BUITENLANDSCHK BKKIGTEN. PER TELEGRAAF. deze zaak en toonde de moeijelijkheden aanverbonden aan eene expeditie, die men niet ligt mogt achten. Voorts verklaarde hij dal de overwegingen der regering nopens hetgeen in het vervolg met de Kust zal moeten gedaan worden sedert eenige maanden niet alleen gaande zijn, maar tot eene zoo danige hoogte zijn gekomendie men zon kunnen noemen eene voorberei ding lot een besluit Morgen voortzetting der werkzaamheden. In de zitting der provinciale stalen van heden is op het adres van de hh. J. A. van Dijk c. s. te Leyden, om subsidie ten behoeve van de kweek school voor bcwaarschoolhouderessenafwijzend beschikt. Voorts waren aan de orde aanvragen van verschillende gemeenten om tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwijs. De aanvrage van de gemeente Ilerkingen werd afgewezen; aan de gemeente lvethcl werd een'subsidie van 800 verleendde helft door het rijk en de helft door de provincie te dra gen; aan de gemeente Melissant werd een subsidie van ƒ500 verleend de helft door het rijk en de helft door de provincie te dragen; de aanvrage der gemeente Schellninen werd afgewezenaan Sluipwijk werd een subsidie van 000 verleend, de helft door liet rijk en de helft door de provincie te dragen; en aan de gemeente de Lier werd voor den houw en de verbe tering van scholen en onderwijzerswoningen een subsidie van ƒ3000 ver leend de helft door het rijk en de helft door de provincie te dragen. Gisteren werd aan het locaal van het prov. bestuur in Zuidholland aanbesteed; 1°. het onderhouden van rijks rivier- en oeverwerken, gelegen in de rivieren de Nieuwe Maas, het Scheur, den Ilartel en het Spui, in de provincie Zuidholland; en 2°. het onderhouden van 's rijks oeverwerken, lig gende ter wederzijden van de havens te Hellevoetsluis en van de beide lloornschc hoofden, aan den ouden lloornschcn zeedijk, in de provincie Zuid holland; beide ingaande met den dag der goedkeuring van de besteding en eindigende den 30CD Junij 1870. Voor de eerste besteding waren zes en voor de tweede zeven billetlen ingekomen. Minste inschrijvers waren: n°. 1 de heer K. Dakhuyzen te Sliedrecht voor 6186; en n°. 2 de heer L. den Brejen te Hardinxveld, voor 4499.90. Daarna is aanbesteed: de uit voering van de vereischtc vernieuwingen en herstellingen aan de rijks rivierwerken in het gedeelte der rivier de Lek behoorende tot de pro vincie Zuidholland, met het onderhoud dier wegen tot en met den 30sleD Junij 1870, in twee percelen. Voor perceel 1 waren vier en voor perceel II drie billetten ingekomen. Minste inschrijvers waren: perceel I de heer A. van Buuren te llonswijk (Utrecht) voor ƒ10845; perceel II de heer A. den Adel te Dalem voor ƒ1800. ENGELAND. LONDEN12 Julij. Donderdag aanst. zal denkelijk door de regering bij het lagerhuis het voorstel worden gedaan om de veranderingen door het hoogerhuis in de lersche kerkbill gebragt in overweging te nemen. Over het al of niet aan nemelijke dier amendementen bestonden zelfs in den boezem van den minis terraad nog uiteenloopende gevoelens. -- In de jl. Vrijdag gehouden zitting van het lagerhuis is namens den minister van buitenlandsche zakenin antwoord op eene vraag van een lid van liet Israëlitische geloof, verklaard dat de vervolging der lsraehten in Rumanië, niettegenstaande de verloogcn van al de groote mogendhedennog steeds aanhield. Dien eigen dag had de minister door den Britschen gezant te Weenen mcdedeeling ontvangen van een telegram, waarin door Rumani- sche Israëlilen onder anderen het volgende aan den baron Rothschild te Weenen was berigt: /'Onze vrouwen en kinderen worden door de soldaten van den gouverneur mishandeld. Vele van onze geloofsgenooten worden verdronkenhet haar wordt ons afgeschoren op eene honende wijzeallerlei marteling en geweld hebben wij van de dienaren der regering te lijden. Wjj worden zeer streng ondervraagd en vervolgd.'' Te Galway, in het lersche