LEIDSCHK COURANT. N°. 89. DINGSDAG 13 JULIJ STA DS-BER1GTEN. KINNENLANI>SCHE BEIIGïliN 18(i0. Dc Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. i 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35. franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten dc expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgercgtigden, dat ingevolge art. 8 der Wet van 29 Jnnij 1851 Staatsblad n". 85), de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag dooi den heer Dr. U. W. II. VAN KAATHOVEN, die in 1871 moest aftreden, zal geschieden op Dingsdag den 20-Un Julij aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BllANDELER. Burgemeester. Leydex. 12 Julij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. l)e BURGEMEESTER, lloold van het Gemeentebestuur van Leydcn. doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 29"tn der vorige maand, invorderbaar verklaarde kohieren, als: een van het Palentregt derde gedeelte, houdende aanslagen voor Wijk IV en een voor de belasting op het Personeel n°. 4, houdende aanslagen voor Wijk V, beiden over het dienstjaar 1869 en 1870. terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leydex. 12 Julij 1869. v. n. BRANDELER. LEYDEN. 12 Julij. Heden ten half vier ure had er eene zitting van den gemeenteraad plaats. De voorzitter verklaarde deze vergadering belegd te hebben, uitslui tend met het doel de leden kennis te geven, dat ingekomen was eene mis sive van den heer d'. G. W. 11. van Kaathoven. waarbij deze zijn ontslag neemt als lid van den raad. Hij had maatregelen genomen dat dc verkie zing ter vervulling dier vacature gelijktijdig zou kunnen plaats hebben met die van 20 Julij. Voorts deelde hij mede dat heden nog was ingekomen eene missive van den heer S. A. Meerburg, waarbij deze mede zijn ontslag neemt als lid van den raad. Dingsdag 20 Julij aanst. zal de verkiezing plaats hebben van negen leden van den gemeenteraad, ter vervulling der openvallende plaatsen dooi de periodieke aftreding van de lib. mr. J. van Outeren, mr. 11. P. J. Tol lens. B. W. Wttewaall, prof. J. E. Goudsmit, J. van Heukclom Jr., prof. A. Rutgers, dr. W. C. van den Brandeler. P. L. Tichler en mr. K. J. F. C. Kneppclhout van Sterkenbnrg. Gelijktijdig zal de verkiezing plaats hebben van een lid van den gemeenteraad ten gevolge van het door den heer d'. C. W. 11. van Kaathoven als zoodanig genomen ontslag. Voor de negen aftredende leden moet liet witte en voor de laatst bedoelde vacature het blaauwe stembillet worden ingevuld, Aan de remonstranlsch-gereforuieerde gemeente alhier werd gisteren morgen bekend gemaakt dat de heer 11. C. Rogge alhier het beroep tot predikant bij die gemeente had aangenomen. Door de plaatselijke commissie alhier van de te Amsterdam te houden tentoonstelling van voorw erpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman daartoe verzocht, vestigen wij gaarne hier nogmaals dc aan dacht op de prijsvragen in ons nommer van Donderdag 8 Julij 11. medege deeld. welke prijsvragen zijn uitgeschreven door de firma de ijzergieterij de Prins van Oranje, te 'sHage, en door de Vereeniging tot onderzoek naar de middelen tot verbetering van den gezondheidstoestand van 's Gravenhage aldaar, en beide in naauw verband, staan met de belangen van den werk man waarvan de bevordering het doel der tentoonstelling is. Door het hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland is ter kennis van alle inzenders voor de tentoonstelling gebragt, dat zij die aan het diner op 15 Julij. ten 6 ure, in het Park te Amsterdamtegen 15 pet' couvert met inbegrip van den wijn. wenschen deel te nemen, zich voor Dingsdag 13 Julij moeten aanmel den bij den heer Ch. Boissevain. Heerengracht te Amsterdam. De internationale tentoonstelling te Amsterdam zal Donderdag aanst.ten 12 ure, namens 'L. M. den koning door Z. K. H. prins Hendrik worden ge opend. Prins Hendrik zal aan het diner in het Park deelnemen. Men meldt ons uit Zoetermecr dat er Zaturdag middag in den Palen- steynschen polder onder Zegwaart, op de landerijen van den Heer S. van Graauwenhaan. door vier arbeiders, die aldaar werkzaam waren, een das is ontdekt geworden, welken zij na veel moeite hebben bemagtigd en dood geslagen. Er wordt gedacht dat dit dier verdwaald is geweest en uit Gel derland is gekomen. In de vorige week was hij in den Stompwijkschen polder onder die