PER TELEGRAAF. zaken, welke van dadelijk gewigl cn die, welke voor uitstel vatbaar zijn, tnsschen aangelegenhedendie spoed vereischen en die, welke niet zoo drin gend zijn. Redeneert, ieder in zijne hoedanigheid en bijzondere bekwaam heid met nadenken en grondigheid. Wanneer de uitkomsten uwer beraad slagingen ons medegedeeld worden zal het onze pligt zijn ze te bekrachtigen. FRAKSR 5.1 It. PARIJS, 8 Jnlij liet wetgevend ligchaam zet liet onderzoek der geloofsbrieven van de leden dagelijks voort. Re vroeger medegedeelde interpellatie van de derde partij of van het linker-centrum van liet wetgevend ligchaam is reeds door 110 leden getee- kenden men kan berekenen dal bij de stemming nog 40 leden daaraan luinne adliaesie zullen schenken. Er zijn dus nu reeds, zegt de Constitu- tionncl, 150 leden van het wetgevend ligchaam die grondwetswijzigingen verlangen en het regt voor de kamer vragen om zelve de regelen en inrig- tingen voor hare werkzaamheid en hare gedachtenwisseling met de regering te maken. Dit is dus bet verlangen van de meerderheid der kamer, gelijk van het kiezersligchaam. De Fransche natie is gelijk aan eenen zoon, die, meerderjarig gewordenw enscht met het hoofd des gezins zamen te werken. Wij hopen dat de keizer aan dien wensch zal voldoen, liet Journ. des fléb. zegt: Zoo groot is de kracht der waarheid; voor haar zwichten thans al de bindernissenhaar met zoo veel overleg en zoo stelselmatig in den weg gelegd, en zidks zonder dat er nog discussie of strijd is gevoerd! Op den 5din dezer hebben de vrijmetselaars van het Groot-Oosten hunne jaarlijksche bijeenkomst gehouden. Zij werd bijgewoond door ongeveer 30Ü vrijmetselaars, die uit geheel Frankrijk waren opgekomen. De grootmeester der orde. generaal Mellinet, fungeerde als voorzitter. Er zijn valsche certificaten van storting van de laatste leening der stad Parijs ontdekt. Eenige personenvan deze vervalsching beschuldigdzijn aangehouden. Men verzekert dat verscheidene ambtenaren bij de comptabi liteit in deze zaak betrokken zijn. De comptabiliteit heeft nu, tot voorko ming van verdere vervalschingende loevlugt genomen lot een ander stem pel op de certificaten. De faillissementen zijn gedurende het laatste vierendeeljaars zeer toe genomen; en hebben er 95 meer plaats gehad dan in de drie eerste maan den des jaars. Volgens de berekening van een Fransch schrijver, den heer Leroy- Beaulieu, hebben de oorlogen van de hedcndaagsche volken, gedurende de laatste 14 jaren, niet minder dan 47830 millioen frs gekost, en heeft die som gestrekt om 1,750,000 menschen van de aarde te doen verdwijnen. Le Monde verzekert, dat de hoop, die men, tijdens het verzenden van den nitnoodigingsbrief van den Paus aan de schismatieke bisschoppen in het Oosten tot bijwoning van het concilie, op den terugkeer der Grie ken in den schoot der Moederkerk gekoesterd beeft, ten eenemale is te leurgesteld geworden. Dc Grieken, zegt dit blad, zijn verder dan ooit van liet voornemen daartoe verwijderd. Zoowel te Konstantinopel, als le An- tiochiü, zoowel le Jeruzalem, als te Alexandria, hebben de pogingen van den II. Stoel schipbreuk geleden. De dagbladen bevatten de volgende aankondiging van de Suez-kanaal- maatschappij aan den handel cn aan de reeders: liet zeevaarlkanaal van Suez zal den 17den November aanst.in zijne definitive afmetingen, op de volle breedte cn met de volle diepte van 8 nieters, voor de groole scheep vaart open gesteld worden. Rij gelegenheid der inwijding zullen de han delsvaartuigen cn de rijks-schepen, die zich op 17, 18, 19 en 20 November e. k. aan een der uileinden van het kanaal, te Port Said of te Suez, aan melden, vrij worden gelaten van het betalen van regten. Met en na 21 November 1809 zal overeenkomstig art. 17 der acte van concessie een seheep- vaartregt op het kanaal worden geheven, en wel van 10 frs per passagier en per ton scheepsruimtebepaald naar de wettelijke meling van elke lian- delsvlag. Eerstdaags zal door het bestuur der maatschappij een