PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. voorstel strekte om eene gelijke subsidie aan alle kerkgenootschappen te verleenen. Op verzoek van lord Salisbury splitste de voorzitter zijn amen dement in twee deelen. De eerste vraagdie aan de orde kwamwas of de Anglicaansche geestelijken in het bezit van hunne woningen en landerijen zouden blijven, waartoe met eene overgroote meerderheid werd besloten. Daarop werd de eigenlijke zaak. gelijke subsidie aan alle kerkgenootschap pen in omvraag gebragt en verworpen. Te Cwynglo (Wallis) zijn twee van de vijf wagens, die met nitro glycerine naar de mijnen op weg warendoor eene ontploffing van het vocht, in de lucht gesprongen, waardoor verscheidene paarden en drie man nen omkwamen. De woningen in een dorp op vijf minuten afstand waren zwaar beschadigden het spoorweg-station vloog aan splinters. Op de plaats waar de ontploffing voorviel, zag men twee ronde kuilen van zes voet diep en zeven voet in doorsnede. Drie mijnwerkers, die zich ongeveer 300 el van de plek bevondenwerden ernstig gewond. De andere drie karren wa ren op 20 minuten afstand. FRAKKR I.f K. PA11IJS, 4 Julij. Men wil weten dat de werkzaamheden der Fransch-Belgische commis sie, in zake de spoorweg-quaeslieten einde zijn gebragt en dat er eene voldoende uitkomst is verkregen. In Belgiè meent men dat die uitkomst verkregen is door meerdere bewilligingen van de zijde der Belgische leden, hetgeen den lieer Frère-Orban welligt tol aftreden zou nopen. Naar katholieke bladen verzekeren, wordt door sommige katholieke rege ringen moeite gedaan om de beraadslagingen van het aanstaande concilie te belemmeren en te beperken, maar zijn andere mogendheden, bepaaldelijk Frankrijkongezind die poging te ondersteunen. Volgens de Ind. Beige hebben 25 katholieke leden van de meerder heid in het wetgevend ligchaam zich vereenigd om vergunning te vragen voor eene interpellatie omtrent de voornemens en inzigten van de keizer lijke regering ten aanzien der zaken van Rome. Zij willen daarbij herin neren dat de regering aan het wetgevend ligchaam in eene vorige zitting bij monde van den staatsminister Routier verklaard heelt zijne bescherming nooit of nimmer aan den Paus en diens troon te zullen onttrekkenen hopen eene vernieuwing dier verbindtenis te verkrijgen. Prins Napoleon wordt hier thans gedoodvenvd als aanstaand koning van Spanje. Naar men verneemt zal op het kasteel van Versailles een groot feest worden gegeven ter eere van den onderkoning van Egypte. De keizerin geeft het als vergoeding daarvoor, dat zij zich niet naar Egypte zal hege ven. Van die reis naar het Oosten is, om staatkundige redenen, afgezien. In de vergaderzaal van het wetgevend ligchaam is een werktuig van Amcrikaansclic vinding aangebragt, bestemd, zoo als de dagbladen melden, om door de werking der electricitcit de stemuitbrenging spoedig en de stemopneming onfeilbaar te maken. De Alpen in Savoye zijn geheel met sneeuw bedekt. Den 21sleD en 22',cn Junij, de twee eerste zomerdagen, moest men in die streken zich nog bij den kagchel verwarmen. §PAKJE liet zoo plotseling en geheimzinnig vertrek van den generaal Dulce van Cuba vereicht eenige opheldering. De Spaansche vrijwilligers waren zeer ontevreden over de handelingen van twee generaalsdie zichnaar zij meenden, hadden laten omkoopen. Ten einde lucht aan hunnen wrevel te geven braglen zij die generaals eene ketelmuziek, en tegelijk een serenade aan den door allen geachten generaal Lesca. De maatregelen hiertegen, door den generaal Dnlce genomen, maakten de verbittering nog grooler, en het gevolg was dat dc vrijwilligers zich voor het gouverncmenls-holel ver- eenigden en den