graafschap van dien naam, is zekere ka pitein Lambert doodgeschoten. De reis van New-York naar San Francisco wordt thans langs den Atlantic en Pacific-railroad in 634 dag volbragt. De afstand is 3181 mijlen. Van de waggons, die op den weg gebruikt worden, zijn er eenige ingerigt tot eet- en slaapvertrekkendie den reiziger alle mogelijke gemakken aan bieden. Deze wagens, 60 voet lang en 10 voet breed, rusten op 16 wielen. Stalen veeren zijn derwijze aangebragt, dat er geen noemenswaardige be weging in de wagens wordt waargenomen. Elke wagen kost p. m. 20000 dollars en de constructie is zóó solide, dat zij niets te wenschen overlaat. Fraai gemeubeld, bevatten de eetzalen zitplaatsen voor 48 personen aan 12 tafels. Deze tafels zijn verplaatsbaar en kunnen na afloop van het diner worden weggenomen. Een complete keuken is op den trein aanwezig; on der dien keuken bevinden zich de provisie-kelders. Daar vindt men alles wat tot eene goede tafel behoort. Een goed middagmaal kost 1 a 1H dollar. De reis van New-York naar San-Francisco kost, alles te zamen, p. m. ƒ300. FRANkRIJ K. PARIJS, 12 Julij. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer Rouher eene keiz. boodschap voorgelezen, waarin het volgende voorkomt: »In de verklaring van 28 Junij is reeds aangekondigd, dat in de gewone zitting besluiten en plannen zullen worden medegedeeld, die mij geschikt toeschijnen de wenschen des lands te bevredigen. Intusschen scheen het wetgevend ligchaam verlangend dadelijk bekend te worden gemaakt met de hervormingen, waartoe besloten was. Ik acht het nuttig, aan die wen schen te gemoet te komen. Het is mijn vast voornemen, aan de attributen van het wetgevend ligchaam eene uitbreiding te geven, in overeenstemming met de grondslagen der constitutie. Ik zal thansbij wijze van boodschap, ten deze de besluiten van den ministerraad mededeelen. De senaat zal zoodra mogelijk worden bijeengeroepen, tot onderzoek der volgende quaestiënTen eerste, de bevoegdheid van het wetgevend ligchaam betreffende het regl dier vergadering aangaande een reglement ter verkiezing van haar bureauten tweedede beteekenisde wijze van aanbieding en het on derzoek van amendemententen derdede verpligting der regering om alle wijzi gingen in de internationale tarieven aan de goedkeuring van het wetgevend Hgchaam te onderwerpen; ten vierde, de stemming over elk hoofdstuk der staatsbegrootingals een middel om de controle van het wetgevend ligchaam vollediger te maken; ten vijfde, de opheffing der onvereenigbaarbeid van het mandaat als afgevaardigde met zekere openbare functionbepaaldelijk met de betrekking van minister; ten zesde, de uitbreiding van het regt van interpellatie." Aan het slot der boodschap wordt gezegd, dat de keizer reeds meermalen heeft getoond, bereid te zijn, in het algemeen belang, van zekere pre- rogativen af te zien, en dat de wijzigingen, die hij besloten heelft voor te stellen, de natuurlijke ontwikkeling zijn van die, welke achtervolgens in het keizerrijk hebben plaats gehad. Die wijzigingen moeten evenwel geen afbreuk doen aan de prerogativendie hem door de natie als stilzwijgende voorwaarden zijn opgedragen en die tevens de wezenlijke voorwaarden der magt zijn tot handhaving der orde en bescherming der maatschappij. Deze boodschap heeft eenen gunstigen indruk gemaakt. Zij werd begroet met den herhaalden kreet van: "Leve de keizer!" Door het wetgevend ligchaam zijn als secretarissen bij die vergadering benoemd de hh. Bonnet, Martel, Dolfus, Beauchamp en Peyrusse, allen leden van de meerderheid. Het berigt van de vereffening van het geschil, tussehen Frankrijk en België gerezen, door de overdragt van Belgische spoorweglijnen aan eene Fransche maatschappij, wordt thans door de Belgische dagbladen beves tigd. Deze doen vooral het feit uitkomen, dat er is afgezien van de be doelde overdragt, waaraan de Belgische regering de vereischtc toestem ming geweigerd