Te Nieuwe Diep had Vrijdag 11. op nieuw een ongeluk plaats met het schijfschieten. Men was bezig met oefeningen met geschut in sloepenter wijl op eenigen afstand een man bezig was met het opzoeken van verscho ten projectielen. Hetzij men geen seinvlaggen had uitgezet, of dat men den man niet had gezien, de ongelukkige kreeg een kogel in het been; hij is terstond naar het hospitaal vervoerd. Eergisteren morgen is een spoorwegarbeider, Rietveld genaamd, die op den weg onder Vechten werkzaam was en voor een zandtrein week, door een onmiddellijk daarop volgenden sneltrein overredenhij was ter stond dood. Omtrent de tentoonstelling voor photographie enz. te Groningen ver neemt men, dat de jury gouden medailles heeft toegekend aan de hh. J. Al- hert te Munchen, Charles Bergamas C". te Petersburg, Friedrich Briick- man te Munchen en Naya te Venetie; verder 21 zilveren o. a. aan de heeren Dinger te Haarlem, van de Wijer te Groningen; 19 bronzen o. a. aan de lib. Ephraïm te Arnhem, Oversluis te Delft, van Kolkow te Groningen, Amand te Amsterdam, Emmerik en Dinger te Haarlem. Woensdag 11. had op de rivier tegenover Woudrichem een treurig ge val plaats. Terwijl een passagier op de schrocfbootvarende tusschen Nijmegen en 'sllage, te digt op den kant der boot gezeten was. overviel bem de slaap, met het ongelukkig gevolg, dat hij achterover viel en verdronk. Te Breda is Donderdag 11. een milicien in de gracht buiten de Ginne- kcnpoort bij het baden verdronken. Het baden buiten de daartoe bestemde plaatsen was ook daar ten strengste verboden. Te Vlissingen is in de vorige week een Engelschman, die met zijne familie in het hotel Wellington aldaar gelogeerd was, op verzoek van een zijner landgenoolen, bijgestaan door den vice-consul aldaar, onder toezigt der polieie gesteld. Volgens gerucht zou hij zich schuldig gemaakt hebben aan frauduleus bankroet en bij onderzoek is hij in het bezit gevonden van eene zeer aanzienlijke som, waarvan een groot gedeelte, in bankpapier, onder de kleederen van een der dames verborgen was. 's GRAVENHAGE12 Julij. De officier van gezondheid 2de kl. A. M. Grondhout is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Door den minister van financiën zijn, na afgelegd vergelijkend exa men benoemd tot adspirant-landmeter lqj het kadaster de hh. II. G. A. Mongers te Arnhem, J. II. M. van Berckel te Delft, T. F. Ter Beek te Arn hem, A. J. van Baarle te Breda, R. Nicolaï te Eindhoven, P. Vierkant te Sneek, J. J. van Dullemen te 'sGravenhage, A. Veeuhuysen te Alkmaar, II. J. F. Bingen te Roermond, J. H. Kuypers te 'sHertogenboschC. .1. D. van Eek te 'sGravenhage, .1. U. Polman te Hoorn, R. A. M. Vermeulen te Breda, II. van der Schalk te Alkmaar, C. G. van Hattum te Tiel, D. A. j Berkhout te Zutphen en J. J. Kuipers te Almelo. De ministers van koloniënvan oorlog en van financiën zullen in deze week geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn, na kortere of lan gere beraadslaging bij sommigede volgende wetsontwerpen aangenomen Naturalisatie van W. van Braam en zes anderen; Wijziging en aanvulling der wet houdende bepalingen voor landverhuizers; Regeling der grensschei ding tusschen de gemeenten Weesp en Weespercarspel; Afschaffing van het verleenen van uitsluitende regten op uitvindingen enz.; Onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Dordrecht naar Rotterdam, met 30 tegen 2 stemmende heeren Cost Jordens en Taets van Ainerongen. Voorts nog een vijftal wets-ontwerpen van minder belang. Morgen ten 1 ure voortzetting der werkzaamheden. Men verneemt, dat de natuuronderzoeker Francois P. L. Pollen, te Scheveningen, onlangs is benoemd tot lid van het Rataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam; alsmede tot lid van het kon. instituut van taal- land- en volkenkunde van Ned. Indië en van het Indisch genootschap, beiden te 'sGravenhage. Naar men verneemt is Jacob