reglement voor de scheepvaart op het kanaal worden afgekondigd, opgave bevattende van de kleine onkosten voor loodsen, voor ligplaatsen en voor opslepen, zoo ver hiervoor aanleiding mogt bestaan. SPANJE. Het manifest door don Carlos uitgevaardigd wordt algemeen beschouwd als een voorbode van gewelddadige ondernemingen der Carlistische partij. In de provincie Toledo is eene bende gewapende Carlistenin Andalusië cene bende republikeinsche opstandelingen verschenen. De hoofdaanvoerder der opstandelingen op Cuba, de generaal Quesada, beeft de volgende proclamatie gerigt tot omstreeks 250 Spaansche gevange nen, waaronder 10 hoofdofficieren: De woeste handelwijze uwer regering noopt mij eigenlijk represailles en wraak te nemen, liet vermoorden van grijsaards, en zelfs van vrouwen en kinderen, is een gruwel, die gemak kelijk gepleegd kan wordenzooals uwe generaals bewezen hebben. Doch deze onteerendc handelwijze laat ik aan u over. Tot dns ver de vertegen woordiger der Cubasche republiek, wil ik grootmoedig zijn, even als zij zelve is. In haren naam schenk ik u vergiffenis. Cuba, dat voor zijne vrijheid strijdtwil niets doenhetwelk de moraliteit zijner zaak en der beschaving onwaardig is. En hoewel het den oorlog voert tegen een vijand, die, in zijne zucht naar wraak, niets dan woeste daden pleegt, wil het van zijnen kant de zedelijkheid en menschlievendheid tot riglsnoer zijner hande lingen nemen. Uwe generaals en ik, wij hebben denzelfden strengen, maar regtvaardigen regter. Die regter is de historie, en ik ben overtuigd, dat zij, als wij beiden voor haren regterstoel zullen verschijnen, zal zeggen: "Valmaseda en Dulcc hebben den oorlog gevoerd volgens de Spaansche be schaving. Quesada heelt de Amcrikaansche beschaving tot riglsnoer genomen. I* Si 511 S E X. BERLIJN, 7 Julij. Dc tweede Duitsclie Noordpool-expeditie heeft den 15lcn der vorige maand de Weser verlaten. Zij is bestemd om tweemalen in de Noordpool- slreken te overwinteren. Uitrusting, bemanning, enz. der beide schepen laten niets te wensclien over; geleerden van naam bevinden zich aanboord, zoodat men de beste verwachtingen mag koesteren ten opzigte van de we tenschappelijke resultaten der onderneming. Van de financiële zijde be schouwd, biedt deze zaak een minder behagelijk beeld aan. De kosten der expeditie bedragen 80600 Lh., waarvan voor de beide schepen (de t, er mania en de li ansa) komt 58000 th. liet totaal der ingekomen gelden is 35600 th. zoodat nog ongedekt blijven 45000 th. In verschillende dagbladen heeft dc commissie voor deze expeditie een beroep gedaan op de Duitschers in en buiten hun vaderland gevestigd, om de nuttige onderneming door geldelijke bijdragen te ondersteunen. Dezer dagen overleed alhier een bejaard, ongehuwd heer, van vvien men altijd had gezegd, «dat hij er goed inzat." Rij de opening van het testament bleek hoe de geldelijke toestand van den erflater inderdaad was. Aan zijne huishondster had de overledene vermaakt een millioen th.500.000 th. aan verscheidene instellingen van liefdadigheid en aan zijne beide erfge namen, twee neven, betrekkelijker wijs gesproken, slechts eene zeer ge ringe som, namelijk 25000 tb. Te Hamburg heeft dezer dagen een geval van schijndood plaats gehad. Een 23-jarig meisje was voor dood verklaard en de ouders beweenden hun geliefd kind. Na verloop van eenige dagen merkte men nog hoegenaamd geen teeken van ontbinding, en de zaak was des te opmerkenswaardiger, daar het weder tamelijk warm was. De doctor stelde het oogenblilt der begrafenis uit, en slechts den elfden dag, toen hij alle hoop had opgege ven, gaf hij magtiging tot de begrafenis. Alles was voor dc treurige pleg- tigheid gereed; men vereenigde zich aan het sterfhuis en was op bel punt de kist le sluitentoen het jonge meisje de oogen opende. ©OSTENRM ïi. De Hongaarsche landdag levert nu en dan tooneclen van de onbegrij- pelijksle verwarring. Na eene langdurige discussie stond dezer dagen een der ministers op om de beweringen van de oppositie