LE1DSCHE COURANT. VRIJDAG 2 JULIJ. N°. 80. BINNENLANDSCHE BE RIG TEN. - - De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiün is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 1 Julij. De commissaris des konings in Zuidholland heelt aan hh. burgemees ters en wethouders der gemeenten in dit gewest doen toekomen een afdruk van het programma der in de maand September 1869 te houden tentoon stelling van voorwerpen tot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, onder toevoeging dat het menschlievend doel aanbeveling zijnerzijds overbodig maakt en alzoo op de krachtige medewerking der gemeentebesturen wordt gerekend. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gcbragt dat bij den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig klerken zullen worden in dienst gesteld. De bezoldiging der kler ken is minstens 300 's jaars en kan tot ƒ800 's jaars klimmen. Zij kun nen, mits zij voldoen aan het daarvoor vereischte, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist. Voor het vergelijkend onderzoek om als klerk te worden benoemd, moet men zich uiterlijk den li11™ Augustus a. s. bij het dep. van binnenl. zaken hebben aangemeld, met een op zegel ge schreven verzoek, bevattende naauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Op 30 Junij 11. zijn te 's Hage uitgewisseld de acten van bekrachtiging op een additioneel artikel tot het postverdrag tusschen Nederland en Frank rijk van 25 Jan. 1868, betreffende de wederkeerige vrijstelling der Ncder- landsche dagbladen van zegelregten in Frankrijk. Bij de commissie, benoemd tot het afnemen van eindexamens aan de polytechnische school te Delft hebben zich aangemeld: voor het erlangen van diploma's van civiel-ingenieur 16, van bouwkundig ingenieur of archi tect 1van werktuigkundig ingenieur 3 en van mijnen-ingenieur 3. Uit goede bron vernemen wij, zegt het Hbl.dat bij den raad van state aanhangig is een wets-ontwerp tot afschaffing van de doodstraf, waarbij deze zou vervangen worden door eene tuchthuisstraf, welke tot 25 jaren kan stijgen en zelfs voor het leven kan worden uitgesproken. Gedurende de zes eerste maanden dezes jaars heeft het Nederlandschc zendeling-genootschap aan giften en legaten ontvangen 33597.38%. De Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid neemt voortdurend in bloei toe. Zoowel te Arnhem en te IJsselstein zijn afdeelingen dier vereeniging in liet leven geroepen, terwijl te Kuilenburg, llhede en Scherpenzeel zicli een aantal personen als buitengewone leden bij de vereeniging hebben aangesloten. liet steeds afwisselende, soms gure weder en de aanhoudende koude nach ten hebben zeer ongunstig gewerkt op de inlandsche tabaksplant. Zag men in vroegere jaren reeds om dezen tijd van het jaar in verschillende streken vele planten waar de toppen reeds uitgebroken waren, thans kan men te naauwernood bemerkendat er eenige wasdom in de plant is. De inlandsche tabaksplanter en handelaar verlangt dan ook naar eene spoedige gunstige weèrsveranderingotn nog een goed blad aardgoed voor sigarendek en zand goed voor omblad te verkrijgendaar de behoefte aan deze beide soorten dagelijks toeneemt. De li. C. meldt dat een stuk land, groot 1 bunder 22 roeden, gelegen in de Schermer, in de vorige maand gemaaid, het wintervoeder voor 4 koeijen heeft opgeleverd. Uit Rotterdam meldt men dat, wat betreft de nieuwe aardappelen, de verzendingen in de twee laatste dagen zóó groot zijn geweest, dat sommige naar Engeland bestemde stoombooten niet alleen daarmede waren volgeladen maar groote hoeveelheden moesten worden achtergelaten tot volgende reizen. Evenzoo was het met de kersen gesteld. Niet minder dan 10 a 12 duizend mandjes, gemiddeld van 18 a 20 halve kilo, zijn reeds uit Gelderland naar Engeland verzonden. Ofschoon men voor de verschillende markten des lands nog steeds aan het plukken is van de zoogenaamde Meikersenis men toch ook reeds begonnen, ter verzending naar Engeland, met het plukken der latere of zwarte kersen. De Geldcrsche nieuwe aardappelen zijn als eerste lingen aangevoerd; de niet groote voorraad werd gretig opgeruimd, Omtrent de werkstaking onder de typographen te Amsterdam meldt men van daar dat deze in den regel die drukkerijen betreft, welke niet het hoogste cijfer aan loon betalen. Noch bij het Algemeen Handelsbladnoch bij de Amsterdamse he Courant, noch bij den heer Spin heeft werkstaking plaats gevonden. Bij het bureau van de Tijd hebben de werklieden het werk willen staken, ofschoon daar een voldoend bedrag aan loon wordt betaaldnaar men vermeent 10 per week. Die werklieden moeten echter van hun voornemen zijft teruggekomen. Vreemd is de eisch der