de Vletter tegen bet arrest van het prov. geregtshof in Zuidholland, Zaturdag gewezen, in cassatie gekomen. Het terras van het badhuis te Scheveningen was nimmer zoo bezet als gisteren. Men schat dat er meer dan 3000 menschen vereenigd waren. Als een bewijs van brutalen diefstal door een aankomenden deugniet diene het volgende: Gisteren avond omstreeks half tien ure wandelde eene familie met twee jonge heeren van Scheveningen naar den Haag langs het gewone wandelpad en de villa's regts van den weg. Nog kort bij het dorp. op de hoogte van de r. k. kerk en terwijl de heer van het gezelschap een sigaar opstak, zoodat mevrouw en de jonge heeren een weinig vooruit gin gen, kwam een Scheveningsche guit, sloeg een der jongens op het hoofd en stal hem onmiddellijk daarop zijn hoed, waarmede hij ijlings verdween. Blï ITKN L I)S<;n K BKBIGTKiN EVGELAIV D. LONDEN, 11 Julij. In het lagerhuis heeft een der leden getracht de Alabama-quaestie weder ter tafel te brengen, door voor te stellen die zaak aan eene enquête te onderwerpen. De heer Gladstone heeft den voorsteller echter weten over te halen die zaak voorloopig te laten rusten, ten einde de opgewondenheid der gemoederen in de Vereenigde Staten te doen bedaren. Bij den grooten scherpschutterswedstrijd te Wimbledon is de eerste prijs, door den prins van Wallis uitgeloofd, ter waarde van 100 behaald door den heer Peake, uit Manchester, die zich reeds vroeger als een goed schutter had doen kennen. Die heer heeft echter later het ongeluk gehad, toen hij in zijne tent bezig was met het beproeven van een nieuw model van geweren, op een daarvan, bij vergissing, in plaats van een losse, een scherpe patroon te laden, welker kogel, zonder iemand te treffen, door tien tenten en vervolgens door een houten beschot gedrongen is. De heer Peake begaf zich naar de hoofd-commissie met de regeling van den wed strijd belast, en deed mededceling van het gebeurde. Overeenkomstig de vastgestelde bepalingen is hijmet verbeurte van zijne inleggeldcnvan alle verdere mededinging uitgesloten. Er is eene statistiek van de spoorweg-ongelukken hier te lande open baar gemaakt, die niet ongunstig getuigt voor dit middel van vervoer. In het vereenigde koningrijk zijn in het jaar 18GB 288.000.000 passagiers ver voerd. Met inbegrip van het verschrikkelijke ongeluk te Abergile, waarbij door de petroleum-ontploffing 31 passagiers het leven verloren hebben, heb ben spoorweg-ongelukken aan 62 personen het leven gekost. Op de 14.000 mijlen, welke het Britsche spoorwegnet nu lang is, was de verhouding van hendie het leven verlorendus 1 op de 4.600.000. De verhouding van hen die gewond werden, is natuurlijk minder gunstig, zijnde 1 op 550.000. want 525 personen werden op de eene of andere wijze gekwetst. Vier vijfden dezer ongelukken werden veroorzaakt, door dat twee treinen tegen elkander aanbotsten, en dit is altjjd te wijten aan de nalatenschap der ge ëmployeerden. Bij het erkennen van de onafhankelijkheid der Zuid-Afrikaansche repu bliek in 1852, werd in de betrekkelijke overeenkomst bepaald dat de En- gelsche overheden den doorvoer en uitvoer van wapenen en ammunitie naar die republiek altijd vrijlatenmaar den doorvoer en uitvoer van wapenen en ammunutie bestemd voor de Kaffers, verbieden en beletten zouden; het doel was, voor de Hollandsche boeren, die zich in het afgelegen binnenland van Zuid-Afrika vestigden, den strijd tegen de overmagt der hen omringende wilden minder hagchelijk te maken. In eene dezer dagen gehouden zitting van het lagerhuis is van wege de regering medegedeeld dat de gemelde ver dragsbepaling door de britsche overheden opgezegd en ingetrokken was. op grond dat de Zuid-Afrikaansche requbliek, in strijd met eene-andere bepa ling van het verdrageu trots alle vertoogen en waarschuwingenvoortging het bestaan van slavernij in haar grondgebied te gedoogen. De regering be loofde