zwaar beschonken te huis gekomen en werd daarover door zijne zuster onderhouden, waarover hij zoo verstoord was, dat hij haar met een stok, j die voor de hand stond, hevige slagen op het hoofd toebragt. Door de plaatselijke commissie alhier van de te Amsterdam te houden ten toonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman is ons verzocht aan het volgende schrijven eene plaats te verleenen "Aan de provinciale commissie te 's Gravenhage. liet hoofdbestuur der Verceniging ter bevordering van fabriek- en hand werknijverheid, in Nederland, heeft de eer uwer commissie te berigten, j dat het tarief voor de arbeiders, die de tentoonstelling zullen bezoeken, is j als volgt: Logies: le,e klasse (kamer met 2 bedden) ƒ0.60. 2Jc (algemeene zaal) "0.40. Ontbijt "0.20. 5Iiddageten "0.40. Avondeten "0.20. Een gids voor één togt 0.05. Dus voor een gezelschap van ieder "0.05. Voorts zullen er itineraires worden uitgegeven die den weg door Amster dam wijzen, terwijl aan de tentoonstelling een bureau van informatie zal zijn, ook van buiten af toegankelijk. De entree voor de tentoonstelling zal waarschijnlijk 10 cents bedragen voor werklieden. Logies en restauratie zijn op het terrein der tentoonstelling. Tot het bespreken van logies en het aanvragen van kaarten voor de Spo ren wordt men verzocht zich franco te wenden tot den secretaris der com missie tot ontvangst van arbeiders, den heer mr. F. 11. van Notten, Prin sengracht over het Amstelveld. Uwe commissie zal het hoofdbestuur bijzonder verpligten door de mede- deeling aan alle plaatselijke commissiën. Het Hoofdbestuur voornoemd, (get.) D. J. MACKAY, Voorzitter. Dr. J. T. MOUTON, Secretaris." 's GRAVENIIAGE, 1 Julij. Z. M. heeft vei gunning verleend aan R. P. Connema te Leeuwarden en G. Zonneveld tc Wassenaar, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti hun door den Paus geschonken. Tot directeur van een der rijks-telegraaf kan toren is benoemd de tele grafist 2Je kl. W. Koning. Z. 51. heeft goedgevonden op pensioen te stellen den vice-admiraal G. Fabius, en den kapitein ter zee J. W. de Ruyter de Wildt; eerstgenoemde onder dankbetuiging voor zijne langdurige en goede diensten, en laalstge- melde onder toekenning van den titulairen rang van schout bij nacht; te bevorderen: tot vice-admiraal, den schout bij nacht 0. A. Uhlenbeck; tot schout bij nacht, den kapitein ter zee A. F. Siedenburg; tot kapitein ter zee, de kapitein-lnitt. ter zee J. E. Ruys en J. F. Koopman; tot kapitein- luitt. ter zee, de luitt. ter zee lle kl. A. W. Keuchenius en W. 11. baron van Heerdt; tot luit. ter zee lstc kl. de luitt. ter zee 2de kl. A. baron Collot d'Escury en J. H. Commijs; en tot luitt. ter zee 2de kl.de adelborsten l,le kl. E. Kempe en P. 11. Ledeboer; en te verleenen den titulairen rang van vice-admiraal aan den titulairen schout bij nacht H. Camp, kommandant en inspecteur van het corps mariniers, en dien van kapitein ter zee aan den gepensioneerden kapitein-luit. ter zee P. van Woeldercnhavenmeester te Willemsoord. II. 51. de koningin is gisteren middag van het Loo op het huis ten Bosch teruggekeerd. De heer S. W. Ruyssenacrs, consul-generaal van Nederland in Egypte, is alhier aangekomen. 5Ien verneemt dat de Engelsche regering den zoo gunstig, door menig belangrijk verslag over Nederlandsche en Indische onderwerpenbekenden secretaris bij het Britsche gezantschap hier te lande, T. IloveU Turlon, heeft opgedragen haar bij de Amsterdamsche tentoonstelling te vertegenwoor digen. In de benoeming van dezen bekwamen diplomaat ligt voor de ont werpers der tentoonstelling een vleijend bewijs van de belangstelling, waar mede hun streven door buitenlandsche regeringen wordt gadegeslagen. In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde het wets-ontwerp houdende regeling van het onderwijs bij de kon. militaire akademie. De algeineene beraadslagingen zijn afgeloopen. De minister van oorlog heeft zich ook bereid verklaard om de opleiding van onderofficiers bij de corpsen en bij andere inriglingen later bij de wet te regelen. 