den op dit oogenblik den Nederlander eene schoone gelegenheid aan om in eigen vaderland kennis te maken met den trap, tot welken deze nieuwe takken der kunsten reeds zijn opgeklommen in het grootste gedeelte der beschaafde wereld. Onder de inzendingen voor photographic bij de zaken, die groolen indruk maken, behoort eene verzameling van ruim 40 platen van den heer Naya, uit Venetië, welks prachtige gebouwen met schoone waterpartijen o. a. in groot formaat op de keurigste wijze zijn weergege ven; elders geeft eene inzending van den heer Obcrty, uit Constantine, in Algiers, in ruim 50 platen eene voorstelling van landschappen, gebouwen, monumenten, sieraden enz., met beschrijvingen daarbij, en tevens het be wijs dat ook op Afrika's kusten kunsten bloeijen. Uit Petersburg zijn photographische groepen en portretten ingezonden door den heer Bergamasco, welke om hunne zuiverheid en zachtheid van tinten de algemeene aandacht trokken. Alpers, van Ilanover, zond vele plalen in, als: portretten, pho- tographièn van paarden enz.; daaronder komt o. a. voor 1 mappe van Noordsche helden, namelijk photographiën, die zoozeer gelijken op beeld houw- of snijwerk in basreliëf, dat iemand, die eenige dergelijke platen achter glas had zien hangen, zich, toen hij bij de portefeuille met platen kwam, met de toppen der vingers moest overtuigen, dat het pliotographie en niet bas-relief was. Van onderscheidene inzendingen uit Engeland, als: van Baesley, Briggs, Brownish, England, Haes, Hubbard, Lewis, Morgan, en niet te vergeten, die van Robinson Cherril, van Woodburg en mrs. •Tulia Cameron en anderen, trokken velen zeer de aandacht wegens de hel derheid en gelijkmatige lichtverdeeling bij te gelijker tijd donkere gronden en kleur. Onder de inzendingen, die men allerwege hoort roemen, be- kleeden verder eerste rangen die van Reutlinger, te Parijs, Vörkerling, uit Dessau, (landschappen en boomstudien)Schöpff, uit.Weenen (photolithogra- phische land- en topographische kaarten, reproduction naar gravures enz.), Reinecke, uit Hanover, Briickmann en Albert, uit Munchen, Feilner, uit Bremen, Klösz, van Pesth, Verveer, te 'sGravenhageen Mottu, te Amster dam. Maar, waarom nog meer opgenoemd van al die inzenders? Hun ge- lal is zoo groot en er is nog zoo veel van anderen, dat als waarlijk schoon is te noemen, dat eene verdere opsomming vervelend zou worden. Onder de iuzendingen van kleurendruk trok vooral de aandacht het gezondene door het Topografisch Bureau te 's Gravenhageinzendingen van Reineke le Berlijn, van Prang, uit Boston, in Noord-Amerikavan Amand, te Am sterdam, enz.; verder inzendingen van de Akademische Bibliotheek te Gro ningen, van de firma's Schierbeek, Wolters, enz. Het minste is vertegen woordigd de natuurzelfdrukwaarvan men grooter verwachting had ge koesterd. Door den gemeenteraad van Delft is tot eersten geneesheer aan het St. Joris-gasthuis aldaar benoemd de heer dr. A. van der Swalme. Naar men uit het Nieuwe Diep meldt is het berigt omtrent het ver wonden van een man bij het schijfschieten op Vrijdag jl. van allen grond ontbloot. Eergisteren morgen is aan het station van den Rijnspoorweg te Utrecht door een korporaal van het vaste kader van het koloniaal werfdepot, die met verlof naar Rreda op reis was en te Utrecht eenigen tijd moest ver toeven om het vertrek van den trein naar Rotterdam af te wachten, gear resteerd en naar de hoofdwacht overgebragt een soldaat, bestemd voor het Oost-Indisch legereen Pruisdie over zijn koloniale uniform een gestreepte kiel droeg, heimelijk zich had verwijderd en reeds in het bezit was van een billet naar Emmerik. De gearresteerde werd heden onder geleide van een korporaal en twee soldaten naar Harderwijk teruggebragt. --De officier van justitie te Arnhem verzoekt bekend te worden gemaakt met de tegenwoordige bezitters of houders der navolgende effecten: 1 obli gatie Rusland, groot 100, a 4% pCt.anno 1860, S. 428, n°. 39487: 9 dito dito, anno 1862, ieder groot 100, a 5 pCt., n". 1248)4124818 en 123693123696; 15 dito dito, ieder groot 1000, a 5 pCt., anno 1864, n°. 