PER TELEGRAAF. De Schoolwet en de Stembus. heeft dit gedaan voor den duur der thans bestaande omstandigheden. Hij heeft daardoor niet afgezien van zijn regt om van het Hessische volk bewijzen van trouw en verknochtheid te vorderen, ten einde het vaderland weder vrij en onafhankelijk te maken. De verjaardag van den slag bij Langensalza is te Hanover met vreugde gevierd. 5 a 600 officieren en onder-officicren hebben zich naar de kerk begeven, alwaar eene plegtige gedachtenisrede werd uil gesproken. Des middags vereenigden zij zich aan een gemeenschappelijkcn maaltijd in den zoölogischen tuin, in welken tuin bij die gelegenheid wel 3000 burgers vereenigd waren. Twee ambtenaren der policie waren ongemerkt mede in den tuin gekomen, maar zij werden ontdekt en verwijderd De algemeene gezondheidstoestand in de provincie Oost-Pruissen is ge durende de jongst verloopen maand veel vooruitgegaan. In verscheiden dis trieten heeft de typhus bijna opgehouden, in andere declen der provincie, vooral in de districten Johannisburg en Ileydekrug, blijft de ziekte nog lieerschen, hoewel ook daar verbetering in den algcmeenen toestand wordt waargenomen. De heer Murphy, sedert eene reeks van jaren Amcrikaansch consul- generaal te Frankfort, die naar zijn vaderland terugkeert, heeft van een groot aantal inwoners dier stad een prachtigen bokaal ten geschenke ont- vangen, als een blijk van dc waarde, waarop de diensten worden geschat, welke hij aan Frankfort in de bange dagen van 1866 heeft bewezen. Het schilderwerk op bet groote raam van den Dom te Aken, een ge schenk van wijlen koning Frederilc Willem IV, is in het kon. glasschilder- établissement aldaar afgewerkt. Op last| des konings is daarvan een gedeelte, namelijk de hoofdcompositie, voor het publiek ten toon gesteld. Daar het geheele raam p. m. 25 Ned. el hoog, en ruim 5 el breed is, leverde die af meting een te groot bezwaar op om het in zijn geheel ten toon te stel len. Het tentoongestelde gedeelte is eene der schoonste voorstellingen van de Maria. In de te Dortmund gehouden 25sle algemeene vergadering van de Gustaaf-Adolf-Vereeniging in Westfalen is den leden medegedeeld, dat de inkomsten dier vereeniging over het laatste jaar 175,197 thaler beloopen hadden, waaraan de vrouwen-vereenigingen bijna 20000 thl. hadden bijge dragen. Uit genoemd bedrag werden 783 gemeenten ondersteund; 18 ker ken, kapellen en bedehuizen zijn door bemoeijenis van het genootschap in gewijd, en men verwacht de inwijding van nog 15 andere gestichten van dien aard. Van dc 23 schoolgebouwenmet welker oprigting men zich bezig hield, zijn reeds 13 voltooid; reeds zijn er 8 pastoriën gebouwd, en nog 15 andere zijn in aanbouw. Over het geheel luidden de mededeclingen over de werkzaamheden der vereeniging zeer gunstig, doch de voorzitter dr. Sment bleef hare belangen in de mildheid zijner geloofsgenooten aanbevelen. De N. Prcuss. Zeit. zegt, met betrekking tot het oecumenisch con cilie, niet in te zien waarom de evangelische kerk zich te dien opzigte ongerust zou maken'. Zij heeft van het concilie niets te hopen cn niets te vreezen. Eene opdrijving van katholieke eischen kan slechts eene verster king van het protestantsche bewustzijn ten gevolge hebben. De evangelische kerk heeft alleen te vreezen dat het concilie zal leiden tot eene scherper afscheiding van hare katholieke broederen, tot nieuwe opwekking van legen- stand verbittering en vijandschap. Dit is een der gezigtspuntenop grond waarvan de politieke betcekenis van het concilie bij dc regeringen overwe ging en voorzorg vereischt. Wanneer reeds de katholieke regeringen ernstig bezorgd zijn bij de gedachte, dat voor hare onderdanen een nieuwe dwang kan ontstaan, die door sommigen niet zonder tegenstreven gevoeld en