uit dat de policie niet bij magte is geweest geweld met geweld te keerenzij liet zich echter tijdens het voorval niet zien. Te Maassluis is thans mede de tweede haringjager aangekomen, met 107% ton volle en 105 ton maatjes-haring. Onder Katendreclit is gisteren de woning van den landbouwer Baren- dregt met den gcheelen inboedel afgebrand. De arrond.-regtbank te Deventer heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen een paar houders van pandjes- en beleenhuizen aldaar. In der tijd hebben er huiszoekingen plaats gehad bij en zijn processen-verbaal te dier zake

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1