MVhsciii; COURANT. 1869. N°. 90. WOENSDAG 14 JULIJ. STADS-BERIGTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50y met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het, verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prrjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag 15 Juli) 1869, 's namiddags te twee uur. Onderwerpen: 1». Benoeming van eene Regentesse voor het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. 2°. Benoeming van drie leden, buiten den Gemeenteraad, in het Bestuur over het Werkhuis. 3°. Benoeming van eene hoofdonderwijzeres aan de openbare bewaarschool in de Baaihal. 4°. Voordragt omtrent den afstand der tienden onder Leyderdorp, over den jare 1869. 5°. Voordragt tot overname van eene verzameling van geschreven stukken enz. uit den boedel van wijlen den heer S. van der Paauw. 6°. Voordragt tot verkoop van boomen buiten de voormalige Rijusburgerpoort. 7°. Rekening, dienst 1868, van a. liet Gereformeerd Minnehuis; b. het Werkhuis. LEYDEN, 13 Julij. Wij kunnen berigten dat het Rijks Museum van Oudheden alhier voortaan ook des Zondags van 12—4, even als dit tot nog toe het geval is geweest, des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags van 114, ter algemeene vrije bezigtiging wordt opengesteld; zoodat ook op die uren het geven van zoo genaamde drinkgelden aan den custos of andere bedienden niet geoorloofd is. Alleen wanneer de custos de bezoekers op hun bepaald verlangen bege leidt en aanwijzing doet, zal hij eene geldelijke belooning kunnen aanne men, evenwel niet mogen vorderen. Het is te wenschen dat vooral onze werkende stand deze nieuwe gelegen heid met ijver zal aangrijpen, om zich op den Zondag op eene nuttige wijze bezig te houden. Bij kon. besluit van 10 Julij jl. zijn benoemd tot leden der jury voor de internationale tentoonsteUing van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksmante Amsterdam te houdenals eere-voor- zitter de heer mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Amsterdam; als lid en voorzitter de lieer mr. D. J. baron Mackay, voorzitter der verecniging lot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid te 's Gravenhage; als leden de hh d'Andrimont te Luik, G. Berger te Parijs, van Camp te Ant werpen, Carcenae te Parijs, J. Clerfeyt te Brussel, C. N. David te Kopenha gen, A. Deiglmayer te Weenen, L. Donnat te Parijs, A. H. Eigeman te Leyden, Gilka te Berlijn, A. Givard te Parijs, L. J. Grön te Kopenhagen, D. Grothe te Delft, H. Grothe te Berlijn, dr. J. W. Gunning te Amsterdam (tevens lst0 secretaris), M. L. Hermans te 's GravenhageB. Jensen te Kopen hagen, E. Johnson te Londen, J. J. Kreenen te Zwolle, J. P. Kruseman Aretz te Amsterdam, F. ridder von Liebig te Reichenberg (Bohemen), J. Martelet te Parijs, Mondron te Lodelinsart (België), dr. J. Th. Mouton te 'sGravenhageP. N. Muller te Amsterdam, P. le Neve Foster te Londen, dr. A. van Oven te Dordrecht (tevens 2Je secretaris), Poncelet te Brussel, H. Pratt te Londen, Raeymackers te Antwerpen, Renier te Brussel, C. V. lli- mestadt te Kopenhagen, d>. W. Rive te Amsterdam, Ch. Robert te Parijs, dr. Rosenthal te Berlijn, G. Sanders te Londen, V. L. Simmonds te Londen, J. Stakrosch te Briinn (Moravië)Stobwasser te Berlijn, P. Tétar van Elven te Delft, N. Tetterode te Amsterdam, honorable T. Ilovell Thurlow te 'sGra venhage, H. W. Veth te Dordrecht, dr. H. Vogelsang te Delft, J. van den Wall Bake te Utrecht, baron de Watteville te Parijs, F. ridder von Wert- hcim te Weenen, Wolff te Berlijn; als plaatsvervangende leden de hh.: J. Braet van Ueberfeldt te Amsterdam, J. J. Buddingh te Arnhem, A. Cha- pon te Parijs, E. Cheysson te Parijs, dr. S. Sr. Coronel te Leeuwarden, Corr van der Maeren te Brussel, Daubresse te la Louvière (België), A. Du- maresq te Parijs, Duvelleroy te Parijs, Gillon tc Brussel, W. T. Grasveld te Utrecht, G. Halphen te Parijs, 0. van Kerekhove te Antwerpen, Kind te Brussel, A. Michiels te Antwerpen, Moullot te Parijs, Oflermann te Brussel, A. Schilte le IJsselstein, P. Smit van Gelder te Amsterdam, A. P. van Stolk te Rotterdam en Teston te Parijs. "Op tafel, ter vergadering van de maatschappij der Ncdcrlandsche let terkunde, ging van hand tot hand een zeldzame kwartijn rond, de in 1840 door de Abbotsford's club in Engeland uitgegeven roman de Fregus, eenige uitgave van het eenig handschrift van de bibliotheek te Parijs. Dezen be geerde de maatschappij sints lang, maar altijd te vergeefs, want het boek is niet in den handel en slechts voor de leden van den club