aan het lagerhuis de briefwisseling betrekkelijk de slavernij in de Zuid-Afrikaansche republiek te zullen voorleggendaaruit zou blijken dat de boeren gewapende expeditiën in het land der Kaffers ondernamen, er kin deren roofden en ze vervolgens, onder den naam van leerjongens, tol ge dwongen veldarbeid bezigden. F It A Ni K R IJ K. PARIJS, 11 Julij. Talrijk zijn de in omloop gebragte geruchten omtrent de inzigten des keizers ten opzigte van Frankrijks binnenlandsclie staatkunde. Een der be langrijkste gcrucHten is dat de ministers hun ontslag zouden hebben aange boden en dat de keizer dal ontslag had aangenomen; ook van eene wijzi ging der constitutie werd gesproken. De Constitutionnel noemt die geruchten voorbarig. Volgens dat blad zouden echter de raadslieden der kroon be raadslagen over de vraag, of de regering reeds dadelijk op de bekende interpellatie zal antwoorden door mededéeling van hare voornemens en van haar programma. Hel aantal onderteekeningen op de interpellatie van het linkercenlriun neemt steeds toe. Het bedraagt nu 125. De heer Nogens St. Laurent heeft bij telegram zijne adhaesie gezonden. De Brusselsche Echo du Pari. zegt dat het proces-verbaal tot sluiting der beraadslagingen van de gemengde commissie gisteren alhier is ondertee kend. Het blad zegt verder, dat het doel, dat men wilde bereiken, was de middelen te zoeken om de ontwikkeling der handelsbetrekkingen tus schen België, Holland en Frankrijk te vergemakkelijken. Wij gelooven, voegt hel er bij, dat de middelen, die men daartoe gevonden heeft, geschikt zijn om aan de betrokken landen wederkeerige voordeelen te verzekeren. Naar men verneemt heeft de regering, op de vertoogen van den Spaanschen gezant, de Isabellistische hoofden, die zich te Bayonne, Biarritz en op andere punten aan de Spaansche grenzen ophouden, doen weten, dat zij zich van daar moeten verwijderen, Onder hen bevindt zich ook Gonzales Bravo, de laatste minister van Isabella. Veel opzien verwekt een alhier verschenen vlugschrift, getiteld: «De waarheid aangaande den Poolsclien opstand in 1863." Daarin worden ver rassende bijzonderheden medegedeeld betreffende het beheer der gelden, tot ondersteuning van den opstand uitgereikt. Onder de aanvoerders van den opstand zijn er velen geweest, die in het verduisteren der hun toever trouwde gelden bijna het onmogelijke hebben verrigt. Door de Poolsche emigranten was te Parijs, bij het uitbarsten van den opstand, eene soort van rekenkamer ingesteld; bij haar moest rekening en verantwoording worden afgelegd der gebruikte sommen. Men meende dat dit onderzoek geleidelijk en gemakkelijk zou kunnen geschieden, maar reeds zijn vijf jaren voorbijgegaan, sedert dat ligchaam zijn arbeid begon, en nog is die niet ten einde gebragt. In de kas der opstandelingen is gevloeid 78.750.000 frs; deze zijn ten behoeve van den opstand uitgegeven, terwijl de reken- pligtigen slechts het gebruik van 21.144.920 frs. hebben verantwoord; er blijft derhalve nog te vereffenen 57.505.080 frs, w aarvan men niet weet hoe zij zijn besteed. Na het gevecht bij Miehow verliet de dictator Langiewicz het tooneel van den opstand en hij redde tevens de krijgskas, naar men be weert ten zijnen bate. Behalve deze onjuistheid in het geldelijk beheer hebben, naar men beweert, de hoofden van den Poolsclien opstand in 1863 nog iets op hun geweten. Er heeft gedurende dien opstand eene soort veemgerigt bestaan; velen werden in het geheim veroordeeld en ter dood gebragt wegens misdadendie zij nooit hadden bedreven. Het aantal per sonen, omgebragt op last van de geheime regtbank, is niet minder dan 1371. In eene vereenigde vergadering van de vijf akademiën is de prijs van 20000 fr. toegewezen aan den heer Ilenri Martinvoor zijne liiétoire de France. Dezer dagen zijn te Toulon 28 jonge Cochinchinezen aangekomen, die

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2