door anderen tot velerlei gevaarlijke zaken misbruikt kan worden, dan kan het voor de andere regeringen nog minder onverschillig zijn, of er een geest van verstoring wordt gaande gemaakt in den vrede tusschen de nevens elkander bestaande kerkgenootschappen. De Israëlitische synode te Leipzig, thans vergaderd, heeft verschei dene besluiten genomen, onder welke voorkomt eene van dezen aard: de vergadering acht de neutrale school niet gevaarlijk; zij beschouwt het echter als hoogst noodig, dat scholen worden opgcrigt, waar der aankomende jeugd van beiderlei geslacht godsdienstonderrigt wordt gegeven. WEENEN, 7 lulij. De Ost. Corr. meldt, dat de regering onveranderlijk vasthoudt aan de bepaling der wet, dat de betaling van den interest der staalsschulden slechts in Weenen geschieden zal. Zij zou echter misschien in staat zijn, zonder deze bepaling te kort te doen, uit welwillendheid jegens buitenlandsche staatsschuldeischers de inwisseling van coupons gemak kelijker te maken. PETERSBURG, 7 Julij. Volgens berigtcn uit Omsk naderden 600 Chi nezen bij eene vervolging der Kirgizen de grenzen bij Sajansk. Zij werden door eene afdeeling Russen met groot verlies teruggeslagen. PARIJS, 7 Julij. Het wetgevend ligchaam heeft goedgekeurd de verkie zingen van Lcpellelier, d'Aunay, Lacroix, Saint-Pierre. Bij gelegenheid der discussie verklaarde Bancel de beschuldiging, dat hij op een feestmaal te Brussel op den voorspoed der Russische wapenen zou gedronken hebben, voor laster. De verkiezing Werlé is goedgekeurd met 188 tegen 38 stem men. De verificatie wordt morgen voortgezet. LONDEN, 8 Julij. Gisteren middag ten 12 ure bevondt zich de Great Eastern op 44° 36' lengte en 44° 05' breedte; 1639 mijlen waren afgelegd en 1840 mijlen kabel nitgevierd. De seinen zijn goed. De ingenieur Clark berigt van gisteren namiddag 5 u. 30 m. aan Reuter: "De snelheid neemt af; het schip slingert; wij hopen Dingsdag Saint-Pierre te bereiken." BRUSSEL 8 Julij. De Indép. Beige meldt in een particulier telegram uit Parijs, dat gisteren de laatste moeijelijkheden uit den weg zijn geruimd, die den goeden uitslag der werkzaamheden van de Fransch-Belgische com- i missie belemmerden. Volgens geuoemd blad zou de lijn Grand-Luxembourg niet in de tot stand gebragte schikking opgenomen zijn. INCEZONDEN. IV. Wij, Nederlanders van de 19e eeuw, kennen geen secten- of gezindheids- school en wij Leidenaars, voor zooveel we binnen Leiden werden opgevoed en onderwezenweten van niets anders dan van de gemengde school door bijzondere onderwijzers gehouden. Van een openbare school hoorden we of zagen we niets dan de Stads armen- en centenscholen. Onze kennis hebben we te danken aan het bijzonder onderwijs en onze godsdienstige verdraag zaamheid aan den bijzonderen onderwijzer, die ons, kinderen van verschil lende godsdienstige gezindheden, ook door gebed en gezang godsdienstig maakte en tot maatschappelijke en christelijke deugden trachtte op te leiden, zonder dat israëlitische of roomsche of protestantsche schoolmakkers er zich aan ergerden. Zaturdag werd er bepaald bijbelsche geschiedenis behandeld en ieder leerling ging geregeld op zijn tijd naar de catechisatie, of de lee ring van dominé of pastoor, terwijl in de plaatselijke schoolcommissie zoo wel pastoors als predikanten zitting hadden. Al wat we nu in de laatste jaren zien gebeuren op schoolgebied, wijten wij aan hendie ons die bijzondere scholen ontnamen of de bijzondere ge mengde school ontnemen willen, om ons daarvoor in de plaats te geven openbare of staatsscholen, gezindheids- of godsdiensllooze (voor zooveel het mogelijk is in Nederland, wat we zeer betwijfelen, zonder godsdienstige be ginselen toe te passen, tot christelijke deugden op te leiden). Neen, wat wij