FR AIV K. R IJ K. PARIJS, 29 Junij. Behalve twee ministers, aan welke in het bijzonder opgedragen is de regering bij het wetgevend ligchaam te vertegenwoordigen gedurende de buitengewone zitting van J869, zijn 9 leden van den staatsraad door den keizer aangewezen om als commissarissen der regering bij het wetgevend ligchaam deel te nemen aan de discussie, waartoe het onderzoek der ge loofsbrieven aanleiding zal geven. Het aantal verkiezingenwaarvan de geldigheid zal betwist wordenbe rekent men op ongeveer 50. De oppositie heeft besloten tegen de geldig heid der verkiezingen van 's keizers kamerhceren met alle kracht op te komen. De leden der oppositie zijn ook overeengekomenom elke week eene vergadering te houden, ten einde over de gemeenschappelijke gedragslijn te raadplegen. Die bijeenkomst zal beurtelings ten huize van den heer Jules Favre en van den heer Thiers plaats hebben. Omtrent de werkzaamheden der Fransch-Belgische commissie, in zake de spoorweg-quaestiezegt de Palrie, dat de commissie niet tot eenstem migheid is kunnen komen omtrent de twee voornaamste geschilpunten. Naar verzekerd werd zou die commissie eerstdaags weder eene zitting houden. Hit Brussel werden instructiën voor de Belgische commissarissen verwacht; door die instructiën zou het. naar men hoopte, mogelijk worden elkander I nader te komen. De Indép. Beige zegt dat binnen eenige dagen de uit komst der onderhandelingen bekend zal kunnen zijn, die, naar verzekerd I wordt, voldoende voor de beide landen zal wezen. Naar men verneemt heeft in de eerste zitting der commissie, belast met het instellen van een onderzoek naar de wijzigingen, die in het tegen woordig stelsel van beheer in Algerie zouden kunnen gebragt worden, het voorstel tot opheffing van het militaire stelsel en vervanging door een admi nistratief beheer veel bijval gevonden. De heer Rochefort verklaart in een brief aan de Reforme, dat het niet waar is, dat hij 2500 exemplaren van zijne Lanterné naar Frankrijk heeft gezonden. De heer de Myarle heeft bij zijn uitgever voor circa 2500 fr.welke hij echter niet heeft betaald, exemplaren genomen en gepoogd die te Parijs voor eigen rekening te verkoopen. Dat men hem, Rochefort, daarvoor verantwoordelijk heelt gesteld, is alleen daardoor te verklaren, dat men hem door eene veroordceling heeft willen beroovcn van zijne kies- j regteri en het zitlingnemen in het wetgevend ligchaam hem onmogelijk i maken. De akademie heeft weder eene schenking ontvangenen is daardoor in de gelegenheid gesteld jaarlijks weder een prijs uit te loven. De advo- I kaat Thcrouanne heeft eene jaarlijksche rente van 4000 fr. beschikbaar ge- steld voor den schrijver van een werk over eenig punt van de algemeene geschiedenis. Het werk moet in het Fransch geschreven zijn. De prijs Therouanne zal voor de eerste maal in 1870 worden toegestaan. Zondag 11. is op het Champ de Mars een buitengewoon groote lucht ballon opgestegen, waarvan de omvang wordt berekend op 10500 kub. me ters en die alle mogelijke vereischten van hechtheid in zich vereenigde. De j toebereidselen voor het vertrek hielden lang aanzoodat de groote menigte van toeschouwers ongeduldig werd en de afgesloten ruimte binnendrong. Ongeveer ten 7 ure is dc ballon opgestegen en men zag bent meer dan een kwartier uur in de lucht zweven; vervolgens is hij in de rigling van Meu- don afgedreven. De bij deze gelegenheid ontvangen toegangsgelden zijn be- j stemd om een deel der kosten te bestrijden van de uitrusting van een i vaartuig voor eene Noordpool-expcdilie bestemd, en daarom had men aan den ballon den naam gegeven van de Noordpool. In de nabijheid dezer hoofdstad werd dezer dagen een gewezen galei boef. Ilelfosse genaamd, in hechtenis genomen, onder verdenking vanvalsch geld te hebben gemunt. Een aantal geldstukken, die allen de beeldtenis van Leopold II droegen met het jaartal 