LÜÏDSCI1E COURANT. I860. ZATURDAG 10 JULIJ. STA DS-BERIGTEN. 111NINENLANDSC11 E" B~E~R"|GTEN De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. j 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEJV, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aun het lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis znllende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VII, van den 6 lot den 14 Julij, telken dage van des morgens 9 lot des namiddags 1 uur. uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter Jl, En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden 27 Mei 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTK.AMMERSecretaris. LEYDEN9 Julij. Omtrent den branddie eergisteren te Zegwaard plaats hadschrijft men ons nader nog het volgende: Ten half 3 nre ontstond er brand in het huis behoorende aan- en bewoond door E. Verwoerd, die, hoewel er dadelijk vele menschen ter hulp snelden om dien brand te blusschen, spoedig zoo zeer toenam dat er aan het behoud van dat pand niet te denken viel, en dit met het belendend huis, behoorende aan den heer A. Adegeest, binnen den tijd van een uur geheel was afgebrand. Door dit onheil zijn zeven gezinnen van huisdak beroofd en hebben grootendeels hunnen inboedel ver loren. Door de krachtige en doelmatige maatregelen der brandweer van Zegwaard en Zoelermeer is men er gelukkig in geslaagdde verdere uitbrei ding van het vuur tegen ie gaan, zoodat aan de overige in de onmiddelijke nabijheid staande gebouwen, welke reeds door de bewoners waren ont ruimd, geene noemenswaardige schade is berokkend. De verbrande gebou wen waren tegen brandschade verzekerd. Naar men verneemt heeft zich terstond eene commissie gevormd om door het inzamelen van gelden zoo veel mogelijk de geleden verliezen te herstellen. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de openbare examens van diegenendie eene acte van bevoegdheid als leerling-apotheker wenschen te verkrijgeneen aanvang zullen nemente 's Hertogenbosch den 20<tc" Julij e. k.te Arnhem den 15den Julij e. k.en te Leeuwarden den 20stcn Julij e. k. Als schrijver van eene der twee prijsverhandelingen, die door de theo logische faculteit te Groningen eene eervolle vermelding zijn waardig ge keurd, heeft zich bekend gemaakt de heer J. J. P. Valeton, candidaat in de godgeleerdheid te Utrecht. Aan het eind-examen (B) voor 0. i. ambtenaren hebben 43 canditalen deelgenomen, waarvan 40 zijn geslaagd, t. w. de hh. B. M. II. Heuveldop, tnr. L. W. C. van den Berg, E. J. Jellesma. M. C. Dannenbargli, J. T. L. van Nunen, G. J. Blume, A. J. Pluygers, W. de Vogel, A. M. Joekes, J. J. H. van Ilall, P. J. Kooreman, P. D. Vreede, II. Spanjaard, H. J. Alt- mann, J. Boers, P. N. van Doorninck, J. H. Hisgen, J. van Oldenborgh Wz.J. M. Esche, A. A. van Delden, R. C. Bakhuyzen van den Brink, 0. C. Eschauzier. J. M. G. Numans, H. J. A. van Maarseveen, mr. J. Door nik, S. W. Tromp jr.mr. J. D. Rasch, D. WT Horst, G. van Gcnderen ■Stort, nv. G. van der Jagt, M. A. F. Goossens, E. A. Taylor Weber, W. R. de Greve, mr. C. Rasch. J. L. J. A. RuyssenaersA. II. Westra, mr. A. L. Clignett, P. J. Avis, M. II. Witbols FeugenJ. W. Palm. Bij wijze van proef wordt, volgens besluit van de algemeene vergade ring der Maatschappij van Weldadigheid van 1 Junij 11.nog dit jaar eene vriendschappelijke bijeenkomst van afgevaardigden en leden gehouden te Frederiksoordten einde de koloniën te bezigtigen. Het bestuur heeft die bijeenkomst bepaald op Woensdag 28 Julij ck.om alsdan den volgenden dag de koloniën te bezoeken. In eene vergadering van belanghebbenden in zake de kerkelijke goe deren, eergisteren te Utrecht bijeengekomen, werd met groole meerderheid van stemmen verklaard, dat door het besluit van het algemeen collegie van toezigt dd. 12 October 1868 het regt der vadcrlandsche gemeente, haar hij kon. besluit van 9 Feb. 1866 overgelaten en mitsdien erkend, wordt ver kort. Voorts sprak de vergadering als hare overtuiging uit, dat, op grond van het kon. besluit van 9 Febr. 1866, en volgens de verklaring van dit besluit, vervat in de missive van Z. Ex. den minister van financiën, belast met liet dep. voor de herv. eeredienst, aan het algemeen collegie van toe- zigt, dd. 22 Junij 1868. n". 