gemeente gezien. Bij kon. besluit van 24 Junij jl. is bepaald dat de tijd van eerste oefe ning voor de miliciens, ingelijfd bij de drie regimenten vesting-artillerie, van zes maanden verlengd wordt tot op acht maanden. Bij kon. besluit van 26 Junij jl. is vastgesteld het formulier van den eed (bedoeld in art. 4 der wet van 10 April 1869, houdende bepalingen betrekkelijk het begraven van lijken), door den geneeskundige, door burg. en weth., voor de doodschouw aangewezen, af te leggen. Dc minister van oorlog heeft voorloopig ter algemeene kennis gebragt, dat even als ten dezen jare ook in het jaar 1870 een examen te Breda zal plaats hebben tot admissie van jongelieden als kadet op de militaire aka- demie voor de verschillende wapens der landmagt hier te lande en bij het leger in de overzeesche bezittingenwelk examen zal worden afgenomen volgens het in Febr. jl. bekend gemaakt programma. De heer E. Barger, theol. candidaat te Utrecht, heeft zich bekend ge maakt als de schrijver cener verhandeling op de prijsvraag, uitgeschreven door de theologische faculteit te Groningen, die ook aan deze verhandeling eene eervolle vermelding heeft toegekend. De Vereeniging tot bevordering van dc belangen des boekhandels heeft een adres aan den minister van financiën gerigt, waarin zij verzoekt dat den ambtenaren der post-administratie verboden wordt zich te belasten met den handel en den verkoop van boeken, tijdschriften en dagbladen. Zjj grondt dit verzoek op de moejjelijkheid voor den boekhandelaar, om te con curreren met staatsambtenaren, die over zoo vele hulpmiddelen kunnen be schikken en die ook voor zijn bedrijf onzijdige personen behooren te zijn. Het zesde algemeen evang. nationaal zendingfeest zal plaats hebben op Woensdag 4 Augustus, op Middachlen. De jaarvergadering van het Ned. zendeling-genootschap zal aanvangen Dingsdag 20 Julij, in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Rot terdam, voorzitter de heer W. T. van Grietlmysen. In de algemeene ver gadering, op Woensdag 21 Julij, des avonds 6 ure, in de Groote kerk aldaar te houden, zal als redenaar optreden de heer J. P. Hasebrock van Amster dam, waarna door den voorzitter een woord van afscheid zal worden gesproken tot de hh. J. W. Roskes. J. Kreemer en M. Brouwer, die kort na de jaarvergadering hunne bestemming naar Indië hopen te volgen. Bij de Ned. herv. gemeente te Leimniden is tot predikant beroepen d4. Kromsigt, pred. te Wijk bij Heusden; bij die te Ilellevoetsluis d\ Jansen Schoonhoven, pred. te Moerdijk; bij die te Oost- en Wcst-Grafdijk d'. van Setter, pred. te Purmerland; bij die te Leilens d\ Goudschaal, pred. teWir- dum; door die te Ophemert is toezegging van beroep gedaan aan den can- daat M. Sjoers. Eervol emeritaat is op hun verzoek verleend aan d'. G. R. Wieringa. pred. te Ilolwerd, en aan d5. J. A. Anspach, pred. te Deventer, eervol ont slag, op zijn verzoek, aan d4. J. Verschuif, pred. te Vierlingsbeek Door den heer M. Vuyk Udes, dezer dagen te Purmercnde overleden, is gelegateerd aan de diaconie aldaar ƒ1000, aan het weeshuis der her vormden aldaar 1000 en aan het kerkefonds dier gemeente ntede ƒ1000. -Door burg. en weth. van Delft is het bij den gemeenteraad aldaar in gediende plan tot demping van het Oude Delft ingetrokken. Morgen zal voor het prov. geregtshof in Noordholland, ter zake van moedwillige brandstichting met gevaar voor menschenlevensteregtstaan Jan Ton, oud 33 jaren, warmoezier, geboren en wonende te Alkmaar. De beschuldigde zou namelijk, in den nacht van 31 Jan. op 1 Febr. 1869, in het door hem en zijne zuster bewoonde gedeelte van een huis bij Alkmaar, op twee verschillende plaatsen opzettelijk vuur hebben aangebragt bij aldaar liggende ligt brandbare stoffenwaardoor dan ook brand is ontstaaii. De be woners van het achterste gedeelte van het huis hebben hun leven alleen behouden door overhaaste vlugt. De beschuldigde Ontkent dc hem te laste gelegde feiten. Te Alkmaar heeft het baden een menschen leven gekost. Een op passend 20-jarig jongman, met een zijner vrienden in het kanaal bij de spoorwegbrug zwemmende, werd plotseling door eene ongesteldheid over vallen. Hij was nog in staat hulp te roepen, doch niet spoedig genoeg kon daaraan gevolg gegeven worden. De ongelukkige zonk naar de diepte en werd als lijk opgehaald.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1