4244142451, 42455, 25648, 12551 en 12552; 2 dito dito, ieder groot ƒ1000, a 5 pCt.anno 1866, n". 30920 en 30921; 3 obligatiën nation, me talliek, ieder groot 1000, a 5 pCt.n». 238740, 242922 en 302018; 4 obligatiën metalliek, anno 1864, ieder groot 1000 a 5 pCt,, 11». 66222, 53879 56547 en 37604; 1 obligatie Spanje, groot ƒ2500, n°. 15267; 1 dito dilo, groot ƒ125, n°. 28808. Door den gemeenteraad van Wageningen zijn de volgende benoemingen voor de aldaar te openen hoogere burgerschool gedaan: tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde, tevens directeur, de heer D. J. Andreae, thans leeraar aan het gymnasium te Zutphen; tot leeraar in de natuur-, schei-plant- en dierkunde de heer J. van Damleeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Helmond; tot leeraar in de wiskunde de heer H. W. F. Riess,'thans hulponderwijzer te St. Oedenrode; tot leeraar in het Fransch, Engelsch en letterkunde dier beide talen en schoonschrijven de heer L. Dek ker, leeraar aan h. burgerschool te Sneek; tot leeraar in het Hollandsch, iloogduitsch en letterkunde dier beide talen de heer II. W. Sandero te Schalsum bij Franeker; tot leeraar in het handteekenen J. Gorssen te Wa geningen, thans leeraar aan de teekenschool van het dep. van het Nut van 't Algemeen aldaar. Met het onderwijs in de gymnastiek is voor een jaar belast de lieer N G. Stumpf, thans onderwijzer in de gymuastiekschool van heizelfde departement. - Naar men uit Meppel meldt heeft de heer mr. Thorbceke, lid der tweede kamer, aldaar vertoefd, ten einde de reeds sedert lang aanhangige {iiaestie betreffende den tolboom, in het Meppeler diep gelegd, persoonlijk te onderzoeken. Te Assen is dezer dagen op een advocaat, den heer mr. M. Oldenhuis Gratama, lijfsdwang toegepast. De Asser. Cour. deelt daaromtrent het vol gende mede: II. Oldenkamp, molenaar te Beilen, heeft een civiel regtsgeding gevoerd met zekeren Kraan, mede te Beilen woonachtig. Door eerstge noemde is in dit geding een stuk overgelegd, hetwelk door den laatste van valschlieid is beticht. Naar aanleiding daarvan is tegen Oldenkamp eene strafvordering ter zake van valschheid in geschrifte aangevangen en is hij in arrest genomen. In dit strafgeding is bedoelde advocaat als getuige door den regter-commissaris gehoord, en heeft hij aan dezen eene quitantie vertoond, door zekeren Frielink ten behoeve van Oldenkamp zullende zijn afgegeven, welk stuk vermoed wordt valsch te zijn. De regter-commissaris gelastte den advocaat dat stuk over te leggen, hetgeen hij echter weigerde, meenende daartoe niet gehouden te zijn. Den advocaat is daarop bij bevel schrift door de regtbank gelast, 0111 het stuk binnen driemaal 24 uren ter griffie der regtbank over te brengen, bij gebreke waarvan hij daartoe bij lijfsdwang zou worden genoodzaakt. Hij heeft hieraan niet voldaan, en heden is de lijfsdwang op hem toegepast. De beweegreden, die den advo caat heeft geleid, om de afgifte van het stuk te weigeren, is, dat hij, als vereerd met het vertrouwen van zijn cliënt, een stuk, door dezen aan hem toevertrouwd, aan geen ander dan aan zijn cliënt meent te mogen afgeven, en dat hij geen algemeene of bijzondere bewaarder is. als bedoeld bij art. 229 van het wetboek van strafvordering, omdat een advocaat het noodwen dig vertrouwen geniet, even als bij de roomsch-katholieken de geestelijken in de biecht, en een geneesheer ook in vele gevallen, en hij ook vermeende volgens art. 489 van het wetboek van burg. regtsvordering eerst over de zaak te moeten worden gehoord. Mr. M. Oldenhuis Gratama heeft daarop den heer officier van justitie, tegen gisteren avond voor den lieer president der arrond. regtbank alhier, in kort geding gedagvaard, met den eiscli, dat ZEA. de nietigheid der in gijzeling- stelling zou uitspreken en de invrijheidstelling van den eischer zon bevelen uitiioofde het bevelschrift der regtbank niet ten uitvoer mogt gelegd wor den, alvorens zulks bij vonnis was gelast, ingevolge art. 589 van het wet boek van burg. regtsv., en op grond dat de eischer in dezen niet