5Ior- gen komen de artikelen der wet met de daarop voorgestelde amendementen in behandeling. In de zilting van gisteren heeft de minister van koloniën, betreffende de zaken ter Kust van Guinea, nog de volgende inlichtingen gegeven. De heer Nagtglas was met ingenomenheid ontvangen; en wij bleven het vertrouwen der negerbevolking genieten. Berigten bij hem ontvangen maakten het twij felachtig of de Engelsche vlag nog wel tc Commendah woei. Hij geloofde dat een Engelsch oorlogschip bestemd was om dat misbruik te herstellen. De quaestie of deze bezitting al dan niet. behouden moest worden was reeds sedert eenige maanden bij de regering in overweging, maar op dit oogen- blik was eene beslissing onmogelijk. De minister meende dat hier onze maatregelen eenigermate geinfluenceerd werden door de handelingen van buitenlandsche mogendhedenwant wij moesten acht geven op onze stelling tusschen de twee andere mogendheden. Stel, dat Engeland besloot de goud kust te verlaten (in hel parlement werd reeds eenige jaren geleden het voorstel daartoe gedaan)zou dit dan niet van invloed zijn op de handelingen der Nederlandsche regering? De minister noemde hier slechts één voorbeeld, maar er waren nog vele andere gevallen denkbaar. In ieder geval waren de tegenwoordige omstandigheden niet geschikt, dat de regering zich daar over behoorde uit te laten. Voor 's hands bleef ons niets anders over dan de ons getrouwe Elminezen te helpen. De minister was evenwel van oor deel, dat het voor de regering van hoog gewigt was, dat de kamer haar ge voelen nopens dit groot nationaal belang deed kennen. Even als in Enge land, behoorde de wensch tot het loslaten eener bezitting uit den boezem der vertegenwoordiging tc komen. Enkele leden konden dit laatste niet toegeven. Het denkbeeld van losla ting eener kolonie moest, naar hun oordeel, uitgaan van de regering, die toegerust was met al de noodige gegevens. Door den hoogen raad zijn o. a. verworpen de beroepen in cassatie van: 1°. Jonas 5Ielhado, tegen een arrest van het hof in Zuidholland, waarbij hij tot zes jaren tuchthuisstraf is veroordeeldter zake van het door rede nen, op openbare plaatsen gevoerd, opzetten tot wederspannigheid, welke daarop is gevolgd, gepleegd door meer dan 20 gewapende personen; 2». F. F. J. H. Russel, tegen een arrest van het hol van Noordbrabant, waarbij hij ter zake van laster in een gedrukt geschrift Ami du Limbourg) en gerigt legen den oud-burgemeester van 5Iaastricht (den lieer Pijls) is veroor deeld tot gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan voor den tijd van vijftien dagen en geldboete van 25; en 3°. A. J. R. de 5Iarteau, tegen een arrest van het hof in Limburgwaarbij zijals uitgeefster van de te Sittard verschijnende Nieuwsbode, is veroordeeld tot eene geldboete van ƒ200 of eene gevangenisstraf van 14 dagen wegens laster, voorkomende in een gedrukt en verspreid geschrift (n°. 49 jaargang 1868 van dat blad). Voor het prov. geregtshof in Zuidholland is heden het regtsgeding van Jacob de Vletter verder voortgezet. Het getuigenverhoor gisteren afgeloo pen zijnde, zoo had thans het verhoor van den beschuldigde plaats. Hij trachtte de meeste omstandigheden, door de getuigen gestaafd, of te ont kennen óf daaraan een onschuldig karakter te geven. Hoofdzakelijk trachtte hij aan te tooncn dat hij steeds getoond had het gezag te willen eerbiedi gen, ja zelfs oudersteunentegen des volksaanmatigingen. De procureur-generaal heeft daarop zijn requisitoir genomen en geeischt eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren. De verdediger van den beschuldigde is thans aan het woord. Aan het stationsgebouw van den Holl. ijzeren spoorweg alhier is lieden aanbesteed het uitvoeren van de aarden- en kunstwerkenenz.ter plaat sing der kruising en verbinding van den spoorweg Gouda's Gravenhage. Van de acht ingekomen billettenwas tot het minste bedrag dat van den heer E. S. Reimer, te Soetermeer, voor ƒ18480. IHJITI^LMSOSCHIc IjKIUGTKiN. 