13: de gemeenten der Ned. herv. kerk met 1 Oct. 1869 in den regtmatigen eigendom, het vrij genot en het onbelemmerd beheer van hare kerkelijke goederen moeten worden gesteld; dat mitsdien elk opgedrongen beheer onwettig is en blijft, zoolang de stembevoegde leden der gemeente niet uitdrukkelijk hebben verklaard, op welke wijze zij over de goederen der gemeente wenschen te beschikken en welk beheer zij daarvoor magtigen; en dat derhalve eenheid van beheer voor alle of sommige der gemeenten van de Ned. herv. kerk nooit anders dan langs den weg van vrjjwillige toe treding, op confederatieven grondslag, kan worden verkregen. Verder werdenin verband tot deze besluitennog verschillende belangen besproken en denkbeelden geformuleerd, waarna tot leden der uitvoerende commissie werden benoemd: de hh. hoogleeraar de Geer, te Utrecht, baron van Wassenaer Catwijckte 'sHage, Teding van Berkhout te Amsterdam, van den Bcrch van Heemstede, te 'sllage, baron van Lijnden van Hemmen en dr. Kuyper, te Utrecht. {D.v.'s Gr.) Te Hellevoetsluis is een 70-tal schepelingen vertrokken, bestemd om te Willemsoord aan boord van het stoomschip Vice-Admiraal Koopman over te gaan en daarmede naar de Kust van Guinea te vertrekken. Eergisteren heeft de te Haarlemmermeer nieuw benoemde burgemees ter, de heer J. W. Lantzendorfferzijne intrede in die gemeente gedaan. Des morgens van de Nieuwe Stadsherberg te Amsterdam afgehaald, werd hij aan de grenzen der gemeente opgewacht door eene eerewacht te paard van 80 man. De eerewacht geleidde den burgemeester langs den Sloterweg en den Hoofdweg naar het raadhuis in het Hoofddorp, voor welk gebouw eene sierlijke eereboog was opgerigt. Aldaar werd de burgemeester met zijn gezin ontvangen door ecnige bewoners van het Hoofddorp met hunne dames, terwijl ook de dijkgraaf en eenige leden van het polderbestuur den burgemeester verwelkomden. Te Amsterdam is Dingsdag 11. de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het kon. zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra. Uit de verschillende verslagen, bij die gelegenheid uitgebragt, bleek dat diever- eeniging zich in eenen gewenschten bloei mag verheugen en dat zij op hechte grondslagen is gevestigd. De dood der vier prachtige giraffen was een diep gevoeld verliesmaar daartegen stond over dat meest alle andere dieren eene goede gezondheid genoten. Het getal leden der vereeniging be droeg 4700, waarvan 500 buiten Amsterdam woonachtig waren. Te Alkmaar heeft eene dienstbode, die ten nadeele van haren meester eenige voorwerpen van waarde had ontvreemd, toen zij haar vergrijp ont dekt zag, getracht zich door middel van luciferskoppen tc vergiftigen. Op last van den commissaris van policie werd haar echter nog tijdig een te gengift toegediend, zoodat zij waarschijnlijk voor de gevolgen van het ver gif bewaard is gebleven. De gemeenteraad van Amersfoort heeft besloten tot de oprigting van eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus. Den laatsten dezer maand zal van het koloniaal werfdepot te Harder wijk naar Rotterdam vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 125 manwaarvan een zestal onderofficierenom zich aan boord te begeven van het aldaar liggend schip de Kosmopolietgezagvoerder J. de Groot, om met dien bodem naar Java te vertrekken, onder bevel van den luit.- kolonel der infanterie van het 0. I. leger P. F. L. von Stombracht. De Steenw. Cour. deelt nog de volgende bijzonderheden mede omtrent den moord, die dezer dagen te Meppel op een schipper werd gepleegd. In den nacht van Zaturdag op Zondag 11. is te Meppel een moord gepleegd, die de menschheid met afschuw vervult. Zekere Harm ten Kate, een arme schipper uit Hoogeveen, weduwnaar, liggende met zijn vaartuig aan het uit einde der gemeente, in het Hoogeveensch kanaal, bevond zich in eene her berg en was met bedreiging na gesloten tijd, 11 uur, daaruit verwijderd in een toestand verkeerendedie hem den weg naar huis niet dan met groote moeite deed vinden. Intusschen werd hij achtervolgd door iemand, met wien hij des avonds reeds verschil had gehad over kleinigheden, men zegt eenig turfgeld, dat hij van hem tc vorderen had. Na verloop van ge-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1