1863, werden bij hem gevonden, terwijl ook de fabriek ontdekt is in het bosch van Clamart bij Parijs. Al leen Delfosse zou reeds voor G0000 fr. valsch geld hebben geslagen. De plaats, waar dit geld verborgen is, werd evenwel nog niet ontdekt. Te Lyon neemt hel staken van den arbeid nog steeds toe; de zijde- werksters hebben ook den arbeid gestaakt; de parapluiewerksters hebben aan de patroons voorwaarden gesteld en zullen, indien zij niet worden aan genomen, insgelijks den arbeid staken; dit voorbeeld zal door de werklieden der koper- en ijzerfabrieken worden gevolgd. SF AA JE. Ten gevolge van een ernstig geschil tusschen Prim en Figuerola heb ben laatstgenoemde en andere ministers hun ontslag ingediend. In eene bijeenkomst der meerderheid is daarop besloten een votum van ver trouwen aan Prim en Topete te gevenmet uitsluiting der overige ministers. De nieuw benoemde kapitein-generaal voor Cuba, de generaalCaballero de Rodas, is te Havana aangekomen en heeft terstond zijne betrekking aanvaard. Hij heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat zijne staatkunde met de drie woorden: «Spanje, regtvaardij/heid en zede lijkheid" uit te drukken is, en aan de troepen en vrijwilligers voor de be wezen trouw en dapperheid dank betuigt. Te Fernando-Po zijn 250 politieke vlugtelingen van Havana aange komen. De generaal Dulce is van Havana te Santander aangekomen. Hij is j aldaar drie dagen aan boord gebleven om quarantaine te houden. Daar de regering hem zoo spoedig mogelijk verlangde te sprekenten einde uitvoe rige bijzonderheden van hem te vernemen omtrent den toestand op Cuba, heeft zij hem vrijgesteld van de verpligting om quarantaine te houden. Doch de generaal heeft van deze vergunning geen gebruik willen maken, waar schijnlijk om geen voorreglen te hebben boven zijne reisgenootendie zich aan de vastgestelde bepalingen moesten houden. De verjaardag van den Madridschcn opstand van 22 Junij 1866 is zon der onheilen afgeloopenhoewel het gevaar voor eene bloedige botsing grooler schijnt te zijn geweest dan alhier sedert de September-omwentcliug het geval was geweest. De republikeinen hadden liet plan gevormd om bij het doen van hunnen optogt voor dc kazerne der artiUerie halt te houden; waartegen de officieren van dat wapen zich verzetteden, daar zij in deze demonstratie eene beleediging zagen van de nagedachtenis van hunnen in 1866 gesneuvelden kolonel. De maarschalk Prim billijkte dat verzet en stond aan de artilleristen toe deze demonstratie met geweersalvo's te beantwoorden. Ofschoon dit bekend was, hebben omstreeks 4 of 5000 republikeinen getracht hun plan te volvoeren; maar de vrijwillige burger wacht had in tijds al de toegangen tot de wijk der kazerne afgezet. De optogt, aan welks hoofd zich de generaal Pierrad, de heer Castelar en andere gedeputeerden bevonden, heeft zich toen naar de plek gerigt, waar in het genoemde jaar de gevangen genomen opstandelingen zijn gefusilleerd geworpen, en hier zijn verscheidene toespraken gehouden. De Epoca berigt, dat de republikeinsche afgevaardigden eene bijeen komst zullen houdenom hunne gedragslijn te bepalen tegenover dc verkla ring der regering in de Cortes, met betrekking tot de grenzen, die zij aan de republikeinsche manifestation stellen. Bedoelde afgevaardigden moeten voornemens zijn, in de Cortes een votum van wantrouwen tegen den minis ter van justitie voor te stellen wegens de circulaire, welke hij te dier zake aan de regterlijke ambtenaren heeft gezonden. ITALIË Wegens den moord, den 24stCD Mei te Livorno op den Oostenrijkselien consul-generaal, den heer Inghirami, gepleegd, verneemt men hét volgende: Twaalf personen zijn gevangen genomen, twee hunner waren in het bezit van bebloede dolken en zakdoeken. Onmiddellijk ondervraagdwaren hunne antwoorden verward. De eerste van die personen, te Livorno geboren, is chef van het gild der zakkendragers