gedrukt. Alle pogingen, zelfs langs diplomatieken weg, waren mislukt, tot dat een han delaar te Harlingen, de heer Wijger Harmens, dit vernam. Deze wendde zich tot eene zijner handels-relatiën in Engeland, en ziet toevallig was deze secretaris van dien club. Maar, liet deze zijn Ilarlinger vriend weten, geen mogelijkheid om het boek. met magt van geld zelfs, te krijgen; er is maar één middel, dat ik u mijn eigen exemplaar schenke. De heer Harmens neemt dit gaarne aan. Telegram uit Engeland: Het boek is verzonden. Te legram uit Harlingen naar een Leydschen bekende van den heer Ilarmens: het boek zal komen en ik zal het aan de Leydsche maatschappij schenken. Telegram een paar dagen daarna terug uit Leyden: best, maar ik ontving niets. Telegram uit Harlingen naar den Engelschman, dat het boek niet kwam. Telegram van den Engelschman: het is toch verzonden, per die en die gelegenheid. Angst en onzekerheid; nasporing bij de expeditie-kantoren. Uitkomst, het boek was op eene verkeerde stoomboot, naar eene verkeerde plaats. Nasporing; het boek komt eindelijk in Harlingen en de heer Har mens schenkt het aan de maatschappij, die dankbaar hem het lidmaatschap aanbiedt. Ziedaar de fata van dit libellum, de zonderlinge avonturen, die de in het boek beschreven togten van Ferguut om het bezit van zijne schoonc Galiene op zijde streven." (iV. Speet.) Door den minister van financiën is aan de onder zijn dep. ressorte rende ambtenaren eene circulaire gerigt over de uitvoering der wet op de maten, gewigten en weegwerktuigen. Ofschoon, zoo luidt de circulaire, volgens die wet het gebruik der in art. 3 genoemde Nederduitsche namen geoorloofd blijft, is dit alleen als maatregel van overgang toegestaan. Het tijdvak van 10 jaren binnen hetwelk dc wet volgens art. 44 moet worden herzien, is gesteld tot geleidelijke, doch uitsluitende invoering van de sys tematische namen (kilogram, meter, liter, hectare, enz.) Die invoering kan bevorderd worden, door in alle brieven, documenten en andere stukken, tot dc dienst betrekkelijk, de systematische namen te gebruiken. De amb tenaren worden mitsdien uitgenoodigd voortaan in de stukken, hunne administratie betreffende, te schrijven: kilogram in plaats van pond, meter in plaats van el, hectoliter in plaats van mud of vat, are in plaats van roede, enz. Ofschoon de wet eerst met 1 Januarij 1870 in werking komt, zal het den minister aangenaam zijn, dat deze schrijfwijs reeds van nu af gevolgd wordt. In kennisgeving aan het publiek of aan belanghebbenden, in voorwaarden, catalogussen en billetten van verkoop of verpachting; in overeenkomsten, en in het algemeen in alle stukken, niet uitsluitend gerigt aan rijksambtenaren, de documenten der in- en uitgaande regten en accijnsen uitgezonderd, moet echter, tot meerdere duidelijkheid, achter den systematischen de Nederd. naam gevoegd worden, op deze wijs: 100 kilogram (pond), 200 hectare (bunder), 1.9 meter (el), enz. In formulieren, waarin de woorden bunder, roede, el, pond, vat, enz., gedrukt voorko men, moeten voorts, zoolang de voorraad strekt, alleen de Nederd. namen gebruikt worden. Men verneemt, dat bij den schietwedstrijd van den weerbaarheidsbond, van 16 tot 21 Aug. e. k. nabij Utrecht te houden, nagenoeg 1200 schutters zullen aanwezig zijn, zijnde 1000 van de verschillende burgerverecnigingen en 200 militairen van het leger. Ten behoeve van de kamperende schutters zijn bij het rijk aangevraagd 2 generaalstenten15 hoofdofficiers- en 24 officierstenten, terwijl voor de mindere schutters ruim 200 tenten verzocht zijn. De restauratie-tent zal 250 personen aan tafel kunnen bergen, naar men verneemt tegen betaling van ƒ1.50 per couvert voor het middagmaal, terwijl voor de mindergegoeden eveneens eene tent wordt opgerigt, waar men voor slecht 50 cents zich van een middagmaal zal kunnen voorzien. Volgens berigt van het Ned. gezantschap te Parijs, is de opening van het kanaal van Suez bepaald op 17 November a. s., en zullen de schepen, die zich derwaarts begeven, vóór den 16d™ dier maand te Port Said moeten zijn aangekomen. Geen regt van doortogt zal te dier gelegenheid geheven worden. Omtrent de tentoonstelling van photographie enz., thans te Groningen geopend, deelt de H. C. o. a. het volgende mede: Het aantal inzendingen is groot. Zij zijn afkomstig uit vele en ver uiteengelegen oorden in Europa, ja, sommige van buiten ons wereldecl. Vijf ruime, goed verlichte zalen van het akademiegebouw, welwiUend lot dit doel beschikbaar gesteld, bie-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1