had. Bij de verkiezingen hebben vier candidatcn van de oppositie ieder in een kiesdistrict van Parijs en tevens in een ander kiesdistrict de meerderheid van stemmen verkregen. Deze dubbele verkiezingen door het wetgevend ligchaam onderzocht en goedgekeurd zijnde, hebben thans drie van die vier leden verklaard den hun buiten Parijs opgedragen lastbrief aan te nemen de vierde heeft zijne keuze nog niet bekend gemaakt. De correctionnele regtbank heeft uitspraak gedaan in het proces van de Reforme, aangeklaagd van opruijing tot haat jegens de regering. De heer Arnould, schrijver van het geïncrimineerde artikel, de Molespin, gérant van het blad, zijn veroordeeld ieder lot eene maand gevangenisstraf en 2000 fr. boete en de drukker, de heer Vollée, tot 5000 fr. boete. SPANJE. De cortes hebben drie wets-ontwerpen van de regering ontvangen. Bij het eerste worden alle werkelijke of gepensioneerde staatsambtenaren, die niet binnen eene maand trouw aan de constitutie zullen hebben gezworen van hunne jaarwedde of pensioen ontzet, Bij het tweede wordt het erfgoed der kroon voor staatseigendom verklaard en de veiling daarvan gelast. De wet van 1 Julij 1855, strekkende tot vrijmaking der in de doode hand zijnde goederen, wordt in het derde wets-ontwerp uitgestrekt tot. een groot aantal vaste goederen, behoorende aan broederschappen of particuliere stich tingen waarvoor in 1855 eene uitzondering was gemaakt. In weêrwil van den exceplionclen toestand der Spaansche koloniën en de onlusten op Cuba, zal de minister van koloniën op de administrative uitgaven van dat dep. ruim 1 millioen realen bezuinigen. PRVISSEN. BERLIJN, 12 Julij. Men verneemt dat het nieuwe wets-ontwerp op het lager onderwijs in de eerstvolgende zitting van den landdag zal worden ingediend. Men had eerst het plan om het ontwerp, voor het in behandeling komt, openbaar te makenten einde eene beoordeeling uit te lokkenmaar men heeft daar van afgezien. Volgens de IFeser-Zeit. verzekert men in diplomatieke kringen dat de vertrouwelijke gedachtenwisseling tussehen de Duitsche regeringen over de quaestie van het concilie tot eene voorloopige afspraak over de verder te doene stappen heeft geleid. In Zuid-Duitschland laat de oogst zich zeer gunstig aanzienhooi is in- overvloed verkregen en de aardappelen beloven eene goede opbrengst. LENTZ, 12 Julij. De regtbank van gezworenen alhier heeft uitspraak ge daan in de zaak van den bisschop. Hij is schuldig verklaard aan aange wende pogingen tot verstoring der openbare rust en daarop veroordeeld lot gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen. De procureur-geueraal bad eene gevangenisstraf van 6 maanden geëischl. LONDEN, 12 Julij. Bij de voortzetting der beraadslagingen in het hooger huis over de lersche kerkwet is het voorstel tot de derde lezing aangeno men. Graaf Derby en andere leden van het huis zullen tegen de bill protest aanteekenen. PARIJS, 13 Julij. Bij keizerlijk decreet van gisteren is de senaat bijeen geroepen tegen 2 Augustus a. s., en de buitengewone zitting van het wet gevend ligchaam verlengd. De dag der opening van de nieuwe zitting zal later vastgesteld worden. llet Journ. Off. berigt, dat ten gevolge van den te Saint-CIoud gehou den ministerraad, en nadat de keizerlijke boodschap in hel wetgevend lig chaam was voorgelezen, de ministers hun ontslag den keizer hebben aan geboden, en dat deze het beeft aangenomen. De ministers zullen, in afwach ting van de benoeming hunner opvolgers, voortgaan met de afdoening dei- zaken ieder bij zijn departement. STOCKHOLM. 11 Julij. Volgens berigten uit Getleborg is daar een ver schrikkelijke brand uitgebarsten. Alle openbare gebouwende scheepstim merwerven en de magazijnen in het noordelijk gedeelte der stad zijn een prooi der vlammen geworden. Een hevige noordewind dreigde het vuur ook tol de zuidzijde te doen overslaan.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3