kreet: weg met Dulce aanhieven. De generaal Dulce beval den kolonel Frank met 200 man cavallerie het plein schoon te vegen, maar deze weigerde, zelfs na de bedreiging van Dulce, dat hij hem zou doen fusilleren, dit hevel ten uitvoer te brengen. De vrijwilligers zonden den generaal Dulce ten slotte de iormele uitnoodiging, zijn commando neer te leggen, aan welke uitnoodiging hij gedwongen was onverwijld te voldoen. De gouverneur-generaal van Cuba, Caballero de Rodas, heeft aangekon digd. dat de opstand onderdrukt moet worden, maar met zoo weinig bloed vergieten als mogelijk is. Hij heeft de dagbladen aangemaand een ver zoenenden toon aan te slaan. Te Sevilla is door eene woelige, doch niet groote menigte eene repu- blikeinsche vaan geplant. De republikeinsche partij heeft deze handeling algekeurd. PRriRSEÏ. BERLIJN, 4 Julij. Gedurende de afwezigheid van graaf von Bismarck zal het voorzitter schap van het staatsministerie waargenomen worden door den minister van oorlog den heer vonRhoon; met het waarnemen der buitenlandsche aangelegen heden en het onderhouden der betrekkingen met het corps diplomatique is belast de staats-secretaris von Thile. De commissie tot liquidatie der eigendommen van Tien gewezen Duit- schen bond is te Muiichen in onderhandeling over de roerende eigendommen in de vestingen Mainz, Ulm, Rastadt en Landau. Naar men zegt is er geen sprake meer vati taxatie en verdeeling, maar zal alles in zijn geheel blij ven, terwijl elke der contracterende partijen belast zal worden met het beheer van haar aandeel in den gemeenschappelijken eigendom, onder toe- zigt eener commissie van 7 leden. In den loop van den zomer zullen in de nabijheid van Frankfort groote wapenoefeningen worden gehouden, waaraan ruim 20000 man zal deelne men. Tevens zal de koning bij die gelegenheid die stad bezoeken. Te Mainz werd dezer dagen de redacteur van dc Mainz. Anzeiger bij de policie ontboden. Een hoofdambtenaar gaf hem te kennen dat de rigting van zijn blad eene geheele wijziging moest ondergaan, wilde hij zich niet blootstellen aan de onaangenaamheid om uit de stad te worden gezet. De oorzaak van de verbolgenheid der regering moet gezocht worden in de mededeelingen, door dat blad gedaan nopens de buitensporigheden, door militairen en de militaire magt gepleegd. De groote meubelfabriek van de heeren Arnold alhier is geheel afge brand. Men berekent de schade op 300,000 th. RUSLAND. De lang voorbereide herschepping van de hoogeschool te Warschau in eene Russische universiteitmet de regten en pliglen van zulke inrigtingen in Rusland zelf, is tot stand gebragt, doordien de keizer het decreet daar toe heeft onderteekend. Te gelijkertijd zal er te Nieuw-Alexandrië, het voormalig slot Pulawy van vorst Czartoryski, een landbouwkundig insti tuut. en te Lodz, eene fabriekstad, eene polytechnische school worden opgerigt. TTRH IJ E. Na de sluiting van het Smirnasche concilie, hebben de gezamenlijke prelaten, vergezeld van een veertigtal priesters en andere geestelijken, een uitstap naar Aja Soluk of de bouwvallen van Ephesus gemaakt, bij welke gelegenheid door den pauselijken delegaat en bisschop van Smirna, mgr. Spaccapietraop den bouwval der kerk van Sint-Jan eene mis is gecele breerd, gewijd aan den Paus en aan de gelukkige uitkomsten van het oecu menisch concilie. "Moge God," zeide de prelaat, //aan onzen II. Vader den Paus een even hoogen ouderdom schenken als aan den stichter der ge meente van Ephesus, den apostel Johannes." OOST-INDI E.' BATAVIA, 23 Mei. Bij beschikking van den gouverneur-generaal van Ncd. Indic zijn be noemd: tot eersten subst.-griffier bij het hoog-gereglshof van Ned.-Indië, dc tweede subst.