te Pisa. In 1848 voor den graaf de Crenneville, toen militair bevelhebber van Livorno, gebragt wegens mis handeling van een Oostenrijksch soldaat, werd hij door den kommandant veroordeeld tot de straf van zweepslagen. De andere beschuldigde heeft aan eene vrouw, die hem vroeg, van waar het bloed, waarmede zijne klcede- ren bezoedeld waren, afkomstig was, geantwoord: Ik heb den beul van Livorno gedood. PRUISSEA. BERLIJN, 29 Junij. De Prov. Corr. wil weten dat graaf von Bismarck als voorzitter van het Pruisissch staatsministerie verlof zal krijgen tot na voldoend herstel zijner gezondheid, doch dat hij inmiddels op den tegenwoordigen voet zal blijven voortgaan met de leiding der aangelegenheden van den bond. Ilij is thans naar Varzin vertrokken, na eene langdurige bijeenkomst met Gort- chakoff te hebben gehad. Voor den post van bondsgezant te Parijs, in plaats van den onlangs overleden graaf von der Goltz, worden twee candidatcn genoemd: Prins Reuss te Petersburg en baron von Werlher te Weenen. Laatstgenoemde moet evenwel de meeste kans hebben, aangezien de Russische regering de verwijdering van prins Reuss ongaarne zoude zien. Men verzekert dat uit de bondskas de uitgaven zullen worden bestre den, welke gevorderd worden lot den bouw van casino's ten behoeve van de officieren in vele groote steden. In den tegenwoordigen stand van zaken waarbij men, om een te aanzienlijk tekort te vermijden, de uitvoering van groote werken wil imkrimpen, zou eene dergelijke uitgave een slechten indruk maken. De kosten voor den aanbouw van schepen, voor de Noord-Duitsche vloot tot het einde van 1868 voltooid, bedragen 16,764,014 th. De uitgaven voor de onlangs geopende Wilhelmshaven zijn voor 9,500,000 th. in die kosten begrepen. Te Leipzig hadden onlangs vele sigarenmakers den arbeid gestaakt, hooger loon eischende. Daar aan bunnen wensch niet werd voldaan, beslo ten zij naar elders te gaan. Den 21sten Junij hebben een 100-tal hunner, door een groot aantal betrekkingen en vrienden uitgeleid, de stad in vrced- zamen optogt verlaten. Indien niet vroeger werk gevonden werd. zou de reis naar Hamburg worden voortgezet. Reeds in het in de onmiddelijkc nabijheid van Leipzig gelegen dorp Eutritzsch was echter aan het vreedzame karakter van den togt een einde gekomen, en waren 'vechtpartijen tusschen de sigarenmakers en de dorpelingen ontstaandie ten gevolge hadden ge had, dat de eerstgenoemden over de Pruissische grenzen een goed heenko men hadden gezocht, en de stad Delilzsch hadden bereikt, alwaar zij po gingen hadden aangewend om de fabriekarbeiders tot het vorderen van hooger loon en tot het staken van den arbeid over te halen. Ongeregeld heden en talrijke inhechtenisnemingen waren daarvan het gevolg geweest. TIIRHME Uit Konstantinopel meldt men dat de Patriarch en de synode der Grieksch-katliolieke kerk zijn overgegaan tot het erkennen van de onaf hankelijkheid der Bulgaarsche kerk met 30 dioecesen. -=™~~ PER TELEGRAAF. BREST, 30 Junij. Heden middag is een telegram van dc Great Eastern van 9 ure 's ochtends ontvangenwaarin gezegd wordtdat men het voor nemen had den kabel af te snijden en de ankers te laten vallen. Waar schijnlijk is dit ook geschieddaar de signalen niet meer gaan. MADRID, 29 Juni. De ministeriële crisis is geëindigd. Al de tegenwoor dige ministers behouden hunne portefeuilles. MADRID, 30 Junij. In antwoord op eene interpellatie van den heer Orense, heeft maarschalk Print verklaard, dat de kabinetscrisis geen belangrijke politieke reden hadmaar een gevolg is geweest van het verlangen naar rust door eenige ministers aan den dag gelegd. NEW-YORK, 30 Junij. De stoomboot der douanen-dienst heeft in volle zee aangehouden en opgebragt twee stoomschepen, aan boord waarvan zich 300 man der naar Cuba bestemde expeditie van kolonel Ryan bevonden.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3