te wederleggen. Toen hij geëindigd had rees een der leden van dc oppositie op en vroeg het woord, maar de voorzitter verklaarde dat het debat reeds gesloten was. Toen het oppositie-lid daarop meende, dat men hem het woord kon ver- leenen voor een persoonlijk feit, antwoordde de president, dat er geene ter men waren om aan zijn verzoek te voldoen, vermits dc minister zich in algemeenheden bewogen had. De tegenstander wilde evenwel niet toegeven en werd gerugsteund door zijne gansche partij. Zoowel dc linker- als de regterzijde heesch zich toen op banken en stoelen, om daar met gebalde vuisten, schuimende monden, woedende gebaren cn Indianen-gehuil tegen elkander le razen als krankzinnigen. Het huis had meer hel aanzien van eene vergadering van barbaren, dan van eene zitting der wetgevende magt. Twintig minuten duurde dit tooneel van wanorde voort, zonder dal de voorzitter, te midden van bet wilde, woeste geschreeuw, zich gehoor kon k verschaffen. Toen eindelijk zijne stem werd vernomen, maakte men er uit op, dat de zitting gesloten was. Men deelt eenige bijzonderheden mede betreffende cene onaangename ontmoeting, welke de prins van Reuss XVII voor eenige dagen had, in het park van zijn kasteel Baszkow. Met een zijner jagtopzieners en een paar bedienden ter jagt zijnde, kwam bij een vijftal slroopers legen, die zich aanvankelijk aan zijn oog poogden te onttrekken. Dit bun niet gelukkende, stelden sommigen zich le weer, met het noodlottige gevolg, dat de jagtop- ziener werd gedoodeenen der stroopers werd cene ernstige verwonding l oe- gebragt. Door tusschenkomst van de policie en de militaire magt kreeg men later het geheele vijftal in handen. i; i s e t n. Onlangs is eene rijkswet uitgevaardigd, waarbij de zonen van de gees telijken der nationale kerk worden ontheven van de verpligting om zich aan de dienst der kerk te wijden. Die verpligting dagteekende uit den tijd van Peter den Groote; zij had eene erfelijke priestercaste doen ontslaan, te talrijk voor de behoeften der geloovigen cn voor de beschikbare middelen tot haar onderhoud, door afzondering en door armoede buiten staal de waardigheid barer bediening naar den eisch des tijds op te houden. Die priestercaste wordt thans, de huisgezinnen medegerekendop eene getal sterkte van nagenoeg 700,000 personen geschat. Voor die lieden is de nieuwe wet vrijmaking vim eene soort van lijfeigenschap, cn voor de natio nale kerk is zij een middel Lot opbeuring van den geestelijken stand. De keizer heeft zijne goedkeuring gehecht aan het ontwerp om het aan den mond van den Amur gelegen eiland Sachalin tot cene strafkolonie te maken, en reeds de noodige gelden aangewezen om 800 zware misdadi gers uit Oost-Siberiè naar dat eiland over te brengen en aldaar te vestigen. Deze maatregel is genomen met het oog op den nadeeligen invloed, dien vooral de naar Siberië verwezen politieke misdadigers, meercndeels rolen, op den geest der Siberische bevolking uitoefenen. LONDEN, 8 Julij. In bet lagerhuis beeft de beer Gladstone verklaard, dat de onderhandelingen betreffende dc Alabama-quaestie nog niet hervat zijn, doch dat daartegen bij de regering niets in de weg slaat. NEW-YORK8 Julij. Op Cuba heeft Rodas eene proclamatie uitgevaar digd. waarin hij zegt, dat de oproerlingen slechts eene guerilla-krijg voeren. PARIJS, 9 Julij. Het wetgevend ligchaam heeft gisteren lot de toelating van negen zijner leden besloten. De heer Jules Favre betoogde dat de ka mer zieli moest consistuerenten einde de groote politieke onderwerpen in behandeling te kunnen nemen. Hierop antwoordde de beer Rouher, dat de regering bereid was alle politieke vraagstukken te bespreken. «Men ge waagt van kabinetscrisis," zeide de minister, //maar bij dc groote aangele genheden. waarop gezinspeeld wordt, zijn niet enkele personen betrokken; onze instellingen, de toekomst der maatschappij, hebben er belang bij. Een dam moet opgeworpen worden tegen de omwenteling."

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3