-griffier bij dat hof mr. A. J. Zeeman; lot controleur l!lc kl. bij dc landelijke inkomsten en cultures de ambtenaar op non-act. mr. J. Deketh, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot griffier bij den omgaanden regter in de 4,le afd. op Java en Madura, de tweede subst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia mr. L. J. Godefroy; tot vice-komman- dant bij het marine-etablissement te Onrust J. Allein. Een tweejarig verlof is verleend aanden ambtenaar bij de dienst der telegrafen J. J. T. ten Siethoff', den waarn. hoofdonderwijzer L. Vree, den ambtenaar P. F. L. Kist, den kapitein F. R. K. Pcijer im IIoff, den officier van gez. J. H. Flink, den lstcl> luit. G. H. Alstede, en den mil.-ambtenaar G. K. von Mauw. -De volgorde der feesten ter gelegenheid van het 250-jarig beslaan van Batavia is in zoo ver gewijzigd, dat de oorspronkelijk op Zondag 30 Mei bepaalde feesten zullen plaats hebben op Maandag 31 Mei, en die van Maan dag 31 Mei op 1 Junij a. s. Volgens de Soerabaya Courant hebben de inschrijvingen voor een standbeeld ter eere van Jan Pietersz. Koen, daar ter stede, in het geheel niet meer dan ƒ19.60 bedragen. De Locomotief meldt dat een ondernemend persoon te Samarang het plan ontworpen heeft om, naar het voorbeeld der Amsterdamsche inrigting van dien aardSamarang van eene waterleiding te voorzien. MADRID, 4 Julij. In de cortes heeft de heer Calderon voorgesteld de afgevaardigden, die Madrid zonder verlof verlaten of gedurende aciit dagen geen zitting bijwonen, van hun mandaat vervallen te verklaren. Naar inen verzekert, heefL dc gouverneur van Sevilla zijn ontslag verzocht. BREST, 4 Julij. De Great Eastern bevond zich heden middag op 46° 54' Nil.en 36°04' WL. Hel vaartuig heeft 1269 mijlen afgelegd en 1420 mijlen kabel laten zakken. De seinen zijn zoo juist mogelijk, NEW-YORK, 4 Julij. Eenige hoofden van vrijbuiters, die eene expeditie naar Cuba wilden ondernemen, zijn naar de assises verwezen. In Arkansas en noordelijk Missouri hebben overstroomingen plaats gehad. Vele personen zijn daarbij omgekomen en de schade is groot. NEW-YORK. 2 Julij. De Gubaansche vrijwilligers, die in last hadden een spoorweg te bewaken, zijn aan het muiten geslagen en hebben actieve dienst verlangd. De kolonel van dit corps bragt dezen wensch over aan generaal Lelona, die echter een afwijzend antwoord gaf en de gevangenne ming van den kolonel beval. De vrijwilligers rukten toen op naar Puerto- Principe (Port-au-Prince)bevrijdden den kolonel en voerden generaal Le- tona als gevangene mede. Men verzekert dat zij voornemens zijn generaal Lelona te fusilleren. TAUR1S, 4 Julij. Rij het Hussische telegraafkantoor alhier is berigt ont vangen, dat te Teheran de cholera in de laatstverlooperi vierdagen zeer heeft toegenomen, en dagelijks dertig gevallen zich voordoen. iourijcrlijfcc ^fauü. ONDERTROUWD: G. Bergman, jm. 19 j. en A. M. Verver, jd. 18j. B Dool, jm. 26 j. en M. E. van den Berg.jd.27j. J. Maas wedr. 43 j. en J. G. K. van Eyselsteyn, wede. 32 j. W. F. Kling, jm. 25 j. en J. C. Jonke, jd. 25 j. J. J. Gerards, wedr. 44 j. en E. Rademakers, jd. 42 j. D. vauErp, jm. 32 j. en A. E. W. Lokkersjd. 25 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zalurdag 3 Julij. Notaris Mr. H. Obreen. Een lleerenhuis met Tuin, aan de zuidzijde van de Hoogcwoerd, wijk III, N°. 299, Sectie D, N". 947. Kooper J. Bliite. ƒ2500.Een Pakhuis en Erf, aan het Levendaal, wijk 111, n». 2991'00'Sectie D, n". 948. Kooper firma Gebr. van Wijk en G°. 550. Getrouwd: J. H. STUFFKEN, ls,e Luitenant der Kavallerie. en Batavia, 14 Mei 1869. C. C. VAN DER PLAS.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3