werklieden dat allen, bekwaam, of onbekwaam gelijke betaling moeten erlangen. Som mige drukkerijen zijn geheel veilaten, andere voor een grooter of kleiner gedeelte. In eene vergadering van drukkers-patroons is, ieder patroon vrij latende hoedanige schikkingen hij met zijne gezellen wil makenmet een parige stemmen besloten het nieuwe tarief van werkloonen niet aan te nemen. Men verneemt nog dat door de gezellen ter drukkerij van C. L. van Langen- huyzen, uitgevers van het dagblad de Tijd, te kennen is gegeven dat zij gaarne hun loon verhoogd zouden zien en dat zij verzochten dat binnen drie maanden dienaangaande eene beslissing werd genomen. Aan den Helder zjjn in den loop der vorige week met het stoomschip Rubbens op 's rjjks werf aangebragt en door de miliciens der artillerie aan den mastbok gelost een vijftal achterlaadkanonnen van het kaliber van 300 oude ponden. Vroeger werden reeds twee stukken van dat kaliber derwaarts overgebragt en, naar men verzekert, worden in het geheel een 30-tal ver wacht. De stukken worden uit Zweden aangevoerd. Te Utrecht is Maandag 11. de jaarlijksche algemeene vergadering van het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen gehouden. Tot leden des genootschaps zijn benoemd de hh.dr. Hoffman, te Bloemendaaldr. J. L. Hoorweg, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht; W. H. llubrecht, ingenieur van den waterstaat te Utrecht; J. J. van Kerkwijk, in genieur bjj den rijkstelegraaf te 'sGravenhagedr. N. J. B. Landman, te Helvoirt; dr. R. A. Mees, hoogleeraar te Groningen; dr. Menalda van Schou wenburg, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht; dr. A. Scholl van Egmond, te Nijmegen; dr. C. Bellaar Spruyt, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht; A. W. II. Wirtz, leeraar aan de rijks vee-artsenijschool te Utrecht; dr. J. Brill, conrector te Kampen; dr. R. P. A. llozy, hoogleeraar te Leyden; dr. M. J. de Goeje, hoogleeraar te Leyden; dr. P. de Jong, hooglceraar te Utrecht; 11. J. Schimmel, te Amsterdam; dr. E. Verwijs, te Leyden; mr. C. Vosmaer, substituut-griffier bij den hoogen raad der Nederlanden te 'sGravenhagemr. G. H. van Bolhuis, te Utrecht; Ph. J. Bachicne, lid van den raad van state te 's Gravenhage; mr. H. ter Haar Bzn.leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer; mr. F. A. 11. A. baron van Ittersum, regter in de arrond.-regtbank te Utrecht; jhr. mr. W. A. C. de Jonge, lid van den raad van state te 'sGravenhage; mr. II. P. G. Quack, hoogleeraar te Utrecht; mr. G. van Tienhoven, hoogleeraar te Am sterdam; mr. D. van Weel van Sommelsdijk, te Rotterdam; mr. G. M. J. Willemier, te Amsterdam. Te Utrecht had eergisteren de algemeene vergadering plaats van aan deelhouders in den Rijnspoorweg. Vertegenwoordigd waren 25237 aandee- len, uitbrengende 987 stemmen. De balans goedgekeurd zijnde, werd het dividend bepaald op 2.70 op de volgestorte en 2.61 op de aandeelen waarop 72 is gestort, na de voorloopige uitdeeling over het eerste half jaar. De aftredende commissarissen werden allen herkozen, behalve van de Nederlandsche de heer Tomasachidie bedankt had en in wiens plaats graaf Schimmelpenninck gekozen werd. Van de Engelsche commissarissen be dankte de heer Walkin. Daarna werden de hh. Ameshoff en Staats Forbes bij acclamatie herbenoemd tot president en vice-president van de directie. De arrond.-regtbank te Amersfoort heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer C. van Ginkel, tegen den heer L. A. van Beek, beiden koop lieden aldaar, betrekkelijk een door laatstgemelden ingezonden stuk in de Amersf. Cour. van 17 Nov. 1868, over rijstemeel, dat vervalscht zou zijn met kryolith en waarover op 2 Junij de pleidooijen zijn gevoerd door den heer mr. A. S. van Nierop, advocaat te Amsterdam, voor den eischer, en mr. S. M. A. Dumoschadvocaat te Utrechtvoor den gedaagde. De regtbank heeft den heer van Beek veroordeeld tot betaling van ƒ400 als schadever goeding aan den heer van Ginkel en in de kosten. Van Capclle is gevankelijk naar het huis van bewaring te Waalwijk overgebragt zekere Antonie Korsten, van beroep schipper, welke wordt vermoed zijne eenige bij hem inwonende zuster Margrieta Korsten, oud 29 jaren, zoodanig te hebben mishandeld, dat zij ten gevohre daarvan is over leden. Naar men zegt zijn de deskundigen, na gedane lijkschouwing, van oordeel dat de haar aangedane mishandeling oorzaak is geweest van haren dood. De aangehoudeneeen weduwnaar met 4 kinderenmaakte zich dikwijls schuldig aan het misbruik van sterken drank. Dit laatste moet ook aanleiding hebben gegeven tol het thans gebeurde, want de man was

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1