was een bijzonder bewaarder van stukken, als bedoeld in art. 292 van het wetb. van strafvordering. In eene gisteren avond te negen uren aangevangen van oiia»>viuv....0. u teregtzitting, die door een aantal advocaten en een groot publiek werd bijgewoond, is deze eisch nader door den advocaat mr. J. L. Iloman toege- ligt en door den substituut-officier van justitie Jlir. m'. de Savornin Lohman bestreden. Heden middag te 12 uur heeft de heer president uitspraak gedaan en den eischer in zijn eisch ongegrond verklaard, op grond, dat art. 589, wetb. van burg. regtsv.alleen ziet op lijfsdwang in een burg. gedingen niet op lijfsdwang in strafzaken of strafgedingen van toepassing is, en bij art. 292. wetb. van strafv.ieder houder van een stuk en dus ook een advocaat, die een stuk van zijn client in handen heeft, bedoeld wordt. Na de uitspraak van den heer president is, namens den heer mr. M. Oldenhuis Gratama liet bewuste sti* ter griffie van de arrond.-regtbank overgebragt, en is die heer daarop uit de gijzeling ontslagen. Te Lobith heeft Maandag nacht een hevige brand plaats gehad. Niet minder dan vijf huizen en eene belendende schuur zijn eene prooi der vlam men geworden. Omstreeks middernacht werd de brand het eerst opge merkt die dan ook ten gevolge der droogte en aangewakkerd door eenen noordoostenwind derwijze toenam, dat het te verwonderen is dat daarbij geen menschen zijn omgekomen. Bij liet instorten van een muur zijn vier personen zwaar gewond. I Ook nabij Bergen op Zoom had Zondag morgen een hevige brand plaats Eene schuur met het daarin aanwezige hooi, de gereedschappen, de voer tuigen, een paard en een varken en een groote voorraad brandhout, zijn een prooi der vlammen geworden. 's GRAVENHAGE13 Julij. Door Z. M. zijn benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de hli. J. M. llennequin, lid der prov. staten van Zeeland; Ch. Breydel de Broek, lid van den prov. raad van West-Vlaanderen te Brugge; D. Bles kunstschilder te 'silage, en M. Bourgarel, te Djeddah. Z. M. heeft vergunning verleend aan den soldaat A. Marxvan het 5dc reg. infanterie, tot het dragen van het kruis fidei et virtmihem dooi den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeente Monster is 'benoemd de heer G. van Luik, secretaris dier gemeente. Tot directeur van een der rijkstclegraaf-kantoren is benoemd de teleirranhist 3"' kl. D. van de Graft. 0 1 Z. M. de koning wordt Donderdag van het Loo alhier verwacht, om gedurende eenige dagen alhier te verblijven. Aanstaanden Zaturdag zullen 1111. KK. IIH. prins en prinses Frederik en prinses Maria zich voor eenigen tijd naar het buitenland begeven. De prins zal het huwelijk van I1D. kleindochter te Stockholm bijwonen, en daarbij door 11. K. H. prinses Maria worden vergezeld. Tc Muskau zal de Vorste lijke familie zich weder vereenigen. I11 de zitting van de eerste kamer van- heden zijir een viertal koloniale aanvullingswetten van bcgrooling zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Bij het wets-ontwerp betreffende buitengewone uitgaven ten behoeve van de Kust van Guinea, heeft de minister van koloniën ver klaard dat sedert de gedane mededeelingcn in de andere kamer geene nadere tijdingen bij de regering zijn ontvangen; welke maatregelen door de regering zijn of zullen worden aangewend om in de gerezen moeijelijkheden le voorziente dien aanzien achtte de minister het in het belang der zaak zoo min mogelijk in bijzonderheden te treden. De kamer had gezien dat de Ad miraal Koopman bestemd is om naar de Kust van Guinea te worden gezonden. De heer Cremers gaf te kennen dat, wanneer de moeijelijkheden vereffend zullen zijndoor de regering wel mogt worden overwogen welk belang die be zitting voor den staat en voor den Nederlandschen handel en industrie kan geacht worden op le leveren. De heer Messchert van Vollenhoven drukte zijn leedwezen uit dat de regering niet met meer klem, voorzigtigheid en voortva rendheid had gehandeld. De minister verdedigde de handelwijze der regering in

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2