4 ENGELAND. LONDEN29 Junjj. Het lioogerhuis heeft thans een aanvang gemaakt met de behandeling der afzonderlijke bepalingen van de Iersche kerkwet, welke wet door het huis in beginsel reeds is aangenomen. Het aantal ingediende amendementen, meer of min inbreuk op het beginsel zelf der wet makende, was in de laatste dagen nog toegenomen. Zoo heeft lord Westbury voorgesteld dat van het vermogen der Iersche staatskerk 2 millioen aan de R. C. kerk van Ierland, 1 millioen aan de Presbyterianen daar te lande, en de rest (4 a 5 millioen) aan de Anglicaansche kerk gegeven zal worden. Het eerste artikel der wet is aangenomen. Op het tweede artikel is door den aarts bisschop van Canterbury een amendement voorgesteld, strekkende om te bepalen dat de opheffing der Iersche staatskerk tot 1872 uitgesteld zou worden, welk voorstel in weerwil van den tegenstand van lord Granville met 130 tegen 74 stemmen aangenomen is. Art. 3 is aangenomen na gewij zigd te zijn in dien zin, dat de leden der commissie tot verevening der be zittingen van de kerk leden der Anglicaansche kerk moeten zijn. Voorts zijn de artikelen 4 tot 10 aangenomen. In het lagerhuis heeft de markies van Ilartington, in antwoord op eene interpellatie, aangekondigd, dat eene wet tot het verleenen van gelden voor den aankoop door den staat van de telegrafen gereed lag, en binnen kort zou worden ingediend; en voorts, dat die wet een artikel zou bevat ten, waarin aan den staat een monopolie voor het verzendén van telegra fische berigten werd verleend. Op verzoek van den onderkoning van Egypte zijn dezer dagen twee officieren van de Britsche oorlogsmarine op non-activiteit gesteld met ver gunning om in dienst der Egyptische regering te treden en hare zeemagt te helpen reorganiseren. Te Cork is eene meeting gehouden, welke ten doel had het verkrijgen der bevrijding van de gevangen Fenians. Volgens de Globe werd zij door ongeveer 5000 personen bijgewoond. Er werden motiën aangenomenwaarin de vergadering verklaarde, dat de "afschuwelijke behandeling," welke de Iersche staatsgevangenen ondervonden, "de harten des volks met verontwaar diging en verbittering vervulde;" dat de "jongste partiële amnestie" nog ge voelens van teleurstelling en afkeer had overgelaten, en waarin het volk werd opgeroepen om tegen die behandeling te protesteren. Het volk moest zijne ontevredenheid blijven aan den dag leggen, zoolang nog één Fenian in gevangenschap was. Een redenaar verklaarde, dat de bevrijding van de gevangenen dierbaarder was aan de harten der leren, dan de "beuzelach tige kerk- en landquaestie," en dat, indien Engeland hen niet bevrijdde, zich eene gelegenheid tot hunne bevrijding zou opdoen. De tribune, waarop de redenaars plaats namen, is ten slotte ingestort, zonder dat ech ter iemand eenig letsel bekwam. Alhier is in een huis in Ilosierlane (Smitfield) eene gehecle familie, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen (van 14 maanden tot 14 jaren oud) dood gevonden. Een fiesch, ten deele nog gevuld met gif, stond op eene tafel. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten hebben zwermen sprinkhanen den oogst in Utah en naburige streken verwoest.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2