willen, 't is vrijheid voor ieder, die de vercischtc acte van bekwaam heid bezit, om een school op te rigten en door deugdelijkheid van onderwijs vertrouwen te winnen. Vrijheid voor de kerkelijke armbesturen om zulke scholen te stichten voor bedeelden en onvermogenden. Maar geen vrijheid, veelmin verpligting voor den Staat of de burgerlijke overheid om school houder te worden als er en waar er gelegenheid bestaat voor voldoend lager onderwijs, omdat lager onderwijs onafscheidelijk verbonden is aan hetgeen de opvoeding eischt. In den regel mag en moet de Staat toetreden, hulp verleenen of de hand reiken, waar de bijzondere krachten en middelen ont breken, tekort schieten of falen op elk gebied, vooral op dat van onder wijs, volksverlichting, volksbeschaving, volkszedelijkheid bevorderende. Maar dan mag men ook niet meer van den Staat of van de burgerlijke overheid eischen, dan wat men als staatsburger behoeft en derhalve niets, wat alleen dé Kerk geeft of geven kan en als lid van die Kerk regt of aanspraak ma ken of vorderen mag. Als de Staat verpligt is gezindheidsscholen te stichten of te onderhouden, heelt de gezindheid regt op controle of het onderwijs daarmede strookt en komt de Staat onder kerkelijk toezicht. Maar als de Staat moet zorgen voor scholen van lager en meer uitgebreid lager onder wijs dan kan geen acht geslagen worden op de eischen van iedere gods dienstige gezindheid, maar moet gegeven worden, wat een Overheid kan en mag, terwijl ieder huisvader voor zijn schoolgaand kind voor het ont brekende kan en moet zorgen. Bij de nieuwe regeling van het openbaar onderwijs in Augustus 1860 heeft men voor Leiden weinig acht geslagen op den beslaanden toestand; want in de maand Julij van dat jaar was het aantal schoolgaande leerlingen aldus: Openbare scholen 594 jong., 537 meisj., waarvan gratis 442 jong., 387 meisj. Bjjzondere 1406 1306 u 675 474 en men besloot in de maand October 1860 tot het stichten van: 3 scholen voor onvermogenden elk van 500 leerlingen is 1500 1 school voor minvermogenden ook van500 4 scholen voor meergegoedenals 2 voor jongens elk 300 leerlingen 600 2 meisjes 150 „300 te zamen 2900 In de maand Julij 1868 had men 2 scholen voor onvermogenden met 948 leerlingen 2 minvermogenden 924 2 jongensscholen met 271 en 124 395 2 meisjesscholen n 226 en 83 309 tc zamen 2576 leerlingen. In die zelfde maand telden de bijzondere scholen 912 jong., 1005 meisj., waarvan gratis 506 jong., 494 meisj. Uit een onpartijdige vergelijking van die cijfers blijkt duidelijk dat het goedkoop onderwijs de openbare scholen in bevolking heeft doen toenemen, maar daarom ook de bijzondere scholen doen kwijnen. En nu waarderen we zeer het openbaar onderwijs en het brood van de Leidsche broodfabriek als zeer gewenscht voor volksopvoeding en volksvoe ding, maar we gunnen ook gaarne, wat meer is, wc ijveren en strijden even hard voor lien, die het brood van onze Leidsche bakkers en het on derwijs van de bijzondere scholen verkiezen en zoo doende eischen we recht van bestaan voor allenvrijheid cn geen despotisme. Als nu de kiezers zulke beginselen achten van algemeen belang, zullen zij bij de aanstaande verkiezing van leden voor den Gemeenteraad wel letten wie aanbevolen worden,.maar vooral onder welke leus. Neen, de openbare school loopt geen gevaar en van sectenschool kan geen sprake zijn, maar daarin ligt bet gevaar, wanneer bet er op toegelegd wordt om de vrijheid en het bestaan der bijzondere school te ondermijnenliet monopolie voor het openbaar onderwijs te bemagtigen en wat noodlottig wordt, als dat openbaar onderwijs komt onder den invloed en de heerschappij van een coa litie van politieke radikalen en moderne theologen. M.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3